Avni Rustemi .

  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Avni Rustemi .

  Mesazh nga Morena prej 8/1/2010, 18:02

  Avni Rustemi . U2_avni_rrustemi

  Avni Rustemi

  Avni Rrustemi, lindur nė
  Libohovė nė gjirin e njė familjeje atdhetare me tradita tė lashta pėrparimtare.
  Shkollėn fillore Avniu e mbaroi nė vendlindjen e tij. I etur pėr dituri ai,
  mėsimet i vazhdoi nė normalen e Elbasanit e mė pas edhe nė ato Shėn Mitėr
  Koronė, ndėrkaq studimet e larta pėr pedagogji i ndoqi nė Universitetin me zė tė
  Romės.
  Avniu, biri i Libohovės dhe i Shqipėrisė, atdhetarė e patundur me
  orientime demokratike tė kohės, duke parė gjendjen e rėndė ekonomike dhe
  shoqėrore nė Shqipėri, ai „u shkri si qiriri“, i Namit duke dhėnė ēdo gjė nga
  vetja si shembull i brazave tė ri, qė tė edukojė gjeneratėn e re qė po rritej nė
  njė frymė krejt tė re pėrparimtare pėr t’i dalė zot shqiptarisė.

  Avniu i
  kuptoi mė mirė dhe mė ēartė nga tė tjerėt qėllimet grabitqare tė shteteve fqinje
  tė cilat hapur e fshehur po synonin ri copėtimin e Shqipėrisė, pėr fat tė keq e
  gjitha kjo mė mbėshtetjen dhe qėndrimin antishqiptar tė disa nga Fuqive tė Mėdha
  tė cilat nėn ndikimin e Rusisė Cariste po mbyllnin njėrin sy para invadimeve
  serbe, Greke e Bullgare nė territoret shqiptare. Nė kėtė mes, dorėn nė zemėr
  edhe me qėndrimin e imzanė e Portės sė lartė e cila pėr mė se pesė shekuj
  shqiptarėve ua kishte sjellė diellin mbi kokė! Kėshtu qė, politika e atėhershme
  Franceze, Angleze etj. atėbotė ishin tė gatshme qė Shqipėrinė ta fshinin qoftė
  edhe nga harta evropiane si shtet.
  Pėrballur me kėtė gjendje tė rėndė Avniu
  dhe bashkėluftėtarėt e tij, nuk po rrinin duarkryq, ata kishin mobilizuar tė
  gjitha forcat e veta e me rininė djaloshare po vepronin anė e kėnd atdheut

  mėnyrė qė tė ishin gati edhe me armė nė dorė pėr t’i dalė nė mbrojtje tokės sonė
  tė shenjtė
  , ku veē kishin filluar t’i ngulnin thonjtė e tyre nė tokat tona
  si Italia qė kishte mėsyrė Vlorėn!

  Avniu, ishte atdhetar e demokrat,
  revolucionar dhe intelektual, qė ēėshtjen e atdheut e kishte vėnė mbi tė gjitha,
  madje edhe mbi jetėn e tij. Ai, duke e ndier si nevojė tė kohės qė djemtė
  atdhedashės t’i mobilizoi dhe t’i ketė kurdoherė tė gatshėm, pėr tė qenė pranė e
  pranė, themeloi Shoqėrinė Demokratike „Bashkimi“, shumė nga pikat e kėtij
  programi edhe sot e kėsaj dite nuk e kanė humbur aktualitetin e tyre. Avniu
  ishte pjesėtar i denjė i opozitės demokratike nė Asamblenė Kombėtare mu nė prag
  tė Revolucionit Demokratik Borgjez tė Qershorit tė vitit 1924, ishte kjo Qeveria
  e parė Demokratike nė Ballkan e mė gjerė qė udhėhiqej nga bijtė mė tė devotshėm
  tė shqiptarisė nė krye me Fan Nolin e madh.
  Avniu punoi si mėsues nė
  Libohovė, pastaj nė Targjas tė Vlorės, nė Tepelenė e nė Vlorė etj. Ai, ishte
  rreshtuar me kohė nė mjedise atdhetarėsh, qė po pėrpiqeshin e luftonin me
  pushkėn krahut pėr tė zmbrapsur lakmitė e armiqve te Shqipėrisė si dhe pėr tė
  penguar pėrēarjen e vendit nga agallarė e bejlerė dritėshkurtėr, tė cilėt i
  kishte verbuar lakmia pėr prona, ē’fliqe. Qėllimet e Avniut dhe
  bashkėmendimtarėve e bashkėluftėtarėve tė tij, ishin tė prera dhe tė ēarta:
  liria dhe pavarėsia e tėrėsisė tokėsore shqiptare, pra qėndresė, luftė dhe
  pėrpjekje pėr Shqipėrinė e lirė, sovrane e demokratike, qė do tė jetonte nė
  fqinjėsi tė mirė me tė gjitha ato shtate qė do ta respektonin kėtė parim
  universal ndėrkombėtar.

  Nė vitin 1908, Avniu braktisi bankat shkollore
  dhe iu bashkua ēetės sė Ēerēiz Topullit. Qė mė 1910, Avniu me kobure nė dorė
  bėri pėrpjekje qe ta qėronte nga faqja e dheut (nė Shkodėr) Gjeneralin otoman,
  gjakpirėsin Shefqet Turgut Pashėn, komandant i ekspeditės turke nė Shkodėr.
  Atėbotė, Avniu ishte nė moshė fare tė re, por me veprimin tij tė guximshėm, ai
  tregoi se si duhet tė „dekorohen“ pushtuesit e tokave shqiptare dhe tradhtarėt e
  vendit! Ky ishte njė frymėzim i mirė pėr tė gjithė popujt e pushtuar e nė kėtė
  kontest edhe pėr ne, qė pėr liri dhe bashkim tė vendit jemi pėrpjekur pareshtur
  ndėr vite deri tek ditėt e sotme, ku shumė bijė tė devotshėm kanė ndjekur rrugėn
  e Avniut, Ēerēizit, Zaskocit, Micit, Vasilit, Kushit, e dhjetėra bijve tanė tė
  devotshėm, qė u flijuan pėr!
  Nė vitin 1914, Avniu u radhit nė radhėn e
  forcave ēlirimtare tė vendit, qė pėr pikėsynim kishin ēlirimin e Jugut tė
  Shqipėrisė nga pushtuesit grek tė cilėt ishin futur nė tokat tona!
  Mė 1918,
  Avniu e mori edhe njė nismėn pėr themelimin e Shoqėrie atdhetare tė tė rinjve
  Vlonjat, qė e pagėzoi me emrin: „Djalėria e Vlorės“. Drejtimin e shoqėrisė e
  mori pėrsipėr vet
  Avniu, i cili pa humbur kohė sė bashku me bashkėveprimtarėt
  dhe bashkėmendimtarėt e tij u vunė nė njė lėvizje tė shpejt nė mėnyrė qė mė 28
  Nėntor 1918, tė organizonin njė demonstratė tė fuqishme kundėr pushtuesit
  Italian, dhe kėtė e arritėn me sukses.
  Njė vit mė vonė, pra mė 1919, nė Shėn
  Mitėr, Avniu themelon edhe; „Lidhjen Rinisė Shqiptare“ e cila kishte pėr qėllim
  mbrojtjen e tė drejtave tona kombėtare etj.

  Akti historik dhe heroik qė
  Avniu e kreu mė 13 qershor 1920, kur me atentat vrau nė Paris Esat Pasha
  Toptanin- Kryetradhtarin e vendit, veglėn e shteteve fqinje, njėkohėsisht edhe
  tė fuqive tė huaja dhe shitėsin e interesave tė Shqipėrisė, tronditi Konferencėn
  e „Paqes“ nė Paris dhe prishi planet qė bėheshin pėr ricopėtimin e Shqipėrisė sė
  edhe ashtu tė pėrgjysmuar!
  Ky akt heroik e historik i Avniut, qė ekzekutoi nė
  mes tė Parisit tradhtarin e kombit Pasha Toptanin, ishte akt atdhetarie e
  vendosmėrie qė do t’iu binte kokės tė gjithė atyre qė do tė guxonin tė bėnin
  pazar nė dėm tė tokave shqiptare!
  Kushtrimi i krismave tė kobures sė Avniut,
  ishte kushtrim pėr bashkimin e tė gjithė atyre burrave qė pėrpiqen pėr ēlirimin
  e trojeve shqiptare, njėkohėsisht vėrejtje pėr tė gjithė ata qė ushqenin dhe
  ndihmonin pėrēarjen vendit, vėrejtje pėr te gjithė ata qė u shėrbenin pushtuesve
  tanė shekullorė sllavo-grek, vėrejtje pėr tė gjithė ata qė synonin kolltukėt e
  “pushtet” nėn tutelėn e pushtueseve tanė!

  Avniu me aktin historik qė
  kreu, i tregoi botės se dora e popullit do t’i arrijė tradhtarėt e kombit tonė-
  edhe nė Paris, Londėr e kudo qė tė fshihen e strehohen ata! Avniu, gjyqin e
  Parisit, qė iu ngrit pėr ta dėnuar atė, e shndėrroi nė njė tribunė politike, ku
  mbrojti me konsekuencė tė drejtat shqiptare, duke fituar kėshtu simpatinė e
  qindra intelektualėve tė kohės, tė cilėt u solidarizuan me qėllimin e lartė tė
  veprės sė Avniut dhe me tė drejtėn e popullit shqiptar pėr tė qenė i lirė nė
  tokat e veta. Nėpėr tė gjitha qytetet e Shqipėrisė organizoheshin tubime e
  manifestime nė shenjė pėrkrahjeje tė Avniut me tė vetmen kėrkesė: „LIROJENI
  DJALIN TONĖ!”- tradhtarėt plumbin e kanė hak...

  Avniu dhe populli
  shqiptar e fituan edhe kėtė gjyq. Nė dhjetor tė vitit 1920, Avniu kthehet nė
  Shqipėri. Masat popullore liridashėse e pritėn me entuziazėm, e pritėn si njė
  hero tė vėrtetė. Avniu pėr asnjė ēast nuk e ndali veprimtarinė e vet dhe as edhe
  njėherė nuk mendoi se „e kreva detyrėn ndaj atdheut!“. Ai nuk qe vetėm
  organizatori kryesor i shoqėrive demokratike – pėrparimtare dhe ēlirimtare, por
  edhe njėri ndėr ideologėt mė tė shquar tė asaj kohe. Idetė e tij tė publikuara,
  njė herė u bėnė edhe armė tė fuqishme nė duart e rinisė demokratike tė asaj kohe
  si dhe tė masave tė shtypura. Idetė e tij pėr pėrparimin e vendit ai i shprehu
  edhe nė Asamblenė Kushtetuese tė vitit 1924, ku edhe u zgjodh deputet nga
  populli i ish prefekturės sė Kosovės. Ai mbrojti me guxim e zjarr traditat
  luftarake tė popullit tonė, pėrpjekjet e tė drejtat e tyre pėr t’u ēliruar nga
  zgjedha serbo-sllave dhe greke, pėr tė jetuar tė lirė dhe tė bashkuar- ashtu siē
  jetojnė popujt e tjerė tė botės sė lirė...
  Forcat e errėta Monarkiste,
  pėrgatitėn likuidimin e Avniut, ai ra me 22 prill, ra pėr tė mos rėnė kurrė!...
  Figura e Avniut do tė qėndrojė lartė nė ndėrgjegjen e luftėtarėve tė
  lirisė!

  Nderim i pėrjetshėm jetės dhe veprės sė ndritur tė Avniut!

   Ora ėshtė 19/9/2019, 02:54