Flamuri ynė kombėtar

  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Flamuri Kombėtar Shqiptar - pasuri e ēmuar e kombit tonė

  Mesazh nga Klea prej 10/4/2009, 15:13

  Flamuri Kombėtar Shqiptar - pasuri e ēmuar e kombit tonė
  Flamuri ynė kombėtar 1207058361-flamuriShkrimi i fundit i Prof. Ramadan Sokolit ėshtė i lidhur me temėn e simbolit tė kombit shqiptar, reēensa pėr librin “Flamuri i Kombit Shqiptar” i studiuesit Jaho Brahaj, shkruar nga Profesori nė janar 2007. Monografia ne fjale eshte botuar ne Nentor, 2007. Prof. Ramadan Sokoli
  Ky libėr i studiuesit Jaho Brahaj ėshtė i mirpritur dhe i domosdoshėm, pėr njė nga pasuritė mė tė mėdha shpirtėrore e materiale, qė ka trashėguar nė shekuj kombi ynė, por edhe njė simbol identifikues i shpirtit dhe qenėsisė sė shqiptarit, pėr tė cilin ka derdhur shumė gjak, pėr ta mbrojtur e pėr ta lartėsuar nė liri.

  Unė si autor i studimit pėr Hymin e Flamurit Kombėtar, leximi i studimit nė fjalė, jo vetėm qė ishte njė kėnaqėsi, por dhe njė habi, qė mė mbushi me emocione pėr larminė e argumenteve bindėse, me mbėshtetje nė literaturė dhe nė fakte materiale e shpirtėrore tė krijuara dhe tė ruajtura nga populli ynė pėr lashtėsinė e kėtij simboli mijravjeēar e bashkudhėtar nė fazat e zhvillimit e tė qėndresės kombėtare deri nė ditėt tona.

  Qėmtimi i objekteve tė kulturės materiale (zbulimeve arkeologjike), qė nga lashtėsia deri nė antikitet, ėshtė bėrė mė vemendje e kritere shkencore duke kombinuar gjetjet dhe studimet e autorėve tanė dhe tė huaj, brenda truallit tė rrudhur te Repblikės e nė trervat autoktone iliro-arbėrore ballkanike.

  Kjo punė e lodhshme me njė bibliografi tė pasur e rendit monografinė ndėr veprat me peshė tė njė studimi serioz dhe dinjitoz e njė ndihmesė nė ndriēimet albanologjike me vlera pėr temėn e lashtėsisė sė flamurit tonė kombėtar dhe tė vazhdimsisė sė popullit tonė nė mijravjeēar nė trojet Ballkanike,
  Vepra nė fjalė ka peshė nė studimet albanologjike, por njėherit nė pėriudhėn e trazuar tė rrymave e shovinizmave ballkanike, qė gjallojnė ende nė ditėt tona, kjo vepėr peshon shumė nė brumosjen e ndergjegjės kombėtare shqiptare dhe i jep pėrgjigje njė teze dhe teme thelbėsore tė pasurisė identifikuese tė kombit tonė.

  Gjurmimi dhe pasqyrimi i analizuar i traditave dokėsore, miteve e legjendave i ndėrthurur me ilustrime tė objekteve tė kulturės materiale etnografike e tė kultit, duke i analizuar nė njė rrafsh mbarėkombėtar nė funksion tė traditės sė lashtė e deri nė ditėt tona, pėr ruajtjen dhe shprehjen e kultit tė shqiponjės bashkėudhėtare ndėr epoka tek populli ynė, ėshtė njė arritje dhe kontribut pėr t’u lavdėruar dhe detyrė, qė ky hulumtim disiplinor shkencor tė njihet nga msat e gjera tė lexuesve, tė cilat pėr tema tė tilla botimet tona ju janė shumė borxhli.

  Kapitujt e fundit tė pėriudhės sė pas vitit 1912, janė njė analizė historike e luftės dhe betejave tė pėrgjakshme tė bėra nga mbarė kombi ynė pėr mbrojtjen dhe lartėsimit e Flamurit Kombėtar. Kėto janė shtjelluar me njė gjuhė lakonike, mė njė tekst jovoluminoz, por me gjuhėn e fakteve dhe me njė ritėm pėr t’u admiruar dhe me kritere rigoroze tė disiplinės historike e me referime tė njė literature pothuajse shterruese.
  Monografija ”Flamuri i Kombit Shqiptar” i studiuesit tė njohur Jaho Brahaj ėshtė i mirpritur dhe njė shkoklim me mjete dhe gjuhėn e argumenteve shkencore pėr kėtė pasuri tė kombit tonė
  skifter
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: Flamuri ynė kombėtar

  Mesazh nga skifter prej 15/4/2009, 09:52

  :al: ky flamur asht simbol kombetar
  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Flamuri ynė kombėtar

  Mesazh nga Klea prej 5/10/2009, 17:48

  Flamuri ynė kombėtar Apollo14HenaDuke kėrkuar nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjeta njė dokument tė jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike Apollo 14, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kesaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė tė vogla. Nėn fotografinė ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
  It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro eshte emri i vendit nė Hėnė ku zbriti
  anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi, qe lexon: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt me tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė
  Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepard, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepard u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.

  Flamuri ynė kombėtar Apollo14ShephardDuke lexuar nje enciklopedi te kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonauteve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, New Hampshire tė SHBA mė 18 Nentor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 4 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

  Nė tė njėjtėn enciklopedi flitej edhe pėr William Gregory njė tjetėr astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi nė Lock-port, Nju Jork mė 14 Maj 1957. Ėshtė me origjinė nga fshati Dardhė e Korēės. Mė 1979 u diplomua per shkenca inxhinierike nė Akademinė e Forcave Ajrore. Mori doktoratėn si inxhinier mekanik nga Colombia University mė 1980 dhe Doktoratėn pėr drejtues mė 1984. Ne vitet 1981 - 1986 ka qenė pilot fluturimi me avionėt
  Fl11. Mė pas shėrbeu si mėsues pilotėsh pranė Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar nė mė shumė se 40 lloje avionėsh dhe ka kapėrcyer mbi 5000 orė flutturimi. U zgjodh nga NASA nė Janar 1990 dhe u shpall astronaut nė Korrik 1991. Fluturimin e tij tė parė Shuttle STS-67 nė hapėsirė e kreu mė 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapėsirės Kenedi dhe u ul nė tokė mė 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve nė hapėsirat kozmike me 16 ditė dhe 15 orė duke plotėsuar 262 rrotullime drejt tokės. Ai fluturoi mbi 11 milion km nė
  kozmos, ka mbi 400 orė flutuime nė hapėsirėn kozmike, krahas 5000 orėve si pilot. Tani punon si drejtues pėr zhvillimin e biznesit nė Arizona tė SHBA.
  Meqenėse Shpardi ka vdekur, shpresojmė qe Gregorin ta takojmė sė shpejti. Tė dy kėta emra kanė vendin e tyre nė Muzeun Historik Kombėtar dhe nė kujtesėn e Shqiptarėve.
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Flamuri ynė kombėtar

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 20/12/2009, 22:17

  Ne Lashtesi nje gjuetar romak degjoi qe ne shqiperi kishte shume shqiponja dhe vendosi te shkoje ne malesite e veriut ku edhe kishte me shumice.Ai pa dy shqiponja ne qiell nxorri harkun dhe ja shpoi krahun tejpertej Njeres prej shqiponjave e cila ishte shqiponja femer.ndersa shqiponja mashkull po e shoqeronte gjate fluturimit gjate renies se shqiponjes se plagosur.
  Mbasi ra ai i vendosi (puthiti) krahun e vet tek krahu qe ti ndalonte gjakun qe po i rridhte.Por kur pushoi gjaku se rrjedhuri atehere ai ishte mpiksur dhe nuk shqiteshin me keshtu qe nuk munden te ngriheshin ne fluturim dhe ngordhen.
  Ndersa kur i gjeten i gjeten me kokat ashtu ne drejtime te ndyshme dhe me gjakun rreth tyre.Prandaj eshte edhe flamuri yne me ngjyre te kuqe dhe me shqiponjat me dy kokat.
  ****************************


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Flamuri ynė kombėtar

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/9/2019, 02:57