Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Share
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:47

  Eshte nji liber qe botohet ēdo vit.Ne te perfshihen rekorde nga te gjitha fushat e jetes (100 miljon ekzemplare te ****ur).
  N.q.s dikush nga ju mendon se i ka aftesite per te thyer ndonji rekord atehere duhet te behet antar i klubit Guinness World Records .Nuk eshte e thene qe medoemos te thyesh nji nga rekordet qe perfshihen ne kete liber,mund te krijosh edhe nji rekord i cili duhet te jete i veēante ne llojin e vet.
  Une pasi e kontrollova te gjithe librin vura re se nuk ishte nji lloj rekordi te cilin mund ta vendosim ne AF-istat.Dhe cilin rekord do thoni ju,ja:Hedhje shurre me kallom .Prandaj filloni dhe beni prova ne menyre qe ta vendosim ne kete lloj rekordi.Kjo vetem per ēunat se ... e kuptoni vet ju.Per gocat do gjej ndonji rekord tjeter.Zeqo fillo ti i pari :smash: .

  Nejse po filloj qe te shkruaj disa nga rekordet e ketij libri.Lexim te mbare(po e lexuat) ose po patet nerva ta lexoni.


  - Njeriu i pare qe shkeli ne Hėnė eshte Neil Armstrong ,i cili me detyren e komandantit te Apollo 11 shkeli ne Hėnė me dt 21/07/1969.

  - Avioni pasagjereve me i shpejte ne bote.
  Rekordin e mban avioni rus Tupolev TU-144(versioni rus i Konkordit),qė me dt. 31/12/1968 fluturon me shpejtesine supersonike prej 2 587 km/ore.Fluturimi i fundit i ketij avioni ka qene ne vitin 1978.

  - Njeriu me i gjate qe eshte akoma gjalle eshte tuniziani Radhoune Charbib(lindur me 1969),i cili arrin gjatesine 2,36 metra,ndersa rekordi mbahet nga amerikani Wadlow( vdekur me 1940)qe ishte 2,72 metra.
  - Njeriu me i shkurter eshte Gul Mohammed(India)i cili eshte vetem 57 cm.


  - Rekordin si pema me e larte dhe njekohesisht edhe me e renda ne bote jane te familjes Sequoia Sempervirens (me duket sekuoja gjigande ne shqip).
  Me e larta arrin gjatesine 112.6 m(matur ne fund te 2002),kjo ndodhet ne pyllin Rockfeller du State Park de Humboldt,Californi.
  Ndersa me e renda ka qene po ne Californi.Kjo eshte rrezuar nga nje stuhi ne vitin 1905,pesha e saj ishte 2720 tonė :eek: .
  Ndersa pema me e rende ekzistuese eshte prape e familjes Sequoia Sempervirens.Kjo rritet ne Californi.
  Gjatesia = 82.6 metra
  Diametri = 8.2 metra
  Perimetri(rrethi) = 25.9 metra
  Volumi = 1487 m³,i matur ne 1980 tani mendohet te jete 1500 m³.
  Pesha e saj vleresohet ne 2000 ton bashke me rrenjet.
  Mosha e kesaj peme eshte rreth 2100 vjet.
  Nga kjo peme mund te prodhohen 5 miliard kunja shkrepseje.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:47

  Sasia me e madhe e vjedhjes ne bizhuteri ka ndodhur ne Antwerp Diamond Center ne Anvers te Belgjikes.Kjo gje ka ndodhur gjate week-end-it te 15 dhe 16 Shkurtit 2003.Vlera e bizhuve te vjedhura kapte shumen prej 90 milion €
  Me e ēuditeshmja eshte se nuk ka pasur asnji lloj infraksioni(thyerje),alarmet nuk kane rene dhe dyert e blinduara jane gjetur ne rregull.


  - Serial killeri me i madh (qe dihet me prova)eshte Doktori Harold Shipman (Angli),qe ka zhdukur 215 nga pacientet e tij midis viteve 1975 dhe 1988.Ai i vriste viktimat e veta ,qe ne me te shumten e rasteve ishin plaka,duke ju dhene ilaēe ne doza te medhaja.Ne Janar te vitit 2000 u denua me burgim te perjetshem.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:47

  Skulptura me e shtrenjte qe i eshte bere nje artisti (qe jeton akoma),eshte skulptura e porcelanit kushtuar Michael Jackson e quajtur "Michael Jackson and Bubbles".Kjo skulpture eshte bere nga amerikani Jeff Koons ne 1998.

  Ne 15/05/2001 kjo skulpture eshte vleresuar me shumen 5 616 750 $-US.Permasat e kesaj skulpture jane:
  106.68 * 179.07 * 82.55 cm.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  triniti
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Mesazh nga triniti prej 1/6/2007, 21:46

  GISHTEZA per femrat : hedhje shurre me pengesa :P:P:P

  Sponsored content

  default Re: Nė botėn e ēuditėshme tė rekordeve-Guinness World Records

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/1/2019, 21:04