Tė lexosh UNAZĖN!

  Share
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 22/9/2007, 20:08

  Popullariteti i unazave u shtua gjatė
  periudhės tė mesjetės.
  Njerėzit mbanin unaza dhe pėr kėtė nuk kishte
  rėndėsi fakti nėse ishin tė pasur apo tė varfėr. Materialet mė tė
  pėrdorshme pėr unaza ishin: hekuri, bakri, ari dhe argjendi. Ndarja
  klasore konstatohej vetėm nga materiali prej tė cilit ishte bėrė unaza.
  Mė pas, me kalimin e viteve, ato krijuan njė "kod" tė vėrtetė ku
  materiali, vendosja, forma, pesha etj dėshmonin fuqi dhe qėllim. Tashmė
  unazat janė njė bizhuteri e dashur si nga femrat dhe nga meshkujt, por
  jo ēdonjėri prej nesh, di se ēfarė domethėnie kanė ato, si "lexohet"
  materiali apo gishti ku vendosen.
  Pra ēfarė domethėnie kanė nė tė vėrtetė unazat?
  Dora e majtė ėshtė dora e zemrės, dora e ndjenjave dhe
  intuitės, e artit, e gjithė asaj qė pėrfshihet nė sferėn emocionale; e
  reflektimit dhe inuitės. E mbizotėruar nga hėna dhe argjendi. Ėshtė
  dora e tė panjohurės, e instiktit.
  Ndėrsa dora e djathė ėshtė dora e veprimit, e logjikės dhe
  arsyes. E mbizotėruar nga ari dhe dielli. Nėse mbajmė njė unazė
  argjendi nė dorėn e djathė nuk shkaktojmė ndonjė ēekuilibėr nė vetvete,
  por kjo tregon qe jemi persona tė prirur mė shumė drejt instiktit sesa
  logjikės dhe qė nė veprimet dhe arsyetimet vendosim mė shumė intuitėn
  sesa arsyen. E kundėrta nėse njė unazė ari gjendet nė dorėn e majtė
  tregon qė forca dhe logjika jonė janė superiore ndaj instiktit dhe
  kėshtu jemi nga ata qė mund tė quhen "me kėmbė nė tokė"
  Gishti i madh – i korespondon planetit Venus. Drejton vullnetin dhe logjikėn.
  Gishti tregues – i korespondon planetit Jupiter. Ėshtė gishti i besimit,
  suksesit, i fatit, i personave ambiciozė dhe sensualitetit.
  Gishti i mesit – i korrespondon planetit Saturn, planet i errėt dhe
  melankonik, i cili tregon karakteristikat e tij tė trishta. Ėshtė
  gishti i tė kujdesshmėve, i inteligjentėve dhe i njerėzve tė duruar.
  Gishti i parafundit – i korespondon planetit Diell dhe tregon stabilitet, idealizėm, dhunti artistike, kritike dhe sukses.
  Gishti i vogėl – i korespondon planetit tė Mėrkurit dhe ėshtė i lidhur me
  mjeksinė, tregėtinė dhe studimin. Tregon dredhi dhe spekulim.

  **************
  Nėse mban mė shumė unaza nė dorėn e djathė dhe nė veēanti nė njė gisht:
  Gishti i madh: je plot me vullnet, siguri dhe logjike nė marrėdhėnie me tė tjerėt.
  Gishti tregues: je ambicioz, i aftė dhe arrin atje ku i ke vėnė vetes qėllim.
  Gishti i mesit: je serioz, i besueshėm, kėrkues, shpesh i ashpėr dhe jo tolerant.
  Gishti i parafundit: je pasionant dhe krenar, me dhunti artistike.
  Gishti i vogėl: je i aftė pėr tregėti dhe pėr ti kthyer fjalėt ashtu si tė leverdisin.
  *********
  Nėse mban mė shumė unaza nė dorėn e majtė dhe nė veēanti nė njė gisht:
  Gishti i madh: vėshtirėsi nė fushėn sentimentale. Pėr ty familja ka shumė rėndėsi, nė tė mirė dhe nė tė keqe.
  Gishti tregues: jeni bujar, idealist, dhe ju pėlqejnė lėvdatat
  Gishti i mesit: jeni pesimist, kultivon mendime tė trishta dhe jeni i pasigurt pėr aftėsitė tuaja.
  Gishti i parafundit: jeni njė njeri qė i jepni shumė rėndėsi ndjenjave dhe
  bini shpesh nė dashuri. Vetėm nėse jeni tė dashuruar me tė vėrtetė dini
  tė jepni mė tė mirėn e vetes.
  Gishti i vogėl: jeni njė
  tip me interesa tė shumta, qėllime shumė tė mira, por shpesh nuk arrini
  ti realizoni. Familja kushtėzon zgjedhjet tuaja nė jetė. Keni
  vėshtirėsi nė komunikim.
  Metalet:
  Ari i verdhė
  – e mbajnė ata qė kanė njė karakter tė hapur dhe altrusit, bujar, ekzibizionist dhe autoritar.
  Ari i bardhė apo platini – e mban ai qė ėshtė ambicioz, njė tip i ftohtė
  dhe shpesh i jep mė shumė rėndėsi anėve tė jashtme sesa thelbit. Tregon
  inteligjencė dhe talent pėr studimet dhe tregėtinė.
  Ari i kuq – e mban ai qė vendos ndjenjat dhe pasionalitetin nė vend tė
  parė. Pa shpirtin binjak nė krah, ndihet i humbur dhe realizon pak nė
  jetėn e tij. Ka talent artistik.
  Ari i vjetėr – e
  mbajnė tipat tradicionalė, rigorozė, tė ashpėr dhe kush i pėrmbahet me
  pėrpikmėri rregullave. Janė shumė tė besueshėm. Menjėherė pasi vendos
  objektivin e tij, e realizon nė mėnyrėn e tij.
  Argjendi – e mban ai qė ėshtė emotiv, shumė i ndjeshėm, nė kėrkim tė mbrojtjes.
  Gjithmonė me kokėn nė re, arrin rezultate tė mrekullueshme nė fushėn e
  artit dhe misterit.
  Ngjyrat e gurėve:
  -Nėse
  preferon gurėt e bardhė: karakter intuitiv, kreativ, por shumė dembel
  dhe ėndėrrimtar pėr tė arritur drejt qėllimit pa ndaluar dhe pa u
  menduar.
  -Nėse preferon gurėt e verdhė: personalitet,
  dinamik dhe intelektual. Pėlqen kinemanė, letėrsinė. Keni nevojė tė
  komunikoni dhe shpesh u imponon tė tjerve mėnyrėn tėnde tė tė parit tė
  gjėrave.
  -Nėse preferon gurėt e gjelbėr: karakter
  romantik, optimist dhe paqėsor. U atribuon ndjenjave dhe harmonisė njė
  rėndėsi tė veēantė. Madje arrini deri atje, sa tu lejoni tė tjerve tu
  dominojnė vetėm e vetėm qė tė mos shkaktoni konflikte.
  -Nėse
  preferon gurėt e kuq: temperament tė fortė. Lufton pėr sfida. Lufton
  gjithnjė tė arrish gjėrat qė dėshiron, por nuk jeni kurrė i kėnqur me
  atė qė keni. Jeni shumė i prirur tė ndėrroni shtėpi, punė, objektiv dhe
  dashuri.
  -Nėse preferon gurėt bojėqielli: personalitet
  tė qetė, i gatshėm, optimist. Nuk duron dot rutinėn. E vuani shumė njė
  lidhje dhe punėt qė u vihen nė ngarkim.
  -Nėse preferon gurėt lejla: karakter mendimtar, tė qetė. Jeni objektivė, idealistė dhe keni kapacitet tė kuptoni dhe tė falni.
  -Nėse
  preferon gurėt portokalli : racionalitet dhe vetpėrmbajtje. Me karakter
  tė rregullt, metodik, i kujdesshėm. Keni frikė se mos nėnshtroheni nga
  ndjenjat dhe humbisni kontrollin.
  -Nėse preferon
  gurėt e zinj : magnetizėm, tėrheqje dhe tė bėni pėr vete. Guri i zi
  fsheh njė personalitet jo tė qetė dhe misterioz, i tėrhequr nga ėndrrat
  jo koshiente.
  Pasionalitet dhe xhelozi nė dashuri.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  triniti
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga triniti prej 24/9/2007, 00:01

  ok nga keto qe lexova duke pare se ku i kam une unazat pershkrimi eshte ky:

  dora e djathte - veprimi dhe logjika
  gishti i madh - vullnet e logjike
  gishti i mesit - serioze, e besueshme, kerkuese, e ashper , jo tolerante
  ne te majten nuk kam asnje :D:D:D

  flori i verdhe - karakter te hapur dhe altruist, bujare, ekzibizioniste dhe autoritare
  flori i bardhe - ambicioze dhe tip i ftohte ( ketu nuk e gjeta veten, nejse )

  kaq per shtypin :D:D:D
  kiss_today
  kiss_today
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1792
  Mosha : 34
  Vendi : Tirane
  Puna : Studente
  Loisirs : Duhet te mendohem gjate per kete
  Data e rregjistrimit : 31/05/2007

  default Re: Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga kiss_today prej 26/9/2007, 11:00

  Me mire spo tregoj se c'tregojne unazat ne doren time, sepse fatkeqesisht aktualisht kam e dore vetem nje unaza, dhe ajo s'me pelqen shume, por e kam dhurate dhe duhet ta mbaj Sad

  Por ama , me pelqejne shume unazat e argjendit apo platinit ne gishtin e madh dhe ate tregues. ( gjithmone ne doren e djathte) ndersa te gishti i parafundit me pelqejne unazat planin me gure te kuq. dmth i bie qe:
  jam persona i prirur mė shumė drejt instiktit, sesa drejt logjikės dhe qė nė veprime dhe arsyetime vendos mė shumė intuitėn sesa arsyen.Jam plot me vullnet, siguri dhe logjike nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Jam ambicioze, e aftė dhe arrij atje ku i kam vėnė vetes qėllim. Jam pasionante dhe krenare, me dhunti artistike. Jam ambicioze, tip i ftohtė dhe shpesh u jap mė shumė rėndėsi anėve tė jashtme sesa thelbit. Jam inteligjente dhe kam talent pėr studimet dhe tregėtinė.Kam temperament tė fortė. Luftoj pėr sfida, Luftoj
  gjithnjė per tė arritur gjėrat qė dėshiroj, por nuk jam kurrė e kėnqur me
  atė qė kam. Jam shumė e prirur tė ndėrroj shtėpi, punė, objektiv dhe
  dashuri.
  PS: Pupupupu as vete s'e dija sa e "rrezikshme" isha haahahahaha (shaka) :D
  Me pelqeu informacioni per unazat dhe them se me pershtatet shume.
  Te puc Gishtezaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa(K)
  MiLaN
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga MiLaN prej 29/9/2007, 19:29

  no interes... no comment
  shkodranja_yll
  shkodranja_yll
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 2162
  Mosha : 32
  Vendi : verdall
  Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
  Loisirs : sdi
  Data e rregjistrimit : 20/06/2007

  default Re: Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga shkodranja_yll prej 3/3/2008, 10:25

  wow se dija qe kishte kuptim per gishtin e unazes,,,un e mbaj ne gihst te mesit te dores se djathte po i leviz vendin nganjehere varet nga unaza ne cilin gisht duket me mire

  Sponsored content

  default Re: Tė lexosh UNAZĖN!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/1/2019, 20:56