Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  KĖNGĖ DHIMBJESH

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte


  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  KĖNGĖ DHIMBJESH Empty KĖNGĖ DHIMBJESH

  Mesazh nga shaban cakolli 14/5/2010, 16:04

  KĖNGĖ DHIMBJESH


  Demir Krasniqishtė kultivues i veēantė i baladės popullore, qoftė ajo me strukturė epike-dramatike,

  qoftė edhe me mbizotėrimin e strukturave tė veēanta lirike. Nė interpretimin origjinal nė rikrijimin e

  papėrsėritshėm poetik tė motiveve tė njohura tė baladave shqiptare, ai di t'i shquajė momentet e

  veēanta lirike pėr ta emocionuar deri nė fund shpirtin e dėgjuesit dhe pėr t'i funksionalizuar

  estetikisht momentet dramatike, tė cilat e karakterizojnė baladėn e mirėfilltė. Nė kėngėt e kėnduara

  nga ky rapsod del mė i plotė tipi i baladės edhe nė ato raste kur kėnga, me njė pjesė tė strukturės

  sė saj, nuk ėshtė krijuar pėr tė qenė e tipit baladik. Nė kėto raste nė botėn e kėngės depėrton me

  invencion tė fuqishėm artistik vetė kėngėtari i kapluar nga dhembja dhe mallėngjimipėr fatin tragjik

  tė personazheve tė kėngės. Nė paraqitjet liriko- dramatike tė disa kėngėve tė interpretuara nga ky

  rapsod ndjenja e dashurisė, flijimi pėr tė, i shndėrron krijimet me motive dashurie nė balada tė

  mirėfillta.
  Demir Krasniqi e kultivoi me shumė kujdes kėngėn historike, duke shquar nė tė rolin patriotik.

  Ndryshe nga shumė kėngėtarė tė tjerė nė variantet e kėngėve historike tė kėnduara prej tij, ai diti

  t'i ruajė pėrmasat realiste tė ngjarjeve historike brenda paraqitjeve fort tė bukura poetike tė

  veprimeve burrėrore dhe portretizimeve tė figurave tė shquara atdhetare. Nė kėngėn e tij shquhet

  ēdoherė virtyti njerėzor, qėndresa, trimėria, besa e burrėria e heronjve. Edhe pėrmasat hiperbolike

  nė situ ata tė caktuara ai i pėrdor nė funksionin e mirėfilltė poetik, e jo pėr tėkrijuar figura tipike

  legjendare, pa depėrtuar thellė nė shpirtin e shqetėsuar njerėzor

  KUSHTRIMI I SKĖNDERBEUT-Kėngė kjo me tė cilėn Demir Krasniqi e filloi karierėn e vet prej kėngėtari

  nė vitin 1968.Kjo kėngė e autorit gjakovar Zekeria Ēarkaxhiut,atė botė shėnonte jubileun e 500


  vjetorit tė vdekjes tė trimit ton legjendar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu.Sivjet kjo kėngė shėnon 540

  vjetorin e vdekjes sė Skėnderbeut dhe 40-vjetorin e kėngės dhe krijimtarisė muzikore tė Demir

  Krasniqit.
  LIDHJA SHQIPTARE E PRIZERENIT-Ėshtė kėngė e kompozuar nga Demir Krasniqi nėn tekstin e poetit

  Zenel Gashi dhe kėnduar me rastin e jubileut tė 100 vjetorit tė LSHP,sivjet kjo kėngė shėnon

  130-vjetorin e LSHP dhe dhe 40-vjetorin e kėngėtarit-autorit tė saj.
  BASHKIMI I MANASTIRIT-Ėshtė kėnga vijuese e albumit,tė cilėn Demir Krasniqi e ka kompozuar nėn

  tekstin e prof.Dr.Reshat Nexhipit,nga Manastiri,enkas pėr jubileun e 100-vjetorit tė Kongresit tė

  Alfabetit tė gjuhės shqipe,tė mbajtur nė Manastir prej 14-22 nėntor 1908.Me kėtė kėngė ėshtė

  prezentuar solistja Gjilanase Sirie Gagica, nė manifestimin e 99vjetorit tė kėtij kongresi nė Manastir

  me 2007.
  KOSOVA-NUSE MEKURORĖ-Ėshtė kėngė e krijuar me tekst e melodi nga autori Demir Krasniqi i cili

  ėshtė interpretues i saj.Kėnga i kushtohet aktit solemn tė shpalljes sė Kosovės-shtet i

  pavarur,sovran dhe demokratik.Ėshtė interpretuar nė sheshin e Gjilanit mė 17 shkurt 2008.
  SHKOJNĖ VAPORAT RRETHIT TĖ DETIT-Ėshtė njėra ndėr kėngėt mė tipike tė persekutimeve historike

  tė tė rinjėve shqiptarė,tė cilėt i mobilizonin me dhunė dhe i ēonin nėpėr frontet e luftėrave anekėnd


  Ballkanit,Anadollit,Egjiptit,madje deri nė Jemenin e largėt,ku bėnin "asqerllėk" nga 12 vjet!
  KĖNGA E AVDIS-Ėshtė njė ndėr vajtimet mė rrėnėqethėse ndėr kėngėt tona.Janė vetėm disa vargje

  tė shkėputura nga"LAHUTA E MALCISĖ" e autorit At Gjergj Fishta,i cili u kėndonte masakrave dhe

  gjenocidit serbo-malazezias mbi shqiptarėt e pambrojtur nė trojet e veta etnike,e aq mė tragjike,ku

  ata dinin tė masakronin edhe djema hastreti,tė mbyllin shtėpi dhe tė grabitnin gjithēka qė gjenin

  pėrpara!
  KĖNGA E BYLBYLIT-Ėshtė njėri ndėr pėrkushtimet tona tė rralla popullore, pėrmes sė cilės kėngėtari

  dhe krijuesi anonim popullor i kėndon robėrisė nė kafaz,pleqėrisė sė pamėshirshme dhe mallit tė madh


  ndaj shoqėrisė,verbėrimit,zbardhėjes sė flokėve,dhe dėshirės sė fundit pėr tė kėnduar nė liri,madje

  qoftė edhe nė njė therrė!
  KĖNGA E VELIS-Ėshtė njė pėrkushtim elegjik shoqėror,ku shokėt vajtojnė pėr kolegun e

  tyre-kėngėtar,i cili ndahet heret nga jeta,duke i lėnė prindėrit,vėllaun,motrėn ,gruan,fėmijėt,shokėt

  dhe sharkinė me tė cilėn i argėtonte rrethin dhe shoqėrinė.
  KĖNGA E MUSA ISUFIT-Ėshtė njė kėngė elegjiake pėr tė cilėn tekstin e ka furur QAMILI I VOGĖL,diku

  nė vitet e 60-ta.Nė tė vėrtetė kėtu bėhet fjalė pėr njė tragjedi tė rėndė familjare qė ka ndodhur nė

  fshatin Miratoc tė Preshevės,ku babai qė kishte tė vetmin djalė-Musėn dhe shtatė vajza,nė moshėn

  mė tė re,ia vret rrufeja duke shkuar te ara,ku po i punonin motrat,pėr tė ua ēuar drekėn!
  KĖNGA E HANĖS-Ėshtė gjithashtu njė elegji qė i kėndon njė ngjarjeje tragjike familjare,ku Hanes i

  vdes nėna qė nė moshė tė re dhe mbetet nėn pėrkujdesjen e vetme tė babait,i cili e rritė tė vetmen

  vajzė plot 12 vjet pa nėnė. Nė ditėn e martesės sė Hanės,deri sa po afroheshin dasmorėt nė
  oborr pėr ta marrė nuse Hanėn,ajo duke i kėrkuar hallallin babait dhe duke menduar si e ka rritur,si

  po e len vetėm nė shtėpi,i bie pika nėzemėr dhe vdes ende pa hipur nė qerren e nusėrisė sė saj.
  KĖNGA E ĒANAK KALASĖ-Ėshtė njė kėngė shumė e njohur nė popullin tonė,e cila i dedikohet kohės

  kur tė rinjėt shqiptarė mobilizoheshin me dhunė pėr tė i shėrbyar ushtrisė osmane,madje ata i ēonin

  kudo nėpėr fronte tė luftėrave pa as njė pikė mėshirė!ĒanakKalaja ėshtė njė qytet turk nė

  Anadoll,ku humbėn jetėn shumė tė rinjė shqiptarė duke luftuar pėr interes tė osmanlinjėve.Kjo kėngė

  kėndohet edhe nė gjuhėn turke,por mė tepėr kėndohet nė trojet etnike shqiptare tė cilat ndėr

  shekuj kanė jetuar nėn sundimin otoman.
  KĖNGA E HAKI LIMANIT-Ėshtė pėrkushtim elegjiak qė i kushtohet vdekjes tragjike tė


  mėsuesit,atdhetarit,patriotit dhe poetit Haki Limanit nga Presheva,tė cilit UDB-ja serbo-jugosllave ia

  mori jetėn mizorisht,duke e shkelur me veturė mu nė trotuarin e Prishtinės,para

  Hotelit"GRAND".Tekstin dhe melodinė e kėsaj kėnge e ka shkruar dhe kompozuar dhe kėnduar Qamili i

  Vogėl,nė vitet e 60-ta,por qė tani e ripėrtriu dhe e riinēizoi sėrish Demir Krasniqi.
  Pėr adhuruesit besnik tė kėngės dhe zėrit tė Demir Krasniqit,kėto dy albume qė janė tė pandara

  paraqesin njė plotėsim dėshirash dhe njė pasurim tė vėrtetė tė diskografisė dhe melografisė

  shqiptare.

  Kėnga "KU I KAM SHOKĖT E MIJ",e cila sot po kėndohet nga shumė kėngėtar edhe nga Ermajl

  Fejzullahu,ėshtė kėnga e Demir Krasniqit tė cilėn ai e komponoi dhe e kėndoj shumė vite mė

  parė.Padyshim Demiri e interpretoj me shumė mjeshtri,e pėrjetoj me dhimbje dhe shpirt,si dhe e

  bėri hit nė shpirtin e popullit.Tė tjerėt pas tij e kėndojnė por nuk mund tė e pėrjetojnė ashtu si u

  frymėzua ai nga malli dhe dhimbja.Kjo kėngė ėshtė shumė e kėrkuar nga dashamirėt e kėngės,dhe

  saherė e dėgjojnė ndjejnė njė pjesė malli dhe dhimbje nė shpirtin e tyre.
  Kėnga "KU I KAM SHOKĖTE MIJ"e Demir Krasniqit ėshtė njė kėngė qė prekė
  dhimbjen kombėtare e realizuar nė atė formė qė do ju qėndroi tė gjitha
  kohėrave.


  KĖNGĖ DHIMBJESH 30603_1256747868894_1535548066_30558879_871051_n

  KĖNGĖ DHIMBJESH 30603_1256746948871_1535548066_30558878_4653492_n
  KU I KAM SHOKĖT E MIJ

  Hallet me mi qa
  a thue vijnė bilbilat
  vuejtjet me mi ba
  A ka kund pranverė
  pėr mue gėzim a ka
  kėndoni shokė njė herė

  ma shtoni sevdanė.

  Pse m“bani me vdekė
  si sju vjen gjynah
  a mė shihni tue hjekė
  sa nė hall kam ra.

  A ka kund pranverė
  pėr mue gėzim a ka?
  Kėndoni shokė njiherė
  ma shtoni sevdanė.<Photo
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte


  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  KĖNGĖ DHIMBJESH Empty Re: KĖNGĖ DHIMBJESH

  Mesazh nga shaban cakolli 5/12/2012, 22:38

  KADRI MANI SHQIPE MALI
  Teksti:Shaban Cakolli  Bajnė kuvend mali me malin

  A e njohėt ju Kadri Manin
  E ka njoh ēdo lis e kodėr
  Prej se ishte Kadriu i vogėl
  Kokėn lart e shpatullgjani
  Ati i thonin:Kadri Mani
  Qė ēdo ditė rrugėtoj nė mes nesh
  pėr tė iu kthye folesė n“Makresh
  Nga Gollaku e Artana
  Qasi djali nuk ban nana
  Qė rrugėtoj nė vapė e ngricė
  Me i ndjekė mėsimet nė Pėrlepnicė
  Nė Gjilan e nė Prishtinė
  Me nxanė djali diturinė
  Ato ishin vitet dyzet
  me furtuna e me rrebesh
  na zotonte regjim i keq
  mos me i lanė shqiptart me ecė
  Mos me u nxe dielli te dera
  me i mbajtė n“terr nėn xhemba e tela
  Nuk e dinte shkja dushmani
  se nuk mbyllej Kadri Mani
  si kish njoftė shkjau Kadri Manat
  pėr atdhe i thyajn prangat
  Kadri Mani mendjehollė
  zemra i rrihte veē pėr Kosovė
  nisi punėn me ditar n“dorė
  n“shkollė t“Gollakut nė Keqekollė
  se penguan vapė as ngricė
  pėr inatė tė kėsaj hordhisė
  me i dhanė dije rinisė
  me zell punėn e kish nisė
  Ky veprim i bac Kadrisė
  n“palcė ja futi frikėn sllavisė
  Pėr ta ndal hapin e tij
  ja vuan prangat e shtinė n“qeli
  Pesė herė burgje,n“proces t“montuem
  nuk e ligen,veq e forcuen
  Neper burgje 17 vjet
  doli rreze e vigjilent
  Njė njeri siq ish ai
  se pėrulte,burg as stuhi
  Kadri Mani dritė si pisha
  hapi shkolla,nxor revista
  shkrou libra pėr komb e besėn
  Pėr tė madhen Nėnė Terezėn
  Ruajti e ndriti gjuhen shqipe
  nxor revisten"Shqipėri Etnike"
  Njeri i madh me misione t“mėdha
  Sot me ne nuk jeton ma
  Ka lėnė nam,e ka lėnė vepra
  qė s“harrohet sa tė jenė jeta
  Nuk harrohet vepra e tij
  hyn nė libra e poezi
  hyn nė kėngė me qyfteli
  Ngado shqip ku jehon zani
  Do t“kujtohet Kadri Mani

   Ora ėshtė 23/9/2023, 13:37