VIOLINE, NUK NDRYSHON KURRE

  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default VIOLINE, NUK NDRYSHON KURRE

  Mesazh nga Vizitor prej 24/11/2008, 13:05

  Nder instrumentat me tela,eshte padyshim me i njohuri dhe me i vleresuari.
  Lindur ne Itali arrin maksimumin e perfeksionit ne fund te viteve 600 e fillim te 700.
  ANTONIO STRADIVARI nje nga maestrot me te medhenj te te gjitha kohrave firmosi violinen e tij te pare ne 1665 dhe te fundit ne moshen 95 vjecare.
  Sot kane ngelur rreth 500 cope ne te gjithe boten dhe cmimi i tyre arrin shifra marrramendese

   Ora ėshtė 23/9/2019, 01:51