Psikologjia e Ngjyrave

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Psikologjia e Ngjyrave

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 18/2/2011, 22:25

  Ja te shohim se si shpjegohen ngjyrat qe na pelqejn ne gjuhen psikologjike.
  Perse na terheq ne veshje nje lloj ngjyre si prsh ngjyra e verdhe , e kalter , e zeze, e kuqe, vishnje..etj,
  A jan ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej neshe nese Po te shikojm cfare flasin ngjyrat

  Ti hedhim nje sy shkurtimisht kuptimit qe kan ngjyrat baze ne hemisferen perendimore.
  ky informacion do t'ju ndihmoj se cilat ngjyra ju pershtaten me shume .


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Psikologjia e Ngjyrave

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 18/2/2011, 22:27

  E zeza
  Kjo eshte ngjyra e autoritetit dhe e fuqise. Rrobat e zeza i bejne njerezit te duken me te dobet. Ndonjehere kjo eshte nje ngjyre qe e lidhin me djallin (per shembull, kaubojsi me kapele te zeze pothuajse gjithmone ka qene personazh negativ). Ne hemisferen perendimore, e zeza eshte e lidhur me zine per te vdekurin. E zeza eshte ngjyre serioze qe evokon emocione te forta; eshte e lehte tei impresionosh njerezit kur je veshur krejt me te zeza.

  E bardha
  Per pjesen me te madhe te botes, kjo eshte ngjyra qe lidhet me pafajesine (kujtoni veshjet e dasmes); me pastertine (mjeket me bluza te bardha) dhe me sigurine qe ndjen njeriu ne driten e diellit (gjerat behen te frikshme naten, jo diten me diell!). Ajo perdoret gjithashtu, per te shprehur mungesen e ngjyres. Ne disa shtete te Lindjes, e bardha lidhet me zine per te vdekurin.

  Grija
  Kjo ngjyre eshte me teper e lidhur me gjerat praktike, te perjetshme, te rendomta dhe solide ne jete. Grija e ekzagjeruar i ben njerezit te mos ndjejne thuajse asgje. Megjithate, qofte edhe pak ngjyre gri i shton produktit tuaj ate ndjenjen e fortesise se gurit. Disa nuanca te grise lidhen me moshen e vjeter, vdekjen, taksat, depresionin ose humbjen e sensit te drejtimit.

  E kuqja
  E kuqja eshte ngjyra e energjise. Ajo lidhet me levizjen dhe me emocionet. Njerezit e rrethuar nga e kuqja ndjejne se zemra e tyre rreh shume shpejt. Kjo eshte absolutisht ngjyra e gabuar per dhomen e nje foshnjeje por eshte e persosur per tei bere njerezit te gezuar. Veshja e rrobave te kuqe e ben njeriun te duket paksa me i shendoshe dhe natyrisht te dallohet me lehte nga te tjeret. (Disa studime tregojne se makinat e kuqe behen me shpesh viktime e gjobave, por kjo vjen ndoshta sepse ata qe kane makina te kuqe i ngasin ato me shpejt ose polici i ve re me shpejt makinat me kete ngjyre). E kuqja nuk eshte ngjyre e mire po te perdoret me shume se sa duhet, por perdorimi i nje njolle te vogel te kuqe aty ku duhet eshte dieka me vend ne disa raste (nje shenjez e kuqe ne nje dhome neutrale terheq vemendjen e vizitorit nje kravate e kuqe me nje kostum blu dhe me kemishe te bardhe krijon energjine e duhur per te terhequr syrin. E kuqja eshte simbol i jetes (i jetes se kuqe si gjaku!) dhe per kete arsye, eshte ngjyra qe veshin nuset ne Kine. E kuqja perdoret ne festat qe kane si teme dashurine dhe bujarine (trendafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.) por ngjyra e vertete e dashurise eshte roza. Ngjyra roze eshte me qetesuesja e te gjitha ngjyrave e shpesh, kriminelet me te rrezikshem vendosen ne qeli ngjyre roze sepse sie tregojne studimet kjo ngjyre shterron energjite dhe qeteson agresionin.

  Blu
  Pyesni njerezit se cila ngjyre u pelqen me shume dhe shumica e tyre do te thone bluja. Nje pjese e mire e botes eshte blu (qielli, detet). Kur njeriu shikon ngjyren blu, kjo e ben trupin te prodhoje kimikate qe jane qetesuese. Por kjo nuk eshte e vertete per te gjitha nuancat e bluse. Disa nuanca (ose bluja e tepruar) mund te dergojne mesazhin e ftohtesise. Shume dhoma gjumi jane blu sepse kjo eshte ngjyra e qetesise. Me kalimin e kohes, bluja eshte lidhur me vendosmerine, besueshmerine dhe besnikerine (po ta keni vene re, shume uniforma jane blu). Njerezit jane me produktive ne nje dhome blu sepse jane te qete dhe te fokusuar tek ajo qe kane ne dore. Disa studime tregojne se peshengritesit ngrejne me teper pesha ne nje palester blu e ne fakt, pothuajse te gjitha sportet kane me teper sukses ne mjedise blu.

  Jeshilja
  eshte ngjyra e rritjes, e natyres dhe e parase. eshte nje ngjyre qetesuese dhe shume e kendshme per shqisat. Jeshilja e erret lidhet me terma te tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet perdorin dhoma ne jeshile te lehte sepse eshte gjetur se ato i qetesojne pacientet. Kjo eshte gjithashtu ngjyra qe lidhet me ziline, fatin, bujarine dhe pjellorine. eshte gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

  E verdha
  E verdha e gezuar eshte ngjyra e diellit qe lidhet me qeshjen, lumturine dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe eshte gjithashtu ngjyra e te qarit. Studimet tregojne se foshnjet qajne me shume ne dhoma te verdha; njerezit nxehen me shpejt ne mjedise me kete ngjyre. Ajo ka fuqine per te shpejtuar metabolizmin dhe per te nxitur mendime krijuese. E verdha mund te kthehet shpejt ne ngjyre te padurueshme nese perdoret me teper se duhet, por kur perdoret me kursim ajo mund te sherbeje si mjet i efektshem per te shtuar shitjet. Disa nuanca te se verdhes lidhen me poshtersine, por nuancat ngjyre ari lidhen me premtimin e nje te ardhmeje me te mire.

  Portokallja

  Kjo eshte ngjyra me e guximshme dhe me shperthyese e planetit. eshte ngjyra qe lidhet me ditet e kenaqesive, te lumturise dhe te enegjise, me produktet e ngohta dhe organike. Ajo lidhet gjithashtu me ambicjen. Asgje e qete nuk lidhet me kete ngjyre. Portokallija lidhet gjithashtu me nje fillim te ri ne sjelljen e njeriut.


  E purpurta
  Cefare ngjyre kishin rrobat e mbreterve dhe te mbretereshavee Ishin te purpurta, ngjyra me mbreterore e cila lidhet me pasurine, begatine dhe me sofistikimin e pasur. Por nese perdoret jashte mase ne nje mjedis te zakonshem ajo lidhet me mendjemadhesine dhe artificialitetin. Nese perdoret me kujdes, e purpurta jep nje ndjenje misteri, urtesie dhe respekti. Vajzat adoleshente ne shumicen e tyre zgjedhin nuancat e kesaj ngjyre si me te preferuarat e tyre.

  Ngjyra Kafe
  Kjo ngjyre lidhet me teper me qendrueshmerine dhe miqesine. Njerezit jane gjithnje e me te prirur per te zgjedhur kete ngjyre si favoriten e tyre. Kjo eshte ngjyra e vete tokes dhe nuk ka gje qe e perfaqeson me mire stabilitetin se sa toka. Ajo lidhet gjithashtu me gjerat natyrale dhe organike. Por duhet patur kujdes sepse ne Indi kjo eshte ngjyra e zis [b]


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Psikologjia e Ngjyrave

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 18/2/2011, 22:29

  Kuptimi I ngjyrave sipas Psikologjis dhe Shpjegimi i Tyre

  Qe nga epoka egjyptiane vjen tradita qe disa ngjyra kane nje kuptim
  simbolik. Edhe ne Greqine antike u jepej shume rendesi vleres simbolike te ngjyrave
  dhe po keshtu ne Kine, ne Indi, ne boten islame dhe ne artin paleokristian.

  E kuqja
  Eshte ngjyra e pare e ylberit qe te porsalindurit mesojne te njohin, e
  para ngjyre qe te gjithe popujt i kane dhene nje emer. Eshte ngjyra e levizjes
  dhe e aktivitetit. Drita e kuqe eshte ne fakt ajo me nje interval gjatesie vale
  me te gjere dhe per kete motiv vibracionet e saj mund te kene nje efekt
  stimulues.
  E kuqja eshte ngjyra qe mund te levize me me shpejtesi dhe duke mbajtur
  te lidhur me te shikimin. Eshte demostruar se eskpozimi i te kuqes shton te
  rrahurat e zemres dhe stimulon prodhimin e adrenalines. Me kete ngjyre eshte
  cilesuar Marsi, zoti i luftes, per natyren e tij agresive dhe per shoqerizimin
  e ngjyres me gjakun si dhe planeti i kuq. E kuqja eshte simbol i zemres
  dhe i dashurise, i dinamizmit dhe i vitalitetit, i pasionit dhe sensualitetit,
  i autoritetit dhe i krenarise. Ne artin paleokristian ngjyroseshin me te kuqe
  arkanxhelet dhe serafinet.


  Blu
  Perfaqeson qetesine dhe kenaqesine e thelle. Po te fiksohet shikimi gjate
  tek kjo ngjyre, prodhohet nje efekt qetesie, kenaqesie dhe harmonie. Blu eshte
  ngjyra e detit dhe e qiellit. Per kinezet bluja eshte ngjyra e pavdekesise.
  Bluja eshte ngjyra e qetesise, e heshtjes dhe e prehjes, ngjyra e botes shpirterore,
  e shkrirjes me tempujt, eshte e shoqerizuar me formen gjeometrike te rrethit,
  simbol i perjetesise se shpirtit, bashkesia e qetesise dhe e dinamikes. Ne nje
  dhome blu rrahjet e zemres ulen dhe ndjesia e te ftohtes rritet, ndersa
  objektet duken me te vogla dhe me te lehta.

  E gjelbra
  I perket ndjenjes se
  soliditetit, te stbilitetit, forces dhe qendrueshmerise. Energjia e saj eshte
  nje energji potenciale e mbledhur ne vetvete qe cliron nje tension te brendshem.
  Efekti i stabilitetit te prodhuar nga ngjyra e gjelber prezanton nga nje
  pikepamje psikologjike, vlerat qe nuk ndryshojne. Zgjedhja e kesaj ngjyre
  tregon autovleresim. Ajo eshte ngjyra e natyres dhe e vete jetes, eshte ngjyra
  e rilindjes pranverore, e forces se natyres.
  E gjelber, sipas psikologeve, do te thote force, ekuiliber dhe stabilitet. Mundesisht kjo rrjedh nga fakti qe kristalini i syrit fokalizon driten e gjelber pothuaj korrektesisht ne
  retine dhe per kete arsye syri e percepton nje ngjyre te tille shume
  lehtesisht. E gjelbra eshte e shoqerizuar me Aferditen, perendine e dashurise dhe te pjellorise. Nganjehere e gjelbra eshte e shoqerizuar edhe me nje simbologji negative, eshte ngjyra e zemerimit, e helmit dhe e zilise, ne trupin e njeriut ngjyra jeshile eshte
  shenje e semundjeve te renda dhe e vdekjes.

  E verdha
  Kjo eshte nje ngjyre e ngrohte, ashtu si e kuqja dhe portokallia. Dergon
  rrezatim qe zgjon dhe jep ngrohtesi, duke zgjuar nje ndjenje ekspansioni,
  idealizmi dhe aksioni.
  Ne lindje e verdha eshte ngjyra e Diellit dhe e dhurimit. Ne te gjitha
  rajonet shoqerizimi me ngjyren e verdhe eshte ari, drita dhe fjala.

  Ngjyra lejla
  Lind nga perzierja e te kuqes me blu, eshte ngjyra e shnderrimit, e
  tranzicionit dhe e misterit. Ngjyre tradicionale e mistikes, e shpirterores,
  por edhe e erotikes, ajo tregon bashkimin e te kundertave dhe sugjestionimin.

  Ngjyra kafe
  I pergjigjet ndjeshmerise se dickaje trupore. Nje nevoje e forte,
  indiference ose refuzim ndaj kesaj ngjyre, perkthehet respektivisht si nje
  sjellje precize ndaj asaj qe eshte materiale dhe ndaj kenaqesive fizike.

  Ngjyra gri
  Eshte ngjyra e neutralitetit perfekt, nje toke pa asnje privacion te jetes.
  Zgjidhet per te percaktuar nje distance dhe nje mosbashkeveprim.

  E zeza
  Ne ditet e sotme eshte nje ngjyre mjaft e vleresuar ne moden femerore per
  karakteristiken qe ka, te te tregoje me te dobet. Por e zeza ka pasur nje domethenie
  zije, trishtimi dhe vdekjeje. Ne artin paleokristian, me ngjyren e zeze
  paraqitej djalli.

  E bardha
  Drita e bardhe permban te shtata ngjyrat e ylberit. Eshte ngjyra e
  pastertise se kulluar, e pafajesise, e lindjes, e saktesise. Ne Japoni e bardha
  eshte ngjyra e vajtimit. Ne artin paleokristian, pikturoheshin me te bardhe
  veshjet e shenjteve dhe te femijeve.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Psikologjia e Ngjyrave

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/9/2019, 02:55