Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Share
  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga alinos prej 21/7/2008, 12:50


  Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Kur flitet pėr fobitė, ta mendosh mirė, nuk ka vend pėr shaka: kush ka frikė nga gjarpėrinjtė, merimangat, tė mbetet i mbyllur nė ashensor... e di mirė sa terrorizuese ėshtė, qoftė edhe vetėm ta mendosh. Por ama, ndėrsa disa prej fobive mund tė jenė pjesėrisht tė shpjegueshme, po tė kesh parasysh ndjenjėn e frikės qė gjenerojnė, rezulton e vėshtirė tė imagjinosh se si mund tė jenė tė rrezikshėm e efektivisht tė frikshėm... kastravecėt. Sipas TecnoCientista, kėta bėjnė pjesė nė fobitė mė tė ēuditshme tė botės. Cilat janė fobitė e tjera? Secila ēudi mė vete...


  Edituar pėr herė tė fundit nga klea nė 21/7/2008, 12:51, edituar 2 herė gjithsej
  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga alinos prej 21/7/2008, 12:50

  Fobia nga palaēot: pas filmit, tė frymėzuar nga njė libėr i Stephen King-ut, vėshtirė tė mendosh se ėshtė e ēuditshme apo groteske dhe jo e formuar njė fobi e tillė. Megjithatė, palaēot duhet tė ishin tė kėndshėm, argėtues ose tė paktėn zbutės.  Globofobia apo fobia nga topat e vegjėl: po, po, pikėrisht nga ata me ngjyra tė ndezura qė u blihen kudo fėmijėve nėpėr panaire, kėnde lojėrash a plazhe! Mė tepėr se tė brishtė e megjithatė, tė tmerrshėm pėr kė vuan nga kjo lloj fobie.  Fobia nga pambuku: ose, pėr tė qenė mė tė saktė, nga shukat e pambukut! Ja, nga ato qė femrat pėrdorin pėr tė pastruar fytyrėn. Tė jetė kultivuar vallė qė nga vegjėlia, ku nė mos me “gogolin” na trembnin me “teta doktoreshėn qė tė bėn gjilpėrėn” (kjo puna e injeksioneve ėshtė njė fobi jashtėzakonisht e pėrhapur, qė nga fėmijėt e deri tek burrat me mustaqe) apo “pambuku i frikshėm” u bashkėngjit ndjesinė e peliēes sė ndonjė kafshe tė rrezikshme?!
  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga alinos prej 21/7/2008, 12:50

  Fobia nga kastravecėt: tamam-tamam, ėshtė fjala pėr kastravecėt turshi, qė janė aq tė gjelbėr, krokantė dhe tė shijshėm. Ec e merre vesh, po ja qė ka nga ata qė kastravecėt turshi iu kallin datėn!
  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga alinos prej 21/7/2008, 12:50

  Ithyphallofobia: Ky llafi i gjatė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse saktėsisht frika nga penisi i erektuar. Asnjė femėr s’e besoj se ia lejon vetes kėtė “tmerr” dhe askush nuk do t’ia uronte kurrė njė burri! Edhe kjo duhej!  Efebofobia: frika nga adoleshentėt. “Epo, – do tė thotė ndonjėri, – po bėhen gjithmonė e mė tė terrorizues pėr mė tė moshuarit...”. Tė jemi realistė: a nuk ėshtė pikėrisht i tillė alternimi i zakonshėm midis gjeneratave?  Gimnofobia: frika e tė qenit lakuriq apo e lakuriqėsisė sė tė tjerėve. Pas gjithė kėtyre, ndoshta duket mė pak e ēuditshme nga tė gjitha, nėse marrim parasysh sa rėndėsi ka sot aspekti social i njė personi dhe pranimi i lakuriqėsisė pa qenė i mbrojtur. Kjo ėshtė shpesh e lidhur me ankthin nė planin seksual.
  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Re: Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga alinos prej 21/7/2008, 12:51

  Fobia nga mobiliet antike: nėse imagjinojmė se njėsoj si tek “Harry Potter” njė skrivani mund tė tentojė tė na sulmojė, atėherė do tė ishte plotėsisht e justifikueshme. Por fobitė, dihet, janė tė njė natyre irracionale... kėshtu qė, pėrse vallė poltrona e vjetėr e preferuar e tetos qė vdiq shumė plakė nuk duhet t’i kallė datėn ndokujt?  Neofobia apo kainotofobia: e kundėrt me frikėn e mėsipėrme ėshtė pikėrisht kjo, fobia nga e reja, nga risitė, pėr shkak tė drojės se mos nuk arrijmė ta kuptojmė apo ta zotėrojmė atė. Sot kjo lidhet nė thelb me teknologjinė, nė kuptimin praktik tė fjalės, por nė kuptimin e gjerė mund t’i referohet ēdo lloj ndryshimi tė relievit nė jetėn e atij qė vuan nga kjo lloj fobie.  Pteronofobia: frika nga puplat. Shumė mė tepėr se frika e gudulisjes sė thjeshtė qė ato mund tė shkaktojnė...

  Sponsored content

  default Re: Fobitė mė tė ēuditshme tė botės

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/1/2019, 20:57