“Njeriu pemė”

  Share
  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default “Njeriu pemė”

  Mesazh nga Morena prej 23/1/2010, 14:57

  Dede Koswara, i njohur nė vendin e tij tė lindjes nė Indonezi si “Njeriu Pemė”, ka jetuar prej vitesh me disa lythe mbi lėkurė qė kishin mbuluar gjithė trupin nė formėn e njė peme. Deformimet mbi lėkurė kanė habitur tė gjithė doktorėt.

  Dede Koswara, ka sėmundjen e ashtuquajtur HPV dhe mungesė imuniteti. 37- vjeēari falė ndėrhyrjeve kirurgjikale po rikthehet nė gjendjen normale dhe per te rifillon njė jetė e re. Njė grup doktorėsh kanė bėrė 8 operacione tė mėdha pėrfshirė njėrin me goditje elektrike, transplanto lėkure dhe heqjen e pjesėve tė vdekura nga lėkura tė cilat ishin pėrhapur mė tepėr me kalimin e kohės.

  Dede, babai i dy fėmijėve do tė rikthehet sė shpejti nė shtėpinė e tij pas transformimit tė plotė qė doktorėt bėnė tek ai. Prindėrit, motrat dhe vėllezėrit e kanė vizituar atė rregullisht nė spital.

  Muajt e ardhshėm, Dede pritet tė rikthehet sėrish nė spital pėr tė bėrė tė paktėn edhe dy operacione tė tjera shumė tė rėndėsishme. Doktorėt do tė vazhdojnė tė punojnė pėr tė pėrmirėsuar sistemin imunitar dhe tė gjejnė rrugė pėr tė transplantuar lėkurėn nė pjesėt me lythe. Ata po kėrkojnė persona qė do tė dhurojnė lėkurė pėr tė shpėtuar jetėn e tij.

  Sėmundja e Dede filloi qė kur ai ishte adoleshent. Njė lyth i vogėl tek gjuri do tė nxirrte jetėn e tij jashtė kontrollit. Degėzat filluan tė rriteshin nė gjithė trupin pas deformimeve qė rrjedhin nga virusi HPV.

  Ėshtė njė virus i njohur i cili ėshtė prezent tek tė paktėn 20 milionė amerikanė, dhe shumica prej tyre nuk e dinė se e kanė.

  “Lythi rritet nė lėkurė dhe rritet mė pas duke dalė jashtė kontrollit”- thonė dermatologėt. “Ai mund tė rritet nėn lėkurė ose mbi tė” – thotė dermatologja Debra Jaliman.

  Megjithatė rasti i Dede ėshtė shumė i rrallė dhe ka habitur tė gjithė grupin e doktorėve duke qenė njė mister pėr ta.

  “Tek shumė njerėz kjo sėmundje del jashtė kontrollit pasi ata nuk i pėrdorin ilaēet siē duhet ndėrkohė qė sistemi i tyre imunitar nuk e pėrballon dot virusin” – tha Jilman.

  Kombinimi i virusit HPV dhe sistemittė rrallė imunitar bėri qė lythat tė pėrparonin me shpejtėsi duke i mbėrthyer gjithė trupin.

  Dede humbi aftėsinė tė bėnte punėt e pėrditshme, nuk mund tė mbante fėmijėt e tij, pėr shkak se duart dhe kėmbėt u rėnduan sė tepėrmi sa ajo nuk mund tė lėvizte nga vendi.

  Ai la punėn dhe filloi tė lypte nė rrugė, dhe kjo ishte e vetmja mundėsi pėr tė fituar.

  Atje ai takoi Hanny ao Hanny Enterprise, njė organizatė e cila e bėri tė njohur dhe ndihmoi qė ai tė shkonte te doktorėt.

  Duket se degėt e pemėve mbi lėkurėn e Dede pėrparuan mė shumė pas mjekimeve tė gabuara qė ai merrte.

  Doktorėt u bėnė aq kuriozė pėr sėmundjen e tij po aq sa edhe gazetat dhe televizionet.

  Doktori amerikan Anthony Gaspari ėshtė pjesė e skuadrės qė morėn pėrsipėr tė shėronin Dede nga sėmundja e ēuditshme.

  Ata thanė se pas ndėrhyrjeve kirurgjikale Dede ka shtuar nė peshė dhe ėshtė shumė i lumtur qė po rikthehet nė normalitet..
  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: “Njeriu pemė”

  Mesazh nga Morena prej 23/1/2010, 14:57

  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 38
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: “Njeriu pemė”

  Mesazh nga Morena prej 23/1/2010, 14:57

  Nike
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: “Njeriu pemė”

  Mesazh nga Nike prej 23/1/2010, 16:31

  Weeeeeeeeeeeeee ket nuk e dua morea sori se po frigohem nga ky se ai mace ish i bukur

  Sponsored content

  default Re: “Njeriu pemė”

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/1/2019, 21:00