PERSE ZOGJTE FLUTUROJNE NE FORME V-je

  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default PERSE ZOGJTE FLUTUROJNE NE FORME V-je

  Mesazh nga Vizitor prej 13/11/2008, 08:27

  Sot studiuesit kane deshmi te bazuara te vezhgimet dhe eksperiencat e bera me disa zogj,si patat dhe pelikanet fluturojne ne forme V-je per te care sa me mire ajrin dhe per te shpendezuar sa me pak energji kur mergojne ne vendet e largeta.
  Keshtu thote TE DAILY TELEGRAF eLondres teksa trajton nje artikull te marre nga revista Nature.
  Studiuesit nga Qendra Kombetare e Studimeve Shkencore ne Vijer ne Bua,France numeruan rrahjet e zemres te tete pelikaneve qe fluturonin te vendosur ne forme V-je dhe i krahasuan keta numra me rrahjet e kraheve dhe format e fluturimit te tyre.
  Studiuesit verejten se kur zogjte fluturonin te vendosur ne forme V-je numri i rraheve te zemres se tyre zvogelohej.
  Gjithashtu krahet i rrihnin me rrale sesa kur fluturonin vetem,edhe pse shpektesia e fluturimit ishte pak a shume e njejte.
  Kur zogjte fluturojne ne forme V-je cdo krah leviz ne nje fushe ku ajri peritet nga lart,e cila krijohet nga krahet e zogjve te tjere te vendosur ne formacion.
  Kjo strategji u jep mundesi pelikaneve te medhenj me ngjyre te bardhe qe te shpenzojne 20 perqind me pak enegji sesa kur fluturojne vetem
  Erisel
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: PERSE ZOGJTE FLUTUROJNE NE FORME V-je

  Mesazh nga Erisel prej 22/11/2008, 07:46

  Interesante!

   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56