Si tė reduktosh xhelozinė e sjelljet e dėmshme pėr ēiftin

  Share
  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default Si tė reduktosh xhelozinė e sjelljet e dėmshme pėr ēiftin

  Mesazh nga Vizitor prej 11/12/2009, 22:32

  Pėrzgjedhja e partnerit/es mes shumė “pretendentėve” ; dihet prej tė gjithėve qė nuk ėshtė e rastėsishme. Pėr kėtė ndikojnė shumė faktorė: ėndrrat, fėmijėria, psikologjia e individit, personaliteti, shoqėria, pse jo edhe fati e instinkti.Por qė nė fėmijėri secili nga nė ka njė imazh: princ apo princeshė e ėndrrave. Personi qė pėrshtatet me kėtė imazh ėshtė gjithashtu personi

  mė i mirė i mundshėm qė mund tė na ndihmojė pėr tė punuar me traumat e fėmijėrisė. Duket normale qė njė vajzė e rritur me njė baba jo besnik ndaj nėnės sė saj tė kėrkojė tė martohet me njė djalė besnik.
  Por kjo nuk ndodh shpesh. Njė vajzė e tillė priret tė bjerė nė dashuri me njė imazh qė i ngjan tė atit, jo sepse ndjen nevojė t’i pėrsėriten “traumat e fėmijėrisė”, por sepse vetėm njė burrė i tillė qė i ngjan tė atit mund t’i japė asaj ēfarė nuk ka marrė nga ai. Dėshiron t’i ngjajė atij, por t’i sigurojė ēfarė nuk ka mundur nė fėmijėri. Tė eliminosh xhelozinė, mund tė duket njė mision i pamundur. Por ėshtė e mundur tė reduktosh sjelljet e dėmshme pėr ēiftin.
  Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve ėshtė e vėshtirė tė ndryshosh njė njeri xheloz, sepse ai ėshtė i bindur nė arsyet e ndjenjave tė tij. Por me pak takt mund tė reduktohen manifestimet e ankthit dhe agresivitetit tė lidhura me xhelozinė.
  Mė poshtė radhiten disa kėshilla tė ekspertėve, tė cilat tregojnė se si tė pėrballesh me njė partner xheloz.1. Diskutoni problemin tuaj vazhdimisht me partnerin, mundohuni tė ruani bisedėn nė njė nivel tė qetė, pėr tė qenė bindėse dhe aspak kundėrshtare pėr mendimet e partnerit.
  2. Risigurojeni atė qė ēdo gjė shkon mirė mes jush. Asgjė nuk ju pengon qė ēdo gjė tė realizohet sipas dėshirave tuaja. Mjafton qė ju tė bashkėbisedoni pėr gjithēka.
  3. Jini kėrkues, por jo agresivė. Nėse flisni me nervozitet, ju mund tė thoni nė fillim atė qė duhet thėnė nė fund, apo nuk duhet thėnė fare.
  4. Mos jini alarmues. Jepini ēdo gjėje kohėn e vet. Nėse do e bėni alarmante njė gjendje, nervoziteti vetėm sa do e tensionojė gjendjen.

  5. Matuni para se tė flisni nė mėnyrė qė tė shmangni konfliktet e panevojshme. Jepni ide bindėse dhe qarta, jo gjėra tė pamenduara mirė, pėr tė cilat mund tė pendoheni mė vonė.
  6. Bėhuni tė kėndshėm dhe tė qartė nė bisedat me partnerin. Duke qenė e dashur mė tė, mund t’i falni ngrohtėsinė dhe besimin qė i mungon. Njė partner xheloz e ka atė ndjesi tė lindur dhe nuk mund tė gjykohet pėr kėtė, por vetėm tė ndihmohet pėr ta kapėrcyer.
  7. Jini fleksibėl dhe mėsoni tė bėni kompromise. Jo gjithmonė duhet tė bėni si doni vetė. Jeta nė ēift do tė thotė ta pranosh partnerin si ėshtė, me tė mirat e tė metat e tij. Duhen bashkėpunim dhe pėrshtatje.
  8. Tė kuptuarit ėshtė vetėm njė pjesė e pėrballimit tė kėtij emocioni ndaj partnerit.
  9. Pėrpiquni tė kuptoni ndjesitė e tij apo tė saj dhe mos u pėrpiqni ta bėni atė tė ndjehet nė faj.
  10. Pėrpiquni ta mbėshtetni partnerin tuaj sa mė shumė tė mundeni.
  11. Duke i krijuar njė komoditet tė pėrkohshėm shpesh mund tė ndihmoni nė zgjidhjen e problemeve me partnerin, dhe si rrjedhim mund tė ērrėnjoset tėrėsisht xhelozia.
  Megjithatė duke ndjekur kėto kėshilla nuk mund tė pretendohet se problemet zgjidhen papritmas dhe situata mund tė avullojė vetvetiu, pasi ndihma profesionale mund tė jetė shpesh e nevojshme.

   Ora ėshtė 23/1/2019, 20:57