KULTURA&POPULLI SHQIPTAR

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default KULTURA&POPULLI SHQIPTAR

  Mesazh nga shaban cakolli prej 7/5/2010, 13:39

  Kultura & Populli shqiptar


  Studiues
  tė ndryshėm tė botės kanė bėrė stėrvitje tė shumta pėr tė njohur
  kulturėn tonė. Disa nga ndjenjat miqėsore hulumtuan drejt ēėshtjen dhe
  kulturėn tonė, siē ishte gruaja angleze Edit Durham, e cila pati
  shkruar aq shumė pėr kulturėn tonė tė begatshme, vetitė e mira tė
  karakterit e traditės sonė shqiptare.

  KULTURA&POPULLI SHQIPTAR Kultura_populli_shqiptar
  Nga Shaban Cakolli

  Populli shqiptar, si njė popull i lashtė i e i shumėvuajtur ėshtė
  dashur tė rrijė i zgjuar,sepse ka qenė i tėri i rrethuar me armiq
  kalimtarė,qė nė ēdo ēast donin ta gllabėronin, t'ja shpėrfillnin
  traditėn e kulturėn dhe me anė tė kėtyre shpėrfilljeve tė dėpėrtonin nė
  jetėn tonė, qė mė pas tė na i impononin doket dhe zakonet e tyre
  jo-shqiptare. Nėpėr ato momente mjaft tė vėshtira, populli ynė
  asnjėherė nuk iu nėnshtrua pushtuesve,kurrė nuk pushuan rrėpatjet pėr
  t'u ēliruar dhe ia doli me sukses tė ruaj traditėn e kulturėn, tė cilat
  shumė popuj nuk arritėn ti ruajnė dhe u shuan nė tėrėsi.

  Studiues tė ndryshėm tė botės kanė bėrė stėrvitje tė shumta pėr tė
  njohur kulturėn tonė. Disa nga ndjenjat miqėsore hulumtuan drejt
  ēėshtjen dhe kulturėn tonė, siē ishte gruaja angleze Edit Durham, e
  cila pati shkruar aq shumė pėr kulturėn tonė tė begatshme, vetitė e
  mira tė karakterit e traditės sonė shqiptare. Vallė,a nuk ėshtė kjo
  diēka pėr t'u mburrur? Po, dhe mburrje mė tė madhe nuk ka, por a do tė
  guxojmė qė gjitha kėto tė mira t'i lėmė nėn hijen e kohės,duke i
  konsideruar ato si gjėra tė vjetruara kinse qe nuk i pėrshtaten jetės
  sė sotme moderne?!

  Themi jo, por fatkeqėsisht po ndodh qė kėto tradita tė ēmuara po
  shkojnė njė rruge tė huajėsimit!!! Mė e keqja ėshtė qė ne ato po i
  huajėsojmė vet, dhe ato pėrmes vet punės tonė tė artit. Vėrtetė arti
  ėshtė mjet lidhės,qė lidh njerėzit profesionist, talentėt me talentė,
  pėrmes tė cilit mund tė tregojmė tė bukurėn, pėr tė treguar menēurinė
  tonė tė kulturės, duke e civilizuar atė e duke ngritur lart civilizimin
  tonė me botė. Se arti ėshtė urė qė lidh kulturat ndėrmjet popujve tė
  ndryshėm.

  Kjo ėshtė e vėrtetė, por kulturėn tonė mė tė begatshme nuk mund ta
  civilizojmė duke i shtuar asaj elemente tė huaja. Vėrtetė nė art nuk
  dihet ēka mund tė sjell e ardhmja dhe ne bekojmė tė na sjell art tė
  ndritshėm e tė mirėfilltė, por rruga qė ka zėnė sot arti ynė ėshtė
  jashtė binaresh dhe tė lė tė brengosesh. Shundi, kiēi, pseudovlera nė
  artin tonė ėshtė nė atė masė qė kalon ēdo kufi. Ajo pseudovlerė ka
  futur rrėnjė nė shumė lėmi tė artit, letėrsi, gazeta, por mė sė shumėti
  nė kulturėn muzikore.

  Sot flitet pėr poet tė moderuar qė vėrtetė janė tė rrallė, por ėshtė
  mbushur fusha me tė ashtuquajturit modernistė, qė nuk i kuptojnė
  vargjet qė i kanė shkruar vetė, e tė mos flasim si mund ti kuptojnė tė
  tjerėt. Pėr tė mos u futur nė analiza tė thella nė ēdo lėm tė
  pseudovlerės, bėjmė sot fjalė pak pėr muzikėn. Dikush mund tė pyes:
  Pėrse pėr muzikėn? Sepse bota qė sot po na rrethon ėshtė mbushur
  pėrplotė kėngėtarė,tė gjithė kėndojnė,tė gjithė bėjnė estrada, grupe
  muzikore, pop grupe, hit grupe, SHKA....


  E keqja nuk ėshtė pse kėndojmė, por njė e keqe qė na dėmton rėndė po na
  vjen pikėrisht nga kėto turma kėngėtarėsh. Ata kulturėn tonė e kanė
  mbushur fund e krye vlera tė dyshimta. Nė kėtė fushė janė mbledhur
  njerėz tė pandėrgjegjshėm, ata adaptojnė kėngėn tonė me tekst banal,me
  melodi tė huaj, orkestrim tejet amatoresk, qesharak dhe pėr qudi kanė
  guxim tė dalin para auditorit me kokėn lart se gjoja kanė krijuar vlera
  artistike, vlera kėto qė janė stėrvjedhur e janė mbushur me elemente tė
  huaja turke, serbo-sllave, ēergare qė tė shtojnė neverinė. Edhe nė
  veshje e sjellje kanė kopjime tė elementeve tė huaja.

  E keqja mė e madhe ėshtė se ata mbijetojnė duke mashtruar masėn, duke
  tjetėrsuar shpirtin e njerėzve tė rėndomtė, duke ia zhveshur xhepat,
  duke ia imponuar kulturat e huaja. Pse ne heshtim dhe e lėmė tė kalojė
  kjo dukuri negative nė heshtje?! Nuk ka popull nė botė qė rri
  indiferent nė kėso rrethanash. Te ne e tėra kjo po kalon pa pengesa,
  sepse rininė tonė e ka kapluar njė realitet i zymtė. Pasojat qė ua
  solli lufta e pushtuesit, e kanė lėnė rininė tonė nė lloz, ka mbetur e
  luhatshme dhe nuk di nga tė orientohet.


  Megjithatė ata duan tė e gjejnė vetėn dikund, meqė as vet ende nuk e
  kanė tė qartė ē'ka duhet tė jenė dhe ku duhet tė jenė. Nė mesin e
  rrugėve qė nuk kanė zgjidhje, ata mund tė futen edhe kafeneve, ku
  muzika antivlerė tė bėnė tė shurdhėr, muzikė e cila bėnė krim mbi
  kulturėn tonė kombėtare pėr pak paga e pėr tė pėrballuar kėtė patjetėr
  duhesh tė joshesh me ndonjė pije tė fortė, e cila tė trullos e tė nxitė
  tė i thuash vetės: Ja edhe unė jam diku, ku dėgjohet muzikė shqip!!!
  Paramendo edhe ajo muzikė qė u ngjanė krrokatjeve tė korbave duhet tė
  thirret muzikė shqipe!

  Njė e keqe e madhe ėshtė se tė rinjėt kanė prirje tė adaptohen mė
  shpejt dhe mė lehtė ndaj asaj qė ėshtė e dėmshme dhe pak nga pak ajo
  vjen duke shtėnė rrėnjė nė kokė e deri thellė nė zemėr. Asimilimi vjen
  qetė dhe padiktueshėm, por dalngadalė e bėnė tė vetėn. Kėsaj dukurie tė
  shėmtuar ėshtė dashur t'ja ndalim hovin, pėr hir tė shpėtimit tė rinisė
  tonė nga ky infektim. Po, dhe sot ėshtė nė dorėn tonė ta zhbėjmė, sa
  nuk ėshtė bėrė vonė. Kjo bėhet edhe pse jo lehtė, sepse ka futur
  rrėnjė! Si mund tė ndalet ky hov qoroditės? Ja se si: Tė mos e
  mbėshtesim asesi kėtė ēoroditje! Asnjė art nuk mund tė krijohet pa
  mbėshtetje kombėtare. Bizneso-patriotizmi i cili ka ndėrtuar binarėt e
  palogjikshėm vjen nga njerėz tė pandėrgjegjshėm qė nuk cajnė kokėn pėr
  kulturė kombėtare, por synojnė biznes me krrokatje dhe ulurima, kurse
  ne na lėnė tė varfėr nė kulturėn tonė kombėtare dhe pagat e djersės tė
  harxhuara pėr antivlerė! Pse po i japim krah vetė me paratė tona tė
  djersės tė blejmė vlera tė kulturės tė huaj dhe po ndihmojmė tė zbehim
  kulturėn tonė tė mirėfilltė kombėtare?!

  Ėshtė mbushur pseudovlera nė ēdo shtėpi, nė televizionin tonė kombėtar,
  shtėpi kulture, kaseta e dasma! Kėshtu kemi humbur orientimin, nuk
  dijmė mė tė zgjedhim dhe as tė dallojmė cila ėshtė kultura jonė! Ēka na
  duhen neve shqiptarėve shundi e kiēi, qė nuk paraqesin asgjė tjetėr,
  pos disa jo-vlera tė kopjuara tė pėrziera me elemente sllave? Ato i
  pėlqejnė vetėm ata qė nuk kanė nivel tė duhur tė kulturės kombėtare. A
  jemi vėrtetė ne shqiptarėt nė atė nivel? Asesi, pėrkundrazi ne kemi
  shumė njerėz tė aftėsuar tė artit tė mirėfilltė. Ėshtė dobėsi e
  institucioneve tona qė nuk i tubojnė artistėt e mirėfilltė, aq sa edhe
  ėshtė detyrė e shoqėrisė sonė tė luftojnė bastardimin e kulturės sonė
  kombėtare. Tė hedhim dhe tė mos pėrfillim tregun e komercializmit qė
  pėr tu pasuruar i ofrojnė tregut vlera edhe serbo-sllave nė emėr tė
  kulturės tonė. Ti kthehemi kulturės institucionale, atėhere tregtarėt
  detyrohen tė na ofrojnė vlera tė mirėfillta tė kulturės sonė kombėtare
  tė tė gjitha sferave tė artit.

   Ora ėshtė 19/9/2019, 03:00