Minierat e famshme tė floririt nė botė

  Share
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Minierat e famshme tė floririt nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 13/11/2007, 14:24

  Dėshira pėr flori ėshtė instikti mė universal e komercial i rrėnjosur thellė nė racėn njerėzore, ėshtė shprehur dikush e jo pa tė drejtė. Ndėr shekuj, floriri ėshtė kthyer nė njė matės tė pasurisė e mirėqenies jo tė personave, por edhe tė shteteve tė tėra. Floriri i ka rezistuar kohėra duke mbetur njė njėsi matėse monetare e duke u kthyer gjithashtu nė objekt zbukurimi.

  Nė gjithė historinė e njerėzimit, sipas statistikave tė vitit 2001 mendohet se janė nxjerrė mė shumė se 145 mijė tonė flori nga nėntoka.

  Floriri
  Pėr sa u pėrket rezervave kombėtare tė floririt pjesėn mė tė madhe e kanė Shtetet e Bashkuara tė ndjekura nga Gjermania. Nėse nė rezerva pėrfshihen dhe bizhuteritė e prodhuara nga floriri atėherė vendin e parė pėr depozita e zė India. Pėr sa i pėrket pronėsisė personale tė floririt nuk dihet kush ka mė shumė, por mendohet se njė anėtar i njė familjeje mbretėrore nė Lindje.

  Riciklimi i floririt
  Floriri ėshtė ricikluar gjithnjė pėr shkak tė vlerės sė tij tė lartė. Prandaj dhe bizhuteritė moderne apo dhėmbėt e floririt mund tė pėrmbajnė copėza floriri, i cili ėshtė nxjerrė nga nėntoka nė kohėt prehistorike apo ka qenė i ndonjė pjesėtari tė ndonjė familjeje mbretėrore. Nė kohėt e sotme, tė paktėn 15 pėrqind e floririt tė pėrdorimit vjetor riciklohet ēdo vit.

  Monedha e floririt
  Njė prej monedhave tė floririt mė tė rralla nė botė ėshtė ajo e vitit 1933, e cila u shit nė njė ankand nga “Sotheby” nė Nju Jork nė vitin 2002, pėr njė shumė prej 7.59 miliardė dollarėsh. Monedha, e cila nga njėra anė ka Statujėn e Lirisė dhe nga ana tjetėr njė shqiponjė, ėshtė prodhuar nė vitin 1933 nė kohėn e Depresionit tė madh, por s’ka dalė nė qarkullim pasi presidenti Roosevelt e braktisi standardin e floririt. Tė 445 500 monedhat, secila me nga njė vlerė 20 dollarė u depozituan pėr t’u shkrirė dhe vetėm nė vitin 1940 u zbulua se dhjetė prej tyre nuk ishin kthyer.

  Karati
  Karati ka qenė fillimisht njė njėsi matėse e lashtė e pėrdorur nga tregtarėt nė Lindjen e Mesme. Karati pėrdoret akoma pėr tė matur gurėt e ēmuar. Pėr sa i pėrket floririt, karati filloi tė pėrdorej pėr tė matur pastėrtinė e floririt dhe floriri i pastėr fare pėrcaktohet si 24 karatėsh.
  SHBA
  Alaska
  Rajoni i Alaskės ka qenė njė prodhues mjaft i madh i floririt dhe ka arritur tė prodhojė deri nė 248.8 tonė metrikė flori. Sot prodhimi mė i madh i floririt nė Alaskė vjen nga miniera “Fort Knox” ku nė vitin 2006 janė prodhuar 10.3 tonė metrikė.
  Arizona
  Miniera e fundit qė operonte nė Arizona ėshtė mbyllur nė vitin 1998. Nė vitin 2006 prodhimi i floririt nė Arizona erdhi si nėnprodukt minierave tė bakrit dhe eksplorimi ka filluar sėrish.
  Kolorado
  Nė Kolorado ėshtė zbuluar flori fillimisht nė vitin 1858 nė afėrsi tė Denverit tė sotėm. Sot nė Kolorado ekzistojnė tre miniera tė cilat vazhdojnė tė prodhojnė flori.
  Idaho
  Nė Idaho u zbulua floriri nė vitin 1860 nė Pirse (Pierce). Nė vitin 2006 dy minierat aktive tė arit nė Idaho ishin “Silver Strand” dhe “Bond”
  Montana
  Minierat shkėmbore aktive nė Montana janė “Montana Tunnels” dhe “Golden Sunlight”. Floriri nė kėtė shtet prodhohet edhe nga tre miniera platini nė kompleksin “Stillwater”.
  Nevada
  Nevada ėshtė aktualisht shteti qė prodhon mė shumė flori nė SHBA duke mbuluar 82 pėrqind tė gjithė floririt qė nxirret nga minierat e arit nė vend.
  Nju Meksiko
  Floriri u zbulua fillimisht nė Nju Meksiko nė vitin 1828 nė Santa Fe. Aktualisht gjithė floriri nė kėtė shtet vjen si nėnprodukt i minierave tė bakrit.
  Dakota e Jugut
  Aktualisht nė Dakotėn e Jugut ekziston vetėm njė minierė qė prodhon flori, miniera “Wharf”.
  Utah
  Floriri i prodhuar nė ditėt e sotme nė Utah vjen si nėnprodukt i minierės sė madhe tė bakrit “Bingham Canyon”.
  Evropė
  Rusi
  Rusia ėshtė prodhuesja mė e madhe evropiane e floririt me rreth 152 tonė vetėm nė vitin 2001, Nė Rusi minierat janė tė pėrqendruara nė Siberi dhe malet Urale.
  Suedia
  Suedia ėshtė njė tjetėr vend evropian me prodhim tė lartė tė floririt. Nė vitin 2001 ajo ka prodhuar 5 tonė.
  Spanja
  Edhe Spanja bėn pjesė nė hartėn e vendeve “tė bekuara” me flori dhe nė vitin 2001 sipas raporteve ka prodhuar 3.3 tonė.
  Turqia
  Turqia ėshtė kthyer nė njė zonė fokusi pėr kompaninė minerare ndėrkombėtare dhe ka prodhuar rreth 4.2 tonė flori nė vitin 2002.
  Afrikė
  Afrika e Jugut ka padyshim rezervat mė tė mėdha tė floririt nė gjithė botėn. Nė Johanesburg janė tė pėrqendruara minierat mė tė mėdha tė arit.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 23/1/2019, 20:58