Maēoku parashikoi vdekjen e 50 pacientėve

  Share
  sandra
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 29
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Maēoku parashikoi vdekjen e 50 pacientėve

  Mesazh nga sandra prej 21/3/2010, 07:56

  vdekjen e 50 pacientėve  Njė maēok i pazakontė nė njė shtėpi pleqsh nė
  Rhode Island, ka aftėsi tė zbulojė se kur njė pacient do tė vdesė. Deri mė tash
  ai e ka dėshmuar kėtė nė 50 raste.
  Doktori David Dosa, geriatėr dhe asistent profesor nė
  Universitetin Brown, tha se maēoku Oscar ka arritur njė lloj rekordi nė pesė
  vitet e fundit. Ai rrallė shoqėrohet me njerėz, pėrveē se me ata tė cilėve u ka
  ardhur “egjeli” afėr.Oscar ėshtė sjellė
  nė qendrėn rehabilituese nė Providenca, e specializuar pėr kujdesin e njerėzve
  tė vjetėr dhe tė cilėt vuajnė nga harresa, shkruan gazeta britanike
  Telegraph.Sa herė qė mjekėt ia hapin
  derėn dhe e dėrgojnė tek personi pėr tė cilin ata mendojnė se do tė vdesė sė
  shpejti, ai shpesh i afrohet dikujt tjetėr dhe ia dėshmon medicinės se mjekėt
  janė gabim.Dosa me kolegėt besojnė aq
  shumė nė aftėsitė e Ockarit pėr t’i vėrtetuar rastet kur ai ngjitet nė shtratin
  e dikujt, sa qė ata menjėherė thėrrasin familjarėt e atij personi pėr t’i
  lajmėruar.


   Ora ėshtė 23/1/2019, 21:01