kontrabasi me i madh

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default shqiponjat kokebardha

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/6/2007, 20:02

  Nje shqiponje kokebardhe me1987,ka fluturuar nga Amerika,mbi Atlantik,deri ne bregdetin jugperendimor te Irlandes.Ne prag te vitit 1988,shqiponja u kthya prap ne SHBA;POR JO DUKE FLUTURUAR.E kthyan me aeroplan.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default fuqia e gjuhes

  Mesazh nga shaban cakolli prej 8/7/2007, 16:17

  Gjuha e xhirafes eshte 45 cm e gjate dhe mjaft e zhdervjellte dhe e fuqishme qe te keputi gjethet nga trungu i pemeve.Gjuha e balenes se kaltert peshon sa nje elefant,dhe veshtire te paramendohet sa force duhet vetem per te e levizur.DUKE KRAHASUAR KETASHEMBUJ;GJUHA E NJERIUT ESHTE SHUME E VOGEL,nuk ka peshe dhe as force te madhe,megjethate gjuha e njeriut eshte shume e fuqishme per te bere vepratemira,por edhe vepra qe te qojne ne rrenim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default MIQ TE MIRE;JETE E GJATE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 11/7/2007, 20:16

  Sipas buletinit te epidemiologjise dhe shendetit publik,nje rreth miqesie e mire
  e njeriut,mund te i zgjate jeten atij.Nje studim me 1500 australian ne moshen 70 vjeq,u shqyrtuan per dhjete vjet,dhe u verejte se miqesia e mire shton jetgjatesine.Vdekshmeria tek individet qe kishin miq te mire ,ishte 22%,me e ulet.se sa te ata qe nuk kishin miq.
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Kondumi me i madh ne bote

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 18/7/2007, 14:57

  Hollandezet do leshojne Condumin me te madh ne bote

  kontrabasi me i madh Condoom

  Javen qe vjen te premten ne Lichtenvoorde ne Holland do leshohet nje Condum prej 34 meter ne ajer.Per kete arsyje pronari i tij do te hy ne Guiness Book of Records.
  Ky rekord mendohet te vehet ne festivalin e Zwarte Cross .

  Ballona kap vleren prej 10.000 euro.
  ku condum mendohet te shihet dhe gjate festes te balloneve ne Joure etj.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: kontrabasi me i madh

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/7/2007, 21:37

  dicka me teper per hollandezet
  -----------
  Holandezėt pinė mė shumė se 100 litra pije alkoolike, pėr person, brenda njė viti. Si alkoolistė vlerėsohen personat qė pinė mė shumė se gjashtė gota nė ditė- sė paku njė herė nė javė.

  Njė e pesta e tė rinjve holandezė pinė mė shumė se gjashtė pije alkoolike pėr ēdo ditė, njofton zyra holandeze pėr statistika.

  Derisa tė rinjtė, nė mes moshave 15 dhe 25, pinė nė mesatare 1.4 gota alkool nė ditė, njėjtė sikur edhe personat mė tė moshuar se 65 vjeē, personat nė mes moshave 45 e 65 pinė pak mė shumė – 1.6 gota pėr ēdo ditė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default koka e dinosaurit

  Mesazh nga shaban cakolli prej 6/8/2007, 11:52

  Llojin me te vjeter deri me tash te dinosaurit,e ka gjetur ne nje shkretetire Paul Sereno nga Argjentina:Siq shihet nga kjo koke,kjo duhet te jete e vjeter 150 milion vjet,sipas supozimeve shkencore.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default kontrabasi me i madh

  Mesazh nga shaban cakolli prej 13/8/2007, 17:57

  Kontrabasi me i madh ne bote u punua nga nje amerikan ne vitin 1924.
  Ky instrument ishte 4m i larte dhe 500kg i rende.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: kontrabasi me i madh

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/8/2007, 15:08

  petriti shtegetar
  Zogu me i madheshte petriti shtegetar,ai fluturon drejt tokes per te kapur gjahun ne shpejtesi 350km/h.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default krateri me i madh

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/8/2007, 13:07

  krateri me i madh meteroit ne toke gjendet ne Sudbury(Ontario-Kanada):Ky krater eshte pasoje e renjes se nje meteroiti nga gjithesia dhe eshte 140 km i gjere.
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Diamanti me i madh ne bote eshte gjetur ne Afriken e Jugut

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/8/2007, 09:54

  29.08.2007
  Johanesburg - Guri i ēmuar i gjetur ne provincen veriperendimore ka dyfishin e peshes se diamantit cullianan i cili u gjet po ashtu ne Afriken e Jugut me 26 janar 1905.

  -------------------------------------

  Ne nje miniere ne Afriken e Jugut eshte gjetur diamanti me i madh ne bote, njofton radioja kombetare. Guri i ēmuar i gjetur ne provincen veriperendimore ka dyfishin e peshes se diamantit cullianan i cili u gjet po ashtu ne Afriken e Jugut me 26 janar 1905. Ky kishte nje peshe prej 3.106 karatesh. Ai u nda me vone ne disa pjese, te cilat ndodhen sot si gure te ēmuar ne kuroren britanike. Nje sipermarrje minierash beri te njohur se guri i gjetur tani, eshte derguar ne Johannesburg nen masa te rrepta sigurie.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: kontrabasi me i madh

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:56