A e dini se

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:48

  A e dini se ...

  Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
  Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
  Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
  Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
  Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
  Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
  Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
  Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
  Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
  Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
  Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
  Vetem mushkonjat femra piskojne.
  Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  96% e sallatorit, eshte uje.
  Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
  Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
  Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
  Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
  Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
  Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
  Fluturat shijojne me ane te kembeve.
  Delfinet flene me nje sy hapur.
  Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
  Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
  Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
  Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
  Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
  Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:49

  Sa ujė harxhojmė?  Kur prishet ujėsjellėsi apo kur jemi tė etur, atherė jemi tė vetėdijshėm se sa jemi tė varur prej ujit. Numrat qė pasojnė tregojnė se sa ujė na nevojitet. Sasia mesatare ditore nė shtėpi pėr banorė sillet rreth 200 deri 300 litra. Prej tyre 20 % (40 deri 60 litra) harxhohen pėr pastrim, 40 % (80 deri 120 litra pėr higjienė personale, 10 deri 20 % (rreth 25 litra) pėr lajren e rrobave, 1 deri 2 % (rreth 2.5 litra) pėr pastrimin e enėve, kurse sasia tjetėr pėr ujitjen e kopshtit, larjen e automobilit...


  Ushiqmi natėn nuk tė trashė?!  Ngrėnja e ushqimit natėn nuk tė trashė, pohojnė shkenctarėt amerikan, tė cilėt kanė zhvilluar teste nė 47 majmuna femra. Kėta shkenctarė nga Universiteti i Oregonit, kanė zhvilluar eksperimente, duke i ushqyer majmunėt nė kohė tė ndryshme, zakonisht natėn dhe orėt e vona. Ata kanė treguar se nuk ekziston asnjė lidhje nė mes tė kohės, ushqimit dhe trashjes. "Gjithmonė na kanė folur tė mos hamė nė orėt e vona sepse do tė trashemi, edhe pse nuk kishte baza shkencore pėr njė thėnje tė tillė" thotė Xhudi Kamerun, e cila deri te ky zbulim ka ardhė me kolegėt e saj."Gjatė hulumtimit qė kemi bėrė, ne kemi shėnuar kohėn se kur kanė ngrėnė majmunėt. Disa prej tyre kanė ngrėnė vetėm natėn dhe orėt e vona, dhe ne kemi vėrtetuar se nuk ekziston asnjė lidhje nė mes tė kohės sė konzumimit dhe trashjes", tha ajo.
  Najxhel Denbi nga shoqata e dijabetikėve thotė: gjėja kryesore ėshtė se njė kalori ėshtė njė kalori, pa marrė parasysh se nė ēfarė kohe e merrni atė, organizmi juaj nuk mund ta dijė se sa ėshtė ora. Ėshtė me rėndėsi ēka dhe sa hani ju, e jo se nė ēfarė kohe hani, natėn apo ditėn" tha Denbi.

  Gjlipėra pa dhimbje

  Prodhuesi kryesor japonez pėr materiale mjeksore "Terumo" njotoi se ka prodhuar gjilpėrėn mė tė vogėl pėr injeksion nė botė, njė gjilpėrė e cila nuk shkakton asnjė dhimbje. Kjo kompani me seli nė Tokio ka prodhuar gjilpėrėn prototip me diametėr 0.2 mm, e cila mund tė prodhohet edhe seriale. Kjo gjilpėrė ėshtė punuar me njė teknikė speciale e cila mundėson njė rrjedhje tė shpejtė dhe tė lehtė tė lėngut deri nė maje. Ende nuk ėshtė pėrcaktuar data e shitjes nė treg tė kėsaj gjilpėre, por me siguri nuk do tė duhet mė shumė se gjashtė vite, Kjo gjilpėrė sė pari do tė pėrdoret nga diabetikėt pėr tė injektuar insulinėn pa dhimbje. Kėta shkenctarė japonez njohtuan edhe pėr njė gjilpėrė mė tė vogėl se kjo, por ende ėshtė konstruktuar vetėm prototipi i saj. Ky model funksionon nė pricipin e "kafshimit tė mushkonjės", kurse nė gjilpėrė ndodhet edhe njė pompė elekrtrike minijaturė e cila zvogėlon dhimbjen gjatė shpimit.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:49

  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
  Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
  Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
  Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
  Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
  Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
  Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
  1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:49

  Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.
  Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
  Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
  Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.
  Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
  Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.
  Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.
  Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.
  Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

  Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
  Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.
  Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.
  zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
  Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.
  Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.
  Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
  Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
  Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
  Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.
  Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesanė Dublin
  Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė
  ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
  Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės
  ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.
  Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.
  Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
  Nė Romėn Antike veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
  Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
  Qytetėrimet antike, egjiptianėt, persianėt, grekėt e romakėt, e kanė kuptuar mjaft mirė se veza e pulės ėshtė burim energjie dhe vlerash tė papėrsėritshme ushqimore.
  Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq.
  Persianėt kishin njė ritual tė pėrhershėm qė konsiston nė kėmbimin e vezėve si shenjė e fillimit tė pranverės. Arsyeja e kėtij rituali qėndron nė besimin se veza ėshtė embrioni i jetės. (rikthimi i botės nė jetė pas ndėrprerjes letargjike gjatė dimrit)

  E njėjta gjė sot pėrdoret gjatė pashkėve kristiane tė cilat jo rastėsisht janė nė pranverė pasi japin kuptimin thellė tė rikthimit nė jetė. (pėrplasja e vezėve tė lyera)
  Eskymo, njė komb qė jeton nė veri tė Europės nė mes tė borės e tė akullit, pėrvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezė me tė cilat plotėsojnė shumė mirė nevojat ushqimore tė trupit.
  Clemenceau, burri mė i fortė i Francės dhe Tigri i luftės sė Pėrgjithshme, hante 8 vezė nė mėngjes dhe 5 vezė nė mbrėmje.
  Nė vendet e zhvilluara pėrqindja e tė rritureve qe martohen ka rėnė nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
  Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonia me 6 %.

  Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
  Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
  Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
  Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
  Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė
  Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe
  pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
  Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
  Peshkaqenėt nuk sėmuren.
  Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:08

  Ndryshimi me i madh i temperatures. Brenda nje dite (prej 21 deri me 22 janar 1916) ka ngjare ne Brouning (SHBA). Ate dite temperatura ka zbritur atje prej +7 grade C ne -45 grade C. Ngritja me e larte e temperatures ditore ka ndodhur me 22 janar 1943 ne Spearfish (Dakota e Jugut), kur Brenda dy minutash (prej ores 7.30 deri me 7.32) temperatura eshte ngritur prej +20 grade C ne +27 grade C.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:12

  Kirk Dagllasi , aktor i famshem ka xhiruar 82 filma. K. Daglas ka origjine qifute dhe emri i vertete i tij eshte Issur Danielovich.Kete emer e nderroi pasi e mbaroi gjimnazin,pershkak te diskriminimeve qe iu bene sepse ishte cifut.

  -Bojkonur eshtė kozmodromi nga i cili mė 1961 u nis nė kozmos Juli Gagarini, njeriu i parė qė shkoi nė gjithėsi.Ky kozmodrom tani gjendet nė Kazakistanin e pavarur, qė mė parė Kazakistani ishte republike e ish-BRSS. Pėr "Bojkonur"-in, Moska tani duhet qė ēdo vite t'i paguaj qira 115 mil.$ Kazakistanit.

  -Mesharin ,kėtė vepėr tė famshme tė Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollė Kazazi nė vitin 1740 nė Romė.

  -Mari Kiri. eshtė femra e parė qė mori ēmimin Nobel, njėherit edhe femra e vetme qė ka marrė dy ēmime Nobel: njė pėr zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndėrsa me 1911 asaj pėr herė tė dyte iu dha ēmimi Nobel pėr Kimi.

  -Rolin e Skenderbeut nė filmin "Skenderbeu" e luajti aktori rus Akaki Horava. Ky film u xhirua nė Shqipėri aty ka viti 1957

  -Bomba atomike Pėr herė tė parė, me 6 gushtė ėshtė hudhur nė Hiroshima tė Japonisė, ku humben jetėn mė se 155200 veta. Kjo bombe kishte masėn 4080 kg.

  -Banori I pese miliardte I tokes ėshtė njė djalosh nga Zagrebi I Kroacisė, qė quhet Mateja Gashpar i lindur mė 11 korrik 1988.Me lindjen e tije ,numri I banorėve nė tokė u bė fiks 5 miliarde. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:13

  Sikur tė ishte e mundhshme tė avullohej tėrė uji I deteve dhe I oqeaneve tė botės, do tė mbetej aq kripė sa prej saj do tė mund tė ndėrtohej njė mur rreth tėrė ekuatorit. Ėshtė llogaritur qė ky mur I njelmėt do tė ishte njė kilometėr I trashė dhe 280 metra I lartė.


  Nuk dihet me siguri se kur dhe ku ėshtė gjetur baruti. Besohet se kinezėt janė tė parėt qė e kanė gjetur qė para Krishtit, spse shalitra (pėrbėrėsi kryesor i tij) ėshtė gjetur nė gjendje tė natyrshme nė Kinė e nė Mongoli dhe se edhe arabėt e kanė quajtur kripė kineze ose borė kineze. Nė Evropė baruti ka filluar tė pėrdorej nė shekullin XIII, e sė pari ėshtė shfrytėzuar nė betejėn e Cividalesė (Itali)nė vitin 1331. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:13

  Qytetarėt e Bonvilit, nė veri tė Kalifornisė, nuk lejojnė kurrsesi qe ndonjė i jashtėm tė pėrzihet nė punėt e tyre tė brendshme. Tė jashtėmit, ata i konsiderojnė edhe banorėt e lokaliteteve pėrreth qytetit. Pėr t'i ruajtur fshehtėsitė e tyre nga tė tjerėt bonvilasit kanė trilluar njė gjuhė krejt tė ndryshme nga gjuha e tyre kombėtare. qė ėshtė e pakuptueshme pėr tė jashtmit. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:37

  1-Nje grua qe shoqeronte burrin e saj neper ndeshjet e futbollit ngaqe nuk i pelqente futbolli punonte me shtiza gjate ndeshjes dhe ka harritur deri me sot te bej nje shall te gjate 18 m dhe eshte duke vazhduar derisa te bej nje shall qe ti vije rrotull gjithe stadiumit. Kur gjate ndeshjes eshte ftohte me shall mbullonin kembet tifozet.


  2-Ne Amerike dy prinder kane bere greve urie ne kopshtin e shtepise se tyre sepse femijet nuk bashkpunonin ne punet e shtepise dhe nuk do terhiqeshin nga greva derisa femijet te firmosnin nje pakt bashkpunimi (femijet ishin 15 dhe 17 vjeē)


  3--Ēdo foshnje pas lindjes ka saktėsisht 350 eshtra. Ekspertėt kanė zbuluar se shumė eshtra gjatė fazės sė zhvillimit tė njeriut shkrihen kėshtu forcojnė skeletin e njeriut.
  Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė shumė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.
  Fėmijėt me sy tė zinj reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy tė ngjyrave tė tjera. Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reaksion i shpejtė p.sh. futboll. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:39

  Kuriozitet..
  Sipas llogaritjeve te bera,aeroportet me te frekuentuara ne Bote jane keto..

  1Chicago O“Hare..66,65 milione pasagjere
  Chicago(USA)

  2Hartsfield Atlanta International 53,63 Milione pasagjere.
  Atlanta/Georgia (USA)

  3DFW International 52,60 Millione
  Dallas/-Fort Worth/Texas(USA)

  4London Heathrow 51,37 milione pasagjere
  Londer (Angli)

  5LA International 30,20 Milione
  Los Angeles/Kalifornien (USA)

  6Rhein-Main-Flughafen 34,38 Milione pasagjere
  Frankfurt(Deutschland)

  7San Francisco International 33,97 milione
  San Francisco Kalifornien(USA)

  8Miami International 30,20 Milione pasagjere
  Miami/Florida (USA)

  9John Kennedy International 28,81 Milione
  New York (USA)

  10Charles de Gaulle 28,36 milione pasagjere
  Paris (France)


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:40

  HOTELET ME TE LARTA NE BOTE

  1.Bayoke 319 metra
  Bangkok Tailand

  2.Yu kyong 300 metra,
  Korea veriore

  3.Westin Stamford Hotel 226 metra
  Singapor me 73 kate.

  4.Westin Peachtree Hotel 220 metra
  Atlanta/Georgia Usa 71 kate

  5.Westin Detroit Plaza Hotel 219 metra
  Detroit Michigan/Usa 71 kate

  6.Shangri-la 215 metra
  Hong-kong/ China 60 kate

  7. 4 stinet 208 metra
  New York/ Usa 52 Kate

  8.Trump International Hotel 207 metra
  New York/ Usa 45 kate

  9.Trump tower 202 metra
  New York /Usa 68 kate

  10. Conrad International 200 metra
  Hong Kong /china 60 kate


  P.s S““kane turp kane harru me te lartin,
  11. Hotel - Tirana 15 kate.. A e dini se Laugh
  Tirana / Albania


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:40

  10 Anijet me te gjata ne Bote. (pasagjeresh)

  1 "Norway" 315,53 metra , France
  2 "United States" 301,76 metra,Usa
  3 "Queen Elizabeth II" 393,53 metra,Angli
  4 "Grandeuer of the Seas" 279,10 metra,Finland
  5 "Enchatament of the Seas" 279,10 metra,France
  6 "Rhapsody of the Seas" 279 metra,Itali
  7 "Carnival Destiny" 272,35 metra,France
  8 "Sovereign of the Seas" 268,32 metra,France
  9 "Monarch of the Seas" 268,32 metra,France
  10"Majesty of the Seas" 268,32 metra,France


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:40

  Vendet me te populluara ne Bote

  Shumica e njerezve jetojne ne Kine.
  Pra Kina eshte vendi me i populluar ne bote,me 1,2 milliarde banore.
  Ndersa persa i perket siperfaqes ka vetem vendin e trete ne bote..
  Vendin e pare e mban Russia me 17,08 Milione km2.
  Vendin e dyte e mban Kanadaja me nje siperfaqe 9,97 milione km2..Ndersa persa i perket popullsise,Kanadaja renditet ne vendin e 33.


  Rekord ne ndryshim temperrature!!

  Rekordi ne ndryshimin e temperatures ne Bote,eshte matur ne Rusi,ne Jakutien/ne Siberine e Jugut.
  Ndryshimi i temperatures atje ishte i paparishikueshem..
  U mat nje ftohtesi rekord, qe arriti - 77 grade dhe ne vere + 30 grade


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:43

  Pilotja e pare

  Pilotja e pare ne Bote,ishte Baronia Raymonde de Laroche.(e lindur ne 1886).
  Ajo beri fluturimin e pare te saj, ne vitin 1910.
  Per fat te keq aj vdiq ne moshen 33 vjecare ne nje aksident aerplani.
  Femrat pilote gjenden ralle ne Profesion.

  Kuriozitet nga Gjuhet ne Bote!

  E vetmja gjuhe ne Bote ne te cilen nuk ekzistojne Zanoret,eshte nje gjuhe ishujve Kanare/Gomera.
  Zevendesimi i zanoreve behet me ate te disa lloj tingujsh qe ngjajne si fishkellima..
  Ndaj quhet dhe ndryshe, Gjuhe fishkellime.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:43

  WC Inteligjente

  Nje shpikje e fundit e shkences Japoneze,eshte Wc Inteligjente..
  Ajo prodhohet nga Firma "Asa Ichiban" ne Japoni dhe Cudia dhe Vecantia, qe e ben kete Wc te dalloje nga te tjerat,eshte Testimi, qe i ben ajo cdo personi ne mengjes..( A e dini se Laugh )
  Ne shume pak sekonda, ajo ben matjen me ane te Urines,te Gjendjes se tensionit te personit,te temperatures se tij si dhe vlerat e Zemres..
  Kjo behet e mundur ne saje te nje pjese elektronike te montuar ne te..
  Japonezet pra munden sipas deshires se tyre te jene cdo mengjes,ne korent te gjendjes se tyre shendetesore..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:43

  Ora me e shtrenjte ne Bote

  Ora me e shtrenjte ne bote,eshte ajo e urberesit,Thomas Tompion.
  Ajo ishte nje ore e madhe,(dhome) e cila cdo nje ore bente nje Melodi.
  Ajo eshte shitur per afersisht 2,7 milione dollare.

  Ora me e vjeter astronomike

  Ora me e vjeter astronomike ne Europe,eshte ajo e vitit 1940 dhe gjendet ne nje nga muzete e Prages.
  Ajo eshte nje pune me vlere te madhe nga Mastro Niklas vin Kaaden.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:48

  A dini se? ėshtė njė rubrikė e njohur nė botėn shqiptare pėr pėrmbledhje tė kurioziteteve tė ndyshme nga bota.

  Abdyl Frashėri ishte 39 vjeēarė kur ishte kryetar i komisionit tė jashtėm nė Lidhjen e Prizrenit
  Ne vitin 752 pas themelimit te Romes, ne vitin 42 te sundimit te perandorit Oktavian Augustit, ne v. 33 te sundimit te mbretit Herod kur ne tere lemshin tokesor mbreteronte qetesia ne BETLEHEM te Judes lindi Jezu Krishti.
  Betlehemin e pare pėr te ilustruar lindjen e Krishtit e punoi Shėn Franēesku i Asizit me 1223.
  Emri Emanuel dtth Zoti me ne.
  Jezus dtth Zoti shpeton.
  Krisht dtth i Shuguruar.
  Mesia dtth Shelbues.
  Elia dtth Jahve ėshtė Zoti im.
  David dtth i zgjedhuri.
  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
  Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
  Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodh vetėm pas 10 min.
  Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
  Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
  Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen ēdo sekondė.
  Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
  1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
  Salomon dtth Paqedashes.
  Timote dtth Lavdi Zotit.
  Elishah dtth Zoti ėshtė shpetimi im.
  Ezekiel dtth Fuqia e Zotit.
  Jeremia dtth Lartesia e Zotit.
  Daniel dtth Gjyqi i Zotit.
  Gjon dtth i Bekuari i Zotit.
  Barnaba dtth Biri i ngushellimit
  Meshtari Pianton beri bicikleten e pare.
  Mesharin e don Gjon Buzukut (1555) e zbuloi ipeshkvi i Shkupit Imzot Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova.
  Termometrin e ka zbuluar Galileo Galilei ne vitin 1597.
  Lui Paster (1822-1897) shkenctar francez zbuloi vaksinen kunder terbimit dhe semundjeve te tjera ngjitese, me profesion nuk ka qene mjek, por kimist dhe fizikant.
  Sipas Entit Statistikor te Kosoves dhe IOM, rreth gjysma e popullsise se Kosoves ėshtė nen 25 vjec.
  Universitetin e pare ne bote ne kuptimin modern e themeloi dhe e organizoi Kisha Katolike ne Paris.
  Gioia, diakon katolik ėshtė shpikesi i magnetit dhe busolles.
  Rregulltari Spina zbuloi syzet e para.
  Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macet , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė 50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.
  Thėllėza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
  Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.
  Me gjatėsinė e vertetuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjve tė nbajtur nė Stamboll.
  Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
  Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.
  Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave. Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.
  Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako". Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.
  Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
  Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
  Kanoniku Kopernik zbuloi levizjen e tokes dhe te planeteve rreth diellit.
  Meshtari Lana krijoi alfabetin pėr te verber.
  Emri Mikael dtth Kush ėshtė si Zoti.
  Gabriel dtth Fuqia e Zotit.
  Rafael dtth Ilaēi i Zotit.
  Luftėrat dhe statistikat:
  Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecias dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:48

  Zogu nuk e ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
  Qukapiku nė ditė ha mesatarisht 3000 kandrra.
  Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor, Angli u nxor lemshi i rėndė 2,5 kg nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur. Operimi u realizua nė mars 1985.
  Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri mė modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarriku.
  Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
  Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
  Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.
  Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė irlandezė sesa nė Dublin.
  Grekėt e lashtė peshkun e quanin IHTHYS. Te krishteret e pare prej kesaj fjale nxoren inicialet: Jezu Krishti Zot ėshtė Shelbuesi yne. Meqe ata nuk kishin guximin te shpalleshin si te krishtere, me simbolin e peshkut e njihnin besimin e krishtere te njeri-tjetrit.
  Ungjilli shqip ėshtė perkthyer ne vitin 1824 dhe doli ne Korfuz pjeserisht dhe me 1827 i plote. Botues i Ungjillit dhe drejtues i punes ishte Grigor Gjirokastriti.
  Durrėsi ne shek. XIV kishte 25000 banore dhe ishte nje nder qytetet me te medha te Evropes.
  Bashkimi Evropian ka 456 milione banore, prej tyre 368 milione te krishtere, 262 milione katolike.
  Jordania ka 5 milione banore, 75 mije prej tyre janė katolike.
  Gjuzepe Garibaldi i cili luftoi pėr bashkimin e Italise dhe ishte nje nder politikanet me te shquar italian, ishte arberesh.
  Me 1912, ne nje papirus egjiptian, u zbulua nje drame e shkrimtarit tė lashtė grek Sofokli, e titulluar "Trashėgimtarėt". Kjo vepėr ėshtė shkruar para 1355 viteve.
  Albert Ajnshtajn, shkencetari me i madh boteror e perdori trurin vetem 14%.
  Isak Njutoni ėshtė shkenctari qe beri zbulimin ne moshen me te re (25 vjeē).
  Gėte e shkroi nje tregim ne shtate gjuhe kur ishte vetem 10 vjeē.
  Shkretėtira e Saharasė ka njė sipėrfaqe sa tėrė Evropa. Siperfaqja e saj ėshtė sa nente shkretetirat me te medha te botes se bashku.
  Katedralja e Milanos ėshtė ndertuar me 1579 dhe ne te janė 40.000 ndenjėse.
  Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit ėshtė 325 m.
  Nė Bashkimin Evropian ēdo 33 sekonda prishet njė martesė. Viktimat janė fėmijėt.
  Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.
  Asnjė ushtar i NATO-s nuk humbi jetėn kundėr forcave serbe, ndėrsa 545 ushtarė, (33 tė tjerė janė tė zhdukur), tė Ushtrisė jugosllave gjetėn vdekjen gjatė konfliktit mė tė shkurtėr nė botė qė njeh historia e luftėrave, pėr vetėm 78 ditė njoftohet nė njė raport nga Selia e NATO-s.
  NATO i shkatėrroi Ushtrise Jugosllave 93 tanke, 153 mjete tjera transportuese luftarake. Gjatė bombardimeve kanė pasur 38.000 fluturime, 10.000 bombardime dhe 2700 misione kundėrajrore. Sulmet nisėn me mė pak se 400 aeroplanė, ku NATO pėrfundoi bombardimet me 1100 aeroplanė tė tė gjitha llojeve mė moderne, ku kishte edhe tė tillė qė pėr herė tė parė ishin pėrdorur nė kėtė fushatė sulmesh kundėr Serbisė.
  Nė qershor tė v. 1999 jashtė Kosovės ishin 986.000 ikanakė tė dėbuar nga forcat ushtarake serbe. Shumė shpejt, pas ēlirimit u kthyen mbi 800.000 shqiptarė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:49

  Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokės me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
  Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..
  Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.
  Grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken.
  Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.
  Flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.
  20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri.
  Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qėnie tė gjalla nė tė.
  Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.
  I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.
  Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku penjtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
  Portreti i Raziut, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.

  Mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.

  Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.
  Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.
  Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė futur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.
  Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.
  Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjellėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baze tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.
  Thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se King Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !!
  Televizioni u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928.
  Automobili i parė u ndertua nga Karl Benc mė 1885.
  Vėllezėrit Orvil Urajt dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.
  Telefonin e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, mė 1875.
  Qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti i cili ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.
  Oqeani mė i madh ėshtė Oqeani Paqėsor. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė.
  Gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė.
  Ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grėnlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė.
  Thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė Ishujt Mariana, e quajtur Ēelengjer. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra.
  Pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everesti. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953.
  Nervi pamor i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra.
  Nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.
  Gratė e fisit Bambara tė cilėt jetojnė nė Senegal, tėrė trupin e lyejnė me baltė tė kuqe.
  Skandinavėt dikur kan prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drunjėve sidomos tė pishės.
  Nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi tė parit ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.
  Vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė lėvrimit tė arės ia vėnė rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit
  Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus patkoin e hekurit.(?!)
  Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - rėndesės).
  Eskimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj.
  Fjala e pare e pėrēuar nepermjet telefonit ėshtė "Uatson eja kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikėsi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uatson. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
  Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir, qe ka jetuar ne shek.VII. Ai ishte 2.78 m i gjate. Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m. Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
  zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,ēdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
  thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
  pėr te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe pėr kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
  ne ēdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
  elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
  bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
  Kanguri
  Kur u duken pėr here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.

  -Ē"eshte kjo? - i pyesnin ata indigjentet.

  -Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.

  Qe nga ajo kohe kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".

  ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte
  pse Deti i Zi quhet keshtu?
  Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:49

  Lotet e krokodilit
  Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta ėshtė se krokodilit nuk i vjen keq pėr kafshen e ngrene por ėshtė gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

  Ne qytetet e medha te Amerikes, shtetasit fotografohen afersisht 20 here ne dite?
  Gjithcka qe ngarkon ne karten bankare ėshtė ne nje baze te dhenash qe policia, mes te tjeresh, mund takontrolloje?
  Supermarkatat ndjekin gjithcka qe blen dhe e kalojne kete informacion direkt ne firmat e marketingut?
  Punedhenesi juaj ėshtė i lejuar te lexoje posten tuaj elektronike dhe nese perdorni sigurimin shendetesor qe ju ka dhene kompania pėr te blere ilace, pronari ėshtė i lire te futet ne ate informacion?
  Kompjuterat shteterore e kontrollojne e-mailin tuaj pėr gjuhe armiqesore?
  Bisedat tuaja telefonike mund te pergjohen dhe numrat tuaj mund te kopjohen nga pergjues me skaner apo analizatore policore?
  Mund t'i regjistroni te gjitha levizjet tuaja sa here qe perdorni ATM apo karta krediti?
  Mbikqyreni sa here vizitoni web-site. Serveri di cfare kerkoni, cfare terhiqni nga kompjuteri,sa gjate qendroni ne nje faqe?
  Agjencite e inteligjences tashme perdorin "micro-bots"-- te cilat janė pulte te vogla kontrolli, nje lloj "insekti" elektronik i cili mund te fluturoje ne shtepine tuaj dhe te shikoje gjithcka pa u vene re?
  Cdokush pėr 100 dollare mund te pergjoje linjen tuaj telefonike, bisedat tuaja?
  Nje teknologji e re e quajtur TEMPEST mund te kape dhe te regjistroje ate cfare je duke shtypur ne kompjuter, vetem 100 kembe larg, permes murit?
  Syri i nje struci ėshtė me i madh se truri i tij.
  Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
  Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
  Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē janė ne burg ose nen hetim.
  Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
  Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
  Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
  Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
  Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
  Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
  Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
  Vetem mushkonjat femra pickojne.
  Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
  96% e sallates ėshtė uje.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:50

  Ne 1 kg limon ka me tepėr sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
  Shteti me me tepėr rruge te asfaltuara ėshtė Franca.
  Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
  Nje shqiponje mund ta shohe prene e saj qe 3000 metra larg.
  Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
  Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
  Fluturat shijojne me ane te kembeve.
  Delfinet flene me nje sy hapur.
  Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
  Minjte mund te durojne pa uje me tepėr se devete.
  Ne trupin e nejriut muskuli me i forte ėshtė gjuha.
  Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me tepėr se 9 here.
  Femrat i perpelisin syte 2 here me shume se meshkujt.
  Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
  Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

  Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
  Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
  Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
  Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė
  ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

  Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės
  ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

  Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė sė botės.
  Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Pastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
  Mbi vezen:

  Nė Romėn e lashte veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
  Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
  Qytetėrimet antike, egjiptianėt, persianėt, grekėt e romakėt, e kanė kuptuar mjaft mirė se veza e pulės ėshtė burim energjie dhe vlerash tė papėrsėritshme ushqimore.
  Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq.
  Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonia me 6 %.
  Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
  Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumezimit.
  Peshkaqenėt nuk sėmuren.
  Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.
  Krokodili, ėshtė ajo lloj kafshe, qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te jetes.
  Krokodili me gjatesine rekord, ėshtė gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.
  Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington. Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha llojeve.
  Poezia me e gjate ne bote,u perfundua mbas 30 vitesh pune, nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ekuadori. Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes,perbehej nga 7 Vellime, me 5000 faqe gjithsej, dhe nga 230 000 rreshta. Pas tij vjen, Komediani Dante Aligheri, me Komedine Hyjnore. Afersisht 30 000 reshta.
  Mbajtes rekordi pėr derrin me te dhjamosur ne histori,mbahet nga amerikani Eber Big Boy,i cili jetonte ne shtetin Carolina. Ai peshonte 863,6 kg dhe arriti te ēudiste me kete peshe ekspertet para peshores.
  Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional..eshte mbiemri Chang.Rreth 75 milione njerez ne Kine,kane kete mbiemer.
  Vendin e dyte,pėr mbiemrin me te perdorshem e ka,mbiemri Smith,ne Angli.Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer. Vendin e trete e ze mbiemri Müller,ku 10 % e popullsise quhet me kete mbiemer.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 18:50

  Trimmatom nanus ėshtė peshku mė i vogel nė botė me gjatsi 8.6 mm (mashkulli) dhe 8.9 mm (femra).
  Tuneli mė i madh nėn det ėshtė ai i Sekanit nė Japoni me gjatėsi 53850m.
  Aeroporti mė i madh i botės ėshtė CHEK LAP KOK nė Hong Kong me sipėrfaqe 1248 ha.
  Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.
  Ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.
  Brenda dites bėhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 milionė udhėtarė.
  Nėse do tė mblidhej gjatėsia e hapave qė bėhen nga njerėzit nė 24 orė, kjo largėsi do tė ishte e barabartė me 88 vajtje ardhje tokė-diell.
  ELEFANTI AFRIKAN - Me gjithė peshėn e tij tė rėndė mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
  RACA - Nė botė raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.
  PALOS - Eshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranveren e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.
  ĒDO DITE - Nė botė kontrollohen rreth 3 milionė pasaporta udhėtarėsh, qė po tė vendosen njėra mbi tjetrėn do tė arrijnė njė lartėsi me mijėra kilometra.
  EPIDEMITE - "Murtaja e zezė" nė Evropė dhe Azi mė 1347-51 shkaktoi rreth 75 milion tė vdekur, gripi mė 1918-20 nė gjithė botėn shkaktoi mbi 21 milion tė vdekur.
  FLUTURA - Mė e madhe nė botė ėshtė ajo e Braziliane Erebius Agripina qė ka gjatėsi tė krahėve tė hapura 20-25 cm.
  KOSOVA - Me sipėrfaqe prej 10897 km2 zotėron njė potencial mineral tė tillė qė tė krahasohet me provincat mė tė pėrmendura nė Evropė si Ruhri, Silezio, Sudeto etj.
  TITANIKU - Eshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė, ndėrsa tani si anije mė gjigante ėshtė anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatėsi prej 1296 m, dhe lartėsi 105 m, ku mund tė udhėtojnė 65000 veta nė 20000 apartamente pra njė qytet i tėrė lundrues.
  SHPEJTESIA E DISA KAFSHEVE - Kėrmilli lėviz me shpejtėsi prej 0,05 km/h, rreth 100 herė mė ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecėn me shpejtėsi 50 km/h. Miu arrin shpejtėsi rreth 10 km/h.
  LUFTA - Mė e gjatė zgjati 115 vjet ndėrmjet Francės dhe Anglisė ndėrsa ajo mė e shkurta nė vitin 1896 ndėrmjet Britanisė dhe Zanzibarit qė zgjati vetėm 38 minuta.
  Sot nė tė gjithė botėn qarkullojnė rreth 630 milion automobila dhe ēdo ditė nė botė prodhohen rreth 137.000 automjete
  Virgjinia - Eshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.
  SOFISTE - Quheshin mėsuesit udhėtarė te helenet
  Bomba atomike - Pėr herė tė parė, me 6 gusht ėshtė hedhur nė Hiroshima tė Japonisė, ku humbėn jetėn mė se 155200 veta. Kjo bombe kishte masėn 4080 kg.
  Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga kėto vetėm pėr njė pjesė shumė e vogėl ėshtė e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me deshifrimin e materialit gjenetik tė arrihet te kuptohen me mirė sėmundjet,mekanizmat e tyre dhe mundesisht ndonjė kurim i mundshem.
  Shteti me numrin mė tė madh tė farmacistėve ėshtė Kina, e cila nė vitin 1995 kishte tė regjistruar 418000 tė tillė. Qė prej 20000 vitesh kinezėt kurohen me mjekimet tradicionale tė pėrgatitura nga farmacistėt.
  Principata e Monakos ėshtė vendi me numrin mė tė madh tė telefonave pėr frymė pasi numėron 1994 telefona pėr ēdo 1000 persona.
  Mari Kyri ėshtė femra e parė qė mori ēmimin Nobel, njėkohėsisht dhe femra e vetme qė ka marrė dy ēmime Nobel, njė pėr zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndėrsa me 1911 asaj pėr herė tė dyte iu dha ēmimi Nobel nė Kimi.
  Klaud Galeni mendohet si babai i farmacisė


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 26/11/2009, 22:17

  Konsumimi i perditshem i vezeve e rrit rrezikun nga vdekja e hershme tek meshkujt e moshes mesatare, terheqin vemendjen shkencetaret. Ata kane ardhur ne perfundim se konsumimi i shtate apo me shume vezeve ne jave rrit rrezikun nga vdekja per 23 per qind. Ky hulumtim me i ri ka hapur serish debatin per ate se sa veze ne fakt guxojme te hame. Dhjete vitet e fundit shumica e eksperteve te ushqimit vazhdimisht e evitojne
  kete ceshtje, pasi qe rezultatet e shume hulumtimeve jane kunderthenese. Per vezet me se shpeshti flitet se jane perplotkolesterol (vetem ne te verdhet e vezes ka rreth 220 miligrame), ndersa shume eksperte vleresojne se shumices se njerezve te shendetshem kjo mase e kolesterolit nuk mund t?i bej dem. Mirepo, ekipi i doktoreve nga
  shkolla mjekesore ne Harward ka analizuar rezultatet e hulumtimit te cilin e kane kryer mbi 20.000 doktore ne periudhen prej 20 vitesh dhe kane ardhur deri tek zbulimet e reja. "Edhe pse konsumimi i gjashte vezeve ne jave nuk eshte i lidhur me rrezikun e vdekjes se hershme, konsumimi i shtate apo me shume vezeve rrit rrezikun per madje 23 per qind. Me te rrezikuarit jane meshkujt diabetik te cileve cdo konsumim i vezeve u paraqet rrezik per shendetin", - thuhet ne artikullin te cilin doktoret e kane publikuar ne revisten shkencore American Journal of
  Clinical Nutrition. Qe te mos mendoni se vezet jane aq tmerresisht te rrezikshme, duhet te merret parasysh edhe qe pacientet dhe te anketuarit e tyre kane qene vet per vete nje grup me i rrezikuar.
  Pacientet te cilet kane konsumuar me se shumti kane qene me te trashe, me te prire ndaj alkoolit dhe duhanpires, gje qe ne vete paraqet rrezik nga semundjet e caktuara dhe mund te sjelle deri ne vdekjen e hershme.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga Morena prej 3/3/2010, 11:56

  ---Ne 1750 ne bote jetonin rreth 800 milione njerez, ne 1850 nje miliarde me
  teper dhe ne nje 1950 edhe nje tjeter miliard me teper. Mastaj u deshen vetem 50
  vjet per tu dyfishuar dmth. 6 miliarde.
  ---Gjysma e popullsise se botes
  fiton vetem rreth 5% te pasurise ne bote.
  ---Megjithese ne bote ka me shume
  se 600 milione telefona, gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate.

  ---Ne Diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne cdo
  dite tjeter ne cdo shtet tjeter.
  ---1 ne 10 persona ne bote jetojne ne
  ishull.
  ---Ne 1870 ne Londer jetonin me shume Irlandeze sesa ne Dublin.

  ---Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000
  --Rreth 27% e
  ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plerave.
  ---Gjysma e
  popullise se botes eshte nen moshen 25 vjec.
  ---Ne Perendim njerezit
  nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.
  ---Sherbimi Postar i SHBA
  dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonima me 6 %.

  ---Ne vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 ne
  60 % ne 1996. Mundesia per divorcim ne martesen e pare u rrit nga 50% ne 67%.
  Mundesia per divorcim ne martesen e dyte eshte rreth 10 % me e larte se ne
  martesen e pare. Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180
  dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.
  ---Qe nga viti 1972 jane
  prodhuar rreth 64 milione tone kanoce alumin(rreth 3 trilion kanoce). Nese keto
  do te vendoseshin njera pas tjetres, mund te arrinin deri ne hene rreth 1000
  here. Kanocet e alumint perbejne 1% te materialeve mbeturina.
  ---Me shume se
  1 miliard tranzistore prodhohen....cdo sekonde.
  ---Sipas Byrose se
  mirenjohur ne SHBA Census, 19% e femijeve ne Amerike jetojne ne varferi.

  ---Ne Australi ka me shume se 150 milione dele dhe nje popullsi prej rreth
  17 milionesh.
  ---Ne Zelanden e Re ka 4 milione njerez dhe 70 milione dele.

  ---Ne krahun e nje majmuni ka rreth 25 milione qime.
  ---DNA ka nje
  madhesi prej 1 te mijtat e milimetrit, perbehet prej rreth 200 miliard atomesh
  dhe permban 1 milion faqe njohuri.
  ---Nje njeri harxhon mesatarisht 3 vjete
  te jetes ne banjo.
  ---Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodhen vetem pas 10
  min.
  ---Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite

  ---Kompjuterat modern jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor, por
  edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi.
  ---Mjalti
  mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit
  perdoret per procesin e mumjazimit.
  ---Njeriu me i gjate eshte 2.75 cm

  ---Milingonat e ndjejne termetin qe me pare dhe dalin menjehere nga folete.

  ---Ne fytyren e nje maceje ndodhen 146 muskuj.
  ---Peshkaqenet nuk
  semuren.
  ---Breshka mund te ece me 10 km ne ore.
  ---Nese do te mund te
  perdornim 13% te trurit, do te mund te shfaqeshim nga nje vend ne nje
  tjeter.
  ---Strucat i kane syte me te medhenj se truri.
  ---Hyrja e folese
  se milingones drejtohet perhere nga Veriu.,
  ---Nese damaret e njeriut do te
  vendoseshin njeri pas tjetrit do te mund te pershkronin Ekuatorin 2
  here.
  ---Formuesi i cmimit
  Formuesi i cmimit Nobel, Alfred Nobel ne fakt
  ishte nje fabrikator dinamiti.
  ---Ivani i IV. i cili erdhi ne pushtet ne
  vitin 1533 ne Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte
  fronin.
  ---Nje njeriu i duhen 12 vjet per te numeruar nga 1 deri ne 1
  miliard.
  ---Minjte nuk mund te vjellin.
  MiLaN
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga MiLaN prej 3/3/2010, 12:06

  ehhh a e dini se u habisa :D

  Sponsored content

  default Re: A e dini se

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:50