Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/1/2008, 16:14

  Ka dhjete djem, nuk e di numrin e vajzave dhe ka harxhuar rreth 6 milione dollare per dasmat


  Saleh al-Sayeri, 64 vjeē, njė bari i shndėrruar nė biznesmen rrėfen se harxhimet pėr aventurat e tij martesore i kanė kushtuar plot 6.1 milionė dollarė dhe disa herė mė shumė pėr divorcet. Sot, burri qė lidhi kurorė pėr herė tė parė nė moshėn 14 vjeē, tregon se do tė heqė dorė nga ky zakon kur numri i martesave tė arrijė 60. "Martesa nuk mė mėrzit, pėrkundrazi jam njeriu mė i lumtur nė botė", thotė ai i shtrirė nė tapetin e shtėpisė sė tij tė vendosur nė shkretėtirėn rreth 500 milje nė perėndim tė Ryadhit. Historia e ēuditshme Al-Sayerit shkaktoi njė reagim tė madh nė Arabinė Saudite, pasi statusi i grave nė kėtė vend pėrbėn njė problem tė madh nė arenėn ndėrkombėtare. Kur ai u shfaq nė median arabe, disa lexues reaguan plot zemėrim. Njė grua e cila e kishte identifikuar emrin e saj si Maryam, e konvertuar nė myslimane, shkroi nė "Arab News", njė e pėrditshme nė gjuhėn angleze, se historia Al-Sayerit "mė shkaktoi njė gjendje tė jashtėzakonshme shpirtėrore qė mund tė pėrmblidhet me fjalėn zemėrim dhe inat". "Ēfarė familjeje ėshtė kjo. A e ka menduar ndonjėherė se si ndikon divorci tek ish-gratė dhe fėmijėt e tij? Si mundet qė ky burrė t‘u mėsojė pasardhėsve qė nė jetė tė sillen sipas rregullave tė islamit dhe tė krijojnė njė familje model", shkruante ajo. Revista "Sayyidaty", qė kishte botuar njė intervistė tė zhvilluar me tė kishte biseduar edhe me njė psikiatre e thoshte se "ky burrė nuk e trajtonte njė femėr si njė qenie njerėzore, por si njė rrobė qė mund ta ndryshojė sa herė qė i teket apo si njė objekt. Por faji mė i madh u takon edhe prindėrve qė i lėnė vajzat e tyre tė bėhen pjesė e martesave tė tilla", tha ajo.

  Al-Sayeri e ēliron plotėsisht veten nga kritika tė tilla qė e konsiderojnė atė si tė ēmendur, duke kėmbėngulur se nuk ka shkelur rregullat e islamit, sipas tė cilave njė mashkull lejohet tė ketė njėkohėsisht katėr gra. "E kam ndėrgjegjen e pastėr pėr kėtė", thotė ai. Fatkeqėsisht, me asnjė nga ish-gratė me tė cilat ka qenė i martuar nuk mund tė takohemi, pasi shumė prej tyre janė rimartuar, ndėrsa zbulimi i identitetit tė tyre konsiderohet si dhunim i zakoneve arabe. Njėri nga djemtė e tij thotė se e ėma ėshtė martuar sėrish, por refuzon tė japė ndonjė detaj mė shumė. Ēuditėrisht, divorci ėshtė bėrė shumė i zakonshėm nė vendet arabe, ndėrsa kronikat e shtypit flasin ēdo ditė se shumė ēifte vendosin tė zgjidhin kurorėn. Por, nė kėtė vend e ardhmja e njė gruaje tė divorcuar varet shumė nga mendimet e tė afėrmve tė saj. Nėse ata e kundėrshtojnė divorcin, ata ka mundėsi ta mbyllin atė nė shtėpi dhe tė vėzhgojnė me kujdes ēdo lėvizje tė saj. Ajo nuk mund tė punojė apo nuk mund tė takojė askėnd pa lejen e familjes. Mendimi i njė gruaje beqare pėr tė bėrė karrierė kėtu thuajse nuk ekziston fare, madje shumė prej femrave akoma nuk mund tė ngasin as makinėn. Ato nuk mund tė arsimohen, tė udhėtojnė apo tė rezervojnė njė dhomė nė hotel pa lejen e njė mashkulli. Nga ana tjetėr nėse prindėrit kanė mendime liberale, ata mund t‘i lėnė vajzat tė mbarojnė shkollėn apo tė shkojnė jashtė pėr tė punuar. Megjithėse ligjet islame lejojnė qė njė burrė tė ketė katėr gra njėkohėsisht, shumė burra myslimanė nė kohėt e sotme martohen vetėm njėherė, pasi kjo ėshtė bėrė njė normė kulturore dhe poligamia ėshtė vėrtet e kushtueshme. Nė tė vėrtetė, paratė nuk pėrbėjnė ndonjė problem pėr Al-Sayeri, qė tregon se e ka bėrė pasurinė e tij nė tregtinė e makinave dhe pronave tė patundshme. Ai ėshtė njė burrė zeshkan me trup mesatar, me mustaqe tė zeza, mjekėr, dhe "kryetar" i Sayerėve, njė fis beduinėsh nė jug tė vendit qė gjithashtu merret me rritjen e kamiljeve dhe kuajve. Nga tė gjitha martesat e tij kanė ardhur nė dritė dhjetė djem, nga tė cilėt tani i kanė ngelur nėntė. Dy djemtė e vegjėl qė ishin bashkė me tė atin, rrudhin sytė sapo flitet pėr martesėn. Ata thonė se e babai i tyre ėshtė njė "mizėaj", domethėnė njė burrė qė i pėlqen tė martohet shumė. Fahd Al-Sayeri, qė ka trashėguar pasionin e tė atit pėr kuajt, sjell ndėr mend njė udhėtim pėr gjueti tė bėrė nė shkretėtirė rreth 15 vjet mė parė bashkė me miqtė e tij kishin shkuar pėr tė kėrkuar "Benz"-in kur dėgjuan njė tė shtėnė arme qė vinte nga njė tendė ku ishte duke u zhvilluar njė ceremoni martesore. "Tė habitur pyetėm se ēfarė dasme ishte ajo dhe disa nga tė ftuarit u pėrgjigjėn me emrin e tim eti. Vėrtet u shokova", shtoi mė pas. Nė tė vėrtetė, plaku Al-Sayeri nuk i fsheh martesat e tij thjesht bezdiset tė flasė gjatė, megjithatė nuk ngurron tė tregojė se 2 nga vajzat dhe dy nga djemtė e tij mėsuan se ishin motra dhe vėllezėr nė shkollė. Ēuditėrisht, Al-Sayeri vazhdon tė ruajė raporte tė mira me ish-shoqet e jetės dhe thotė se disa prej tyre vijnė edhe nė martesat e tij. Rrėfen se secila nga gratė jeton nė shtėpi tė ndarė dhe ndonjėherė edhe nė qytete tė ndryshme, pėr tė ruajtur qetėsinė dhe pėr tė siguruar secilėn prej tyre se ėshtė pikėrisht ajo e preferuara e tij. Djali Fahd, njė 32- vjeēar beqar, ėshtė i bindur se nuk dėshiron tė ndjekė gjurmėt e tė atit". "Jo, jo, jo, thotė ai. Njėra mė mjafton". "E katėrta ėshtė e destinuara tė ndryshojė mė shpesh. "Ėshtė e vetmja pėr pėrtėritje", thotė Al-Sayeri, duke rrėkėllyer njė gllėnjkė kafeje plot aromė pas njė darke me mish qengji pikant dhe oriz, Al-Sayeri thotė se i pėlqen ta ndėrrojė gruan e katėrt ta ndryshojė ēdo vit". Martesa e tij e fundit dhe me 10 000 tė ftuar njėkohėsisht edhe mė e shtrenjta ishte me njė vajzė 14-vjeēare pak muaj mė parė. "Ajo ėshtė mosha perfekte", thotė. Kur dėgjoi pėr tė, dėrgoi mbesėn e tij pėr ta parė e cila u kthye me njė pėrgjigje pozitive. Mė vonė ai vizitoi familjen e saj. Kur vajza erdhi nė dhomėn e ndenjes pėr t‘i ofruar atij pije freskuese - njė justifikim pėr qė ai tė shihte fytyrėn e saj - ai e pyeti nėse ajo donte tė martohej me tė. "Fillimisht u druajt dhe nuk u pėrgjigj, ndėrsa mė vonė tha po. Tani ne jemi miq tė mirė na duket sikur kemi mė shumė se 40 vjet qė e njohim njėri-tjetrin", kujton Al-Sayeri. Njė grua saudite zakonisht mund tė martohet kėdo qė zgjedh familja e saj, ndėrsa martesa konsiderohet e pranueshme nė kohėn kur fillon edhe puberteti". Al-Sayeri pohon se ai nuk e ka detyruar kurrė njė grua tė martohet me tė dhe nuk e ka prishur kurrė njė martesė. Ish-gratė e tij bėnė marrėveshjen pėr divorcin, njė marrėveshje paramartesore, ndėrsa ai kujdeset pėr fėmijėt. Mė pas thotė se divorcet e tij janė tė dokumentuara me vendim gjykate. Nė fund pranon se tė jesh i rrethuar nga gratė ėshtė gjithmonė kėnaqėsi e veēantė. "Ato kujdesen mė shumė pėr veten, pėrdorin tualetėra dhe nuk largohen kur dua t‘i prek". Por ajo qė tė habit mė shumė ėshtė fakti se Al-Sayeri pranon me bindje se do tė martohet deri kur numri i grave nė jetėn e tij tė shkojė nė 60.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/1/2008, 16:15

  Martesat

  Saleh al-Sayeri, 64 vjeē, njė bari i shndėrruar nė biznesmen rrėfen se harxhimet pėr aventurat e tij martesore i kanė kushtuar plot 6.1 milionė dollarė dhe disa herė mė shumė pėr divorcet. Sot, burri qė lidhi kurorė pėr herė tė parė nė moshėn 14 vjeē, tregon se do tė heqė dorė nga ky zakon kur numri i martesave tė arrijė 60


  Reagimi

  Historia e ēuditshme Al-Sayerit shkaktoi njė reagim tė madh nė Arabinė Saudite, pasi statusi i grave nė kėtė vend pėrbėn njė problem tė madh nė arenėn ndėrkombėtare. Kur ai u shfaq nė median arabe, disa lexues reaguan plot zemėrim. "Si mundet qė ky burrė t‘u mėsojė pasardhėsve qė nė jetė tė sillen sipas rregullave tė islamit dhe tė krijojnė njė familje model", shkruajnė ata  Rregullat

  Al-Sayeri e ēliron plotėsisht veten nga kritika tė tilla qė e konsiderojnė atė si tė ēmendur, duke kėmbėngulur se nuk ka shkelur rregullat e islamit, sipas tė cilave njė mashkull lejohet tė ketė njėkohėsisht katėr gra. "E kam ndėrgjegjen e pastėr pėr kėtė", thotė ai. Fatkeqėsisht, me asnjė nga ish-gratė me tė cilat ka qenė i martuar nuk mund tė takohemi


  Gratė

  Al-Sayeri thotė se i pėlqen ta ndėrrojė gruan e katėrt ta ndryshojė ēdo vit". Martesa e tij e fundit dhe me 10 000 tė ftuar njėkohėsisht edhe mė e shtrenjta ishte me njė vajzė 14-vjeēare pak muaj mė parė. "Ajo ėshtė mosha perfekte", thotė. Kur dėgjoi pėr tė, dėrgoi mbesėn e tij pėr ta parė e cila u kthye me njė pėrgjigje pozitive. Mė vonė ai vizitoi familjen e saj


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Erisel
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  Mesazh nga Erisel prej 23/1/2008, 16:57

  Shume interesant ky lajmi! Mbase do te ishte me mire sikur Ai te kursente 6 milion dollare dhe te mbante vetem nje grua. Une do te doja vetem nje grua dhe 6 milion dollare :D:D:D
  avatar
  surpriz
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 8
  Data e rregjistrimit : 31/05/2008

  default Re: Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  Mesazh nga surpriz prej 2/6/2008, 14:37

  kam pershtypjen se ai bariu di cben.mbase duet te mesojme nga ai

  Sponsored content

  default Re: Bariu arab qe jetoi me 58 gra

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56