9 planetet

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default 9 planetet

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 25/1/2012, 01:11

  1.MERKURI
  Planet shume I vogel dhe eshte me afer diellit se ēdo planet tjeter
  -Eshte jashtzakonisht I nxehte gjate dites por naten shume shume I ftohte
  -Nje dite zgjat 59 dite tokesore
  -Largesia nga dielli 57.900000km
  -Rrotullimi rreth diellit 88 dite

  2.AFERDITA
  Eshte planeti me afer tokes .Re helmuese e mbeshtjellin nxehtesine e diellit dhe e bejne ate planetin me te nxehte nga te gjithe.
  Ky planet rrotullohet sipas akrepave te ores
  -Nje dite ketu zgjat 243 dite toke
  -Largesia nga dielli 108 200000km
  -Rrotullimi rreth diellit 225dite

  3.TOKA
  Nqse toka do ishte me afer diellit,uji do te mbaronte duke u zier dhe nqse do ishte me larg uji do ngrinte e do behej akull
  -Nje dite 24 ore
  -Largesia nga dielli 149 600 000km
  Rrotullimi rreth diellit 365 dite 5 ore 48 minuta

  4.Marsi
  Stinet dhe planeti I kuq pasi shkembinjte dhe toka e tij kane ngjyre kafe te kuqerreme.Eshte shume me I ftohte se tokedhe ka pothuaj gjysmen e madhesise se saj
  -Nje dite zgjat 24 ore 37 minuta
  -Largesia nga dielli 228 000 000 km
  -Rrotullimi rreth diellit 687 dite

  5.JUPITERI
  Eshte mbreti I planeteve I pari dhe me I madhi I planeteve gjigande i perbere prej gazi ,ka ngjyra te bukura me vija dhe vorbulla te shkaktuara nga ererat dhe stuhite.
  -Nje dite zgjat 10 ore
  -Largesia nga dielli 778 300 000 km
  -Rrotullimi rreth diellit 11 vjet 315 dite


  6.SATURNI
  Unazat e tij jane breza prej akulli e shkembinj.Jane te shndritshem dhe shume te bukura.Eshte planeti II me I madh.
  -Nje dite zgjat 10 ore 39 minuta
  -Largesia nga dielli 1.427.000.000 km
  -Rrotullimi rreth diellit 29 vjet 167 dite

  7.URANI
  Eshte sfere me ngjyre hiri e blu I perbere prej ajri dhe uji,me shkembinj te shkrire ne qender te tij.Rrotullohet rreth diellit ,duke qendruar I anuar ga njeri krah.
  -Nje dite 17 ore 18 minuta
  -Largesia nga dielli 2.869.000.000 km
  -Rrotullimi rreth diellit 84 vjet 6 dite

  8.NEPTUNI
  Planeti me I vogel nga planete gjigande ,prej gazi dhe ka unaza shume te errata.Eshte sfere ne ngjyre blu me shume re te bardha
  -Nje dite 18 ore
  -Largesia nga dielli 4.496.000.000km
  -Rrotullimi rreth diellit 164 vjet 288 dite


  9.PLUTONI
  Planeti me I vogel I sistemit –diellor ka sjellje te ēuditshme .Ai eshte zakonisht me larg se te gjithe planetet e tjere nga dielli,por rrotullimi I tij I ēuditshem e ēon ate me afer te neptuni( ne nje pjese te udhetimit te tij.
  -Nje dite zgjat 6 dite e 9 ore
  -Largesia nga dielli 5.900.000.000 km
  -Rrotullimi rreth diellit 248 vjet 183 dite


  $EB@$TJ@N
  Fond@WebMaster
  Fond@WebMaster

  Shteti Shteti: Shqiperia
  Postime: 14208
  Mosha Mosha: 19

  http://kuqezi.albanianforum.net

  Mbrapsht nė krye


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 19/9/2019, 02:55