15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA

  Share
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default 15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/4/2008, 20:51

  15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA  Nga aktorėt, gazetarėt dhe biznesmenėt miliarderė te gangsterėt e burgosur:

  1
  Anthony Athanas (lindur mė 1911 nė Korēė). Shkoi nė Nju Jork kur ishte vetėm 5 vjeē dhe arriti tė hapte nė Boston njė nga restorantet mė tė njohur tė vendit.
  Vitet e fundit, restoranti i tij shėrbente afėrsisht 700,000 vakte nė vit, duke u konsideruar si restoranti i pestė mėrėndėsishėm nė Amerikė.
  Bostoni ėshtė qyteti ku jeton numri mė i madh i emigrantėve shqiptarė nė SHBA.
  2
  Florin Krasniqi ka lindur mė 1964 nė Kosovė. Ėshtė njė biznesmen i suksesshėm nė Amerikė. Nė vitet e krizės sė Kosovės ai mblodhi 30 milionė dollarė nga komuniteti shqiptar nė SHBA dhe mė pas i ofroi si ndihma pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Florin Krasniqi udhėton shpesh nė Kosovė. Projekti i fundit ėshtė ndėrtimi i njė hidrocentrali.
  3
  Stan Dragoti ėshtė drejtor filmash, i njohur mė shumė pėr komeditė e tij tė 1980“Mr. Mom! dhe “The Man Ėith One Red Shoe”. Stan Dragoti ėshtė lindur nė Nju Jork nga prindėr shqiptarė. Vetėm pak muaj mė parė ai vizitoi Tiranėn, ku mori pėrsipėr njė projekt pėr ndryshimin e imazhit tė shqiptarėve nė botė.
  4
  Billi Kovaēi lindi mė 1932 nė Tenesin Lindor, nga prindėr shqiptarė. Ai ėshtė njė gazetar amerikan dhe ka mbajtur pozicione kryesore nė gazeta si: “The Neė York Times”, “Atlanta Journal-Constitution”, dhe bashkėautor i librit mjaft popullor “Elementėt e gazetarisė: Ēfarė duhet tė dinė njerėzit e lajmeve dhe ēfarė duhet tė presė publiku”. Ka themeluar njė shoqatė me emrin Komiteti i Gazetarėve, nė SHBA.
  5
  Agim Kaba lindi mė 16 shkurt tė vitit 1980 nė Nju Jork. Ėshtė njė aktor amerikan. Pas shkollės sė mesme ai ėshtė diplomuar pėr arte tė bukura. Ndėrkohė Agimi ėshtė duke luajtur rolin e Aaron Snyder nė serinė amerikane “As the Ėorld Turns” dhe ėshtė kandiduar pėr ēmimin "Emmy". Emri i tij pėrkthehet shpeshherė nga mediat si "lindja e diellit". Kaba ka luajtur gjithashtu nė njė episod tė Charmed.
  6
  Masiela Lusha lindi mė 23 tetor 1985 nė Tiranė, Shqipėri. Ajo ėshtė njė aktore shqiptare-amerikane nga ShBA. Familja e saj ka emigruar nė Shtetet e Bashkuara kur ajo ishte 7 vjet. Kur ishte 12 vjeē, ajo publikoi njė libėr me poezi, nė dy gjuhė, Shqip dhe Anglisht. Ajo u bė aktore dhe luajti Carmen te seria “ABC The George Lopez Shoė” me George Lopez. Masiela ka luajtur gjithashtu edhe nė filmin Summoning dhe Cherry Bomb. Shumica e adhuruesėve tė saj mendojnė qė ajo ėshtė spanjolle, pėr shkak tė rolit qė ajo luan nė serialin “The George Lopez Shoė”, por ajo ėshtė njė shqiptare-amerikane.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/4/2008, 20:52

  7
  Gjeke Marinaj ėshtė njė shkrimtar shqiptaro- amerikan. Lindur nė Malėsinė e Madhe mė 1965, Gjekė Marinaj studjoi gazetari nė Vlora dhe publikoi artikullin e parė nė moshėn 16 vjeēare. Nė mesin e viteve 20, ai botoi njė poemė anti- komuniste tė quajtur “Kuajt” nė gazetėn Drita. Kjo poemė ishte dhe shkaku pse ai u detyrua tė arratisėj nga Shqipėri, duke kaluar pėrmes maleve nė Jugosllavi, e mė vonė do tė emigronte nė SHBA.
  8
  Eliza Dushku lindi mė 30 dhjetor 1980 nė Boston, Massachusetts. Ėshtė njė aktore amerikane me prejardhje nga njė familje shqiptaro-daneze. U bė e njohur me rolin Faith nė TV serinė Buffy dhe nga TV seria Angel. Prindrit e Elizės janė profesorė universiteti, babai ėshtė shqiptar nga Korēa ndėrsa nėna daneze dhe jep mėsim nė universitetin e Suffolk-ut nė Boston. Filloi karierėn e saj nė moshėn 10 vjeēare nė filmin “That Night”, tė cilėn e pasuroi duke luajtur sė bashku me disa yje tė filmit amerikanė si :Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Arnold Schėarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.
  9
  Ferid Murati lindi mė 14 shtator tė vitit 1936 nė Ėhiting, Indiana, ShBA nga Xhabir Murad Ejupi (i ati shqiptar) dhe Henrieta Boėman (e ėma amerikane). Ai ėshtė diplomuar nė Universitetin e Virxhinias, ku gjithashtu u emėrua profesor nė vitin 1970. Aty ka punuar deri nė vitin 1981 para se tė zhvendosej nė Stanford.
  Studimet e tij janė pėrqėndruar nė efektin e nitroglicerinės nė trupin e njeriut. Ai ka punuar mbi kėtė temė pėr vite tė tėra bashkė me Robert Furchgott dhe Louis Ignarro. Tė tre bashkė fituan ēmimin Nobel nė 1998. Ferid Muratit i dedikohet shpikja e Viagras, tashmė me famė nė tė gjithė botėn.
  10
  James Belushi, lindi mė 15 qershor tė vitit 1954 nė Ēikago (Ilinois), ėshtė aktor i kinematografisė, teatrit dhe televizionit nė SHBA me prejardhje shqiptare.
  Ėshtė fėmija i tretė nga katėr fėmijėt e Adem dhe Agnes Belushit. Babai i tij, Ademi, emigroi nė SHBA, duke lėnė vendlindjen fshatin Qytezė nė vitin 1934 nė moshėn 15 vjeēare. Ndėrsa nėna e tij, Agnes Belushi, lindi nė SHBA, bijė e njė emigranti shqiptar. Ėshtė i famshėm pėr disa role nė filma shumė tė njohur hollivudianė.
  11
  John Belushi lindi mė 24 janar 1949 nė Ēikago, Illinois, ishte aktor dhe kėngėtar nga ShBA me prejardhjen shqiptare.
  Mė 1970 ai luan sė bashku me Dan Aykroyd nė bendin "The Blues Brothers".
  Nė mbarė ShBA-tė bėhet i njohur kur luan nė emisionin televiziv "Saturday Night Live". Ky emision ėshtė njė nga shkallėt e para pėr shumė aktorė pėr tė hyrė nė Hollyėood.
  Filmi i parė i John Belushit ėshtė Animal House, kurse suksesi i tij mė i madh ėshtė komedia The Blues Brothers nga regjisori John Landis, ku ai sė bashku me Dan Aykroyd bėhet figurė kulti.
  Nga pėrdorimi i gjatė i drogės ai vdes mė 1982 nė moshėn 33 vjeēare dhe lė pas gruan Judy Jacklin.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 23/4/2008, 20:53

  12
  Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi mė 20 shtator tė vitit 1940, ėshtė politian amerikan me origjinė shqiptare nga Italia. DioGuardi ėshtė kongresmen nė kongresin e Shteteve Bashkuara tė Amerikės.
  Sipas DioGuardit ai vjen nga njė familje e ushtarėve tė Skenderbeut tė cilėt kishin ndihmuar Mbretėrinė e Napolit mė 1461.
  13
  Donald Llambro ėshtė njė nga gazetarėt mė tė njohur nė SHBA. Aktualisht ėshtė shef i korrespodencės politike nė gazetėn The Ėashinton Times. Ai ka lindur nė 14 korrik 1940 nė Masacusets nga prindėr shqiptarė. Ėshtė i martuar dhe ka njė djalė. Njė nga artikujt e tij mė tė spikatur ėshtė zbulimi i disa kundėrthėnieve nė debatin presidencial mes Xhon Kerri dhe Xhorxh Bush.
  14
  Ekrem Bardha ėshtė njė nga biznesmenėt mė tė njohur tė komunitetit shqiptaro-amerikan. Nė moshėn 70 vjeē ai ėshtė pronar tė paktėn 18 restoranteve McDonalds nė SHBA si dhe i restorant Piaca-s nė Tiranė. Ai, dy vėllezėrit e tij dhe nėna janė arratisur nga Shqipėria drejt Greqisė gjatė diktaturės, duke lėnė pas njė vėlla tė burgosur dhe pushkatuar nga rregjimi.
  15
  Aleks Rudaj ėshtė shqiptar nga Mali i Zi, por ndryshe nga tė sipėrpėrmendurit, historia e tij ėshtė ajo e njė gangsteri tė pasur tė akuzuar nga policia dhe FBI pėr njė numėr krimesh. Emri i Rudajt lidhet me aktivitetein nė disa zona tė njohura tė Nju Jorkut pėr veprimtari ilegale si Bronx dhe Queens. Aktualisht Rudaj ėshtė dėnuar me 27 vjet burg nė SHBA


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: 15 shqiptarėt mė tė famshėm tė SHBA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/1/2019, 21:03