Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:11

  Letra pwr Babagjyshin

  "arreston" njė pedofil

  Njė burrė 50 vjeē u padit nė Teksas tė SHBA-sė pėr dhunė seksuale tė pėrsėritur ndaj njė vogėlusheje qė e kishte denoncuar nė njė letėr drejtuar Babagjyshit tė Vitit tė Ri, njofton shtypi lokal. Andres Enrique Cantu, i arrestuar nga policia nė McAllen, doli para njė gjykate tė Teksasit pėr agresion seksual ndaj dy vogėlusheve, anėtare tė familjes sė tij, dy motra qė aktualisht janė 9 dhe 10 vjeē, sipas tė pėrditshmes lokale "Monitor MCallen". Andres Cantu, qė ka punuar pėr disa vite nė sektorin shkollor, i ka pėrdhunuar dy vajzat, njėrėn pėr katėr vjet qė nga gushti 2004 deri nė shkurt 2008 dhe tjetrėn gjatė gjithė vitit tė shkuar. Vajza mė e re i shkroi Babagjyshit tė Vitit tė Ri gjatė njė projekti shkollor, ku i kėrkonte qė ky burrė tė mos e prekte mė atė dhe motrėn e saj dhjetė vjeē. Ai tashmė rrezikon pėr kėto fakte tė paktėn 50 vjet burg.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:11

  Njė ēift francez, jetė

  nė dy dhoma me 67 qenushė

  Njė ēifti shtatėdhjetėvjeēarėsh nga Castelmoron mbi-Lot, nė jugperėndim tė Francės iu morėn 58 nga 67 qentė qė bashkėjetonin me ta nė njė hyrje me dy dhoma, njoftojnė sot burime pranė shėrbimeve veterinare. Qentė, pėr tė cilėt nuk u dha hollėsi lidhur me racėn, iu besuan shoqėrisė pėr mbrojtjen e kafshėve, SPA. Shėrbimet veterinare, tė mbėshtetura nga xhandarmėria, ndėrhynė nė bazė tė njė rregulloreje qė tregon se mund tė quhet "keqtrajtim fakti qė nuk merresh sa duhet me kafshėt ose qė nuk i mban nė njė ambjent tė pėrshtatshėm". Megjithatė, personat e moshuar, tė cilėt mundėn tė mbajnė nėntė qenė sipas ligjit, i ushqenin siē duhet kafshėt qė u bėnin shoqėri. Njė procesverbal iu dėrgua prokurorit tė republikės dhe ky i fundit pritet tė vendosė pėr ndjekje tė mundshme penale.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:12

  Supervjedhje bizhuterish

  kap vlerėn e 80 milionė USD

  Vlera e bizhuterive tė vjedhura nė argjendarinė ‘‘Harry Winston‘‘, qė gjendet nė shėtitoren e njohur "Montaigne" nė Paris, ka arritur vlerėn 80 milionė dollarė, u deklarua nga njė burim. Nga njė vlerėsim paraprak pas vjedhjes sė bizhuterive doli qė shuma e tyre ishte rreth 60 deri nė 80 milionė dollarė ose 47-62 milionė euro, sipas kėtij burimi. Argjendaria ėshtė sulmuar nga tre persona tė armatosur qė mundėn tė marrin pothuajse tė gjithė bizhuteritė qė gjendeshin nė dyqan.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:12

  400 euro gjobė, sepse ka

  fyer ministrin e Jashtėm

  Drejtėsia franceze gjobiti njė person me 400 euro pasi fyeu kreun e diplomacisė franceze, Bernard Kushner. Ai ishte dėgjuar nga disa policė gjatė pushimit tė njė mbledhjeje tė ministrave tė Jashtėm tė Evropės. Policėt kishin kėrkuar 600 euro gjobė pėr burrin 46-vjeēar qė kishte kaluar 10 orė i ndaluar para se tė thirrej nė gjyq mė 6 shtator. Burri qė kėrkoi falje gjatė seancės sė zhvilluar nė gjykatėn e Avinjonit, ka shpjeguar qė nuk e ka duruar kurrė faktin qė Bernard Kushner, njė socioalist, ndėroi petkun dhe u ribashkua me kampin e presidentit Nicolas Sarkozi nė kuadrin e politikės "sė hapjes" e hedhur nga presidenti i djathtė nė 2007-n.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:12

  Rusėt po pijnė mė pak...

  votka pėr shkak tė krizės

  Kriza financiare botėrore ka ndikuar aq shumė nė treg saqė rusėt po minimizojnė edhe konsumin e vodkės. "Sasitė e magazinuara tė pijes kombėtare ruse ishin gjashtė herė mė tė mėdha nė fillim tė kėtij muaji sesa nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, sepse fabrikat po prodhojnė mė shumė vodka nga kėrkesa", deklaroi njė grup lobingu i industrisė sė alkoolit. "Njerėzve u duhet tė mos i shpenzojnė paratė, ndaj po ulin edhe shpenzimet pėr pijet alkolike dhe e gjithė kjo lidhet me efektet qė ka kriza ekonomike mbi tė ardhurat aktuale tė popullsisė", deklaroi Pavel Shapkin, presidenti Shoqatės Kombėtare tė Alkoolit (NAA). Studimet e kryera nga NAA tregonin se vdekjet si pasojė e helmimit nga alkooli u shtuan gjatė muajit shtator deri nė 1 458, sepse njė pjesė e rusėve mundoheshin tė zėvendėsonin vodkėn me disa pije tė tjera tė rrezikshme, por mė tė lira. Rusėt konsumojnė me anė tė pijeve mė tepėr se 15 litra alkool tė pastėr pėr person ēdo vit  Kur sekretarja amerikane

  e Shtetit bėn ...pazar

  Sekretarja e Departamentit amerikan tė Shtetit, Kondolesa Rajs u argėtua nė qytetin australian tė minierave, Perth, duke pirė kafe sė bashku me ministrin e Jashtėm dhe duke biseduar me disa adoleshente pėr pazaret. Rajs u tregoi njė grupi adoleshentesh se hobi i saj, pas pune, ishin blerjet, gjithashtu njė aktivitet shumė i preferuar pėr femrat e Perthit, tė cilat kohėt e fundit asistuan nė hapjen e dyqanit tė njėrės prej firmave prestigjoze tė bizhuterive "Tiffany", nė qytetin e vogėl dhe tė izoluar tė Oqeanit Indian, qė tashmė po pėrjeton njė "boom" ekonomik, falė industrisė australiane tė minierave. Aktualisht, ekonomia nė rritje e Perthit ka tėrhequr njė numėr tė madh markash tė njohura, pėrfshirė "Gucci", "Louis Vuitton" dhe "Bally". Gjatė vizitės nė Perth me ftesė tė ministrit tė Jashtėm australian, Stefen Smith, Rice u takua me prindėrit e tij nė lokalin e Cinos, pėr habinė e vendasve dhe nėn mbikėqyrjen e shumė agjentėve tė sigurisė diplomatike.


  Kameron kėrkon rikthimin

  e biēikletės sė grabitur

  Lideri i konservatorėve britanikė, David Kameron apeloi pėr rikthimin e biēikletės sė tij, pas grabitjes jashtė njė supermarketi nė perėndim tė Londrės. Kameron, i cili rregullisht shkon me biēikletė nė Dhomėn e Komuneve, ndodhej nė supermarketin "Tesco", nė rrugėn Portobello, kur i vodhėn biēikletėn. "Nėse dikush e ka parė biēikletėn time, unė do tė doja ta kisha pėrsėri atė", deklaroi Cameron. Ai shtoi se kishte njoftuar edhe Scotland Yard-in. Nė Londėr vidhen ēdo vit rreth 19 mijė biēikleta.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:13

  Kujdes! Celularėt

  edhe mund t‘ju tradhtojnė

  Kujdes! Mos harroni kurrė celularin tuaj nė shtėpi apo nė zyrė. Jo sepse do merrni njė thirrje tė rėndėsishme apo njė lajmėrim pėr jetė a vdekjeā€¦,ėshtė shumė mė keq se kaq: partneri ose partnerja juaj mund tė provojė mė nė fund se ju nuk i keni qėndruar besnik/e. Njė studim i realizuar nė Itali tregon se 9 nė 10 raste tradhtie janė zbuluar nga telefoni celular. Dhe po tė kemi parasysh celularomaninė , mund tė themi se kemi pėrpara njė seri prishjesh tė marrėdhėnieve sentimentale apo divorcesh pėr aq mė shumė kur statistikat tregojnė se gjysma e popullsisė nė botė do tė ketė njė celular deri nė fund tė vitit 2007. Studimi ėshtė realizuar nga ‘Tomponzi Investigation‘, njė firmė detektive italiane e specializuar nė zbulimin e tradhtive, e cila ofronte me kėtė rast nė formė altruiste edhe disa rregulla tė arta. Njėra prej tyre ėshtė qė tė fshihni menjėherė tė gjitha mesazhet dyshues sikundėr edhe thirrjet e marra. Ose tė ridėrgoni mesazhin e marrė pa krijuar mesazh tė ri. Mė origjinalja ėshtė tė fshihni bisedėn, duke bėrė sikur flisni pėr ndonjė bisedė pune atėherė kur i dashuri apo e dashura ju telefonojnė teksa jeni tė shoqėruar nga bashkėshorti ose bashkėshortja.


  Shtatzania, duhanpirėset

  kėrkojnė dyfishin e kohės

  Duhanpirėset kėrkojnė dyfishin e kohės sė grave qė nuk konsumojnė duhan, pėr tė mbetur shtatzėnė, sipas njė studimi tė Institutit Kombėtar tė Shėndetit dhe Kėrkimit Mjekėsor nė Francė (Inserm).

  "Rezultatet e para tė studimit konfirmojnė efektin negativ tė duhanit mbi fertilitetin, efekt ky qė ėshtė pohuar edhe nga ekipe tė tjera evropiane" , cilėsohet nė studim. Projekti pilot konsistoi nė studimin e 1200 grave nga 18 - 44 vjeē dhe tė partnerėve tė tyre. Konkluzioni: "gjysma e femrave duhanpirėse donin dyfishin e kohės pėr tė mbetur shtatzėnė, nė krahasim me ato qė nuk pinin". Por kėto efekte negative tė duhanit nuk ndikojnė vetėm tek gratė, por edhe tek burrat. Mjekėt nėnvizojnė qė tė paktėn duhanpirėsit, duhet tė mėnjanojnė duhanin gjatė kohės qė duan tė bėjnė njė fėmijė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:13

  Kriza, pagjumėsi te agjentėt

  tregtarė dhe ... taksistėt

  Agjentėt e shitjeve tė pronave tė patundshme janė nė majėn e klasifikimit pėr llojet e punėve qė kanė mė pak kohė nė dispozicion pėr tė fjetur, pjesėrisht falė shqetėsimeve si pasojė e krizės ekonomike dhe tė tregut gjithmonė tė paqėndrueshėm. Ky ėshtė rezultati i njė studimi tė zhvilluar nga rrjeti i hoteleve "Travelodge", pjesė e tė cilit u bėnė 4 000 punonjės britanikė, sipas tė cilit agjentėt e shitjeve tė pronave tė patundshme flenė vetėm pesė orė e 50 minuta nė natė. Shoferėt dhe taksistėt, tė vėnė nėn presion nga rritja e ēmimit tė naftės, flenė vetėm gjashtė orė e 16 minuta nė natė, pas tyre renditen bankierėt me gjashtė orė e 23 minuta. Tė intervistuarit u pyetėn sa orė flinin nė natė dhe arsyeja pse ndodhte kjo. Mė shumė se njė e treta e tė pyeturve dha si arsye pėr pagjumėsinė, stresin e shkaktuar nga frika e papunėsisė si pasojė e krizės financiare.


  Izrael, nė Jug ndalohet tė

  shtrihesh me njė ...bediun

  Ėshtė e ndaluar tė shtrihesh me njė beduin, kjo ėshtė pėrmbajtja e njė programi qė u ėshtė shpėrndarė nxėnėsve tė kolegjit "Kyriat Gat", nė njė lokalitet nė jug tė Izraelit. "Bėj njė krahasim me daljet nė det. Kur shohim flamur tė zi ndalohet tė dalėsh. Ėshtė e njėjta gjė me beduinėt, ata janė tė rrezikshėm", tha pėr gazetarėt Chaim Shalom, punonjės social, pėrgjegjės pėr kėtė program. "Ata u bėjnė shumė dhurata vajzave, bizhu, rroba, celularė, por gjitha kėto nuk janė falas", theksoi ai. Si material pedagogjik ai ka pėrdorur njė video prej 10 minutash tė titulluar "Tė shtrihesh me armikun". "Ky ėshtė njė program sensibilizimi dhe jo njė program racist", shpjegoi Shalom. "Nėse vajzat qė shoqėrohen me beduinė martohen me ta, nuk kam asgjė pėr tė thėnė, por kur ato mbeten shtatzėna, beduinėt i braktisin, ndėrkohė qė janė regjistruar dhjetėra raste pėrdhunimesh. Dy vajza janė vrarė dhe janė djegur", shtoi ai. Nė Izrael jetojnė mė shumė se 185 000 beduinė, shumica nė shkretėtirėn Neguev nė jug tė vendit, sipas shifrave zyrtare. Beduinėt qė pėrbėjnė 12 pėr qind tė popullsisė arabe nė Izrael kanė kombėsi izraelite dhe shėrbejnė nė ushtri.  Martesat, sė shpejti do

  organizohen edhe nė... Hėnė

  Ēiftet me fat sė shpejti do tė mund tė realizojnė nė plot kuptimin e fjalės hapin e madh drejt tė panjohurės: Ky ėshtė premtimi i njė kompanie japoneze qė parashikon tė organizojė martesa nė hapėsirė. Firma japoneze "First Advantage" hapi sot rezervimet pėr ēiftet e reja, tė gatshme tė shpenzojnė deri nė 240 milionė jenė (1,45 milionė euro) pėr tė zenė vend nė bordin e njė anijeje tė vogėl kozmike qė do tė lėshohet deri nė njė lartėsi prej 100 kilometrash. Gjatė kėtij udhėtimi prej njė ore, ēifti do tė kalojė disa minuta nė kushtet e humbjes sė peshės. Edhe tre tė ftuar tė tjerė mund tė hypin nė anije pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e dasmės. Formalitetet e ceremonisė sė martesės do tė zhvillohen pėrpara ngritjes sė anijes kozmike, me qėllim qė ēiftet pasi tė kenė thėnė "po" tė mund ta kalojnė pjesėn mė tė madhe tė udhėtimit duke soditur konturet e tokės.

  "First Advantage" do t‘i administrojė kėto udhėtime me ndėrmarrjen amerikane "Rocket Plane", qė do t‘i ngrejė anijet nga njė aeroport privat nė Oklahoma (qendėr e SHBA-sė).


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 8/1/2009, 23:14

  17 murgeasha "tė zhurmshme"

  shoqėrohen nė komisariat

  Shtatėmbėdhjetė murgesha "qė po manifestonin zhurmshėm" u shoqėruan nė komisariatin e policisė sė Iasit (verilindje e Rumanisė) dhe rrezikojnė tė marrin gjobė pėr "prishje tė rendit publik", njoftoi policia lokale. Fetaret qė po drejtoheshin pėr nga katedralja metropolitane pėr tė marrė pjesė nė marrjen e detyrės nga metropoliti i ri i Moldavisė, Teofan, u grindėn me anėtarėt e forcave tė rendit dhe i quajtėn policėt "bij tė Judės", saktėsoi policia. "Ato u shoqėruan nė komisariatin e policisė pėr t‘u identifikuar dhe pyetur lidhur me kėtė incident", sipas tė njėjtit burim.


  Britanikėt nuk kanė kohė

  as tė qėrojnė... portokallet

  Kohėt e fundit britanikėt janė shumė tė zėnė pėr tė ngrėnė portokalle nė pushimin e drekės, ndaj po u drejtohen frutave qė qėrohen mė lehtė siē janė mandarinat, doli nga njė sondazh. Pėr tre vjet me radhė, konsumi i frutit tė portokallit ka pėsuar rėnie. Konsumi i kėtij fruti pėsoi njė rėnie prej dy pėr qind nga sasia prej 600 milionė kokrrash qė u konsumuan vitin e kaluar, njoftoi instituti i kėrkimeve nė treg, TNS. Megjithėse tė pėlqyera ende nga mosha mbi 45 vjeē, qė ėshtė e ndėrgjegjshme pėr vetitė kurative tė portokallit, ky frut po zėvedėsohet nga mandarinat qė janė mė tė vogla dhe mė tė pėrdorshme nga tė rinjtė.


  Njė spanjolle zbulon se ka

  motėr binjake 28 vjet mė vonė

  Pasi zbuloi rastėsisht se kishte njė motėr binjake, njė spanjolle vendosi tė padisė Ishujt Kanarie pėr shkėmbimin e bebeve qė ka ndodhur 28 vjet mė parė. Gruaja zbuloi se kishte njė motėr binjake dhe se i ishte dhėnė nėnės sė gabuar, pasi e kishin ngatėrruar me njė vajzė tjetėr nė njė dyqan nė vitin 2001, njoftoi media spanjolle. Pėr shkak tė gabimit qė ndodhi nė klinikė, motra ishte rritur me nėnėn natyrale, por me binjaken e gabuar. Dy motrat, emrat e tė cilave nuk u pėrmendėn, zbuluan se kishin lindur nė tė njėjtin spital nė vitin 1973 dhe njė test i ADN-sė konfirmoi mė pas se ishin binjake. "Nė vitin 1973 kishte vetėm dy asistente dhe njė pėrgjegjėse pėr repartin me 60 foshnje tė sapolindura", deklaroi Densi Calero, qė punonte nė atė repart tė klinikės, nė njė radio lokale. "Nuk ėshtė e pamundur tė imagjinosh qė mund tė ketė ndodhur diēka e tillė", shtoi ajo. Gruaja vendosi tė padisė shėrbimet sanitare tė Ishujve Kanarie mė 3 milionė euro kompensim pėr traumė emotive, shkruan gazeta "El Pais". "Do tė doja tė mos e kisha zbuluar kurrė", kishte thėnė gruaja, sipas avokatit tė saj. Motra u rrit me njė vajzė tjetėr, duke besuar se ishte binjakja e saj.  Njė papagall i humbur gjen

  tė zotin, dha emrin dhe adresėn

  Njė papagall qė kishte humbur nė periferi tė Tokios mundi tė kthehej tek i zoti, pasi shqiptoi emrin dhe adresėn e tij, njoftoi sot policia lokale. Shpendi, njė papagall gri i Gabonit, ishte kapur nė fillim tė majit nga policia nė njė kopsht tė prefekturės sė Chibas, nė lindje tė kryeqytetit dhe i ishte dorėzuar njė klinike veterinare. Sipas njė zėdhėnėsi tė policisė, papagalli ishte mjaftuar fillimisht tė kėndonte pa pushim kėngė popullore pėr fėmijė. "Pas dhjetė ditėsh, filloi tė pėrsėriste pa pushim njė emėr dhe njė adresė", tregoi zėdhėnėsi i policisė sė Chibas. Policėt ndoqėn udhėzimet e papagallit, qė mundi tė gjente kėshtu tė zotin. "Jam shumė i kėnaqur qė i mėsova tė thotė emrin dhe adresėn time", shprehu kėnaqėsinė ky i fundit, cituar nga e pėrditshmja "Yomiuri Shimbun". Papagalli gri i Gabonit konsiderohet si njė nga zogjtė mė inteligjentė tė botės.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Erisel
  Erisel
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 689
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga Erisel prej 9/1/2009, 14:52

  Me beri shume pershtypje ai lajmi qe japonezet do organizojne martesa lart ne hapesire, 100 km nga toka.

  Sponsored content

  default Re: Disa nga lajmet me te cuditshme te vitit 2008

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56