Oret e shtrenjta

  alinos
  alinos
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 440
  Data e rregjistrimit : 16/06/2008

  default Oret e shtrenjta

  Mesazh nga alinos prej 5/11/2008, 20:19

  10 orat e dorės mė tė shtrenjta nė botė
  Specialisti i “Forbes” tregon cilat janė markat mė tė mira. Ora qė mban vendin e parė ka 1897 brilantė dhe 288 prerje trapezi
  Sot, nė botė ekzistojnė 10 marka tė njohura pėr orėt e dorės, tė cilat kanė edhe ēmimet mė tė kripura. Specialisti i “Forbes” tregon cilat janė markat mė tė mira pėr orėt e dorės. Ata, tė cilėt po lodhen pėr tė gjetur dhuratėn e duhur pėr njeriun e zemrės, tani kanė edhe kėshillėn e specialistit tė “Forbes”. Edhe pse pak prej nesh mund t’ia lejojnė vetes kėto modele tė shtrenjta, mjafton tė keni njė ide se cilat janė markat mė tė mira nė botė. Nuk do tė lodheni shumė pėr tė parė se tė gjitha markat janė zvicerane, kėshtu qė kur tė shkoni tek shitėsi, do tė dini ēfarė tė kėrkoni. Orėt e dorės konsiderohen si objekte tė pėrjetshme, tė ndėrlikuara dhe madhėshtore. Krijimi i orėve tė shtrenjta ėshtė njė traditė e gjatė brenda historisė sė shkurtėr tė kėsaj industrie. Ato u bėnė tė famshme gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Tani ato janė simbole pėr koleksionuesit e orėve, ndėrsa pėr njerėzit qė mund t’i blejnė janė thjesht kėnaqėsia e tė pasurit diēka tė jashtėzakonshme, pavarėsisht nėse e vėnė apo jo. Ora qė mban vendin e parė ka 1,897 brilantė dhe 288 prerje trapezi. Varianti “Super” ėshtė njė nga 50 modelet e shumtė tė “Ice Cube” qė nga diamantet e zi, safirėt pastelė dhe deri tek rubinėt.
  Lista
  1. Copard (1860), “Super Ice Cube”, 1 130 620 dollarė
  2. Blanckpain (1735), “1735”, afėrsisht 1 milionė dollarė
  3. Vacheron Constantin, “Minute Repeater”, 340 mijė dollarė
  4. Audemars Piguet (1875), “Minute Repeater & Tourbillion”, 297 mijė dollarė
  5. Roger Dubuis (1995), “Hommage, H43 2610 0 N94.1”, 291 700 dollarė
  6. Girard-Perregaux (1791), “Magistral Tourbillion”, 280 mijė dollarė
  7. Breguet (1775), “5437PT”, 275 mijė dollarė
  8. Patek Philippe (1839), “10 Day Tourbillon”, 240 mijė dollarė
  9. Parmigiani Fleurier, “Parmigiani Bugati 370”, 200 mijė dollarė
  10. IWC (1868), “Grande Compilation”, 180 mijė dollarė

   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:54