NĖ GELSENKIRCHEN TĖ GJERMANISĖ MĖRGIMTARĖT TANĖ SHĖNUAN DITĖ

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default NĖ GELSENKIRCHEN TĖ GJERMANISĖ MĖRGIMTARĖT TANĖ SHĖNUAN DITĖ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/12/2010, 02:38

  Nė Gelsenkirchen tė Gjermanisė muaj mė parė ėshtė themeluar njė Shoqatė Kulturore-Sportive Shqiptare e cila ėshtė mjaft aktive.Unė mendoj se nė diasporėn tonė shoqatat janė forma mė e pėrshtatshme e organizimit tė komunitetit tonė,mes sė cilave realizohen mė sė miri interesat e komunitetit tanė nė mėrgim,iniciativat,kontributet,aktivitetet kulturore dhe kultivimi i tyre,lidhjet mes shqiptarėve kėtu,lidhjet me organet e shtetit nė tė cilin janė strehuar dhe deri te lidhjet e tyre
  me atdheun.Unė mendoj se kjo formė e organizimit ėshtė e domosdoshme,e bindshme mė e frytshme se organizimet partiake kėtu.Shoqata kulturoro-sportive
  nė Gelsenkirchen ėshtė treguar e shkathėt ,me gatishmėri tė plotė nė realizimin e detyrave qė ka pėrpara.Ėshtė njė shoqatė me qėllime jo fitimprurėse,por qė angazhohet nė zbutėjen e kėrkesave tė mėrgimtarėve tanė kėtu.Ajo angazhohet tė bashkoi nė gjirin e vet qytetarėt pa dallime moshe,gjinie dhe bindje.Veq tjerash
  kjo shoqatė ėshtė e lidhur dhe mishėruar me shkollat me mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe,ku aktivitetet e koordinuara sė bashku dalin shumė frytėdhėnėse.
  Shoqata ėshtė e regjistruar zyrtarisht tek organet gjermane dhe e drejtojnė veprimtarė tė shquar:

  Naser Qerkinaj,kryetar
  Mimoza Leka
  Vehbi Baftiri
  Zymer Arifi

  Nuk duhet harruar se ka edhe shumė tė tjerė qė janė thjesht antarė,por pėr lakmi mbėshtesin kryesinė e shoqatės,si:Gani Loshi,Avni Hoti,Musa Lushtaku,Selatin Duhlaku,Shaip Ramadani etj,...

  Si nė organizimet tjera edhe festėn e Flamurit e ka marrur me shumė sinēeritet me dėshirė qė ky shėnim tė kaloj nė mėnyrė sa mė dinjitoze,ēka vėrtetė e tėra u arrit pėr lakmi.Mimoza Leka njė
  zonjė intelektuale qė vjen nga Shqipėria,qė veq punėve nė shoqatė kryan edhe punėn e ligjėrueses me kursistėt e huaj pėr integrim nė shoqėrinė gjermane,me njė pėrkushtim tė pashoq,me plot intelekt e pedantėri ka udhėhequr kėtė program
  tė ditės sė Flamurit,i cili mund tė llogaritet ndėr programet mė tė pregaditura qė janė bėrė ndonjėhere nė kėto rrethe.

  Nė njėrėn ga sallat mė tė mėdha tė qytetit ",Schalker Gymnasium" tė dielen mė 28 nėntor, nė mėnyrė impozante ėshtė shėnuar 98 vjetori i Shpalljes sė pavarsisė sė Shqipėrisė dhe ngritjes sė flamurit kombėtar.  Kishin ardhur tė festonin sė bashku qindrapjesmarrės; burra, gra, tė rinjė e tė reja. Madhėshtinė e kėti tubimi e shtuan sidomos nxėnėsit e shkollės shqipe sė bashku me mėsueset e tyre Sejdi Gashin tė cilėtt kishin pėrgaditur programe kulturore me kėngė, valle e poezi kushtuar dėshmorėve tė lirisė dhe Flamurit Kombėtar.  Nė mesin e kėsaj atmosfere tė ngrohėt, ishin tė pranishėm Te pranishem ne kete manifestim ishin edhe perfaqesues te qytetit Gelsenkirchen, si Mehmet Ayas, i ngarkuar per integrim dhe Dagmar Eckart, drejtoreshe e qendres per keshillim te nxenesve mergimtare (RAA Gelsenkirchen). Ata mbeten te habitur dhe shume te impresionuar me nivelin e programit shqiptar dhe me prezentimin dinjitoz te kultures sone te pasur. tė cilėt nė fjalėn e tyre uruan tė gjithė tė pranishmit pėr kėtė ditė feste dhe kėrkuan qė fryma e bashkimit dhe unitetit rreth flamurit tė mbretėrojė kudo ndėr shiqptarė.  Lidhur me rėndėsinė e madhe historike qė ka data 28 Nėntor 1912, para tė pranishmėve foli, veprimtarija Mimoza Lek,kurse pasi kishte prani tė qytetarėve gjerman nė gjuhėn gjermane Referoi Desar Sylejmani.. Ata paraqitėn para tėpranishmėve rrugėn e gjatė e shumė tė mundimėshme nėpėr tė cilėn eci populli shqiptar deri nė shpalljen e pavarsisė dhe pastaj pas coptimit tė saj deri nė Pavarsinė e Kosovės qė lidhet me rezistencėn gjithėpopullore tė shqiptarėve.


  Udheheqjen artistike te programit akademik kete vit e mori persiper dirigjenti dhe pianisti shkodran i njohur ne tere Europen, Desar Sulejmani. Ai eshte anetar i ansamblit te teatrit te operas dhe baletit Musiktheater im Revier ne Gelsenkirchen si dhe dirigjent i orkestres Heinrich-Heine Symphoniker ne Düsseldorf. Per Diten e Flamurit Desar Sulejmani perzgjodhi disa pika klasike per piano dhe violine nga kompozitoret me te mire shqiptare, si Tonin Harapi, Pjeter Gaci etj si dhe nga kompozitore te tjere. Violinistet profesioniste Migen Begolli dhe Alban Shehu nga Tirana, te cilet shkollimin e tyre kane filluar ne Shqiperi, per te vazhduar pastaj specializimin ne Akademine e Arteve ne Essen te Gjermanise, i dhuruan publikut artdashes nje emocion te vecante me lojen e tyre te persosur ne violine. Kengetarja gjermane Jessica Sulejmani mahniti publikun me zerin e saj magjepes ne baladen “Hurt”. Ajo u percoll me nje kercim bashkekohor nga Xhesika Hoxha, e cila krijoi nje atmosfere shume te bukur.

  Driton Gashi,njėri ndėr aktivistėt e njohur tė kėtij rrethi,i cili ka ndihmuar shumė organizimet kombėtare dhe shkollore kėtu nė mėrgim,veq qė ka kryar kėtu studimet nė gjuhėn gjermane,qė erdhi i ri nė moshėn katrėmbėdhjet vjeēare,ia doli tė mbajė ndezur zjarrin e dashurisė kombėtare,tė ruaj gjuhė
  dhe kulturė e traditė kombėtare,ai kultivoi edhe kėngėn shqipe i cili me zėrin e ėmbėl pushtoi zemrat e artdashėsve nė shumė mese.Kėsaj radhe ai u paraqit para tė pranishmėv me

  kenget
  „Bridge over troubled water“ nga Simon and Garfunkel si dhe kengen „Pocari“ me tekst te Dritero Agollit dhe muzike te Naim Gjoshit.


  Motrat Xhesika dhe Ana Hoxha deshmuan se jane kercimtare shume te talentuara me performacen e tyre moderne, ku u gershetua edhe kenga „Origjinale“ e kengetares sone te madhe Aurela Gace.

  Te gjitha pikat e programit i shoqeroi me virtuositet te madh pianisti yne Desar Sulejmani.Violinistet profesioniste Migen Begolli dhe Alban Shehu nga Tirana, te cilet shkollimin e tyre kane filluar ne Shqiperi, per te vazhduar pastaj specializimin ne Akademine e Arteve ne Essen te Gjermanise, i dhuruan publikut artdashes nje emocion te vecante me lojen e tyre te persosur ne violine. Kengetarja gjermane Jessica Sulejmani mahniti publikun me zerin e saj magjepes ne baladen “Hurt”. Ajo u percoll me nje kercim bashkekohor nga Xhesika Hoxha, e cila krijoi nje atmosfere shume te bukur.  Kjo ishte pjesa e parė e programit akademik,kurse pjesėn tjetėr tė programit shkollor e udhėheqėn Mimoza Leka dhe mėsuesi ynė shumė i mirėnjohur z.Sejdi Gashi i cili pėr gjysmė shekulli ishėrbeu fushės mė tė rėndėsishme
  fushė e cila ishte dje,ėshtė sot dhe do tė mbetet edhe nė tė ardhėmen mė e rėndėsishmja pėr popullin tonė dhe fatin e tij.Kjo fushė e kaemrin arsim kombėtar,shkollė shqipe,e cila fėmijėve tanė u dhuron dritėn e diturisė dhe mundėsitė pėr tė kuptuar ekzistencėn nė kohė dhe hapėsirė.


  Tė vegjėlit kjo ardhmėri e ndritur e jona,me pregatitėje tė lartė,me fytyra tė ndritura i recituan,i kėnduan atdheut,kombit,flamurit,heronjėve si dhe luajtėn bukur vallet tona tradicionale kombėtare.Tė tillė ishin shumė,tė i cekim
  duhet tė shkruhet gjatė e gjatė,kėsaj radhe po marrim si shembullIsh-nxenesja e Shkolles Shqipe Vijona Mjaku u paraqit me nje permbledhje kengesh moderne dhe u prit me shume dashamiresi nga audienca.

  Nėmbarim tė programit shkollor nė skenė u paraqitPer punen e madhe, angazhim dhe bashkepunim mbi njezetvjecar, mesuesi i shkolles shqipe te Düsseldorfit, Rifat Hamiti, i ndau mesuesit Sejdi Gashi nje mirenjohje. Ai gjithashtu pergezoi komunitetin shqiptar ne Gelsenkirchen per kete manifestim dhe prezentim shume te mire te kultures shqiptare.Rifat Hamiti duke folur pėr mėsuesin Sejdi Gashin
  kolegun plotė njėzet e njė vjet tė punės nė shkollat shqipe tha:Sejdi Gashi ėshtė shpirtkėrkuesi qė nė procesin edukativo-arsimor solli shumė dritė,shumė dituri dhe njohėje tė realitetit tė historisėn kombėtare.Ai porositi
  qė kolegėt/et qė do tė ken fatin tė vazhdojnė punėn e tij,duhet tė ndjekin rrugėn e tij tė ndritshme.Fjala e Rifat Hamitit u pėrcoll me interesim dhe duartrokitėje nga tėpranishmit.

  Pas programit shkollor festimi vazhdoi me kenge popullore nga Mergim dhe Kaltrina Mjeku, te lindur dhe te rritur ne Gjermani. Ata me zerin e tyre te bukur krijuan atmosfere te ngrohte feste.Ky grup"Mjeku" nga Hanoveri me kėngėt e tyre tė njohura ka vite qė janė bėrė shumė tė njohur jo vetėm nėGjermani por edhe mė gjėrė,.Ata na kanė mbėshtetur jo vetėm sot

  nė festėn e flamurit,por kudo nėpėr organizimet e mėrgimtarėve dhe kudo kanė pushtuar zemrat e artdashėsve me kėngė e valle duke pėrmbushur kėrkesat e secilit mėrgimtarė.

  Ishte nje feste me nje nivel te larte organizimi dhe kulturor. Per here te pare nje publiku me te gjere u prezentuan pjese te muzikes klasike shqiptare, te cilat u priten shume mire dhe ngel te shpresojme se ne festat e ardhshme te perseritet nje kremtim i tille me shume perkushtim, pune dhe emocion te vecante.


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56