Kuriozitete & Rekorde Boterore

  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga alinos prej 25/7/2008, 20:52

  217 femije lindin cdo ore ne Egjipt
  Eshte nje alarm demografik qe ka pushtuar Egjiptin kohet e fundit. Ritmi i lindjeve eshte shtuar dhe mendohet qe ne te ardhmen do te kete mbipopullim ne masa te pa parashikueshme. 2mln bebe te lindura cdo vit.
  Alarm demografik nė Egjipt. Tė dhėnat e fundit tregojnė se ēdo orė lindin 217 fėmijė, pėr njė total nė rreth 2 milionė bebesh tė lindura ēdo vit.
  Kėtė fakt tronditės pėr planifikimin familjar nė vend e ka dhėnė vetė sekretari gjenerale e Kėshillit Kombėtar tė Popullsisė(Npc), duke e bėrė publik pėr mediat.
  Sipas tij, me kėtė ritėm lindjesh dhe shtimit tė popullsisė, nė vitin 2058 parashikohet qė popullsia tė arrijė nė rreth 173 milionė banorė.
  Parashikimet janė cilėsuar dramatike lidhur me gjendjen e popullsisė dhe hapėsirėn qė ėshtė nė dispozicion tė tyre. Pritet tė merren masa, qoftė pėr planifikimin, qoftė edhe nė planin infrastrukturor. Sipas llogarive, me kėto ritme, njerėzit nuk do tė kenė hapėsirėn e mjaftueshme pėr tė jetuar.
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga >> TeLi << prej 16/11/2009, 19:38

  Kuriozitete & Rekorde Boterore - Faqe 2 Vozitesi_i_dehur_dhe_i_verber Policia estoneze ėshtė shokuar pasi qė ka ndaluar njė makinė nė qendėr tė njė qyteti pėr tė kuptuar se vozitėsi jo vetėm qė ishte i dehur por edhe i verbėr.
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga >> TeLi << prej 16/11/2009, 19:43

  Kuriozitete & Rekorde Boterore - Faqe 2 Kafeja_me_e_shtrenjte_ne_bote_75_euro

  Ne nje shtepi mallrash ne Londer shitet filxhani me i shtrenjte i kafese me cmim prej 75 eurosh (50 funta).

  Kafeja me kete cmim "astronomik" mund te pihet vetem ne shtepine e mallrave "Peter Jones" ne Londer. Kjo kafe perbehet nga perzierja e disa llojeve te kafeve nga malet e Xhamajkes dhe te nje lloji te fasules e cila rritet ne Azine juglindore.
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga >> TeLi << prej 16/11/2009, 19:46

  Shqipėria, Kuvajti i Ballkanit


  Kuriozitete & Rekorde Boterore - Faqe 2 Shqiperia_Kuvajti_i_Ballkanit
  Studimet e fundit po nxjerrin gjithmonė e me shume nė pah rezervat e Medha naftės nė tė Shqipėri. Studimet e fundit tregojnė se Shqipėria zotėron 57% tė rezervave nė tė naftės rajon.

  Njė studim i bere llogari pėr tė kompanisė "Manas Petroleum" nga amerikanėt e Gustavson Associates LLC, ka se konkluduar Shqipėria zotėron me shume se 57 pro qind tė rezervave tė naftės qė gjenden nė Ballkan. "Nga 345 Milione FUCI nafte gjendet qė nė Ballkan, 198 Milione prej Reifen ndodhen nė Shqipėri", thotė studimi. Kjo ėshtė nafte e rikuperueshme ose e thene ndryshe nafte qė mir teknologjinė aktuale mund tė nxirret nga nentoka. Sipas tė dhėnave, mendohet se rreth 100 Milione e kėsaj rezerve ndodhet nė vendburimin e Patos-Marinzės, qė ėshtė dhe fusha naftėmbajtėse me e Madhe nė Evropėn Kontinentale.

  Rezervat

  Qė nga viti 1990, vendi ndarė ėshtė nė disa zona, tė cilat u jane dhėnė pėr shfrytėzim kompanive tė huaja. Por, nga njė vend eksportues deri mė 1989-en, tashmė Shqipėria detyrohet tė importojė 73% tė saj pėr tė nevojave nafte. Kjo edhe pėr arsyen se dy Vitet e fundit njė pjesė e mirė prodhimit vendas po iken pėr eksport. Kanadezja "Bankers Petroleum", qė prodhon nafte nė vendburimin e Patos-Marinzės baze nė tė njė marrėveshjeje koncesionare po eksporton me shume se gjysmėn e prodhimit tė saj nė Vendin fqinj, Itali. Ndėrsa kompanitė e tjera koncesionare nuk ushtrojnė aktivitet nxjerrės. Nė 15 vjetėt e fundit, licenca pėr kėtė qėllim u jane dhėnė kompanive amerikane, austriake, kanadeze, kroate, greke dhe suedeze. Sipas statistikave tė Bankes boterore, jane kryer shpime nė 4 666 puse nafte, nga tė cilat 3 123 jane operative, ndėrsa 981 tė tjera jane Mbyllur apo braktisur.
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga >> TeLi << prej 16/11/2009, 19:53

  Dhėndri arratiset nga muaji i mjaltit me vjehrrėn


  Kuriozitete & Rekorde Boterore - Faqe 2 Dhendri_arratiset_nga_muaji_i_mjaltit_me_vjehrren

  Alison Smith u martua me dashurinė e jetės sė saj George Greenhowe. Por mesa duket dhėndri kuptoi se Alison nuk ishte gruaja ideale pėr tė, por nėna e saj.

  10 ditė mė vonė ai u arratis me mamanė e saj 49-vjeēare. Lidhja e tyre dashurore dhe braktisja e nuses sė re ėshtė thashethemi i qytetit, po jo vetėm. Lajmi ėshtė titulli kryesor i “Daily Record” dhe shumė mediave tė tjera lokale. Muaji i mjaltit nuk kishte pėrfudnuar kur dhėndri George njoftoi se kishte rėnė nė dashuri me njerkėn, Pat. Alison thotė se ėshtė e neveritur dhe kėrkon divorc. Ajo u largua nga shtėpia ku banonte me George dhe lėvizi tė jetojė me babanė e saj.

  Sponsored content

  default Re: Kuriozitete & Rekorde Boterore

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:57