Kuriozitete & Rekorde Boterore

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:35

  Ju ftoj, te merrni pjese ne kete Teme,per te shkruar,gjithcka interesante qe dini, apo mund te keni lexuar.. Kuriozitete & Rekorde Boterore Smile

  Femija me i rende ne bote,eshte lindur ne vitin 1954, nga Italiania, Carmelina Fdele nga Aversa..
  Djali i saj peshonte diten e lindjes 10,2 kg..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:35

  Femra qe ka lindur me shume femije eshte nje ukrainase! Ajo ka lindur 69 femije, nga te cilet vetem dy i kishin vdekur gjate lindjes!

  Nota 10, per here te pare ne historine e sporteve i eshte dhene gjimnastes rumune, Nadia Comaneci, ne Olimpiaden e Montrealit, 1976!


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:36

  Bethoweni para se te kompozonte,fuste koken ne uje..
  ndersa Anjshtanji,deri ne moshen 9 vjec,nuk fliste normalisht..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:36

  Lindjet qe behen ne nje vit ne Indi,e kalojne numrin e gjithe popullsise se Australise...
  (hajde popull qefli hajde..) Kuriozitete & Rekorde Boterore Laugh

  Seul,eshte kryeqyteti i Korese se Jugut.
  Ne gjuhen Koreane..Seul do te thote Kryeqytet.. Kuriozitete & Rekorde Boterore Smile

  Nje njeri normal,qesh mesatarisht 13 here ne dite...Po ju??


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:36

  Rekord....
  Mbajtes rekordi per Derrin me te dhjamosur ne histori,mbahet nga Amerikani Eber Big Boy,i cili jetonte ne shtetin Carolina.
  Ai peshonte 863,6 kg dhe arriti te cudise me kete peshe Expertet para peshores.. :


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:38

  Kuriozitet..
  I vetmi Majmun; qe eshte denuar nga nje gjykate e vertete,eshte Shimpazeja Coco..nga gjykata amerikane e Floridas..ne vitin 1984.
  Ky majmun, jetonte me nje te papune artist,i cili jepte spektakle te vogla..
  Mbasi mbaronin shfaqjet,Cocoja ishte bere aq profesionist, sa qe arrinte u vidhte njerezve cantat..
  Shuma e vjedhur, prej Cocos arrinte vlerat 200 000 dollare amerikane..
  Pas gjykimit,Cocoja u denua me burgim te perjteshem,ndersa i zoti i tij,me dy vjet heqje lirie.. Kuriozitete & Rekorde Boterore Frown (Cococja i shkrete..)
  Kuriozitete & Rekorde Boterore Pbucket


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:39

  Rekord tjeter..eshte dhe shitja e nje libri..
  Libri qe mban rekordin me te madh, per shitje..eshte ai i Hillary Klintonit, me Librin autobiografi "Histori e perjetuar".
  Ne diten e pare te hedhjse ne treg te ketij libri,ne qershor te vitit 2003,u shiten ne nje dite (rekord) 200 000 ekzemplare te tij..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:40

  Mbiemri rekord..

  Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional..eshte mbiemri Chang..
  Rreth 75 milione njerez ne Kine,kane kete mbiemer..

  Vendin e dyte,per mbiemrin me te perdorshem e ka,mbiemri Smith,ne Angli.Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer..
  Vendin e trete e ka Mbiemri Müller,ku 10 % e popullsise quhet me kete mbiemer..

  Vetem Chang s'dua te jem,se keto dy te fundit shtyhen..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:40

  Kuriozitet..
  Kasinoja me e madhe e botes, gjendet ne MGM - HOTEL, ne metropolin e Las Vegasit:
  Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter, gjenden pothuajse 3500 automate te lojrave te ndryshme dhe 165 tavoline loje...
  Per rastet e fitimeve, ka dhe mjaft ambjente rrethe e rrotull me Bare


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:40

  Poezia me e gjate ne bote,u perfundua mbas 30 vitesh pune..nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador.
  Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes,perbehej nga 7 Volume,me 5000 faqe gjithsej,dhe nga 230 000 rreshta.
  Pas tij vjen, Komediani Dante Aligheri,me Komedine Hyjnore..me afersisht 30 000 reshta..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:41

  Kuriozitete & Rekorde Boterore Cn_tower

  Ndertesa e Torontos eshte 533 metra e larte...
  Perfundimi i saj eshte bere me 1976,dhe deri pak kohe me pare mbahej, nder ndertesat me te larta ne bote..(tani kane dale dhe disa pretendime ruse per nje ndertese me nje antene me te larte se ajo e Torontos..)
  Ajo, eshte llogaritur me nje siguri, per nje ere me shpejtesi 400 km ne ore...

  )))))))))
  Ndėrtesa ėshtė 533,33 metra pėr saktėsi Kuriozitete & Rekorde Boterore Laugh dhe vizitohet ēdo vit nga 2 milionė turistė. Deri mė sot asnjėrit nuk ja ka majt me u hudh nga nolt


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:42

  Ne Buenos Aires ka filluar nje vallzim tangoje me pjesemarrjen e 400 cifteve! Ky eshte rekord i ri dhe do te thyeje rekordin e vene me 1993, kur ne Paris, perpara kulles Eifel kercyen 113 cifte!

  Klubi i futbollit Chelsea eshte duke u pergatitur te hedhe ne gjyq futbollistin rumun Adrian Mutu, nga i cili pretendon 15,3 milione euro! Kjo eshte shuma rekord qe nje klub ka pretenduar ndonjehere nga nje futbollist! Rast precedent eshte ai i klubit Fenerbahce, i cili hodhi te gjyq (gjyq te cilin e fitoi) lojtarin argjentinas Ortega per shumen prej 7 milione dollare! _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:42

  Popullsine me te madhe ne bote e ka Kina me 1.2 miliarde banore.
  Ndersa shteti me pak i populluar eshte Vatikani me 911 banore gjithsej
  -------------------------
  Gjokset me te medhaja i ka nje prezantuese e nje televizioni meksikan (mbase argjentinas)..me duket nja 10 kile copa! Vetem se kjo motra donte t'i operonte prape, por nuk e lane doktoret se do t'i shtremberohej shtylla kurrizore pastaj!


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:43

  Biblioteka me e madhe ne bote,gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington..
  Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800.
  Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha arteve..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:43

  Shteti me dendesine me te madhe te popullsise ne bote eshte Singapori, ndersa ne Europe, Malta.
  -----------------------------
  I vetmi Elefant ne bote, qe flet..eshte pjestar i nje Cirku Rus.Ky elefant, mundet te thote, deri ne 20 fjali.Kjo menyre e te "shprehuri" e tij, eshte arritur, pasi Elefanti ka jetuar, qe ne vogeli, mes njerezve dhe ka arritur te artikuloje, tinguj "njerezish"....


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:44

  Burri me i shkurter ne bote,eshte Gul Mohammed, nga India.Pas matjeve te bera me 19 Juli 1990 ne Spitalin Rahm Manohar te Neu Delphit ( In), u arrit, se ai eshte vetem 57 cm ..dhe mban deri me sot rekordin...
  -----------------------
  Ndersa rekordin, si gruaja me e vogel ne bote, deri me sot e mban Pauline Musters,e lindur ne 26 nendor 1876 ne Hollande.
  Mbas lindjes se saj, ajo ishte vetem 30 cm..Ne moshen 9 vjecare, ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetm 1,5 kg dhe ne moshen 19 vjecare, ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate..Po ne kete vit,ajo vdes ne nje spital te New Yorkut..(rekordi i femres me te shkurter,vazhon te mbahet prej saj..)


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:44

  Sipas libirt te rekordeve..dhe ne baze te te dhenave, eshte pare se shteti qe konsumon me shume buke ne bote, eshte Turqia..
  Llogaritjet tregojne se mesatarja e cdo personi ne perdorimin e bukes, arrin ne 199,6 kg.
  Turqit hane ,ne nje vit aq buke, sa trefishi i peshes se trupit te tyre
  ----------------------------
  Pijanecet me te shumte ne bote, jane ne..........Irlande.
  Cdo personi, i bie te pije mesatarisht 12,3 liter pije alkolike..vere,birre etj..
  ----------------------------
  Ndersa Duhanxhinjte me te shumte,i ka Kina.
  Ne Kine, sipas llogaritjeve te fundit ne Kine jane shitur 1,69 bilione Cigare (me shume se ne cdo vend tjeter)...
  Ne gjithe boten, jan shitur 5,5 Bilione cigare


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:45

  Rekordin, per floket me te gjata ne bote,e mban Hoo Sateow,nga Thailanda..
  Pas matjeve oficiele, qe u bene ne 21 nendor te vitit 1997, u rezultua, se ato ishin (floket) 5,15 metra..
  Rekordi boteror, vazhdon te mbahet prej saj..
  ------------------------------------
  Duart me te medha ne bote,i ka Hussain Bisad i lindur ne Somali ,por me banim ne Angli..Duart e tij jane 26,9 cm..
  ------------------------
  Operacioni me i gjate ne bote,ka zgjatur,96 ore gjithsej..nga data 4 deri ne daten 8 shkurt te vitit 1951, ne nje spital te Chikagos (usa)..
  Pacientja Getrude Lewandowski,mbas operimit kishte redukruar peshen e saj,gjate ketyre 96 oreve, nga 280 kg ne 140 kg..Kjo tej zgjatje operacioni,eshte shenuar ne rekordet boterore dhe vazhdon te mbetet, rast unical..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:46

  Ai qe arriti per here te pare, dergimin e E-mailit eshte Ray Tomilnson nga Usa,ne vitin 1971...
  Ne eksperimentin e tij ,atij ju nevojiten dy kompjutera, per te shkruar mesazhet...
  E-maili i pare ne bote ishte ky..
  "QWERTZUIOP" - gje qe nuk shprehu asgje tjeter, pervecse nje radhitje germash, qe kane ne pergjithsi te gjitha testaturat e kompjuterave..
  -------------------------------------------

  Asia eshte Kontinenti, me perdorimin me te madh te internetit..
  Ne Asi, e perdorin ate 211.36 milione vete..gje qe duke e krahasuar me numrin ne bote, prej 623,48 milionesh,na nxjerr ne kete perfundim


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:46

  Rekordin per Gjatesi per grate,e mban Zeng Jinlian ,nga Kina.. :eek: Ajo tashme ka vdekur por rekordi nuk eshte thyer akoma..
  Ajo ishte 2 meter e 48 cm..(ka vdekur me 13 shkurt 1982)
  -----------------------------
  Ndersa, ajo qe vjen mbas saj eshte Amerikanja Sandy Allen me 2 metra e 31 cm..
  Sandy, lindi si nje femije normale ne gjatesi dhe me peshe normale 2,950 g por zhvillimi i mevonshem i saj ishte anormal..
  Keshtu, ne moshen 10 - vjecare ajo ishte 1,90 m e gjate..ndersa ne moshen 16 vjecaer 2,16 m....
  ---------------------

  Ndersa rekordin, per grate me peshe me te rende,e mban perseri amerikania, Rosalie Bradford..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:47

  Doktori me i ri ne bote,eshte Balamurali Ambati, i lindur ne Amerike me 29 Juli 1977.
  Ai u diplomua, ne Maunt Sinai SChool of Medicine in New York City, me 19 Mai 1995 ne moshen 17 vjecare..
  ---------------------------------------
  Binjaket me te rende ne Bote,jane vellezerit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qe vdiq ne vitin 1979,)me te vellane Benny LLoyd,po i lindur ne vitin 1946 dhe qe vdiq ne vitin 2001..
  Keta dy vellezer, linden si femije normale dhe ishin te tille, deri ne moshen 6 vjecare..
  Ne nendorin e vitit “78, ata arriten peshen e tyre maksimale, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg..Si rrjedhim dhe i kesaj peshe, ata vdiqen nga semundje ne zemer..
  --------------------------

  Si Mamaja me e vjeter ne Bote,deri me sot mbahet Rossana dalla Corte, e cili lindi me 18 Juli 1994, ne moshen 63 vjecare nje djale..Rekordi nuk eshte thyer akoma.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:50

  Ne Kuriozitetet Boterore, ne Fushen e Mjekesise, eshte regjistruar dhe Operimi i bere me 29 dhjetor te vitit 1952,nje tetedhjete vjecari,nga Doktori Charling Cross, ne nje Spital te Anglise..
  Atij ju hoq nje gur ne Temth, i cili peshonte,6,29 kg..
  ---------------------


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:22

  KENIA, 85-VJECARI MARTOHET 130 HERE

  Nje burre 85 vjecar martohet 130 here. Ngjarja e pazakonte ka ndodhur ne Kenia ku Ancentus Akuku ka deklaruar, se i eshte dashur shume mund, nganjehere dhe diktature per te patur familje te lumtur. Akuku i njohur me nofken Rreziku, i perket etnise Luo, ne te cilen lejohet poligamia. Per bashkesine e tij ai eshte nje hero i vertete


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:30

  Flokėt e gjata 6.2 metra

  67 vjeēari Tran Van Hay i cili jeton nė deltėn e Mekong nė Vietnam, nuk ėshtė qethur 31 vjet dhe tani flokėt e tij kanė njė gjatėsi prej 6.2 metra.
  Ai pohon se flokėt nuk i ka pastruar gati 6 vite. Sipas librit tė Guinnes tė rekordeve rekordin botėrorė e ka pasur Tajlandezi Hoo Sateow me njė gjatėsi prej 5.1 metra.


  ..................................


  Mustaqet mė tė gjata nė botė

  Indiani Badamsingh Gurjar Khatana pohon se ka mustaqet mė tė gjata nė botė, 411 centimetra.
  Sipas librit tė rekordeve Guiness, rekordin momental e mban Kalian Sain me mustaqe tė gjata 338 centimetra. Pėrfaqėsuesit nga Guiness pohojnė se nuk kanė dėgjuar pėr Khatana, mirėpo nėse tregon dhe se nuk gėnjen pėr gjatėsinė e mustaqeve tė tij, me gith qejf do ta shpallim si rekorder tė ri. 61 vjeēari Khatana pohon se nuk ėshtė rruar gati 26 vite.
  "Kurrė nuk i kam kushtuar rėndėsi mustaqeve tė mia, kurrė nuk i ka rruar, vetėm se ēdo mėngjes i kam lyer me vaj. Kjo ėshtė e tėra" tha Khatana pėr "The Asia Age". Ai jeton nė Kemri nė Raxhastan dhe ka 14 fėmijė _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:44

  Vera me e vjeter!
  Vera me e vjeter ne Bote u zbulua nga arkeologet Kineze,ne nje Grope ne Kinen qendrore,me nje vjetersi prej 3000 vjetesh.
  Ajo ishte futur ne nje Ene Bronxi dhe kishte edhe mbas kaq kohesh,perqindje alkoli.

  Emri me i gjate ne Kohra!

  Emrin me te gjate deri me sot, e ka patur nje vajze nga Barrow Hill,Angli.
  Prinderit e saj,Margaret dhe John Nelson,regjistruan ne gjendjen civile per vajzen e tyre 140 emra..
  Pas shume e shume debatesh te bera,zyrtaret u detyruan, te regjistronin emrin e deshiruar prej prinderve,i cili perfshinte emra duke filluar nga Tracy Marieclaire,e qe perfundonin tek Zsa Zsa Queenie..
  Emrin qe perdoren prinderit me shpesh ishte Tracy,me te cilin preferuan ta theresin dhe shoqeria..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:54