Biondet "budallallepsin" meshkujt

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 4/12/2007, 11:04  Biondet "budallallepsin" meshkujt Images-2Sipas njė studimi francez, nėn shoqėrinė e vajzave "leshverdha" burrat bėjnė veprime tė gabuara e tė pamenduara. Faji ėshtė i stereotipit qė kėto femra janė tė bukura, por budallaqe. Biondet "budallallepsin" meshkujt Emoti_116

  Ashtu sikurse citohet nė njė film, burrat preferojnė biondet, por me sa duket kontakti me to i ēon meshkujt tė bėjnė gabime tė njėpasnjėshme e tė pamenduara. Kėtė teori e pohon njė studim i prezantuar nga shkencėtarėt e njė universiteti nė Paris, drejtuar nga njė profesor i psikologjisė sociale, Terri Majer. Sipas kėrkimeve, aftėsitė mendore tė meshkujve zvogėlohen nė momentin kur kėto tė fundit kanė njė marrėdhėnie tė ngushtė me njė grua bionde. Studiuesit pohojnė se kur njė burrė flet me njė vajzė bionde, fillon tė veprojė njė stereotip i pandėrgjegjshėm. Nė mėnyrė tė menjėhershme, ky stereotip sinjalizon se ka tė bėjė me njė person mė pak inteligjent. Pra, arsyeja qė meshkujt tėrhiqen mė shumė nga femrat bionde, ėshtė sepse kėto tė fundit janė "budallaqe" dhe nė kėtė mėnyrė nuk kėrkojnė ndonjė impenjim tė madh, sforcim intelekti nė avantazh tė dėshirės seksuale. Sikur tė mos mjaftonte, "studimi" i Meyer ėshtė publikuar edhe nga "Sunday Times", tė cilin e ka prezantuar nė formėn e njė investigimi: "Biondet janė mė budallaqe se sa duhet? Profesori argumenton mbi faqet e revistės ‘Journal of Experimental Psychology‘, se faji nuk ėshtė i femrave qė truri mashkullor fiket pėrpara atij tė njė biondeje: mashkulli mbetet viktimė e njė stereotipi social. Biondet kanė aftėsi t‘i bėjnė ato tė reagojnė nė mėnyra mė idiote‘".

  Mekanizmi i pandėrgjegjshėm - Ky mekanizėm i pandėrgjegjshėm nga shkencėtarėt ėshtė quajtur "fėmija i zhgėnjyer". Ai bėhet edhe mė evident, kur pėrpara syve tė meshkujve shfaqen foto tė femrave bionde. Nėse pak mė vonė tė njėjtit persona i nėnshtrohen njė testi koshience tė zakonshme, edhe njė testi elementar, do tė bėjnė shumė gabime, qė nė njė situatė tjetėr nuk do t‘i kishin bėrė. "Kjo tregon se disa persona aktivizojnė disa stereotipie qė, mesa duket, nė realitet nuk i ndajnė", pohon profesori Majer.

  Nė kėtė rast, meshkujt, nė kontakt me femrat bionde, zhvillojnė atė paragjykim tė pandėrgjegjshėm qė i bėn tė duken nė sytė e tyre si "vajzat klasike budallaqe".

  Paragjykimi - Ēdo paragjykim, sipas studimit, ka njė matricė "historike". Studimi pohon se "stereotipi i femrės bionde, tė bukur dhe budallaqe" ėshtė shumė i vjetėr. Njė nga interpretimet mė sugjestive ėshtė ajo qė pohon se shoqėrimi mes qenies bionde dhe fjalėve boshe vjen nga fakti se pjesa mė e madhe e tė sapolindurve kanė njė ngjyrė flokėsh tė verdhė. Kėshtu, automatikisht personi biond i bashkohet menjėherė papjekurisė.

  Natyrisht, rezultatet e kėtij studimi janė shumė tė diskutueshme. Aktorja bionde Mishel Kolins, e intervistuar nga revista "Times" e Londrės, shpreh dyshime serioze mbi interpretimet e studimit dhe pohon se kur nė mes janė meshkujt, ngjyra e flokėve nuk tregon pothuajse asgjė: "Mendoj se flokėt nuk kanė tė bėjnė aspak me kėtė problem. Mesa duket meshkujt tėrhiqen veēanėrisht nga format e femrave. Megjithatė, nėse do tė gjendesha mes vajzave qė mbajnė ekstejshėn qė i kalojnė vithet, edhe unė do tė sillesha ndryshe me to".

  Por "faji" mbetet pikėrisht i ish-biondes sė pavdekshme Merilin Monro, qė nė vitin 1953 luante rolin e njė vajze mendjelehtė nė filmin me Xhejn Rasell, nė rolin e brunes. Aktorja Ana Falki pohon: "Gjithmonė ėshtė thėnė se biondet janė budallaqe, por nė fakt nuk jemi. Me ne meshkujt sillen mirė dhe janė mė tė lirshėm, ndoshta sepse jemi mė pak impenjative. Gjithashtu, ėshtė e vėrtet se burrat preferojnė biondet, por mė pas martohen me brune". Ndėrsa Monika Beluēi, e cila ėshtė "konvertuar" nė bionde pėr shkak tė rolit, ka deklaruar: "Meshkujt preferojnė biondet, sepse me sa duket ato kanė njė fuqi tėrheqjeje mė tė fortė mbi burrat. Njė gazetar mė ka thėnė se revistat e ilustruara shesin mė shumė kur nė kopertinė ėshtė njė bionde dhe jo njė brune. Unė bėj pėrjashtim".

  Gjithēka ėshtė e vėrtetė, por "Sunday Times" nėnvizon njė datė tė rėndėsishme qė e sheh kėrkimin me njė sy tjetėr. Sipas shkencėtarėve amerikanė, meshkujt budallallepsen nga prania e femrave: "Bionde me flokė tė gjatė dhe sy blu, tė reja, me kėmbė tė gjata, me gjoks tė madh e jetė tė thjeshtė". Pra, ato kėrkojnė njė yll tė sapo rėnė nga qielli. Njė femėr kaq e kompletuar transmeton idenė e njė shėndeti tė mirė dhe aftėsisė pėr tė riprodhuar.

  Por, krahas kėtij studimi, ėshtė edhe njė lajm i keq. Biondet natyrale janė drejt zhdukjes dhe sipas disa llogaritjeve, pas 200 vjetėsh gjurmėt e tyre do tė zhduken plotėsisht, pėr shkak tė njė gjeni. Mutacioni gjenetik ėshtė nė favor tė bruneve.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga shaban cakolli prej 4/12/2007, 11:10

  Pėrshėndetje dhe pėrgėzime Gishtėza pėr kėtė temė tė bukur.
  Vėrtetė ju qdo herė iniconi tema interesante qė nxisin lexuesin.
  Kjo ishte temė shumė e mrekullueshme,vetėm studimi qė keni cekur nė fund vėrtetė ishte lajm i keq dhe trishtues,urojmė qė studimi rreth zhdukjes sė bjondeve tė jetė dėshtues,dhe bjondet tė jenė nė shtim nė rritje.!!!
  Erisel
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Erisel prej 4/12/2007, 13:06

  Jo vetem bjonde. Per mua bukuria e femres qendron tek buzeqeshja dhe klasi.
  Eri-B
  Eri-B
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 87
  Vendi : Ne purgotar
  Data e rregjistrimit : 03/06/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Eri-B prej 8/12/2007, 11:47

  Hyra nje here kot knej. Nuk e di ne jam i mirepritur. Mendoja se llogaria ime ishte mbyllur.
  Bjondet na budallepsimn? Joooooooooooooooo!
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/12/2007, 12:27

  Eri-B shkruajti:Hyra nje here kot knej. Nuk e di ne jam i mirepritur. Mendoja se llogaria ime ishte mbyllur.
  Bjondet na budallepsimn? Joooooooooooooooo!
  kush tha se nuk je i mirepritur eri-b kur te kesh deshire dera eshte e hapur :8)


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  riki30
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 110
  Vendi : kosove
  Data e rregjistrimit : 20/07/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga riki30 prej 8/12/2007, 14:23

  Mua me shum me pelqejn zeshkanet e biondet me me budalleps :no:
  Merimanga
  Merimanga
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 92
  Data e rregjistrimit : 09/12/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Merimanga prej 15/12/2007, 10:22

  Bjondet i budallallepsin? Dmth i bie qe zeshkanet t'i mencurojne?lol!
  Ehh..ke pare ti? Nuk na e dine as per faleminderit Laughing
  Erisel
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Erisel prej 23/12/2007, 09:51

  Merimanga, ketu s'kemi nevoje per menēuri por prania jote do te na ngrohte te gjitheve. :D :D :8)
  Merimanga
  Merimanga
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 92
  Data e rregjistrimit : 09/12/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Merimanga prej 23/12/2007, 15:51

  Erisel nuk funksionojne kaldajat andej nga zona juaj lol!
  MiLaN
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga MiLaN prej 23/12/2007, 20:43

  hmmmm po kuqaloshet ca bejne re ?

  Sponsored content

  default Re: Biondet "budallallepsin" meshkujt

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56