MERGIMTARĖ TĖ DALLUAR

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default MERGIMTARĖ TĖ DALLUAR

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/4/2010, 22:39

  MĖRGIMTARĖ TĖ DALLUAR
  Shkruan:Shaban Cakolli

  Sokol Demaku ėshtė njėri ndėr veprimtarėt dhe poetėt e shquar i cili nga mosha e njomė ka kultivuar

  poezinė dhe prozėn.Ky poet i njohur kosovar ka kohė qė jeton dhe vepron nė Suedi,dhe shquhet si

  veprimtari mė aktiv i diasporės atje.Studjon Pedagogjinė nė Univerzitetin e Geth-enborgut,ushtron

  profesionin e mėsuesit dhe drejton revistėn e pėrmujshme"DITURIA" dhe njė radio lokale me

  emrin"RADIO DITURIA".Punon si gazetar i programeve nė gjuhėn shqipe"Jehona" tė Radio

  Suedisė.Sokol Demaku ėshtė autor i antologjisė tė parė tė poezisė shqipe qė del nė dy

  gjuhėt(Suedisht/shqip),botim i Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumunisė(Baladė e

  pėrflakur/Flamande ballad,Bukuresht 2009).Botimi i dytė i kėsaj vepre ėshtė kontributi i parė qė del

  nė dritė pėr shqiptarėt e Boräsit dhe bashkėpunimin e tyre me miqėt suedez qė kanė rrespekt pėr

  kėta veprimtarė tė shquar shqiptar atje.  Nė foto SOKOL Demaku  MERGIMTARĖ TĖ DALLUAR 24191_1228440601230_1535548066_30502053_858960_n


  MERGIMTARĖ TĖ DALLUAR 24191_1228441281247_1535548066_30502055_1250843_n

   Ora ėshtė 23/9/2019, 02:05