Eshte 16 vjec por duket vetem 2

  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Eshte 16 vjec por duket vetem 2

  Mesazh nga Morena prej 2/9/2009, 06:35

  Eshte 16 vjec por duket vetem 2
  Eshte 16 vjec por duket si nje 2 vjecare. Per amerikanen Brooke Greensberg koha kalon ne menyre krejt te vecante. Trupi nuk i zhvillohet ne menyre te njetrajteshme, por cdo pjese e trupit te vajzes-femije duket se zhvillohet ne menyre te pavarur nga te tjerat.

  Brooke ka mbushur 16 vjec ne janar te 2009, peshon 7 kilogram dhe eshte vetem 75 centimetra e gjate.

  Sipas mjekeve shkencetare qe ndjekin zhvillimin e saj cdo dite struktura skeletore e saj eshte tipike per nje femije 10 vjecare. Kur eshte e lumtur nuk flet por buzeqesh dhe eshte ne gjendje te njohe personat qe i rrine prane gjate dites.

  Ne shtate vitet e para te jetes se saj i eshte dashur te perballet me shume semundje duke dale gjithmone fitimtare, shtate raste me ulcer ne stomak dhe 14 dite ne koma si pasoje e nje tumori ne tru. Qe ne vitet e para te jetes i eshte nenshtruar nje terapie intensive me hormone te rritjes, terapi e cila nuk pati efekt as ne peshe dhe as ne strukturen trupore.Asnje doktor nuk guxon te jape nje mendim se sa mund te jetoje Brooke.

  Per te kuptuar bllokimin e rritjes dhe te plakjes se saj shkencetaret kane marre kampione te ADN-se dhe qelizave te saj dhe po i studiojne me imtesi ato. Doktor Richard Walker, profesor ne fakultetin e Mjeksise ne Universitetin e Florides se Jugut eshte i bindur qe vajza eshte nje celes per shkencen. Rasti i saj mund te coje ne zbulimin e natyres se vdekshmerise njerezore dhe ne izolimin e geneve pergjegjese per plakjen, per te siguruar nje rini te perjeteshme.

  Teoria e doktor Richard Walker mund te sjelle ndryshime ne zbulimet mjekesore dhe ne studimet e ADN-se dhe ne zbulimin e menyres per te “izoluar” genin e plakjes, por ajo mbart me vete nje numer te madh problemesh etike.  Burimi: Top Channel
  ``Blerta``
  ``Blerta``
  moderator
  moderator

  Numri i postimeve : 3352
  Mosha : 34
  Vendi : london
  Loisirs : ca esht kjo me?:D
  Data e rregjistrimit : 03/06/2007

  default Re: Eshte 16 vjec por duket vetem 2

  Mesazh nga ``Blerta`` prej 2/9/2009, 06:43

  eh ca spo shihet ne ket bote!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Eshte 16 vjec por duket vetem 2

  Mesazh nga shaban cakolli prej 6/9/2009, 18:34

  ruana zot nga te papriturat

  Sponsored content

  default Re: Eshte 16 vjec por duket vetem 2

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:52