NDODH DHE KESHTU

  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga alinos prej 15/7/2008, 18:54

  Dhjetėra tė rinj humbin shikimin nė njė party
  Vendosja e gabuar e dritave lazer nė njė diskotekė nė Rusi ka shkaktuar dėmtimin e syve tė 61 tė rinjve.Dritat e lazerit tė vendosura gabim nė njė disko nė Moskė kane shkaktuar dėmtime serioze nė sytė e 61 tė rinjve. Tė gjithė kanė humbur pjesėrisht shikimin pasi retina ishte djegur nga dritat lazer. Pjesmarrėsit nė mbrėmjen e datės 5 korrik me rastin e hapjes sė Festivalit nė Kirzhach, 80 km nė verilindje tė Moskės, filluan tė kishin probleme me shikimin disa ditė mė pas – thanė pėr gazetėn Reuters zyrtarė tė spitalit. “Humbja e shikimit te tė rinjtė nė shumicėn e rasteve ishte mbi 80%, dhe rifitimi i shikimit ėshtė pothuaj i pamundur” – tha njėri prej mjekėve. Tė detyruar nga shiu i madh, organizatorėt kishin ndėrtuar tenda super tė mėdha pėr tė zhvilluar festėn. Dritat lazer tė cilat normalisht ndriēonin nė qiell thyheshin te tendat dhe ndriēonin te sytė e turmės entuziaste. “Pata njė vezullim, njė njollė tė verdhė para syve e njėjtė me atė qė krijohet nėse shikon diellin” – tha njėri prej tė rinjve qė ka humbur 80% tė shikimit. “Pas tre ditėsh vendosa tė shkoj nė spital. Ata mė kontrolluan dhe mė pyetėn se cfarė kisha parė dhe si ishte e mundur ky dėmtim”- vazhdoi ai. Organizatorėt e festės nuk janė kontaktuar pasi nuk u gjet asnjė numėr kontakti nė uebsitin e tyre. Ndėrsa nė uebsitin www.laserfx.com e cila ka informacione rreth lazerit thuhet se dėmtimet e syrit nga lazeri janė tė menjėhershme dhe tė paevitueshme nėse bien direkt nė retinė. Pronari i njė kompanie tė dritave lazer tha se verbimi ka qenė pėr shkak tė ‘paaftėsisė sė teknikėve’. “Njėri shkak ka qenė edhe shiu por faji kryesor ėshtė madhėsia e dritave lazer. Teknikėt kanė vendosur drita kaq tė fuqishme lazer nė njė ambient kaq tė vogėl”- tha Valentin Vsiliev, i cili thotė se nuk ka qenė kompania e tij qė ka instaluar dritat nė pistėn e Aquamarine, ku ndodhi edhe verbimi i 61 te rinjve.
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 11/2/2009, 10:29

  772 here ne provim per te marre patenten


  ]Ka deshtuar 771 here, por eshte ende e vendosur te marre patenten. Nje koreano-jugore 68-vjecare eshte regjistruar serish per te dhene provimin, edhe pse perpjekjet e saj qe nga viti 2005 kane rezultuar te pasuksesshme.
  Gruaja e moshuar nuk arrin te kaloje testin per kodin rrugor qe prej kater vjetesh. Sipas gazetes “Korea Times”, gruaja eshte paraqitur ne te gjitha testet e mundshme dhe ka njoftuar se do ta jape provimin per te 772-n here. Gruaja jeton duke shitur produkte te nevojshme dere me dere dhe kete gje e ben me nje karroce. Nevoja e ka shtyre qe te mendoje se i duhet patenta per te punuar me shpejt. Vetem pagesat e provimeve te patentes i kane kushtuar gruas 2888 dollare. Per te marre patenten asaj i duhen 60 pike, por ne provimet me shkrim ajo zakonisht merr 50.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 11/2/2009, 10:31

  Fshihet nga policia 20 vjet pa pikė arsye
  Pasi qė para 20 vitesh ka inskenuar vdekjen e tij duke besuar se po e ndiqnin forcat e rendit, njė amerikan ka zbuluar se kurrė nė jetė nuk ka qenė i dyshuar pėr ēfarėdo akti tė paligjshėm.
  Bennie Wint ka jetuar 20 vite tė plota nė arrati duke besuar se po e ndiqte policia pėr shitblerje tė drogės. Ai ka “organizuar” vdekjen e vet duke inskenuar mbytjen e tij nė ujė nė njė plazh tė Floridės nė muajin shtator tė vitit 1989.
  Pas vetes kishte lėnė tė fejuarėn dhe vajzėn katėrvjeēare dhe kishte filluar jetėn e re me emrin William Smith. Pas pak kohe ishte martuar dhe i kishte lindur njė djalė i cili tani ka 17 vjet, por asnjėherė nuk ua ka treguar identitetin e tyre tė vėrtetė.

  Smith para pak kohe ėshtė ndaluar nė South Carolina pėr shkak tė tabelės sė dėmtuar tė regjistrimit nė automjetin e tij. Pasi qė ka dhėnė emrin e rrejshėm, shumė shpejt ai ėshtė dashur tė pranojė identitetin e vėrtetė pasi qė policia ka kėrkuar vėrtetim e tij.Kėshtu, pėr ēudi tė tij tė madhe, e ka kuptuar se nuk ka asnjė padi nuk ishte ngritur ndonjėherė ndaj tij. Ėshtė arrestuar vetėm pėr vozitje pa patentė shoferi dhe paraqitje tė rrejshme pėr tė cilėn gjė do tė paraqitet para gjyqit


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  ``Blerta``
  ``Blerta``
  moderator
  moderator

  Numri i postimeve : 3352
  Mosha : 34
  Vendi : london
  Loisirs : ca esht kjo me?:D
  Data e rregjistrimit : 03/06/2007

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga ``Blerta`` prej 14/2/2009, 21:05

  nje lajm i cuditshmen para disa diteve nje 13 vjeqar behet baba

  Alfie ishta 12 kur e dashura e tij Chantelle Steadman ngeli "shtatzene"

  ne vend qe ai te ishte vella i bebes ai esht babi i saj

  ai thot qe jam shum i gezuar dhe e kam ber me plan kete gje sepse gjithmon kam dashur te behem babi ...tani cifti jan shum te lumtur normal kan dhe ndihmen e familjes....


  NDODH DHE KESHTU - Faqe 2 SUN_1295323f
  stavri
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga stavri prej 14/2/2009, 21:08

  car spo ndodh ne kete bote te felliqur

  kjo do te thot se fundit i tokes po vjen dal nga dal ene pse zduam ta pranoim ne

  Sponsored content

  default Re: NDODH DHE KESHTU

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:57