Teshtitja zbulon nėse jeni tė ftohur apo tė gatshėm pėr seks

  Share
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Teshtitja zbulon nėse jeni tė ftohur apo tė gatshėm pėr seks

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/6/2010, 20:02

  Teshtitni pse jeni tė ftohur apo ndoshta keni menduar pėr seks? Shkencėtarėt pohojnė se disa individė dėshirat dhe qėllimet e tyre mund t’i zbulojnė me teshtimė
  Hulumtimi britanik ka treguar se njerėzit teshtiten kur nėpėr kokė ju vijnė mendime tė gabueshme dhe kur ngacmohen seksualisht.

  Deri te treshtima vjen pėr shkak tė ngacmimit nė hundė, duke shkaktuar njė lėshim tė ajrit tė fuqishėm e shpejtėsia e cilit mund tė arrijė 150 kilometra nė orė.

  Disa teshtiten kur mendojnė nė seks, derisa disa pa ndėrprerė teshtiten gjatė orgazmit.

  Ekspertėt qė merren me hulumtimin e teshtimės theksojnė se ky reagim ndodh nė disa njerėz paraqitet kur mendojnė pėr seks, por gjithashtu nė dukje se lidhja mes sistemit nervor te ata persona ėshtė pak e dėmtuar.

  Sistemit qendror nervor dėrgon njė sinjal nė hundė dhe nė disa njerėz shkakton teshtimė kur ata janė ngacmuar seksualisht.

  Supozohet se kjo dukuri ėshtė trashėguar, por ajo ende nuk e dihet deri nė ēfarė mase ėshtė e pėrhapur.

  Tek njerėzit me kėtė ērregullim vjen nga gėrshetim i sinjalit dhe sistemit nervor, e cila shkakton teshtimė me rastin e mendimit pėr seks.

  Hulumtoni trupin dhe trajtoni orgazėm

  Psikologu Harold Maxwell me kėtė fenomen pėr here tė parė ėshtė hasur tek njė pacient i cili u ankua pėr teshtimė tė pakontrolluar ēdo herė kur mendon pėr seks. Atė gjendje e ka quajtur ‘Seks dhe teshtimė’.

  Kapni pėr prapanice nė tavolinėn e zyrės

  Nė bazė tė kėrkimeve dhe bisedave me disa pacientė tė cilėt kanė njė problem me ‘sekain dhe teshtimėn’Maxwell ka realizuar njė anketė nė tė cilėn ai e pėrshkroi si sistemit nervor qendror mund tė luajė me personat e ndjeshėm, dhe pse shumė persona pandėrprerė teshtisin gjatė orgazmit.

  Ēfarė nuk keni ditur pėr teshtimėn:

  Ajri qė del nėpėr hundė gjatė njė teshtime del me njė shpejtėsi prej 130 kilometra nė orė..

  - Ēdo individ me teshtimė largon 40 mijė pika

  - Disa studime kanė vėrtetuar se teshtimėn mund tė vonojė qoftė se shtypjen e gishtit nėn zonėn e hundės.

  Grekėt e lashtė besonin se teshtima ishte njė sinjal i perėndive.
  Pavarėsisht besimeve tė lashta, shpirti nuk e braktis hundėn gjatė njė teshtime!
  Miti se kur teshtitim, sytė automatikisht mbyllen qė mos tė dalin nga koka, ėshtė plotėsisht i pasaktė. Kjo ėshtė njė nga-rezultatet e reagimeve tė sinjaleve tė cilat truri, gjatė teshtimės, u dėrgon mushkėrive, barkut dhe fytyrės.

  -Nėse teshtitni nė makinė derisa vozitni 100 kilometra nė orė, ju do tė shkoni rreth 90 metra me sy tė mbyllur.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 23/1/2019, 20:53