Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    shaban cakolli
    shaban cakolli
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 4940
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga shaban cakolli 18/1/2008, 19:33

    Inicimin e temės qė ka bėrė znj.Wendi,sikur ėshtė anketė testuesee tė rinjėve e cila tregon se pjesa dėrmuese e tė rinjėve kohėn mė tė madhe ia kushtojnė internetit!Andaj vetvetiu lind pyetja:A ėshtė interneti sėmundje?Mendimi im ėshtė po,duke fituar shprehi pune nė internet bėhesh i varur prej tij!Vitet e90-ta,bashkėpunoja me shtypin shqiptar nė perendim dhe isha i pranishėm nė qdo numėr diku me ndonjė intervistė,diku analizė,publicistikė,poezi,ndonjė aktivitet mėrgimtarėsh,kulturė....Ishte aty njėfar page e vogėl,por shkruesit ishin tė rrallė dhemund tė i numėroje nė gishta:Pse?Sepse ato ishin redaksi dhe aty duhej tė ishe i pregaditur dhe jo gjithėkush mundej tė shkruante.Kur kishe aty ndonjė replikė edhe pse dikush tė replikonte kėnaqeshe,kėnaqeshesepse tė replikonin njerėz tė ditur,dhe edhe nėse nuk mund e mbroje replikėn merrėje mėsim prej tyre.Sot nė net shkruajnė tė gjithė,edhe i arsimuari edhe i pa arsimuari,i pa dituri merr tė drejtė tė i thotė tė diturit ti nuk din dhe kėshtu i humbė fija lėmshit!!!Tani lėre qė jam shumė pak i pranishėm nė shtyp,por ka shumė kohė qė po mendoj tė pregadis dy recensione pėr pėrmbledhje poetike tė dy poetėve tanė tė ndritur "Krenaria dhe Pikėllimi" tė poetit tonė Adem Berisha dhe"Nėn Tingujt e Natės" tė njė poetje tė shquar ngaShqipėria Znj.Alma Papamihali,por nuk po gjejė kohė!Nuk po gjejė kohė sepse sa povi nga puna futem nė forume,nė njė,njė tjetėr dhe........Aty hy nėse mund tė jap sadopak kontribut,por nuk tė lėnė tė kontribosh!Kush?Njerėz hiq tė rėndėsishėm,tė cilėtpa ditur asgjė qojnė aq pluhur,sa nė mjegullen e atij pluhuri nuk sheh asgjė!Po shtjelloj disa nga to pa cekur emra sepse kėshtu e do natyra ime:Nė njė forum tė e quajm X forum,po shkruanim rreth krenarisė kombėtare,dhe nė kėtė krenari po e fusja Ismail Kadare,Naim Frashėri,Nėnė Terezen.............Njė bukuroshe kukull mė vėrsulet me njė replikė kėshtu:Ismail Kadare,ai hajdut i pa fytyrė po tė ishtekombėtar,po tė ndjente dhimbje kombėtare do tė qėndronte nė atdhe,dhe nuk do tė shkonte nė perendim tė gllabėronte para tė majme!!!!Duke u munduar tė e bindi me argumente tė mėdha e joshėse,se Kadare ėshtė krenari e jonė,ajo nuk pranonteasesi:bėnė tė ta bėjė njė pyetjei thash?Po mu drejtua!Sa vjeqare je e pyeta?Pesėmbėdhjetė mu pėrgjigj!Sikur dukesh e re tė mundohesh me kėto gjėra i thash duke mbyllur replikėn!Nė njė shkrim tjetėr qohej pluhur se nė asnjė mėnyrė nuk lejohet tė ndėrtohet katedralja nė Prishtinė!Shkrimin e fillova kėshtu:Nė vitin 1530,Prishtina kishte 12 lagje,prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe 3muslimane.Pushtuesi mundohej tė na quante fundamentalist islam,pėrse mos tė kemi njė katedrale nė Prishtinė qė tė e pagėzonim"Nėnė Tereza",kjo do tė ishte krenaria jonė,dhe bota do tė kuptonte se ne jemi ndryshe nga si qė na quan pushtuesi,njė i marrė mu pėrgjegj me njė replikė ku fyente "Nėnė Terezėn",duke e quajtur rras. e cila nuk ka bėrė kurrė gjė pėr shqiptarėt!O zot thash me vete,hapu tokė e kapėrdina.Njėherė tjetėr shkrova pėr Naim Frashėrin dhe ajo qka mė habiti njėri qė i takonte stafit tė forumit nė replikėn e tij shkruante:Naimi ka shkruar:"Punė,punė-natė dhe ditė,qė tė shohim pakėz dritė";por ai budalla nuk ka ditur qka ėshtė puna,sepse nuk ka punuar kurrė nė smenėn e tretė kėshtu shprehej ai,smenė rrjedh nga serbishtja qė shqip d.m.th turn apo ndėrrim.Me vete thash,qfarė analfabeti po udhėhiqka forumin,ai mendoj se njerėz tė mėdhenj janė ata qė punojnė nėpėr minjera nė ndėrrimet e natės!!!Pra jemi bėrė secili mė i ditur se tjetri,dhe nuk duam tė njohimNėnė Terezėn,nuk duam tė njohim Kadarenė,nuk duam tė e njohim Qosjen qė dikur i thonim baba i kombit,tani i shajmė nėnėn!!Po si shahet babai i kombit?Shajmė Mandelen,Adem Demaqi,qė kur ndeji nė burgje serbe 28 vjet,atė kohė shumė nga ne nuk guxonin ti thonin vetit shqiptar,tani i themi vėlla i shkieve Ballkanik,nuk e duam asnjė politikan,duke u shtjerrur vet si politkaj,d.m.th ne mė nuk kemi nevojė pėr njerėz tė ditur,sepse i dijmė vet tė gjitha!!!!!Shpesh mė shkon mendja tė mos hy mė kurrė nė internet,por quditėrisht pas pak ore mė tėrhjek dhe nuk mė lė tė qetė,dhe nuk mund tė e heq nga mendja se interneti ėshtė sėmundje:
    Erisel
    Erisel
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 689
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga Erisel 20/1/2008, 08:18

    Interneti kushton shume kohe dhe natyrisht e demton krijimtarine per mungese kohe.
    Interneti eshte nje "semundje" e kendshme, ajo me e marramendesja.
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga enya 20/1/2008, 18:29

    Nuk jam e mendimit se eshte semundje, ēdo gje duhet bere me karar dhe nese e tejkalon masen mund te kaloje ne semundje.
    Eshte e vertete qe eshte nje menyre komunikimi teper interesante e terheqese por qe duhet bere gjithnje kujdes ne permasat qe merr koha e harxhuar ne internet sepse mundet shume kollaj te te gllaberoje gjithe kohen.
    Ajo qe e ben kaq terheqese perben edhe zhgenjimin e kesaj menyre komunikimi, eshte se eshte nje hapesire ku ndeshesh me horizente krejt te ndryshme nga ato qe has ne jeten reale, komunikon me persona qe ka shume mundesi qe ne jeten reale as qe do merrje mundimin te hidhje syte e jo me te komunikoje me ta. Kontakti fizik te lejon te besh nje seleksion te pare, sado diskriminues qe eshte, ndersa interneti e fshin komplet kete pengese te pare.
    Personalisht, kur "zbulova" boten e internetit, flas per chat e forume shqiptare, isha si Liza ne boten e ēudirave, here e skandalizuar me injorancen qe sheh(lexon), here e magjepsur nga kjo menyre komunikimi kaq e shpejte dhe nganjehere teper e kendshme, here e zhgenjyer dhe e deshperuar nga plehrat qe permban kjo toke. Por kjo eshte bota, ndaj ky eshte edhe interneti, pasqyra e paster e njerezimit, me te mirat e te keqijat qe perben.
    Z. Shaban ajo qe shkruani eshte fatkeqesisht teper e vertete, dhe e kuptoj qe mund te mendoni qe interneti eshte nje humbje kohe sepse personat me ke "dialogon", "debaton" nuk jane aspak te te njejtit nivel si shoqeror ashtu si dhe kulturor e intelektual. Por kjo perben, per mua thiken me dy presa te internetit, dmth qe te terheq sepse zbulon horizonte te reja por edhe te indinjon me nivelin e ulet qe mund te hasesh.

    Per mua sado qe eksperienca personale e internetit eshte paksa "deshperuese" sepse mund te them qe vetem me 5% te personave kam ndare opinione te perbashketa e ne menyre te civilizuar, pra te te njejtit nivel shoqeror e intelektual; gjithashtu vetem me 20% te kontakteve kam kaluar momente te kendeshme, por te cilat ne nje fare menyre fshijne 80% tjeter
    :D .

    Mendoj se interneti kalon ne semundje kur kalon dite te tera, per ore te tera e ne vazhdimesi
    dhe qe behet si pune droge per personin qe e praktikon (kam patur rastin te njoh nje prototip qe per me shume se 1 vit rresht rrinte 24h/24 ne internet :D !!!).


    Erisel
    Erisel
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 689
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga Erisel 22/1/2008, 13:14

    Eshte ēeshtje kendveshtrimi Enya.
    Per Poetet dhe Shkrimtaret e diteve tona eshte i pashmangshem interneti. Pasi shtepite botuese etj,lane nam duke mashtruar, poshteruar autoret.
    Enya, ti s'mund t'i dish disa gjera gjera, ngaqe ende nuk ke botuar ndonje liber me ata Boss-at..... e letersise.
    Kur te botosh ndonje liber ,pastaj bisedojme bashke.
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga enya 23/1/2008, 21:37

    Erisel shkruajti:Eshte ēeshtje kendveshtrimi Enya.
    Per Poetet dhe Shkrimtaret e diteve tona eshte i pashmangshem interneti. Pasi shtepite botuese etj,lane nam duke mashtruar, poshteruar autoret.
    Enya, ti s'mund t'i dish disa gjera gjera, ngaqe ende nuk ke botuar ndonje liber me ata Boss-at..... e letersise.
    Kur te botosh ndonje liber ,pastaj bisedojme bashke.


    Wow Erisel, kendveshtrimi jot mbi repliken time eshte i papershtatēem e jashte subjekti, me lejo te ta them; nuk e kuptoj perse e paske marr kaq me spec (djegs) kete replike por jo vetem s'te drejtohej ty apo ndonje tjetri, por as nuk kishte te bente me krijimtarine e shkrimtareve.

    Une Erisel eshte normale qe nuk di jo vetem disa por shume gjera, ndaj jam gati te mesoj nga te tjeret e nga jeta, ēdo dite, e nga kjo vjen edhe interesi im per forumet e chatet shqiptare, asgje me teper.
    Jam e idese qe eshte i/e mjere ai/ajo qe mendon se di ēdo gje!!!

    Sa per liber e per boten e botimeve ne Shqiperi nuk ja kam haberin fare dhe as qe dua te ja kem, per arsye se nuk ben pjese ne pikat e mia te interesit e te kuriozitetit. Mgjthate ty e shkrimetareve te rinj shqiptare i uroj te ju botohen krijimtarite e tyre!

    Tema eshte per internetin, a eshte semundje apo jo, dhe Shabani dha mendimin e tij, ti tendin e une timin, e te tjere me vone te vetin.

    Pikerisht se eshte ēeshtje kendveshtrimi e se nuk kemi secili te njejtin kendveshtrim ben temen e debatin me intersant, apo jo?

    Here tjeter ki kujdes e mos shih tersin aty ku s'eshte
    :ino: !

    Pershendetje.
    Erisel
    Erisel
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 689
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga Erisel 24/1/2008, 12:59

    Ok enya, te kerkoj sinqerisht ndjese! Tani po shoh qe s'kam qene ne forme te mire gjate komentit.
    Pershendetje
    sandra
    sandra
    Princes
    Princes


    Numri i postimeve : 1270
    Mosha : 34
    Vendi : Peje
    Data e rregjistrimit : 15/02/2010

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga sandra 9/5/2010, 12:33

    po valla bash semnudje esht se sa dua te largohem nuk mundem
    kur zgjohem ne mengjes meniher une te neti
    mami me thot semundje tu ka bo..
    shaban cakolli
    shaban cakolli
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 4940
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga shaban cakolli 9/5/2010, 13:24

    nganjehere sherim

    Sponsored content


    A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE? Empty Re: A ĖSHTĖ INTERNETI SĖMUNDJE?

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 19/4/2024, 08:54