NEWS&EKSKLUZIVE

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  kujtese NEWS&EKSKLUZIVE

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 22/8/2007, 12:39

  Njihuni me produktin japonez CB2 – foshnjėn robot
  -----------------------
  E gjatė 120 cm, peshon 35 kilogramė. Ka 56 “muskuj” dhe lėviz sikur fėmija 1 deri 3 vjeē. Pėrmban sensor tė prekjes, sheh dhe mund edhe tė flas. Njihuni me foshnjėn robot - CB2. Njė grup shkencėtarėsh japonezė ka prodhuar robotin - qė sillet sikur fėmija, pėr tė pasur mundėsi tė studiojnė mė mirė zhvillimin e fėmijėve.
  Fėmija robot me trup biomimetik (Child-robot ėith biomimetic body) ose e njohur ndryshe si CB2, ėshtė produkt i hulumtimeve tė bėra nga njė grup shkencėtaresh nga Osaka. Ky fėmijė robot ka 56 pjesė integruese qė zėvendėsojnė muskujt, 197 sensorė pėr prekje, kamerat e vogla qė zėvendėsojnė shqisėn e tė pamurit dhe njė audio-sensor. CB2 mund tė flas falė zėrit tė integruar. Kur gjendet nė kėmbėt e veta, roboti bėn lėvizjet e njė foshnje qė sapo ka mėsuar tė ecėn.
  Profesori i Univeristetit nė Osaka, Minoru Asada, ka thėnė se ky robot ėshtė prodhuar pėr tė studiuar mė mirė lėvizjen dhe zhvillimin e foshnjave.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  kujtese Re: NEWS&EKSKLUZIVE

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 22/8/2007, 12:39

  miCard, nje memory card globale standard


  Nje tip i ri formatit te memorjes eshte zhvilluar nga Instituti kerkimor Taiwan-based Industrial Technology e quajtur miCard(Multiple Interface Card) eshte aprovuar nga MultiMedia Card Association (MMCA).Disa mund te thon ,se aty ka mjaft formate te memory cardav qe te brengosemi per momentin, syzet ne formatin e ri jan shum madheshtore.
  Ky memory card eshte zhvilluar te bej transferin midis pajisjeve te vogla dhe Kompjutereve me leht.
  Eshte USB 2.0 kompatibil, dhe mund te transferoj te dhena deri ne 480 Mbits per sekond. Ne fillim miCard do te jet nje gjendje te ruaj te dhena deri ne 8GB, por maksimumi i kapacitetit te tij pritet te jet rreth 2048 GB.
  12 kompani taiwaneze kan firmos se do ta prodhojn miCard, dhe kompanit siq jan ASUStek Computer, BenQ, Carry Computer, C-One Technology, DBTel, Power Digital Card dhe RiCHIP tani me e mbeshtesin miCard-in e ri, i cili sipas te gjitha gjasave do te jete ne dispozicion ne ēerekun e tret te vitit 2007


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  kujtese Re: NEWS&EKSKLUZIVE

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 22/8/2007, 12:46

  New * New * New

  Letėr anti bakteriale dhe anti rrezatues.

  -Laboratori kimik turk ka zbuluar letėr kundėr bacterieve dhe rrezatimit qė mund tė i pranoj njeriu perms tel,mobilave,ekraneve tė ndryshme,Tv etj…

  Nė paket ka edhe katėr paketa tjera ku mund te perdoren 1-paket deri nė katėr here,qė do te thotė qė mund ti perdorėni 12 herė.
  Tani edhe tek ne…


  Letėr anti bakteriale dhe anti rrezatues.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  kujtese Re: NEWS&EKSKLUZIVE

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 22/8/2007, 18:30

  Ndodhia para 60 viteve per te cilen mendohet se eshte e vertet se nje UFO ra ne toke, e terhoqi vemendjen e gjithe botes. Mendohet se pikerisht atehere u pa nje objekt i paidentifikuar fluturues i cili ra ne toke.

  Shumica e njerzeve ende mendojne se beheshte fjale per UFO edhepse armata e amerikes e cila e hetonte kete rast e mohon mundesin se objekti qe ra ne toke ishte UFO.

  Incidenti Rozvel tani eshte bere pjese e legjendes amerikane per UFO e cila filloi ne vitin 1947 ne Meksike te re, per te cilen shumica e njerzve mendojne se planeti Toke u vizitua nga nje jashtetoksor.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  kujtese Ēifti kinez kėrkon ta quaj vajzėn "@"

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/9/2007, 13:10

  Njė ēifti kinez po bėn tė pamundurėn qė vajzėn ta thėrrasė "@", ose mė mirė "et", sipas simbolit tė adresės sė postės elektronike. Prindėrit e rinj thonė se ky simbol i bėn jehonė dashurisė sė tyre pėr fėmijėn.


  Emri i pazakontė ka kuptim tė veēantė, veēanėrisht nė gjuhėn kineze, e cila nuk ka alfabet por pėrdor dhjetėra mijėra karaktere pėr tė prezantuar fjalėt. "E gjithė bota e pėrdor pėr tė shkruar "e-mail", dhe e pėrkthyer nė gjuhėn kineze do tė thotė "duaje", shpjegon babai. Ata shpesh e pėrdorin fjalėn "et" pėr ta shqiptuar, e cila ngjan me fjalėn kineze "ai ta", qė do tė thotė "duaje".


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  kujtese Re: NEWS&EKSKLUZIVE

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:51