Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Diellza Kolgeci

    **GISHTEZA**
    **GISHTEZA**
    Founder & Administratore


    Numri i postimeve : 3718
    Vendi : andej ,kendej
    Data e rregjistrimit : 27/05/2007

    Diellza Kolgeci Empty Diellza Kolgeci

    Mesazh nga **GISHTEZA** 9/9/2007, 12:41

    Unė, pretendentja pėr kryeministre

    Emri i saj lidhet me pasarelat, kėngėn apo aktrimin. Sė fundi edhe si stiliste mode. Por Diellza Kolgeci synon shumė mė tepėr se kaq. Vajza e politikanit kosovar rrėfen planet e saj. Ku pėrfshihet edhe njė libėr autobiografik. Dhe ca sekrete tė tjera...

    Drita LOSHI - Jeta

    E keni imagjinuar ndonjėherė njė vajzė qė njihet si balerinė, kėngėtare, modele, stiliste, shkrimtare dhe qė synon politikėn? Nėse do ta pėrfytyronit, ajo do tė kishte vetėm pamjen e Diellza Kolgecit, 27-vjeēares nga Prishtina, qė pasi bėri emėr nė botėn e modės, studioi pėr dizajn nė Nju-Jork dhe i ėshtė futur studimeve nė shkencat politike. Duket si njė botė ėndrrash, por ja qė ėshtė e vėrtetė. Sa ē’janė tė vėrteta edhe ato dhjetėra sfilata mode e bukurie, ku ka marrė sė bashku me ēmimet e fituara, katėr kėngėt e realizuara dhe dy filma, prodhime kosovare. Por e gjitha kjo nuk ėshtė rastėsi. Sepse Diellza, veē talentit tė lindur, ka dhe ambicien dhe guximin e duhur qė e bėjnė tė ecė pėrpara. Por ka edhe njė gjė qė ajo vazhdon ta ruajė me fanatizėm: jetėn private. Tenton ta mbajė sekret, ndonėse unaza e artė nė gishtin e saj flet mjaft... Ndėrsa pėr tė tjerat nuk ėshtė dhe aq e kursyer nė fjalė. Sidomos kur bėhet fjalė pėr pasionet e saj.

    Karrierė shumėvjeēare e ndėrtuar nė fusha tė ndryshme, prej missit, modeles, kėngėtares, aktores dhe sė fundmi edhe dizenjuese. Si e shpjegon qėndrimin kaq tė gjatė nė top formė?
    Tė gjitha fushat ku jam shfaqur i konsideroj thjesht si njė pasion i ēastit, mė tepėr si hobby sesa profesion i mirėfilltė. Pėrveē dizajnit, pėr tė cilin kam bėrė njė shkollė, nė tė gjitha sferat nė tė cilat kam punuar, jam munduar maksimalisht tė jem sa mė e pėrkryer. Besoj nė perfeksionizėm, dhe mendoj se kjo ka bėrė qė tė mbetem gjithnjė aktuale dhe nė top formė pse jo.

    Po cilat mund tė quhen fillimet e karrierės suaj?
    Pėr herė tė parė para publikut jam shfaqur si balerinė nė moshėn 5-vjeēare, ndėrsa prej moshės 7-vjeēare kam filluar tė kėndoj nė festivalet e fėmijėve. Pasi kam mbushur tė pesėmbėdhjetat kam filluar tė paraqitem nė spektaklet e bukurisė. Ndėr pasionet e mia ėshtė edhe aktrimi. Jam shfaqur nė dy filma, por dua tė veēoj filmin e regjisorit Ekrem Kryeziu, “Dashuria e bjeshkėve tė nėmuna” i xhiruar nė vitin ’97.

    A mendon se duke lėvizur nga njė sferė nė tjetrėn ke arritur tė jesh e pėrkryer nė tė gjitha?
    Nuk kam dėshirė tė shfaqem shpesh dhe kudo, por kur e bėj, kam dėshir tė jem e pėrsosur. P.sh., te kėnga “Kleopatra” kam angazhuar 12 aktorė profesionistė dhe ndonėse shija ėshtė relative, nė tė shumtėn e rasteve jam e kėnaqur me veten dhe kam marrė komplimente.

    Ku e ndjen veten mė tė kompletuar?
    Tė gjitha i dua. Modelimi ka qenė ėndėrr e fėmijėrisė, por prej tij kam pėrfituar materialisht. Tė kėndoj mė pėlqen, sepse aty nuk shfaqem vetėm si kukull. Nė dizajn shpreh aftėsitė e mia si dizajnere dhe mundohem tė jem gjithnjė origjinale, ndėrsa nė aktrim do jap mė shumė nė tė ardhmen.

    Cilin nga spektaklet do ta vlerėsoje si mė tė suksesshmin?
    Kam marrė pjesė nėpėr shumė spektakle, por jashtė Kosovės jam paraqitur nė “Miss Flaka”, nė Maqedoni nė vitin ‘95, ku nė mesin e vajzave nga tėrė trojet shqiptare, jam zgjedhur e para, kam fituar nė “Miss plazhi” nė vitin ‘94 ose ‘95, nė Ulqin tė Malit tė Zi, ku kanė marrė pjesė vajzat nga ish-Jugosllavia, dhe paraqitja e fundit jashtė vendit, nė vitin 2002 nė “Miss Evropa”, kam hyrė ndėr pesė vajzat mė tė mira dhe jam zgjedhur “Miss body of Europe”.

    Thuhet se bukuria ėshtė shumė e rėndėsishme kur vendos tė merresh me art. Ē’ i duhet tjetėr njė femre pėr t’u bėrė e suksesshme?
    Paraqitja e jashtme ėshtė vėrtetė ėshtė primare, por nė fund tė fundit nuk ėshtė vetėm ajo qė vendos. Pėr t’u bėrė e suksesshme nevojiten edhe cilėsi tjera, nė radhė tė parė menēuria. Kėto tė dyja mendoj se janė tė ndėrlidhura. Sidoqoftė, pamja e jashtme mė ka ndihmuar shumė, sepse gjėrat i kam arritur pa shumė mund. Veten e konsideroj edhe fatlume.

    Si njė modele veterane tashmė, a mendon se mund tė jetohet nga ky profesion nė Kosovė?
    Unė kam jetuar nga kjo, sidomos nga marketingu, sepse kam pozuar pėr shumė postera, fotografi etj. Ato pastaj i kam investuar nėpėr revistė personale tė modės.

    A ke pozuar ndonjėherė nudo?
    Jo asnjėherė. Kur u zgjodha “Miss body of Europe”, me kontratė e kisha tė caktuar tė shkoja nė Milano pėr tė bėrė ca fotografi me rroba plazhi, por ndonėse shkova, nuk i bėra ato foto. Aty duhej tė paraqitesha si njė kukull, dhe meqė nuk u ndjeva vetvetja, nuk e bėra. Gjithashtu gjatė luftės kisha ofertė qė tė pozoja pėr njė piktor nė Nju-Jork, jo nudo, por me njė ēarēaf, gjė qė nuk pranova, ndonėse njė orė pozimi paguhej 500 dollarė.

    Ku je prezantuar si dizenjuese?
    Modelet e mia i paraqes nė butikun tim-atelie. Tė gjitha gjėrat janė unike dhe punoj vetėm me porosi. Por nuk kanė munguar edhe sfilatat, mė e fundit prej tė cilave ishte koncepruar si shfaqje teatrale. E tėrė sfilata ka qenė e shoqėruar me aktrim dhe jam munduar tė paraqes problemet shoqėrore: titullohej “Shqip”, dhe mesazhi i saj ishte qė tė zgjohemi nga gjumi, dhe t’i marrim gjėrat nė duart tona.

    Ku e gjen frymėzimin pėr tė stiluar?
    Mė pėlqejnė dizajnet elegante me vijė tėrheqėse, por nė stilimet e mia vėrehen edhe elemente dhe detaje tė traditės shqiptare, natyrisht tė modernizuara.

    Je prezantuar ndonjėherė nė Shqipėri?
    Jo, ndonėse kam kontakte me regjisorin Petri Bozo, i cili mė ka ftuar qė tė prezantohem atje. Ndoshta nė tė ardhmen.

    Kur je nė qendėr tė vėmendjes dhe tė fotoaparatit, ēfarė ndien dhe ēfarė mundohesh tė ofrosh?
    Pozimi ėshtė puna mė e lodhshme, sepse nė radhė tė parė duhet tė kesh shumė durim. Unė fotot i bėj vetėm kur jam e detyruar. Mundohem tė jem sa mė e natyrshme.

    Tė ka ndodhur ndonjėherė tė humbasėsh vėmendjen apo kontrollin?
    Jo, ndonėse gjatė njė sfilate mė ka ndodhur qė tė ndalet muzika, por nuk e kam ngadalėsuar hapin, kam vazhduar pa u shpėrqendruar fare. Me gjithė pėrvojėn, mė shoqėrojnė vazhdimisht emocionet dhe stresi, por kėto mė shtyjnė tė merrem me art.

    Shumė femra ėndėrrojnė famėn, ti qė e ke arritur kėtė, ēfarė ndien nė tė vėrtetė? Tė bėn tė ndiehesh mirė apo nuk tė bėn pėrshtypje?
    Unė jam rritur nė njė familje qė ka qenė gjithnjė nė qendėr tė vėmendjes, dhe mund ta them qė fama nuk mė pengon. Nė jetėn e pėrditshme as nuk mendoj se dikush po mė sheh me sy tjetėr. Mundohem tė jem sa mė e thjeshtė dhe e rėndomtė. Por prania ime nė mjedise tė ndryshme ngjall reagime, pėr shembull kur shkoj nė fakultet dhe hyj nė lokal, tė gjithė mė shikojnė me njė sy tjetėr, kinse unė nuk duhet as tė pi kafe apo kushedi ēfarė. Kosova ėshtė vend i vogėl dhe nuk mendoj se ka njerėz VIP, por vetėm fytyra publike dhe jopublike. Mė duket gjė e kotė nėse dikush jeton me mendimin se ėshtė dikush dhe izolohet duke dashur tė veēohet nga tė tjerėt.

    Si i vlerėson modelet tjera nė Kosovė, mendon se janė nė nivel tė modeleve tė vendeve perėndimore?
    Ka shumė vajza tė bukura qė i plotėsojnė kriteret pėr tė qenė modele tė suksesshme, por prezantimi i tyre varet nga kushtet nė tė cilat jetojmė. Te ne nuk ka agjenci modelesh, prandaj edhe vajzat e kanė shumė tė vėshtirė tė depėrtojnė. Ndėrsa te spektaklet e bukurisė, nė shumė raste titujt blihen apo jepen me kushtėzime. Kjo ndodh mendoj pėr shkak se nė Kosovė vazhdon tė mos merren parasysh vlerat dhe cilėsitė reale.

    Po oferta pėr filma tė tjerė?
    Po, kam pasur njė ofertė pėr pjesėn e dytė tė filmit “Dashuria e bjeshkėve tė nėmuna” dhe po pres me padurim tė fillojmė punėn, sepse skenari mė ka pėlqyer jashtėzakonisht shumė. Kėtė herė do tė angazhohem edhe mė shumė, qė rolin ta realizoj sa mė mirė.

    Pse ke zgjedhur tė studiosh pėr shkencat politike?
    Sepse nė tė ardhmen pretendoj tė merrem me politikė. Nuk ka si tė jetė ndryshe pėr vajzėn e njė politikani, apo jo? Tė provoj veten nė politikė, ka qenė gjithmonė synimi im. Dhe nuk ndalem kėtu: pikėmbėrritja do tė jetė patjetėr ndonjė post i lartė politik.

    Ku e sheh veten nė tė ardhmen, p.sh. pas dhjetė vjetėsh?
    Kryeministre. Atėherė do ta kem edhe moshėn e duhur. Faktikisht ato qė zėnė vendin kryesor tė pėrparėsive tė mia tani pėr tani janė studimet dhe brenda dhjetė vjetėsh planifikoj tė realizoj shumė gjėra; tė krijoj familjen time, tė bėhem nėnė, pavarėsisht nėse disa gjėra duhet t’i anashkaloj. I dua shumė fėmijėt dhe ndonėse tė qenit nėnė e shoh me njėfarė frike, jetoj qė tė shoh njė Diellzė tė vogėl, apo njė Diellzon.

    Plane tė mėdha kėto...
    Por nuk kam vetėm kaq. Sepse ndonėse jam e re nė moshė, mendoj se jeta ime ėshtė e veēantė dhe pėr kėtė arsye kam planifikuar tė shkruaj njė libėr autobiografik. Kam filluar, por ka shumė punė pėr ta shkruar, sepse kam shumė gjėra dhe ngjarje qė duhet t’i pėrfshij nė tė. Libri do tė jetė i ilustruar edhe me fotografi etj. Ndėrsa sė shpejti do tė realizoj videoklipin e kėngės “Kleopatra”, qė pritet tė shfaqet diku nga fundi i prillit.

    Thua se ke njė jetė interesante. Pėrpara se tė lexojmė librin, a mund tė na thuash se cila mund tė ishte ngjarja mė interesante e pėrfshirė aty?
    Ka shumė, por njė ngjarje qė ka ndikuar nė personalitetin tim ka qenė ballafaqimi me vdekjen. Prej ēastit kur jam ballafaquar me vdekjen, unė jam liruar nga ndjenja e tė qenit gjithmonė e pėrsosur, sepse tani mendoj se nuk ka rėndėsi se si shfaqesh para tė tjerėve, me rėndėsi ėshtė qė vetė tė ndjehesh mirė. Kjo ngjarje tronditėse mė ka ndodhur nė 2001. Ka shpėrthyer njė gjenerator, kam mbetur vetėm nė dhomė dhe mė ėshtė dashur tė pėrballem vetėm me situatėn. Por, unė jam e fortė dhe me guxim e kam tejkaluar, sado qė rreziku ka qenė shumė i madh. Mund ta quaj veten me fat qė kam shpėtuar.

    Ndonjė tė re nė jetėn private?
    Tė reja ka shumė, por kėsaj radhe nuk do t’i zbuloj, sepse ende nuk jam e gatshme pėr njė gjė tė tillė.

    Sė paku mund tė na tregosh nėse e ke gjetur dashurinė e vėrtetė...
    Nuk mund tė them asgjė konkretisht. Ka diēka, por... pritet tė kurorėzohet nė tė ardhmen. Kėrkoj ndjesė qė nuk mund tė jap mė shumė hollėsi tani...

    Mashkulli ideal pėr ty, ēfarė karakteristikash duhet tė ketė?
    Mė mirė tė shprehem mashkulli i Diellzės... nė radhė tė parė duhet tė jetė ai qė mė kupton. Nuk ka rėndėsi pamja e jashtme, pozita shoqėrore apo materiale. Ndoshta sepse jam rritur nė kushte tė mira, ku gjithēka ka qenė me bollėk, ato nuk mė kanė tėrhequr asnjėherė. Nuk ka rėndėsi qė mashkulli tė ketė pamjen, paranė apo famėn. Por dua tė jetė njeri qė di shumė, me tė cilin mund tė diskutoj tė gjitha temat dhe qė nuk do tė mė shohė vetėm si femėr, por edhe si shok apo personalitet.

    Meqenėse synon politikėn, mund tė na bėni edhe disa analiza. Pėr shembull kė do tė vlerėsoje si femrėn mė tė zonjė nė politikėn e Kosovės?
    Ajo qė mė pėlqen pėr guximin dhe vendosmėrinė ėshtė Edita Tahiri, sepse zėri i saj ėshtė dėgjuar, pavarėsisht tė qenit femėr. Dhe pasi idetė e saj nuk janė pėrputhur me idetė e partisė, nuk ka hezituar tė largohet nga partia dhe pozita e deputetes, qė tė mos jetė vetėm kukull, por tė marrė diēka nė duart e saj.

    Porosia pėr vajzat qė duan tė merren me modelim, kėngė apo aktrim?
    Tė kenė guxim pėr tė provuar veten aty ku ndiejnė se mund tė japin diēka, dhe tė vendosin vetė pėr fatin dhe tė ardhmen e tyre. Jeta nuk ėshtė e gjatė, ndaj merreni fatin nė duart tuaja, sepse nė tė kundėrtėn nuk do tė arrini asgjė.
    ------------------------
    **GISHTEZA**
    **GISHTEZA**
    Founder & Administratore


    Numri i postimeve : 3718
    Vendi : andej ,kendej
    Data e rregjistrimit : 27/05/2007

    Diellza Kolgeci Empty Re: Diellza Kolgeci

    Mesazh nga **GISHTEZA** 9/9/2007, 12:47

    Intervista
    DIELLZA KOLGECI

    Me Adelinėn na lidhi i dashuri i saj
    Manjola Bregasi
    ----------------------
    Me njė bukuri tė veēantė dhe trupin e gjatė, Diellza Kolgeci, 27 vjeē, tėrheq gjithmonė vėmendjen aty ku ėshtė e pranishme. Bukuroshja kosovare, e cila e nisi karrierėn nė botėn e artit si modele, pėr tė vijuar mė pas edhe me muzikėn e aktrimin, duket se momentalisht ėshtė
    hkėputur disi nga kjo fushė pėr tė qenė mė tepėr e impenjuar nė aktivitete, qė lidhen me jetėn politike dhe sociale tė Kosovės. E pėrfolur shpesh edhe pėr marrėdhėniet e saj private, ajo gjithsesi kėrkon tė mos lasė rreth kėsaj ēėshtjeje, ndėrsa sqaron disa nga komentet, qė i janėbėrė shoqėrisė sė saj me kėngėtaren e njohur Adelina Ismajli.

    Cilat janė impenjimet aktuale tė Diellza Kolgecit nė Prishtinė?

    Primare pėr mua momentalisht ėshtė organizata e tė rinjve tė Kosovės, qė quhet Fuqia e Rinisė (FER). Eshtė njė organizatė, qė ka mbledhur tė rinj nga zona tė ndryshme tė Kosovės dhe ka njė program socialo-politik, ku organizojmė debate tė ndryshme, qė kanė tė bėjnė nė pėrgjithėsi me jetėn e rinisė dhe tė shoqėrisė civile nė Kosovė.

    Ke performuar edhe si kėngėtare pak kohė mė parė. Ku qėndron muzika nė jetėn tėnde?

    Muzika, modelimi, aktrimi dhe arti nė pėrgjithėsi mė kanė pėrcjellė qė nga fėmijeria. Eshtė njė lloj hobi, njė lloj relaksimi i shpirtit, qė unė e quaj sport i shpirtit dhe e bėj kohė pas kohe, por nuk ėshtė diēka me tė cilėn dua tė merrem profesionalisht. Unė kam studiuar nė shkollėn e modės nė Nju Jork pėr dizajn dhe tani jam duke pėrfunduar Fakultetin Juridik. Arti ėshtė diēka sekondare.

    Po karrierėn si modele, do ta vazhdosh?

    E kam mbyllur kėtė karrierė qė nė vitin 2002, kur mora pjesė nė “Miss Evropa”, ku Kosova pėr herė tė parė ėshtė prezantuar si shtet dhe nga ku jemi kthyer me shpėrblime tė mira.

    Gjithmonė ka pasur thashetheme pėr jetėn tėnde private...
    Jeta ime private nuk lidhet aspak me jetėn time profesionale. Nėse diēkanė tė ardhmen do tė shpallet ose do tė kurorėzohet me njė dashuri do tė bėhet e ditur. Dashurinė nuk mund ta mbash gjithmonė tė fshehtė.(qesh)

    Eshtė pėrfolur shumė marrėdhėnia juaj me Adelinėn? Si njiheni me tė? Ai qė mė ka lidhur mua me Adelinėn ka qenė i dashuri i saj, i cili ėshtė vrarė tragjikisht pak ditė mė parė. Triumfi ka qenė shok i imi, qė nga fėmijėria dhe ruaj shumė kujtime tė mira me tė.

    Po tani vazhdoni tė jeni mikesha?

    Fjala mikeshė ėshtė njė fjalė shumė e madhe pėr mua. Unė nuk i them mikeshė, kujtdo me tė cilėn mund tė pi njė kafe apo ēaj.Mikeshė ėshtė dikush me tė . Me Adelinėn kėto biseda nuk i kam bėrė. Tė paktėn deri tani jo.

    E ke takuar Adelinėn pas humbjes sė tė dashurit tė saj?Po, sepse unė kam qenė pranė familjes sė Triumfit dhe e kam ngushėlluar Adelinėn nė ato momente tė vėshtira. Kam vėrejtur se ngushėllimi im ka qenė mjaft domethėnės, pasi ajo e ka ditur shumė mirė, qė unė kam
    qenė si njė motėr pėr Triumfin, duke qenė se ata nuk kanė
    motėr.

    Si po i pėrjeton Adelina kėto momente?

    Unė nuk do ta quaja njeri njė person, qė e ka njohur Triumfin dhe nuk ndjen dhimbje pėr tė. Askujt nuk mund t’i hysh nė zemėr e tė shohėsh dhimbjen, por jam e sigurt, qė kjo ėshtė njė humbje e madhe pėr Adelinėn, sepse mes tyre ka pasur njė dashuri.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 6/5/2024, 11:23