Kuriuzitete mbi gjumin

  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga Morena prej 20/3/2009, 16:43

  Ja disa kuriozitete mbi gjumin:

  1. Rekordi i gjumit me te gjate eshte 18 dite, 21 ore, dhe 40 minuta.
  Mbajtesi i ketij rekordi pas venies se rekordit ka patur alucinacione,
  paranoja, humbje te perqendrimit dhe te memories.

  2. Endrrat, mendohej se shiheshin vetem gjate fazes REM (rapid eye
  movement) te gjumit, ndersa ne ditet e sotme eshte vertetuar qe ato
  mund te shihen edhe gjate fazave te tjera te gjumit.

  3. Endrrat gjate fazes REM karakterizohen nga ngjarje te cuditshme,
  ndersa ato te fazes jo REM jane shume te perseritshme dhe varen nga
  mendimet e fundit qe kemi patur para gjumit
  4. Disa levizje te syve gjate fazes REM, jane te lidhura me levizje
  specifike gjate endrrave, dhe duket se procesi i gjumit eshte i
  ngjashem me procesin e shikimit te nje filmi.

  5. Elefantet qendrojne ne kembe gjate fazes jo REM, dhe shtrihen gjate fazes REM.

  6. Kerkuesit e Ministrise se Mbrojtjes britanike, ishin ne gjendje te
  benin nje reset(riperteritje) te trupave te ushtareve, ne menyre qe t’i
  benin te rrinin pa fjetur per gati 2 dite.
  Fibra optike te lehta aplikoheshin ne disa lente speciale qe
  projektonin nje drite te bardhe rreth retines, duke kerkuar t’i benin
  te mendonte trurit te tyre sikur sapo ishin zgjuar. Ky sistem eshte
  perdorur per here te pare nga pilotet amerikane gjate luftes ne Kosove.


  7. Eshte studiuar se nderrimi i ores ne Kanada, pra zgjimi 1 ore me perpara, sjell nje rritje te aksidenteve rrugore.

  8. Studiuesit jane te bindur se interneti i disponueshem 24 ore eshte nje nga shkaqet qe ndihmojne ne uljen e kohes se fjetjes.
  skifter
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga skifter prej 22/3/2009, 20:23

  morena 18.dit ne gjum ajo asht ne kom hahaha
  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga Morena prej 24/3/2009, 20:44

  skifter shkruajti:morena 18.dit ne gjum ajo asht ne kom hahaha
  heyy
  stavri
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga stavri prej 24/3/2009, 21:38

  une them vec kuriozitetin tim mbi gjumin qe eshte real.

  jam cu dje ne mengjes ne oren 5:45 te mengjezit dhe ne kto momente qe shenon ora 22:35 nuk e kam marr fare mundimin me fjet.

  njeriu nese mesohet nga kushtet qe ka ene gjumin e anashkalon sa do te jete ai i nevojshem per trupin e njeriut
  skifter
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga skifter prej 26/3/2009, 09:15

  Morena shkruajti:
  skifter shkruajti:morena 18.dit ne gjum ajo asht ne kom hahaha
  heyy


  morena mosu halit po tregoma ku i more keto shenime perkit tregim te bukur Laughing

  Sponsored content

  default Re: Kuriuzitete mbi gjumin

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:53