Histori tė tmerrit...", libėr testament

  sandra
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 30
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Histori tė tmerrit...", libėr testament

  Mesazh nga sandra prej 7/3/2010, 15:20

  Prishtinė - Pėrshpirtje pėr tė gjithė tė rėnėt ėshtė quajtur promovimi i librit “Histori tė tmerrit 1998- 1999”, i autores Sanije Gashi, qė ka pėrfshirė dosje krimesh tė luftės, rrėfime tė grave qė kanė pėrjetuar luftėn dhe humbjen e mė tė dashurve tė tyre. Fillimisht, nga fjala e moderatorit Hivzi Krasniqi, e thėnė me njė elokuencė tė veēantė dhe zhdėrvjelltėsi rezonimi dhe vlerėsimi mbi tė jashtėzakonshmen e librit, ofrohet uvertura pėr njė libėr tė madh. Sikurse qė krejt libri tė sjell emocion, dhimbje, kthim prapa nė kohė dhe njohjen me realitetin e pėrjetimeve tė grave drejtpėrdrejt me luftėn, edhe promovimi i librit qė ėshtė mbajtur tė enjten, nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės, ishte emocional, pasi qė dėnesjet e tė pranishmėve ishin tė pandalura deri sa flitej nga tė pranishmit pėr gratė e futura nė kėtė libėr, tė cilat kanė rrėfyer mė thellė pėr dhimbjen e tyre qė e bartin nėpėr kohė, njofton e pėrditshmja “Zėri”. 33 rrėfimet nga 33 gratė e atakuara drejtpėrdrejt nga lufta, nė kėtė libėr me 383 faqe ėshtė vlerėsuar tė jetė dėshmi e gjallė qė do tė shėrbejė si dosje dhe pėr thirrje qė tė mos lejohet pėrsėritja e njė historie tė ngjashme.

   Ora ėshtė 19/9/2019, 02:53