Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 16/6/2010, 17:14

  Gratė nė familjet Rome janė tė diskriminuara,dhe dhuna fizike ndaj tyre ėshtė shumė e shprehur.
  Arsyeja pse ndodhė ky diskriminim ndaj tyre ėshtė sepse gratė Rome nė Kosovė kanė nivel tė ultė tė arsimimit dhe po ashtu kanė pjesėmarrje tė ulėt nė punsim nė shėrbimet publike etj.Vajzat Rome nė Kosovė martohen shumė tė reja madje shumica prej tyre martohen nėn moshėn 15 vjeēare,dhe si rrjedhojė e kėsaj papjekurie seksuale mungon planifikimi familiar dhe pikėrishtė kėtu sipas mendimit tim lindin problemet familiare.Edhe pse shum pak ēifte Rome janė tė martuara nė mėnyrė institucionale ėshtė konstatuar se ndarjet ndėrmjet ēifteve,bėhet pikėrishtė pėr shkak tė dhunės nė familje, dhe nė mungesė tė plnifikimit familiarė ku njė grua Rome lindė deri nė 12 fėmijė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 39
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga Morena prej 17/6/2010, 16:41

  Tmerr!
  Dhuna eshte mungese kulture dhe faktor i nje prapambetje te gjere mendore.Me shume nje ideologji e gabuar qe mbizoteron.
  Nqs i do te miren femijes tend,duaje,mesoje te eci me kembet e veta, te jete i afte te dalloje i pavarur nga askush te miren apo te keqen qe
  neser kur te jete prind te jete nje shembull/idhull per femijet e tij.
  Nqs tek nje femij perdoret dhune'ajo i trasmetohet atij ne gjak' dhe po te njejten do te beje me femijet e tij ne te ardhmen.Pra nje faktor iprapambetjes qe trashegohet.......
  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga Vizitor prej 17/6/2010, 21:23

  kete qe solli morena e kam parasysh paksa jo ne teme hahahahah ndersa sa i perket asaj qe sjell gishteza une mendoj qe nese ndalemi te dhuna ne familje dhe perkatesia etnike, ketu nuk i kisha fute vetem gabelet-romet por gjithsesi edhe shqiptaret, si rezulltat i dhunes ne familjet shqiptare per t'mos me lene mua te shtoj apo ta teproj, mjafton t'i lexoni te perditshmet tona "faqet e zeza" te gazetave dhe bindeni se s'kem pse t'i shikojme romet perderisa tanet jane me te arsimuar dhe dhunen e aplikojne me teper se sa vet gabelet!
  Martesat ne moshe te re, edhe ketu i ke shqiptaret pas tyre, s'i shihni malesite e rajoneve te ndryshme qe martohen posa u jipet rasti perderisa nese jo ia therrin edhe ne Serbi e martohen me serb plus thojne "ma mire serb se shqiptare si ka ardhe koha", pse mi!? se shqiptari e ka pak dhunen perqef gruas e ato e thon troē...

  Loqki
  Loqki
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 234
  Data e rregjistrimit : 17/03/2010

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga Loqki prej 18/6/2010, 15:23

  Ketu ku jetoj une ,,eshte nje familje nene edhe bije qe jetonin me nje tmerr ne shtepi sepse xhaxhai i kesaj vajze qe kishte vetem 16 vjece abuzonte ne te ,,duke pasur mbeshtetjen e te emes sepse e ema ishte e kercenuar nga ky edhe shoqeria e keti njeriu domethene xhaxhait ,,edhe ishin nga ana jone nga lezha ,,ku ka me keq se nje abuzo te keti lloj ,,qe po ndodh gjdo dite kjo gje ku jan politikanet qe nuk bej nje ligj te ket nje denim me vdekje per keta njerez ,,pse vall ndodh kjo gje
  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga Vizitor prej 18/6/2010, 20:40

  ashtu pra, keto gjera jane te tmerrshme por sikur t'ishin Loqki ata fqinjet e mi, do i ftoja policine sa per t'ua bere me dije e ndoshta do e merrja ne telefon edhe at kryemadhin kishe me thane at kryeministrin Sali Berisha a si e pat emrin ai "patrioti" e do i thoja eja shikoni se ne ē'shekull jetohet aty-ketu!
  stavri
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga stavri prej 19/6/2010, 10:33

  duhet cik dhune vallai se ska lezet vec harmoni:P

  Sponsored content

  default Re: Dhuna nė familje dhe pėrkatėsia etnike?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 3/7/2020, 18:48