Kuriozitete te ndyshme

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/5/2007, 12:17

  kush deshiron le te veje ndonje kuriozitet
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:45

  Njė fėmijė lind nė autobuz, pėr tė njė abonim pėr gjithė jetėn


  Njė grua e re franceze, lindi fėmijėn e saj kur gjendej nė njė autobuz linje nė Paris. Vajza, emri i sė cilės nuk u bė i ditur, e dinte se dita e lindjes nuk ishte larg por nuk mund ta mendonte kurrė se mund tė lindte nė njė mjet publik. Problemet i filluan kur autobuzi i linjės ishte afėr she**** tė republikės. Shoferi i autobuzit kur e shikon se ēfarė po ndodhte bėri qė ēdo pasagjer tė zbriste nga autobuzi dhe me shpejtėsi u drejtua pėr nė spitalin mė tė afėrt. Ecja me shpejtėsi nuk vleu pėr asgjė, sepse pas 5 minutash vajza lindi fėmijėn e saj. Me tė arritur nė spital mjekėt nuk bėnė gjė tjetėr vetėm tė kontrollonin gjėndjen shėndetsore tė vajzės dhe fėmijės sė saj. Shoqėria qė kontrollon trasportin urban tė Parisit vendosi t’i dhurojė tė sapolindurit njė abonim pėr gjithė jetėn.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:46

  Kuriozitet: Si funksionon truri pas zgjimit nga gjumi


  Si funksionon truri pas zgjimit nga gjumi

  Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati. Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit, aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit tė njė sasie jo tė vogėl alkooli.

  Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pinė kafe nė mėngjes pėr tė fituar energji. Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare.
  Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike, Josh nuk lėviz shpejtė dhe nuk mendon qartė. “Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė”.
  Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė. “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar. “Profesor Right ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat mė tė ulėta nė provime. “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit, gjatė minutave tė para”.
  Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe “inerci e gjumit” kalon gjatė 10 minutave tė para. Por pėr ca njerėz mund tė zgjasė deri nė 2 orė. Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė. Pastaj ata i testuan ata pacientė pasi kishin qėndruar 26 orė pa gjumė. Pacientėt ishin mė mirė kur ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare.
  Ruth Meyler udhėton shumė dhe thotė se studimi ėshtė i saktė. “Kam 36 orė qė jam pa gjumė dhe nuk ėshtė fare problem.” Ka njė arsye pėr kėtė. Profesor Right thotė se pjesa ballore e trurit, si i gjithė trupi nuk do tė zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. “Kjo ėshtė pjesa e trurit qė ėshtė e lidhur me aftėsinė pėr tė menduar qartė dhe pėr tė marrė vendime.”
  Ky zbulim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr mjekėt dhe punonjėsit e urgjencės, si dhe personelin ushtarak, pra tė gjithė ata njerėz qė duhet tė marrin vendime tė rėndėsishme, nganjėherė tė lidhura me jetėn apo vdekjen, ndėrsa kanė ende inerci gjumi. Kjo ėshtė gjithashtu diēka qė njerėzit qė ngasin makinėn pėr nė punė duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thotė se pjesa mė e madhe e aksidenteve ndodhin herėt nė mėngjes kur njerėzit janė rrugės pėr nė punė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:46

  Njė breshkė ikėn nga shtėpia dhe bėn 3 kilometra pėr 8 muaj


  U largua nga shtėpia 8 muaj mė parė, mbase e lodhur duke qėndruar gjithmonė e mbyllur mes 4 mureve. Tani e gjetėn breshkėn Orazio 3 kilometra larg nga shtėpia nga ku ishte larguar.
  Largimi nga shtėpia ecte me ritmin e 12 metrave rrugė nė ditė. Njė lodhje e madhe pėr njė kafshė tė tillė, i cili kishte mbijetuar nė kėto muaj edhe nga rreziku pėr t’u bėrė pre e kafshėve tė egra ose tė shtypej nga ndonjė makinė.
  Breshka u gjet nga njė inspektor i mbrojtjes sė kafshėve nė mes tė njė rruge afėr St Fagans, nė periferinė e Cardiff, kryeqytetit tė Uellsit. Gjetja u bė falė njė mikroēipi qė i kishte vendosur pronarja e tij.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:56

  Cheetah e Tarzanit - Shimpanza mė e vjetėr
  ----------------------
  Filmat pėr mbretin e xhunglės Tarzanin, nuk do tė kishin pasur efektin e duhur po tė mos ishte e pranishme me rolin e saj edhe shimpanza e tij besnike Cheetah, e cila nė aventurat e ndryshme i ka argėtuar filmdashėsit.
  Aktorėt kryesor qė e luanin Tarzanin janė ndėrruar shpesh, mirėpo shimpanza e mirėstėrvitur gjithnjė ka qenė ylli i filmit.
  Pas njė mori filmash tė viteve tė 40-ta, Cheetah ėshtė dėrguar nė pushimin e merituar nė familjen e Dann Westfallit nė Palm Strings.
  Me moshėn e saj 71-vjeēare, Cheetah ka hyrė nė librin e rekordeve tė Guinessit si shimpanza mė e vjetėr nė botė.
  Mu sikurse edhe aktorėt tė tjerė tė pensionuar Cheetah e pėlqen pikturimin, muzikėn dhe i pėlqen tė shikoj filmat nė tė cilėt ka luajtur. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:58

  Nepalez, 75 vjēari martohet me njė qen pėr t'i sjellė fat

  Njė nepalez 75-vjeēar u "martua" me njė qen, duke zbatuar njė zakon rajonal pėr tė sjellė fat. Megjithatė ai vdiq tre ditė mė pas. Njė ceremoni bashkoi Phulram Chadhary dhe kafshėn tė shtunėn nė fshatin Durgualit, nė distriktin e Kailalit, nė jugperėndim tė Nepalit, ku komuniteti Tharu beson se njė burrė plak, i cili "martohet" me njė qen mund tė ketė dhėmbė tė rinj. "Ai mendonte se kjo gjė do ta ndihmonte tė shmangte mė tej fatkeqėsitė nė jetė. Por ai vdiq disa ditė mė pas", njoftoi e pėrditshmja " Gorkhapatra".


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 19:58

  Njė suedezeje i kthehet portofoli i humbur para 40 vjetėve
  ---------------------------------------

  Njė portofol i humbur nė jug tė Suedisė, mė shumė se 40 vjet mė parė, i ėshtė rikthyer tė zonjės, sė bashku me tė hollat qė ndodheshin brenda nė portofol. Gulli Wihlborg ishte 18 vjeēe kur humbi portofolin e saj ndėrsa ishte duke ecur me biēikletė nė qytetin Trellemborg nė verėn e vitit 1963. Nė portofol kishte 45.54 korona, njė shumė pėr tė cilėn ajo tha se ishte gjysma e qirasė mujore nė atė kohė, disa fatura dhe fotografi. Ato tė holla kanė sot njė vlerė prej rreth 412 koronash ose 56 dollarė. Portofoli mbėrriti me postė nė shtėpinė e saj nė qytetin Malmo, ku ajo banon qė prej 25 vitesh, me shėnimin "E dashur Gulli. Mos hiq dorė asnjėherė nga shpresa. Ky ėshtė portofoli yt qė humb nė Ostersjogatan (emri i rrugės) shumė vite mė parė. pėrshėndetje nga Trellemborgu". "Kjo ėshtė fantastike", i tha ajo gazetės rajonale "Terellemborg Allehanda". Dėrguesi ishte anonim.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:05

  Autori me i ri, ne historine letrare,eshte 6 vjecari Dennis Vollmer, i cili eshte lindur ne Usa me 21 Juli 1980.
  Ai ka botuar, nje liber te ilustruar per femije "Joshua Disobeys"


  Studenti, qe eshte quajtur ndryshe dhe "student ne perjetesi" eshte Robert Cronin, nga Anglia.
  Ai i nisi studimet e tij, ne Ney Jersey ne Usa,ne 9 Nnedor te vitit 1948..
  Nuk i perfundoi, por i nderpreu dhe per here te dyte, i vazhdoi ato, me 30 mai 200 ne moshen 53 vjecare..
  Ndersa diplomimin e tij, e arriti ne moshen 73 vjecare,ku ai studioi per 272 dite gjithsej..


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:06

  Duket e pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė se nė njė provincė tė Kinės, nė anėn veriperėndimore tė saj- nė Junana- sapo del dikush dhe thėrret Bjer, bjer shi! retė nuk presin dhe bie shi. Dhe as kjo nuk ėshė aq e cuditshme sa ėshė e cuditshme dukuria tjetėr- nėse duhet shi I rreptė njeriu duhet tė bėrtasė mė shumė, nėse duhet tė zgjasė shiu, duhet tė zgjasė edhe thirrja e njeriut. Ky fenomen I cuditshėm ngjan vetėm nė malet e larta tė Gaoligunshanit, ku ėshė njė grup liqenesh, qė I quajnė Liqene magjike, qė janė aq tė ndieshme sa vetėm po tė flitet apo tė kėndohet buzė tyre qielli resh shi. Shkencėtarėt qė I ka tėrhequr ky fenomen mendojnė se ajri aty ėshtė aq I ngirė me lagėshtirė sa edhe vibrimet mė tė lehta bėjnė qė avulli I ujit tė lėshojė pika shi.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:10

  Kampioni i matematikės thyen rekordin e llogaritjes mendore

  Njė shkencėtar gjerman kompjuterash ka thyer rekordin botėror pėr llogaritjen mendore, i cili ka llogaritur rrėnjėn e 13 tė njė numri 100 shifror pėr 11.80 sekonda. Gert Mittring, shkencėtar kompjuterash 38 vjeē, arriti tė bėjė llogaritjen mė shpejt se tė pranishmit me makina llogaritėse, gjatė njė aktiviteti nė qytetin perėndimor Giessen, tė sponsorizuar nga Muzeumi i Matematikės. Njė zėdhėnės i muzeumit tha se Mittring kishte thyer rekordin e vendosur nė 1988 nga Alexis Lemaire nga Franca, i cili e bėri njė llogaritje tė tillė pėr 13.55 sekonda


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:11

  Kukulla mė e vjetėr, qė ėshtė zbuluar deri mė tash, ėshtė e mocme 1800 vjet.
  Kėtė lodėr e kanė gjetur arkeologėt qė nė vitin 1889 nė njė varr tė vjetėr romak dhe qė atėherė kjo jeton nė muze. Arkeologėt jo vetėm qė kanė arritur tė pėrtėrijnė kėtė lodėr tė lashtė, por edhe tė zbulojnė historinė pikėlluese tė cupėzės qė ka lozur me tė. Kjo lodėr ka qenė e Kreperi Trifenit, vajzė e njė familjeje fisnike. Sipas zakonit tė kohės kjo cupėz ėshtė fejuar qė nė foshnjėri me njėfarė Filetin. Emri I tė fejuarit ėshtė gravuar nė njė unazė tė gjetur nė po atė varr ku ėshtė gjetur kukulla. Merret me mend se e fejuara ka vdekur para se tė martohej, prandaj bashkė me tė ėshtė varrosur edhe lodra e dashur e saj.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:14

  Filmi i parė vizatimor ka dalė nė vitin 1908. krijuesi I tij ka qenė francezi Emil Koli, e filmi ėshtė quajtur Fantazmagoria. Brenda njė kohe fare tė shkurtėr filmi vizatimor ka pushtuar botėn. Atė vit kur nė Evropė shpėrtheu lufta e parė botėrore, amerikanėt gjejnė njė teknikė tė re, e cila ka ndryshuar krejtėsisht mėnyrėn e krijimit tė filmit vizatimor. Ajo mėnyrė e re mbahet edhe sot e kėsaj dite- mėnyra e vizatimit nė celluloid (nė vend tė letrės). Por, njė ndryshim tė madh tė vėrtetė e bėn Ėolt Dizni nė vitet 30, kur I hyn kėsaj pune me seriozitet tė duhur. Ai nuk ka qenė vetėm gjeni vizatimi por edhe gjeni zbulimesh teknike me tė cilat ka ndryshuar plotėsisht mėnyra e xhirimit tė filmit.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:14

  Gara mė e cuditshme qė ka ngjarė ndonjėherė nė atletikė ėshtė gara nė kėrcim trehapėsh nė Lojėrat Olimpike nė Meksikė nė vitin 1968. qė nė fazėn kualifikuese italiani Gentile ka arritur record tė ri botėrorė 17.10 metėr.
  Tė nesėrmen ne finale prapė Gentile pėrmirėson rekordin botėrorė 17.22 m. Por, ka gjė tė sigurt.

  Nė serinė e tretė Viktor Sanjejevi ia kalon pėr njė cm 17.23m.
  Vjen seria e katert dhe braziliani Predeusia arrin rekord tė ri 17.27m.
  Kur kjo dramė arrin kulmin e zhvillimit tė vet prapė paraqitet nė skenė Viktor Sanjejevi nė serinė e peste dhe kėrcen 17.39 m dhe triumfon.
  Pra Brenda dy ditėsh nė atė olimpiadė rekordi botėrorė ėshtė thyer pesė herė me radhė. _________________________


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:17

  Nje rekord eshte vendosur ne bote dhe per hapjen e zarfave..
  Kete rekord e mban Francezi,Henri Pereira.
  Ai arriti te hape per 47 ore e 48 minuta,60 171 Letra.Duart e 44 vjecarit u enjten pas pak.

  Pulla e pare vetengjitese (qe eksiston dhe sot)u zbulua ne vitin 1964 nga Sierra Leone.Per here te pare u perdoren ne New York,dhe me pas u perhapen kudo neper bote..

  Syzet per here te pare,jane shpikur ndermjet viteve 1285 dhe 1290.Atehere ekzistonin vetem 2 xhama te vecante qe lidheshin me nje pjese,me material druri ne mes tyre


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:17

  Jin Songhao, njė katermbedhjete vjeēar kinez me origjine koreane ka fituar titullin e mbretit te te ftohtit duke i rezistuar per kater ore ngrices siberiane komplet i zveshur. Ky njeri ka plot dymbedhjete vjet qe ushtrohet duke vrapuar i zhveshur ne mes te bores per tre kilomeraer ne dite e duke e mbyllur vrapin me nje banje ne ujin e akullt. Dieta e tij ditore, qe ai shprehet se e ka kthyer ne nje pinguin njerezor Eshte me baze mishrash te bardhe dhe me molle e mjalte.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:18

  Sipas disave e para kartoline kujtim u stampua ne Ekspozicionin e Pergjithshem te vitit 1889 ne Paris. Kishte si pamje Kullen Eiffel.

  ---------------------------------
  Objekti me i prezantuar mbi kartolina nė gjithe shekullin e kaluar ndoshta ishte perendimi i diellit.

  --------------------------------
  Grekerit mendoni se dekompozimi ndoshta ishte veper e vazove te gurit dhe i therrisnin vemje, ose me mire hames mishi.

  -------------------------
  Ne xhepat e te vdekurve, Andinet (amerike jugore) vendosin nje qese me duhan dhe nje gjethe kokaine per ti bere balle udhetimit ne boten e pertejme


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 2/6/2007, 20:20

  Periodikish gazetat tregojnė pėr vende tė largėta, tė izoluara nga pjesa tjetėr e botės, ku njerėzit jetojnė deri nė 150 vjet. Por nė njė ballafaqim mė tė saktė kėto supozime nuk gjejnė konfermim. Nė realitet, edhe pse ėshtė dokumentuar mbijetesa deri nė 115 vjet, pak persona jetojnė deri mbi 85 vjet. Kjo do tė thotė se jeta njerėzore mund tė jetė “e programuar” deri nė njė farė pike; pėrderisa genet (strukturat qelizore qė udhėheqin trashėgimimin) pėrmbajnė “instruksionet” pėr tė pushuar sė punuari pas njė periudhe kohe tė caktuar.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 17/6/2007, 19:04

  Tre motra shtatzėna lindin nė tė njėjtėn ditė dhe spital

  Salla e lindjes nė spitalin nė Utah kėtė javė duket si njė mbledhje familjarėsh. Tammy Hernderson, Jenny Trimble dhe Mindy Ogden, tė gjitha lindėn nė tė njėjtėn ditė. Henderson lindi njė djalė, Odgen lindi njė djalė dhe dy orė mė vonė Trimble lindi njė djalė. Tė treja lindėn brenda 24 orėve. Zėdhėnėsi i spitalit thotė se dy motra kishin lindur nė tė njėjtėn ditė mė parė, por tre jo. Nėna e grave, Collee Ewell, u bė gjyshe pėr tė tridhjetė e katrėn herė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 17/6/2007, 19:05

  pensionisti mė i vjetėr nė Britani, mbush 111 vjeē

  Personi mė i vjetėr nė Britani do tė mbushė 111 vjeē, dhe pėr kėtė ėshtė ftuar nė bordin e anijes tė lordit Nelson. Njė tjetėr aeroplan do tė fluturojė nė qiell dhe banda e Marinsave mbretėrorė do t’i kėndojė kėngėn “Shumė urime pėr ty”, heroit tė Luftės sė Parė, Henry Allingham. Ai, i cili kohėt e fundit ėshtė zhvendosur nė njė azil nė Brighton, ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, pėrveē aftėsisė pėr tė parė e dėgjuar. Gjatė vitit tė kaluar ka dalė nė 60 raste nė televizor, ka takuar princin Ēarls dhe fisnikė tė tjerė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Bardh
  Bardh
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 403
  Data e rregjistrimit : 09/06/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Bardh prej 11/1/2008, 00:54

  Njerėzit mė tė gjatė dhe mė tė shkurtėr.

  Njeriu me shtatin mė tė lartė ka qenė austriaku Frederik Vinkelmeir,qė ka jetuar nė shek.VII. Ai ishte 2.78 m i gjatė.Gruaja mė e gjatė e tė gjitha kohrave ka qenė gjermanja Mariane Wehler me gjatėsi 2.55 m.
  Njeriu mė i shkurtėr ka qenė Xhin Vorenburgu me gjatėsi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatėsi vetėm 38 cm.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/1/2008, 12:40

  Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur shpuesja(turjela) pėr shpuarjen e dhėmbėve e cila llogaritej njė shpikje e madhe pėr atė kohė.
  Dona
  Dona
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 201
  Mosha : 33
  Vendi : Prishtine
  Data e rregjistrimit : 11/06/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Dona prej 21/1/2008, 23:35

  Zyra me e madhe ne bote
  Pentagoni eshte zyra me e madhe ne bote. Kjo ndertese e famshme eshte Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve te Bashkuara, eshte ndertuar brenda 16 muajve gjate Luftes se Dyte Boterore, ne Arlington ne shtetin e Virxhinias. Kapaciteti i saj u llogarit te zinte rreth 40 000 njerez. Ka rreth 28 kilometra korridoror, 7 754 dritare, 284 banjo dhe nje hapesire parkimi per 8770 makina.
  Dona
  Dona
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 201
  Mosha : 33
  Vendi : Prishtine
  Data e rregjistrimit : 11/06/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Dona prej 21/1/2008, 23:38

  Stadiumi me i madh ne bote
  Stadiumi Strahov nė Pragė, Republika Ēeke i kompletuar mė 1934, ėshtė stadiumi mė i madh nė botė dhe ka njė kapacitet prej 240 000 personash.
  Tironsi
  Tironsi
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 264
  Vendi : duke fituar €€€€€€€
  Puna : e di vete !!!!
  Loisirs : gjerat qe fillojne me "P" , si psh : Partia, Paraja, Puna, etc...
  Data e rregjistrimit : 15/08/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Tironsi prej 19/5/2008, 16:43


  ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte


  Edituar pėr herė tė fundit nga Tironsi nė 19/5/2008, 17:00, edituar 1 herė gjithsej
  Tironsi
  Tironsi
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 264
  Vendi : duke fituar €€€€€€€
  Puna : e di vete !!!!
  Loisirs : gjerat qe fillojne me "P" , si psh : Partia, Paraja, Puna, etc...
  Data e rregjistrimit : 15/08/2007

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Tironsi prej 19/5/2008, 16:58

  [size=9]Rrethė 175 milion njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.  Shtetet ku mė sė tepėrmi ka emigrant:
  SHBA = 34,9 milion njerėz
  Rusi = 13,2 milion njerėz
  Gjermani = 7,3 milion njerėz
  Ukrainė = 6,9 milion njerėz
  Francė = 6,2 milion njerėz
  _______________________________________________________


  Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.

  Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim.

  ____________________________________________

  Lapsi mė i shtrenjte

  Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit.

  _________________________________________________

  Ngrėnja e peshkut nė vitė pėr banor.

  Islanda 93 kg banorė / vitė
  Japonia 68 kg banorė / vitė
  Spanja 39 kg banorė / vitė
  Portugalia 37 kg banorė / vitė
  Finland 33 kg banorė / vitė
  Francė 27 kg banorė / vitė
  Suedi 27 kg banorė / vitė
  Greqi 24 kg banorė / vitė
  BE 22 kg banorė / vitė

  ______________________________________


  Luanesha adaptoi viēin e antilopės

  Ne Kenia njė luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viē tė antilopės. Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viēin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė luan tjetėr e kishte ngrėne viēin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrė njė viē tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia kanė marrė atė luaneshės.

  _________________________________________________

  Zbulimet e Leonardo da Vinēi

  Italiani Leonardo da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.

  - Ventillimin,
  - Busollėn,
  - Aeroplanin,
  - Helokopterin,
  - Instrumente mekanike muzikore
  -Armėn shumė tytėshe,
  - Skenėn rrutulluese
  - Orėn me zile,
  - Teshat zhytėse
  - Gazė maskėn
  - Gomėn shpėtuese
  - Parashutėn
  - Turbinėn me ujė
  - Orėn
  - Vinēin
  - Tankun
  - Syzet
  - Makinėn me avullė
  -Teleskopin

  __________________________________________

  Bubėrrecat kanė super lidhėshmėri.

  Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.
  Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė.

  _________________________________________________________________Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.


  Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..


  dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.


  grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken


  nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.


  flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur


  20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri


  nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.


  pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.


  i pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.

  _____________________________________________Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjedhėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baz tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.
  __________________________________________________

  Lotet e krokodilit

  Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve[/size]

  Sponsored content

  default Re: Kuriozitete te ndyshme

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:50