Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/2/2010, 22:49

  Leja punėsimi pėr Emigrant nė Belgjikė.
  Dekreti mbretėror i 07 Tetor 2009 (Moniteur Belge nga 14/10/2009) pėr dispozita tė veēanta qė lidhen me pushtimin e disa kategorive tė punonjėsve tė huaj.
  Zbatimi i paragrafit 2.8.B. deklarata e korrik 19, 2009 Qeveria Federale Belge : rregullimin e vendbanimit tė kategorive tė caktuara tė tė huajve pa dokumenta gjatė periudhės prej 15 shtator deri nė dhjetor 15, 2009 nė bazė tė marrjes sė njė leje punėsimi kategoria A, B dhe C.
  Ju jeni njė shtetas i huaj dhe dėshirojnė tė punosh nė Belgjikė.
  A keni nevojė pėr leje pune?


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/2/2010, 22:50

  Kujdes: Ky tekst tė bėjė vetėm aktivitetet e ndjekur nė kontekst tė punės sė paguar (nėpunės ose punėtor) dhe nuk me aktivitetet e statusit tė pavarur.
  Disa kategori tė huajt janė tė pėrjashtuar nga puna leje.
  Tė tjerėt mund tė kualifikohen pėr leje tė punės Njė vlefshme dhe C pėr tė gjithė punėdhėnėsit.
  Sė fundi, disa shtetas tė huaj mund tė bėhen pėr tė punuar vetėm me njė leje pune B. Kjo do tė jepet vetėm nė qoftė se njė punėdhėnėsi merr leje pėr tė mbajtur kėta punėtorė tė huaj.
  Me pėrjashtim tė punėtorėve tė kualifikuar pėr pėrjashtimin sipas s.,9 tė Dekretit Mbretėror pėr 9/06/1999, dhėnien e autorizimit pėr punė dhe licencėn B ėshtė i kufizuar pėr shtetasit e vendeve lidhur nė Belgjikė nga konventat ose marrėveshjet ndėrkombėtare tė qėndrimit nė detyrė tė punonjėsve. Kėto vende, tė referuara nga neni 10 i AK janė:
  Algjeria, Bosnje-Hercegovinė, Kroaci, Kosovė, Maqedoni, Marok, Mal i Zi, Serbi, Tunizia, Turqia dhe 2 vendet e reja anėtare tė BE-sė (Bullgaria dhe Rumania).
  Pėr tė parė nėse mund tė kualifikoheni pėr pėrjashtim nga puna leje, ose nėse ju kualifikoheni pėr njė licencė, leje B ose C leje, ju lutemreferojuni seksionet pėrkatėse.
  Si tė aplikoni pėr njė leje punė?
  Aplikimet pėr leje profesion dhe lejen e punės duhet tė dorėzohen nė adresėn e mėposhtme:
  Ministria e Kapitale e Regjonit tė Brukselit
  Drejtoria e Politikave tė Punėsimit dhe Ekonomisė Plural
  Jep leje Pune nė
  Rue du Progres, 80
  1035 Bruksel
  Gare du Nord ( tek stacioni i autobusave dhe i trenit nė skarbek 1030 Bruksel)
  SCC 1,5


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/2/2010, 22:53

  Kundėrvihet kėtė drejtim janė tė qasshme pėr publikun e hėna deri tė premten 8:45-11:45. Nė rast refuzimi, njė ankesė mund tė jetė paraqitur me ministrin pėrgjegjės rajonale pėr punėsim.
  Qė nga 1 qershor 2006, pėr licencėn B, njė procedurė tė re, mė tė shpejtė, ėshtė futur pėr tė mbushur pėrjeton profesione mungesa e fuqisė punėtore. Kjo procedurė zbatohet vetėm pėr aplikacionet pėr autorizim tė punėsimit pėr punėtorėt nga vendet e reja anėtare tė BE-sė.
  Kush ėshtė i pėrjashtuar nga puna leje?
  Personat pėrjashtohen nga lejet e punės kanė tė drejtė automatikisht. Asnjė aplikim nuk do tė bėhet nė qoftė se ju jeni nė njė
  tė heqjes dorė.
  Kategoritė kryesore tė tė huajve tė liruar nga leja e punės janė:
  1 kombėtare tė njė Shteti Anėtar tė Zonės Ekonomike Evropiane (EEA) dhe, me kusht qė ato janė instaluar ose instaluar me:
  a) bashkėshorti / ja e tij;
  b) pasardhėsit e tij ose ato tė bashkėshortit tė tij tė moshės nėn 21 ose qė janė tė varur nga ata;
  c) prindėrit e tij ose ato tė bashkėshortit tė tij qė janė tė varur nga ata, me pėrjashtim
  tė afėrmit e njė studenti ose ato tė bashkėshortit tė tij;
  d) bashkėshorti / ja i personave tė pėrmendur nė b) dhe c);
  NB: Shtetet Anėtare tė EEA shtetasit e tė cilėve janė pėrjashtuar nga leja e punės janė: Austria, Belgjika, Qipro, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Greqia, Hungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Letonia, Lihtenshein, Lituania, Luksemburgu, Malta, Norvegjia, Holanda, Polonia, Portugalia, Britania e Madhe, Sllovakia, Sllovenia, Suedia, Republika Ēeke.
  Partneri i regjistruar (s) janė asimiluar (s) me bashkėshortin (a) (i bazuar mbi qarkore tė datės dhjetor 17, 2008 zbatimit tė Direktivės 2004/38/EC tė Parlamentit Evropian dhe e Kėshillit Europian tė prill 29, 2004 mbi tė drejtėn e qytetarėve tė BE dhe anėtarė tė familjeve tė tyre dhe tė banojnė tė lėvizin lirisht brenda territorit tė Shteteve Anėtare, dhe Direktiva 2003/86/EC e 22 shtator 2003 mbi tė drejtėn e ribashkimit tė familjes — “Zgjerimi konceptin e bashkėshortit”).


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/2/2010, 22:55

  2 ° bashkėshorti i njė belg dhe nėse ata vijnė pėr tė zgjidhur apo zgjidhin me njė prej tyre:
  a) tė pasardhėsve tė moshės nėn 21 ose varur, belg apo bashkėshortit tė tij;
  b) paraardhėsit, ne ngarkim, belg ose bashkėshorti / ja;
  c) bashkėshorti / ja i personave tė pėrmendur nė a) dhe b);
  Partneri i regjistruar (s) janė asimiluar (s) me bashkėshortin (a)
  (i bazuar mbi qarkore tė datės dhjetor 17, 2008 zbatimit tė Direktivės
  2004/38/EC tė Parlamentit Evropian dhe e Kėshillit Europian tė prill
  29, 2004 mbi tė drejtėn e qytetarėve tė BE dhe anėtarė tė familjeve tė
  tyre dhe tė banojnė tė lėvizin lirisht brenda territorit tė Shteteve
  Anėtare, dhe Direktiva 2003/86/EC e 22 shtator 2003 mbi tė drejtėn e
  ribashkimit tė familjes — “Zgjerimi konceptin e bashkėshortit”).


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/2/2010, 22:56

  3 a) shtetasit e huaj nė zotėrim tė njė zgjidhjeje;
  b) shtetasit e huaj ose tė lejohet tė lejuar tė qėndronte nėn ligjine dhjetor 15, 1980 ose Akti i dhjetor 22, 1999 lidhur me rregullimin e vendbanimit tė kategorive tė caktuara tė tė huajve qė banojnė nė territorin e Mbretėrisė, me pėrjashtim tė atyre qė referuar nė nenin 9,paragrafi 1, 16 dhe 17;
  4. shtetas tė huaj nė zotėrim tė tė gjitha dokumenteve sigurohet nga
  Dekreti Mbretėror pėr tetor 30, 1991, nė lidhje me dokumentet e
  qėndrimit nė Belgjikė pėr disa tė huaj pėr ushtrimin e funksioneve tė
  cilat kanė tė drejtė pėr tė marrė dokumentet e tilla ;
  5 ° refugjatėve tė njohura nė Belgjikė;
  6 Ministrave feve tė njohura, pėr aktivitetet brenda departamentit tė tyre;
  7 personel ° bashkangjitur komisioneve ushtarake qė mirėmban varret varret e ushtarėve tė nacionalitetit tė huaj;
  8 punėtorė ° regjistruar nė Pool e detarė tregu belg;
  9 stafit ° zėnė udhėtim apo fluturim nė emėr tė njė punėdhėnėsi
  themeluar jashtė vendit pėr punė tė transportit nga toka, deti apo
  ajri, me kusht qė qėndrimit tė tyre nė Belgjikė nuk kalon tre muaj
  rresht;
  10 ° pėrfaqėsuesit e shitjes kanė vendbanimin e tyre kryesore jashtė
  vendit dhe duke vizituar klientėt e tyre nė Belgjikė nė emėr tė
  kompanive tė bazuar jashtė vendit dhe nuk kanė degė nė Belgjikė, qė
  janė nė posedim tė hartė themeluar nga legjitimimi Neni 10 i Konventės
  mbi Thjeshtimi e formalitetet doganore, nėnshkruar nė Gjenevė, nėntor
  3, 1923, me kusht qė qėndrimit tė tyre nė Belgjikė nuk kalon tre muaj
  rresht;
  11 ° vetė erdhėn nė Belgjikė pėr tė kryer, njė ndėrmarrje themeluar jashtė vendit, me marrjen e mallrave tė furnizuara nga industria belg, me kusht qė qėndrimit tė tyre nė vend nuk i kalon tre muaj rresht;
  12 ° drejtues dhe kėrkues nė njė pikė qendrore pėr marrjen e
  pėrfitimeve nė bazė tė nenit 6 tė Royal Dekreti nr 187 e dhjetor 30,
  1982 mbi themelimin e kompanisė qendrore apo shėrbimit vendosur nė njė
  zonė tė punėsimit tė pėrfituar nga avantazhet e parashikuara nė nenin 9
  tė Dekretit Mbretėror nr 118 e dhjetor 23, 1982 lidhur me krijimin e
  zonave tė punėsimit pėr kohėzgjatjen e punėsimit tė tyre nė qendėr ose
  kompani e themeluar nė fushėn e punėsimit;
  13 ° turistėt e stafit shoqėrues vendas duke bėrė tė jetuar nė Belgjikė nuk kalon tre muaj rresht;
  14 punėtorė °, jo shtetas tė njė Shteti Anėtar tė Zonės Ekonomike
  Evropiane, e cila ėshtė e zėnė nga njė kompani e themeluar nė njė Shtet
  Anėtar tė Zonės Ekonomike Evropiane qė udhėtoi pėr nė Indi pėr tė
  ofruar shėrbime, me kusht qė:
  a) se kėta punėtorė kanė tė Shtetit Anėtar tė Zonės Ekonomike
  Evropiane tė banimit, njė e drejtė ose leje qėndrimi mė tė gjatė se tre
  muaj;
  b) qė kėta punėtorė janė tė autorizuar ligjėrisht pėr tė punuar nė
  shtetin anėtar i qėndrimit tė tyre dhe se ky autorizim ėshtė e vlefshme
  pėr tė paktėn kohėzgjatjen e shėrbimit qė do tė kryhet nė Belgjikė;
  c) qė kėta punėtorė tė mbajnė njė kontratė tė rregullt pune;
  d) se kėta punėtorė kanė pėr tė siguruar kthimin e tyre nė vendin e
  tyre tė origjinės apo tė banimit, njė pasaportė dhe njė e qėndrimit pėr
  njė periudhė tė barabartė tė paktėn kohėzgjatjen e shėrbimit.
  15 ° gazetarėt qė jetojnė nė Belgjikė qė janė tė angazhuar
  ekskluzivisht pėr gazetat botuar jashtė vendit, ose nė agjencitė e
  lajmeve, radio apo televizion caktuar jashtė vendit, si edhe gazetarėt
  me qėndrim jashtė vendit bashkangjitur gazeta botuar jashtė vendit ose
  pėr agjencitė e lajmeve, stacionet radio apo televizori jashtė vendit
  tė cilėt vijnė nė Belgjikė pėr kryerjen e detyrave tė tyre me kusht qė
  qėndrimit tė tyre nė vend nuk i kalon tre muaj rresht;
  16 ° personat qė banojnė jashtė vendit, tė punėsuar nga njė
  punėdhėnės tė vendosura jashtė vendit dhe qė vijnė nė Belgjikė pėr tė
  marrė pjesė nė ngjarjet sportive ndėrkombėtare, si dhe gjyqtarėt,
  trajnerėt, delegatėt zyrtare, personeli dhe persona tė tjerė tė
  akredituar dhe / ose miratuar nga federata sportive ndėrkombėtare dhe
  kombėtare, me kusht qė ata tė qėndrojnė nė vend nuk kalon mbretėrve
  muaj rresht;
  17 artistė ° kryerjen e reputacion ndėrkombėtar dhe prania e
  udhėheqėsve tė cilėve ėshtė e nevojshme pėr tė tregojė me kusht qė
  qėndrimit tė tyre nė Belgjikė nuk kalon tre muaj rresht;
  18 ° ligjėrisht studentėt me banim nė Belgjikė qė janė regjistruar
  nė njė institucion arsimor nė Belgjikė pėr tė ndjekur njė tė plotė
  arsim me kohė vetėm pėr tė mirėn e punės gjatė pushimeve shkollore;
  19 ° studentėt qė kryejnė praktikantė tė nevojshme pėr qėllimet e studimit tė tyre nė Belgjikė;
  20 ° ata qė janė tė angazhuar nė pėrmbushjen e marrėveshjeve
  ndėrkombėtare qė janė miratuar nga njė federale, rajonale ose tė
  komunitetit pėrmes kompetencave tė tyre pėrkatėse;
  21 ° a) Praktikantėt punėsuar nga njė autoritet publik belg
  b) trajnuarit tė punėsuar nga njė publik tė themeluar me ligj
  ndėrkombėtar nė Belgjikė dhe statusi i tė cilėve ėshtė i qeverisur nga
  njė traktat nė fuqi, ose zėnė nėn njė program tė miratuar deri nė atė
  organizatė;
  22 ° a) nxėnėsit e kryera para moshėn tetėmbėdhjetė vjet nė lidhjet
  e njė zanati apo kurs trajnimi profesional miratuar nga autoritet qė ka
  juridiksion;
  b) nxėnėsit qė banojnė ligjėrisht nė Belgjikė dhe lidhjet e
  pėrfshirė nė njė kontratė tė profesionit apo kurs trajnimi profesional
  miratuar nga autoritet qė ka juridiksion;
  23 punėtorė ° posedojnė leje pune A, B dhe C, tė referuara nė nenin
  3 tė kėtij Rendit, pėr shėrbimet e ofruara nė territorin e njė
  autoriteti tjetėr kompetent qė ka lėshuar lejet e punės dhe, kur njė
  punėtor B mban njė licencė pėr ushtrimin e profesionit me tė njėjtin
  punėdhėnės si profesion nė tė cilin ėshtė i kufizuar];
  24 ° persona tė punėsuar nga njė agjenci lokale pėr punėsim;
  25 ° studiuesve tė huaj Akademik mbajtjen e njė doktoraturė ose
  kualifikim ekuivalent, pėrfituesit e njė shkencėtar subvencionit dhe tė
  ēojė nė kuadėr tė mobilitetit ndėrkombėtar, njė hulumtim shkencor bazė
  nė njė universitet tė shtėpi pėr tė pėrmirėsuar ekspertizėn e tyre
  shkencore tė fituara nė PhD dhe pėr njė periudhė maksimale prej tre
  vjetėsh, Universiteti do tė informojė autoritetin kompetent tė ardhjen
  e post-doc tė fundit brenda njė muaji ajo, me njoftimin e mbėrritjes nė
  vijim:
  pdf njoftim Postdoctorant tė mbėrritjes (. pdf) (865K)
  Interactive dokument PDF, Acrobat Reader kėrkon 7
  26 ° Hulumtuesit qė vijnė nė Belgjikė pėr tė bėrė kėrkime me njė
  organizatė kėrkimore regjistruar sipas njė marrėveshje hosting.
  Kohėzgjatja e pėrjashtimit ėshtė e kufizuar nė kohėzgjatjen e projektit
  tė hulumtimit.
  27 ° shtetasit e huaj tė punėsuar nga njė punėdhėnės nė Belgjikė
  themeluar nga jashtė pėr tė marrė pjesė nė takime shkencore, me kusht
  qė ata tė qėndrojnė tė pėrfshira nė kėto konferenca nuk kalojnė 5 ditė
  nė muaj.
  28 ° shtetasit e huaj tė punėsuar nga njė punėdhėnės i bazuar jashtė
  shtetit qė vijnė nė Belgjikė pėr tė marrė pjesė nė takime nė njė rreth
  tė mbyllur, me kusht qė ata tė qėndrojnė tė pėrfshirė nė kėto
  aktivitete nuk kalon 5 ditė nė muaj.
  29 ° Punėtorėt janė:
  ose jo-shtetas tė njė Shteti Anėtar tė Zonės Ekonomike Evropiane dhe
  tė cilėt janė tė punėsuar nė njė kompani e themeluar nė njė Shtet
  Anėtar tė EEA;
  -shtetasve tė njė Shteti tė referuara nė nenin 10: Algjeria,
  Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Maqedonia, Maroku, Serbi, Mal tė Zi,
  Kosovė, Tunizi, Turqi, dhe 2 vendet e reja anėtare tė BE (Bullgari,
  Rumani )
  -shtetas i njė shteti anėtar tė OECD-sė duke pėrfshirė: Australi,
  Kanada, Korea e Jugut, Shtetet e Bashkuara, Japonia, Meksika, Zelanda e
  Re, Turqi; qė vijnė nė Belgjikė pėr trajnim pėr njė periudhė jo mė shumė se tremuaj kalendarik belg selinė e grupit shumėkombėsh qė ėshtė e biznesittė tyre. Pėrjashtim ėshtė e kufizuar nė kohėzgjatjen e trajnimit.
  Kompania siguron trajnim do tė informojė autoritetin kompetent tė ardhjes sė stazhier nė trajnimin e fundit kur fillon.
  dokument fjala e trajnimit kėshilla s.2 mbėrritjes, 29 ° (. doc) (56K)
  30 ° shtetasit e huaj tė punėsuar nga njė punėdhėnės i bazuar jashtė
  shtetit qė vijnė nė Belgjikė pėr tė kryer analizat ose makina prototip
  pėr prototip testimin e cila ėshtė zhvilluar nga njė organizatė
  kėrkimore referohet 26 °. Pėrjashtim ėshtė e kufizuar nė kohėzgjatjen e
  prototip provė dhe pėr shkak tė njė maksimum prej katėr javė pėr vit
  kalendarik.
  31 punėtorė ° postuar nė Belgjikė pėr asamblenė fillestar dhe / ose
  instalimin e parė tė mallrave pėrbėn njė komponent thelbėsor i njė
  kontrate pėr ofrimin e mallrave e cila ėshtė e nevojshme pėr fillimin e
  pronės me kusht dhe ėshtė kryer nga punonjės tė aftė dhe / ose kompani
  e specializuar qė ofron mirė kur periudha punės mbuluar nuk ka tė bėjė
  mė shumė se tetė ditė. Ky pėrjashtim nuk ka tė bėjė megjithatė pėr tė
  punuar nė sektorin e ndėrtimit.
  32 ° shtetasit e huaj qe si teknikė janė tė punėsuar nga njė
  punėdhėnės i themeluar nė njė vend tjetėr dhe udhėtonte pėr nė Belgjikė
  pėr kryerjen e mirėmbajtjes urgjente ose riparimet urgjente, me kusht
  qė periudha e tyre e qėndrimit pėrfshirė nė kėto aktivitete nuk i kalon
  pesė ditė nė muaj.
  33 ° shtetasit e huaj tė punėsuar nga njė shtab qendror si pjesė ose anėtar i personelit tė menaxhimit, me kusht qė tė ardhurat e tyre vjetore tė tejkalojė shumėn e pėrcaktuar nė nenin 69 tė Aktit tė korrikut 3, 1978, e llogaritur dhe rregullohen sipas nenit 131 tė Aktit. Kjo sasi vjetore ėshtė fiksuar nė 59.460 euro deri 1/01/2009.
  Shtab do tė njoftojė autoritetin kompetent pėr mbėrritjen e zyrtaritose anėtar i personelit tė menaxhimit nė kohė tė fundit ai ėshtė vėnėnė punė.
  Dokumenti kornizė fjalė ose personeli i manaxhimit – Njoftim pėr Arritja – s. 2,33 ° (. doc) (58K)
  Shėnim: Me pėrjashtim tė bėrė studentėt praktikantė pėr qėllim tėstudimeve tė tyre dhe nxėnėsit e kryera para moshės 18 vjeēare nė lidhjet e njė zanati apo kurs trajnimi, imuniteti tė zbatohet vetėm nėqoftė se pėrfituesi ėshtė ligjėrisht rezidente nė Belgjikė.

  Ky material ėshtė kontrolluar edhe nga Inspektorati Rajonal i Punėsimit.
  Administrimi i Ekonomisė dhe Punėsimit – Drejtoria e Politikave tė Punėsimit dhe Ekonomisė Plural


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Leja Punėsimi pėr Emigrant (Belgjike)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:53