Qmim per veper jetesore ne duar te Nazmi RRahimit.

  sandra
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 30
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Qmim per veper jetesore ne duar te Nazmi RRahimit.

  Mesazh nga sandra prej 7/3/2010, 15:17

  Prishtinė – Nė njė ceremoni solemne, e cila u mbajt nė ambientet e Galerisė sė Arteve tė Kosovės, Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit e Kosovės bėri ndarjen e Ēmimit Kombėtar Letrar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” dhe tė ēmimeve letrare vjetore.Juria profesionale sivjet me Ēmimin pėr vepėr jetėsore “Azem Shkreli” ka nderuar shkrimtarin Nazmi Rrahmani, me Ēmimin pėr librin mė tė mirė tė vitit 2009 Gėzim Aliun pėr romanin “Nė klubin e tė shėmtuarve”, poeti Ag Apolloni u nderua me Ēmimin letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit pėr poezi pėr veprėn “Zomb”, eseisti Ibrahim Berisha me Ēmimin letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2009 pėr kritikė, eseistikė pėr veprėn “Konvergjenca intelektuale” dhe pėrkthyesi Bekim Bejta, me Ēmimin letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit tė shkuar pėr pėrkthimin e veprės “Raga – afrim i kontinentit tė padukshėm” nga Jean-Marie Gustave le Clezio.
  Ministri Valton Beqiri tha se organizimi i kėsaj ceremonie ėshtė edhe njė dėshmi e angazhimit dhe pėrkushtimit institucional tė MKRS-sė pėr mbėshtetjen, stimulimin dhe promovimin e vlerave tė letėrsisė sonė kombėtare. Nė kėtė kontekst, shtoi ai, sivjet MKRS e ka zgjeruar gamėn e ēmimeve letrare, disa nga tė cilat jepen pėr herė tė parė. Ai pėrgėzoi laureatėt e ēmimeve letrare pėr vitin 2009, duke theksuar se MKRS do tė vazhdojė ta mbėshtesė krijimtarinė letrare jo vetėm pėrmes kėtyre ēmimeve, por edhe pėrmes botimit dhe promovimit tė saj.
  Nė emėr tė laureatėve tė shpėrblyer u falėnderua Nazmi Rrahmani.
  Nė ceremoni solemne u tha se MKRS ka vendosur qė mjetet materiale tė ēmimit tė refuzuar nga shkrimtari Rexhep Hoxha t’i destinojė pėr botimin e letėrsisė pėr fėmijė.
  Qmim per veper jetesore ne duar te Nazmi RRahimit. User_offline

   Ora ėshtė 19/9/2019, 03:00