Shqiptari ne Guinnes

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:28

  Mijėra njerėz nė tė gjithė botėn kanė kėrkuar tė fiksojnė rekordet mė tė ēuditshėm gjatė “Ditės sė rekordeve Guinness” . Nė Londėr, njė burrė ka tėrhequr njė autobus me dy kate, pėrmes flokėve.

  Nė Memfis, 297 “cheerleader” janė bashkuar nė njė balet gjigant. Nė Itali, tė apasionuarit e makaronave kanė sfiduar njėri-tjetrin duke ngrėnė njė pjatė spageti nė kohėn mė tė vogėl tė mundshme. Ndėrkohė edhe shqiptari Sajmir Strati ka hyrė pėr tė katėrtin herė nė librin e rekordeve Gines dhe kėtė herė me imazhin e portretit tė yllit tė popit Majkėll Xhekson ėshtė punuar me rreth 300 mijė penela me pėrmasa 10 me 2.6 metra.
  Shqiptari Sajmir Strati hyn pėr tė katėrtin herė nė librin e rekordeve Gines.

  Vendimin e ka dhėnė Andrea Banthi, pėrfaqėsuesia e jurisė sė Londrės pėr "Guinness World Record". Punimi ka si imazh portretin e yllit tė popit Majkėll Xhekson ėshtė punuar me rreth 300 mijė penela me pėrmasa 10 me 2.6 metra. Pas matjes sė bėrė pėrfaqėsuesja e Ginesit i ka dhėnė ēertefikatėn e pranimit nė kėtė libėr. Ky ėshtė rekordi i katėrt pėr Stratin. Pas Mozaikut tė tij "Mesdheu" realizuar me 300.000 mijė tapa verė , "Shpirt i lirė" tė krijuar me kunja dhėmbėsh dhe mozaikut me gozhdė "Leonardo Da Vinci"[b]


  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 14/11/2009, 18:52, edituar 1 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:34

  Shqiptari ne Guinnes P1070011
  Ky eshte punimi me te cilen piktori hyri ne kete rekord


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:35

  Shqiptari ne Guinnes P1070012
  Sajmir Strati arrin njė tjetėr rekord Gines me mozaikun pėr Majkėll Xhekson i realizuar pėrmes 300.000 penelave . Certifikata pėr Ginesin e 4-t tė karrierės sė tij ėshtė dorėzuar nė njė ceremoni tė mbajtur nė qendėr tė Tiranės.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:41

  Shqiptari Sajmir Strati hyn pėr tė katėrtin herė nė librin e rekordeve Gines. Vendimin e ka dhėnė Andrea Banthi, pėrfaqėsuesia e jurisė sė Londrės pėr "Guinness Ėorld Record". Punimi ka si imazh portretin e yllit tė popit Majkėll Xhekson ėshtė punuar me rreth 300 mijė penela me pėrmasa 10 me 2.6 metra. Pas matjes sė bėrė pėrfaqėsuesja e Ginesit i ka dhėnė ēertefikatėn e pranimit nė kėtė libėr.
  Ky ėshtė rekordi i katėrt pėr Stratin. Pas Mozaikut tė tij "Mesdheu" realizuar me 300.000 mijė tapa verė , "Shpirt i lirė" tė krijuar me kunja dhėmbėsh dhe mozaikut me gozhdė "Leonardo Da Vinci".


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:48

  Albanian painter Saimir Strati poses with the Guinness award for his work of a mosaic of the late pop legend Michael Jackson in Tirana on November 13, 2009. Strati won his fourth Guinness World Record for creating the world's largest mosaic, using around 250,000 paint brushes on a board measuring 28 square-meters. Last three years Strati was recognized by Guinness World Record officials as having created the world's largest nail mosaic with some 500,000 industrial nails, the largest, three-dimensional toothpick mosaic using around 1.000,000 toothpicks and the world's largest cork mosaic, using around 300,000 corks.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:49

  Shqiptari ne Guinnes 00137210


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 14/11/2009, 11:54

  Mijera njerez ne te gjithe boten kane kerkuar te fiksojne rekordet me te cuditshem gjate “Dites se rekordeve Guinness”

  Ne Londer, nje burre ka terhequr nje autobus me dy kate, permes flokeve. Ne Memfis, 297 “cheerleader” jane bashkuar ne nje balet gjigant.
  Ne Itali, te apasionuarit e makaronave kane sfiduar njeri-tjetrin duke ngrene nje pjate spageti ne kohen me te vogel te mundshme. Mijera njerez ne te gjithe boten kane kerkuar te fiksojne rekordet me te cuditshem gjate “Dites se rekordeve Guinness”. "Dita boterore e rekordeve Guinness po behet gjithmone e me e madhe. Edicioni i peste ishte deri tani ai qe do te mbahet me teper mend”, ka deklaruar Craig Glenday, drejtor i “Guinness World Records”.

  - Ne Londer, Manjit Singh, nje keshilltar per sigurine i njohur si "Ironman", ka terhequr me floke nje autobus me dy kate per nje peshe prej me shume se 8 tonesh, pergjate nje distance prej 21.2 metrash, duke fiksuar nje rekord te ri. Singh, 59 vjec, me kete sukses shlyen zhgenjimin e deshtimit te vitit 2007, kur nuk arriti te fiksoje nje rekord persa i takon terheqjes se nje autobusi permes vesheve. “Nuk e le veten kurre te dekurajohem nga nje humbje, sepse e di qe suksesi mund te vije shpejt – ka rrefyer -. E vetmja menyre per t’ia dale mbane eshte te provosh serish dhe te qendrosh pozitiv”.

  - Gjithmone ne Londer, 112 vete jane takuar ne nje ore per te fiksuar rekordin e numrit me te madh te njerezve qe peraqfohen per nje minute, ndersa Shaun Jones ka fituar titullin per shperthimin me te shpejte te nje shisheje me uje te nxehte, ne kohen prej 18,81 sekondash.

  - Ne Itali eshte fiksuar nje rekord i ri shpejtesie, ne konusmimin e makaronave (1 minute e 30 sekonda).
  - Ndersa ne Finlande, njerez te 76 kombesive te ndryshme kane mbushur nje saune te vetme.

  - Nje grup prej 297 cheerleader ka thyer rekordin e baletit me te madh ne Memfis, nderkohe qe ne Nju Jork, restoranti “Serendipity III” ka pergatitur filxhanin me te madh te cokollates se nxehte, duke arritur nje volum prej 15 litrash dhe nje dimension prej 28 me 35,5 centimetrash.

  - Ne Egjipt eshte fiksuar nje rekord i ri per kalimin me te shpehte te shkretires egjiptiane, me nje kohe prej 13 oresh dhe 13 minutash. - - - Kurse ne Kine mjaftuan 6 minuta dhe dy sekonda per te ngjitur me motociklete nje dune me rere.

  - Gjithsesi, jo te gjithe sforcimet jane kurorezuar me sukses. Ne Australi, 228 persona s’kane arritur te garantojne rekordin me te madh per sfilaten me te madhe ne bikini.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Shqiptari ne Guinnes

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/9/2019, 03:00