Kuptimi i letrave

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Kuptimi i letrave

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 20/7/2007, 21:22

  Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.
  Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes
  Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet I besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.
  Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200. Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Kuptimi i letrave

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 20/7/2007, 21:23

  ARCANI MINORI
  Arcane Minoret jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).
  1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.
  Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
  Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.
  Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.


  Assi I Bastunit
  Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.
  Dushi I Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.
  Treshi i Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.
  Kater i Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: shoqeria.
  Pesa e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Ambicja.
  Gjashta e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Arritja e rezultateve.
  Shtata e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Diskutimet, mbijetese.
  Teta e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.
  Nenta e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.
  Dhjeta e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.
  Fanti i Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.
  Kali i Bastoni
  Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.
  Mbreteresha e Bastunit
  Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.
  Mbreti i BastoniKuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  shkodranja_yll
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 33
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Kuptimi i letrave

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 3/3/2008, 10:26

  :silent: ca behet me keta letra tani?????????????
  MiLaN
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: Kuptimi i letrave

  Mesazh nga MiLaN prej 3/3/2008, 16:27

  hahahhahahahahaha duhet me pyt noj jevg

  shkodranja_yll
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 33
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Kuptimi i letrave

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 4/3/2008, 11:52

  uaaaaaaaaaaaaa po pyete

  Sponsored content

  default Re: Kuptimi i letrave

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:54