SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/2/2010, 19:48

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  Diasporėn shqiptare e pėrbėjnė shqiptarėt e vendosur nė kohė dhe vise tė ndryshme jashtė truallit mėmė.Kėto gjymtyrė
  tė shkėputura tė kombit ruajtėn,ruajtėn gjuhė dhe kulturė,doke e zakone tė tė parėve tanė.Ata kanė mbajtur lidhjet shpirtėrore
  me vendin e tė parėve.Edhe pse njė kohė pėr diasporėn shqiptare ishin
  shumė mė tė vėshtira mbajtėjet e kėtyre lidhjeve,por me krijimin e
  diasporave tė reja shqiptare


  tė viteve 90-ta kur pushtuesit serb po bėnin pėrndjekjet e shtresės intelektuale,studentėve,ushtarakėve e politikajve qė nuk pajtoheshin me politikėn pushtuese komunisto-Jugosllave

  numri i refugjatėve u shtua nė qindra-mijėra,u formua njė numėr i
  klubeve qė u bėnė vatra patriotike tė shqiptarėve tė shpėrngulur.Pjesa
  e madhe e tė pėrndjekurve u strehuan nė Gjermani,ku
  u formua edhe Qeveria e Kosovės nė mėrgim.Krahas me Qeverinė e Kosovės
  nė Gjermani u formua edhe Ministria e Arsimit dhe KASH"NAIM fRASHėRI"Ky
  organizim krijoi mardhėnje tė ngushta me organet e arsimit gjerman

  sė bashku pėrpunuan plan-programe,hartime tekstesh,dhe zgjėruan rrjetin
  e shkollave me mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe nė tėrė teritorin e
  Gjermanisė.Kėshtu lidhjet me vendlindjen u fuqizuan dhe fryma kombėtare
  pėrshkoi qdo qelizė
  pėrshkoi qdo qelizė tė shkollave shqipe,si rasti mė i mirė i shpėtimit
  nga asimilimi i tė rinjėve tanė.Mėsimin plotėsues nė gjuhėn shqipe nė
  Gjermani e zhvillojnė mėsuesit shqiptarė nga tė gjitha trojet
  etnike.Ata zotėrojnė dokumentin e nevojshėm profesional.

  Organet gjermane qė lejojnė hapjen e shkollave shqipe,financojnė dhe
  mbikqyrin punėn e arsimtarėve tanė.Ne ju keni njohur me punėn e disa
  shkollave shqipe nė Gjermani,herė-herė ju kemi dhėnė edhe njoftime tė
  pėrbashkėta pėr shkollat shqipe nė Gjermani,por kėsaj radhe po bėjmė
  fjalė pėr:
  SHKOLLĖN SHQIPE NĖ GELSENKIRCHEN TĖ GJERMANISĖ
  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197666991909_1535548066_30446166_6721288_n
  Mėsues i kėsaj shkolle ėshtė z.Sejdi Gashi

  Sejdi
  Gashi u lind nė vitin 1947 nė Peran tė Podujevės.Shkollėn
  fillore,normalen dhe Akademinė Pedagogjike i mbaroi nė Prishtinė.Njė
  kohė punoi mėsues nė Keēekollė dhe Prapashticė tė Gollakut,kurse mė sė
  20 vjet nė Magurė tė LipjanitGjatė kėsaj kohe u shqua me punėn
  edukativo-arsimore
  me nxėnėsit,ku mė pas u zgjodh me konkurs
  nė vitin 1989 mėsues i shkollave me mėsimplotėsues nė
  Gjermani,konkretisht nė qytetet Gelsenkirchen,Bocholt,Dorsten,Mynster, Warendorf,Reclinghausen dhe Herten.Ky mėsues i vyeshėm,ishte gjithnjė aktiv nė kontributin e tij jo vetėm nė arsim
  por
  edhe veprimtarinė kombėtare.Ai mėsoj dhe edukoj shumė gjenerata tė
  fėmijėve tanė shumė prej tė cilėve tani kanė kryar studimet kėtu nė
  Gjermani.

  Si rezultat i punės sė tij tė palodhshme bashkė me
  mėsuesit Rifat Hamitin dhe Sami Thaqin hartuan"Abetaren pėr fillestarėt
  nė mėrgim" e cila ėshtė nė pėrdorim nga nxėnėsit e shkollave shqipe nė
  mėrgim,pastaj ka botuar disa monografi tė shkollave shqipe,si dhe
  ėshtė
  bashkautorė i disa teksteve me tė cilat mėsojnė nxėnėsit tanė nė
  mėrgim.Ishte themelues nga themeluesit e"KASH-it pėr Gjermani dhe dy
  mandate sekretar i tij.Nė Gjermani krahas rrjedhave nė Atdhe ,mbaheshin
  tubime dhe manifestime kombėtare,ku ky mėsues dha kontributin e
  tyre,pėr tė mbajtur ndezur zjarrin
  e dashurisė sė atdheut tek
  nxėnėsit tanė.GJatė punės 25 vjeqare me fėmijėt tanė nė mėrgim,mėsuesi
  ynė Sejdi Gashi ka sjellur rezultate tė konsiderueshme si nė procesin
  mėsimor ashtu edhe nė aktivitete tė lira.Nxėnėsit e tij janė edukuar
  dhe frymėzuar nė frymėn kombėtare dhe mund tė themi lirisht
  se
  i kanė shpėtuar asimilimit.Kėtė e dėshmojnė sepse janė shumė tė lidhur
  me atdheun,ata kanė dhėnė pasqyrėn e tyre tė frymės kombėtare nė
  njohurinė e gjuhės sė tyre amtare,ata pregadisin festa kombėtare ku me
  shpirt e zemėr i recitojnė e kėndojnė Atdheut,Skėndėrbeut,Adem
  Jasharit,Kosovės,Shqipėrisė,Flamurit...
  Faktor
  tė rėndėsishėm tė edukimit tė fėmijėve dhe mbarėvajtejen e shkollave
  shqipe janė padyshim edhe prindėrit,dhe kur flasim pėr kontributin e
  kėtyre shkollave qė dhanė prindėrit e nxėnėsve tė kėtyre shkollave nga
  kėto rrethe nė asnjė rast nuk duhet shmangun kontributin qė dhanė
  prindėrit pėr shkollėn shqipe tė Gelsenkirchenit z.Gani Loshi,asaj tė
  Bocholtit z.Qerim Shala dhe nga Reclinghauseni Besnik Ibrahimi.

  Manifestimet
  e festave kombėtare pėr fėmijėt tanė nė mėrgim kanė njė rėndėsi tė
  veqantė,nga se fėmijėt tanė qė po lindin e po rriten kėtu mes kremteve
  tė tyre kombėtare forcojnė lidhjet e tyre me atdheun e me gjuhėn
  shqipe,me rrėnjėt e tyre dhe tė parėve tė tyre.


  KĖTU PO JAPIM PJESĖ TĖ SHĖNIMIT TĖ DY VJETORIT TĖ PAVARĖSISĖ NGA NXĖNĖSIT E SHKOLLAVE SHQIPE NĖ GELSENKIRCHEN

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197669271966_1535548066_30446173_3693686_n
  GRUPI I VALLEVE

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197673432070_1535548066_30446267_1211047_n
  KOSOVA-PAVARĖSIA
  Ishte njė pamje mjaft tėrheqėse qė luajtėn nxėnėsit tanė,ata i shtuan krenarinė pjesėmarrėsve

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197673792079_1535548066_30446268_7019589_n

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197674112087_1535548066_30446269_5166243_n

  SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE 26603_1197674552098_1535548066_30446271_1746282_n
  Pėrkujdesjėn pėr argėtimin e mysafirėve pjesėmarrės e bartėn kėngėtarėt:Mahir Dauti dhe Driton Gashi.
  Driton
  Gashi shquhet ndėr mėrgimtarėt mė aktiv tė kėtyre rretheve,ishte i
  shembullor nė mėsimet shqipe dhe gjermane,mė pas kreu studimet e
  gjermanistikės,ėshtė veprimtarė i shquar kombėtar, ka shumė
  dhunti,krijon,kėndon,p♪7rkthen dhe shquhet organizator i mirė i guximshėm pėr marrėjen e detyrave organizative.
  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Re: SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  Mesazh nga >> TeLi << prej 23/2/2010, 10:26

  Keni sjellur nje artikull qe duhet t'a lakmojme te gjithe z.Cakolli, vetem me pune, aktivitete dhe angazhime te ktilla do i themi stop asimilimit te gjuhes sone Shqipe ne diasporė, njekohesisht jane keto aktivitete me te cilat ruhet kultura dhe tradita jone, mu be zemra mal posa e lexova dhe me vemendje i shikova edhe fotot.

  Ju lumtė
  Nike
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  Mesazh nga Nike prej 23/2/2010, 15:17

  Bukur per kto gjera qe jan ven edhe ktu ne forum te lumt baca Shaban

  Sponsored content

  default Re: SHKOLLAT SHQIPE NĖ GJERMANI DHE FESTAT KOMBĖTARE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:50