Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga Klea prej 3/10/2009, 18:05

  C'mendim keni per mergimin e shqiptarve qe iken furishem ne vitet 90..dhe vazhdon akoma dhe sote...
  Mergimi tregon gjithmone dobsin e nje kombi apo munde te ndodhe dhe e kunderta....
  Duke pase parasyshe qe kemi dhe ikje politike...ose regjimi...
  dua te sjell nje krahasim ketu...shqiperia ka pase dy migrime masive...gjate ketij mijevjecari..
  nje ne shek XV qe u shkaktua nga pushtimi Otoman dhe prologun e tij..kjo vale megrimi pergjethsishte perbehej nga elita e vendet..nga senjoret peshkopet..oficeret qe iken bashke me bagazhet,madje bashke me kembanat e kishave qe nuk donin tua linin turqve..

  Ne fazen e dyte te migrimit kemi vitet 90..nga diktatura komuniste...ne te dyten perfshihen njerez te thjeshte...shumica te pa-pune qe iken pa asgje ,disa here vetem me sandalet e tyre...
  Duke i pare ne forme krahasimi..te dy palet emigruan ne itali me anije..por ne sheklluni e XV kadegoria e migrimit u priten si heronje te kohes.. u dhane toka katunde ku te vendoseshin..i ftuan neper mesha e ceromoni..
  Te dytet ne 90 u futen neper kazerma.ushtarake..dhe per tu mbrojtur nga shiu u dhane thase plastik nga ato qe perdoren per kufomat ne morg.

  Nga kjo paralele..del qe populli shqiptare ishte me i forte...ne shek XV dhe ajo kadegori migrimi deshmonte forcen dhe dinjitetin e tij..e dyta tregon perkundrazi..lodhjen dhe rraskapitjen e nje kombi...pas gjysem shekulli shtypje....nga komunizmi..

  Ju si mendoni..eshte ky nje faktore qe tregon forcen e nje shteti..pra se si..trajtohen..nenshtetasit e tije ne nje vende tjeter...pavarsishte ligjeve evropjane..ose te konventes nderkombtare mendoni se ajo prape eshte e lidhure drejt per drejt me forcen e shtetit..brenda vendit..nga ku emigranti largohet....dhe se sa ai shtet eshte i zoti ti mbroje keta nenshtetas dhe pse larg vendit te tij...

  Mos valle ne ne shekullin e XV ishim vertet nje shtet me i forte se sot..dhe me i fuqishem..akoma se sa sot??
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga >> TeLi << prej 3/10/2009, 18:57

  ...nese i marim parasysh vitet e 90-ta dhe vitet 2000 e kendej keto dallojne shume...ato i dallon Lufta dhe Paqja-"lirija"!

  po kaloj direkt n' pergjegje nė titullin e temes meqe s'po mundem te duroj mė Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi! 278652

  ...Sot mėrgimi tregon 1.0000000% dobesine e njė qeverie barinjėsh (qe dine vetem gjuhen e pasurise ne rrugen e hajduteve) nė njeren ane dhe ne anen tjeter forcen e qytetareve tė atij kombi qė nuk ua shtrijne doren e lemoshes askujt por marrin rrugen me te vuajtur qe njef bota e civilizuar, me kete rast e them edhe nje here se ne duhet te kemi kryeminister dhe president por perderisa populli lufton per egzistencė mendoj se edhe pa ato dy poste ia del te mbahet emri shtet, une do te turpnohesha te jam president i shtetit qofte kosove apo shqipri nese qytetaret e mij kane te ardhura mesatare 200€ nė muaj ne shekullin 21!!!!!!!
  Pra sala e hashimi , fatmiri e bamiri let' "knaqen" me piunat e tyre per-rreth... ua shkrova emrat me te vogel meqe nuk i njoh as nuk i shoh dhe une kam mesu ne shkolle se vetem emrat e njerezve shenohen me germe te madhe! kam pasur shume nje mesues te mire dhe atdhetarė tė denje te ēeshtjes kombetare!
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 6/10/2009, 08:45  "Leter Nga Mergimi"
  Mpikojn lotet ntok me ran
  Mos harro at dit oj nan
  dit Bajrami dit gezimit
  mora rrugen e mergimit


  sot skam gzim as nuk kam gaz
  se prej mallit s'po mund te flas
  prandaj jam ul e pot shkruaj
  djali yt prej dheut te huaj


  sa her te dush mem kujtu
  puthe dheun qe mka rrit mu
  po merzitna NANA jem
  sa her per ty mbjen nder men

  po merzitna NANA jem
  sa her per ty mbjen nder men
  me trego nan pernime
  asgje s' eshte si nvendin tem


  qysh kam ardh ktu mallkoj veten
  merzia po shkatrron jeten
  ketu hana rrin e fsheht
  ketu qielli ėsht i errt


  as djelli nuk jep ndriqim
  s'esht si dielli i vendit tim
  sa her te dush mem kujtu
  puthe dheun qe mka rrit mu

  po merzitna NANA jem
  sa her per ty mbjen nder men! ( 2 here)
  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 6/10/2009, 08:52

  kthehu jeta eshte dinake
  dhe lehte te mashtron
  te humb ne mergim
  dhe emrin e harron

  kthehu se mergimi eshte i rende
  diten ta ben zeher
  mos prit shume po kthehu
  se ke vec nje jete

  kthehu mos lejo koha te mashtron
  qe kur te pendohesh eshte shume vone

  kthehu pra se mergimi te tretė
  nuk tė le emėr
  as gjurmė as shenje nė jetė!


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:40

  U nisen me zemer brengosur,
  Mjerimi s'durohet n' atdhe!
  Etur nga epshe t' pasosur,
  Remojne nje jete te re.

  Deshirat e egra krenare,
  S' ia shuan, tufani, veriu,
  Mjerimet ne token amtare,
  Pervojtur, durohen gjetiu.

  Po ecen ani e mergimit,
  Ne detin pa kry, e pafund,
  Kur zgjohet ne ore t'agimit,
  Atdheun s'e shohin kerkund.

  Sa shpresa gjat' udhes se fshehte,
  Kur nisem mergimin e ri:
  Nga ecja qe duket e lehte,
  Te ndizet dhe zjarri ne gji.

  Andej n'ato vise te reja,
  Me djersen qe derdhet rreke,
  Do ngrihet e qeshur foleja,
  Do nisetnje jete e re.

  Por jeta nuk eshte e lehte,
  Andej n' ato vise mergimi;
  Sa brenga gjat' udhes se fshehte!
  Sa dhimbje kur zgjohet kujtimi.

  Por punen e nisen pa lodhje,
  Dhe djersa iu derdhe rreke;
  E gjeten pushimin dhe ?lodhje,
  Ne endrrat e jetes se re.

  Andej - edhe val' e mjerimit,
  Durohet me heshtje ne zemer;
  Se neser fole e pushimit.
  Do ngrihet nder brigje pa emer.

  Dhe e ngriten nder vise merguar,
  Me djersen e punes krenare;
  Dhe ndezen nje vater te shuar,
  Larg vatres se dashur amtare.

  Por oh! sa i rende mergimi,
  Se malli ka zjarrin ne vete,
  Se idhur rizgjohet kujtimi,
  Per vatren qe mbeti e shkrete.
  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:40

  NENE VELLEZER DHE MOTRA
  MOS I MBANI SYTE NGA PORTA
  SE JAM LARG DHE NUK VIJ DOT
  E NUK JAM I PARI NE KETE BOTE

  TELEVIZORIN QE KAM PERBALLE
  NUK ME BEJN SYTE TA SHIKOJ
  MANJETOFONIN QE KAM PRAN
  NUK ME BENE ZEMRA TA DEGJOJ

  TE DEGJOJ ZERIN E NIPAVE E TE MBESAVE
  QE ME DUKET SE I KAM KETU PRAN
  TE DEGJOJ GJITHE ZERIN TUAJ
  NUK NGOPEM SA TE JEM GJALLE

  SYRI I NENES ESHTE THARE
  KA KOHE QE NUK ME KA PARE
  EDHE KUR ISHA NE SHQIPERI
  NENA THOSHTE SE ME TY DO RRI

  NENE E DI SE PER MUA MERZITESH DHE MENDON
  ME KE DASHUR SHUME DHE ME DON
  NUK ME MERR MENDJA SE ME MADHKON
  POR GJITHE JETEN PER MUA TI MENDON

  E JU O VLLEZER ME JU NE QOFTE SE JAM ZANE
  BESOJ SE DO TE MA BENI HALLALL
  MOTRAT E MIJA KURR SDO TE JU HARROJ
  E MERITONI PER JETE TE JU KUJTOJ

  EDHE JUVE O KUNATA SKENI PSE TE SHANI
  RROBAT NUK KENI NEVOJE TE MI LANI
  DITE PER DITE MENDJA TEK JU ME SHKON
  ME MERR MALLI ME JU TE BISEDOJ

  POR JA KESHTU NA QENKA SHKRUE
  TI LUTEM ZOTIT NJE DITE ME U BASHKU
  PO JA QE PO JU PREMTOJ
  DITE PER DITE UNE PER JUVE DO TE MENDOJ

  O NENE ZDO TE TRETET TRUPI IME
  PA TI PUTHUR ATO DUAR
  VERTETE JAM LARG NE MERGIM
  POR MALLIN E ZEMRES E KAM TE PA SHUAR
  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga Klea prej 10/10/2009, 16:50

  Malli i Shqiperise

  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Mua bashkatdhetarit.
  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,
  Koken do ma tundin,
  Por une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.
  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne
  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.
  Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere
  kesulkuqja
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga kesulkuqja prej 25/11/2009, 15:44

  E KALUARA JONĖ

  E kaluara jonė njė kujtim i tretur nė vite
  E kaluara jonė, njė shtegėtim, njė ikje
  Gjithė mall jemi nė pritje
  Pėr dashurinė e Atdheut
  tė tretur nė vite.

  Unė jam e kaluara e trishtuar
  E kaluara gjithė mundim.
  Rritur nė rrugė pa emėr
  Nė dhe tė huaj nė mėrgim

  Unė jam fėmija shtegėtar
  qė kurrė se shijova fėmjėrinė
  Sa shumė jam i malluar
  Pėr vendlindjen pėr shtėpin

  Unė jam fėmija shtegėtar
  Qė u rrita nė mėrgim.
  Sa shumė i malluar
  Pėr vendlindjen pėr shtėpin.

  Sponsored content

  default Re: Mergimi tregon forcen apo dobsimin e nje kombi!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:49