Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+20
sy zeza
stavri
kiss_today
Albahit
**angelo-nero**
maca
shaban cakolli
Dona
shkodranja_yll
``Blerta``
enya
dano
Bardh
...
syperlotura
roby
MiLaN
kecka
triniti
**GISHTEZA**
24 posters

    Cfare eshte dashuria???

    MiLaN
    MiLaN
    Anėtar Nderi
    Anėtar Nderi


    Numri i postimeve : 4051
    Data e rregjistrimit : 29/05/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga MiLaN 10/2/2008, 20:07

    shyqyr...
    shkodranja_yll
    shkodranja_yll
    Princes
    Princes


    Numri i postimeve : 2162
    Mosha : 37
    Vendi : verdall
    Puna : pak nga te gjitha:P:P:P
    Loisirs : sdi
    Data e rregjistrimit : 20/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga shkodranja_yll 11/2/2008, 11:16

    per ke shyqyr per mua a per ty???????

    MiLaN
    MiLaN
    Anėtar Nderi
    Anėtar Nderi


    Numri i postimeve : 4051
    Data e rregjistrimit : 29/05/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga MiLaN 12/2/2008, 20:46

    per ke thu ti ?
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 21/2/2008, 15:41

    ***Dashuria zgjat vetem tre vjet. Ne fillim viti i pasionit, me pas viti i embelsise, se fundi viti i merzise.
    Vitin e pare thone: "nese ti iken, une do t'i jap fund jetes".
    Vitin e dyte thone: "nese ti iken, une do te ndjej dhembje, por do ta duroj".
    Vitin e trete thone: "nese ti iken, une do te ta lag me shampanje..."
    Dashuria eshte rritje koheshkurte e nivelit te dopamines, noradrenalines, prolaktines, luliberines dhe oksitocines. Nje molekule e vogel feniletilamin ngjall ndijimet e caktuara: humor te mire, eksitim, eufori. Dashuria ne shikim te pare s'eshte tjeter vecse ngopje me feniletilamine te neuroneve te sistemit limbik. Kurse embelsia eshte endorfine (opium per te dyte).
    ***Dikur vuaja ngaqe isha i lidhur, tani vuaj ngaqe jam i lire. ***Dashuria eshte zhgenjimi i vetem i programuar, fatkeqesia e vetme e parashikueshme, te cilen e deshiron serish.
    ***Nese gruaja behet shoqe per ju,d.m.th.qe ka ardhur koha t'i propozosh shoqes te behet gruaja e juaj.
    ***Te cunat e perkledhur, problemi seksual qendron ne faktin se ata jane te mesuar si te vegjel vetem te marrin gjithcka dhe te japin asgje. S'eshte pune egoizmi, por atyre s'ka pasur kush t'ju shpjegoj se ka njefare dallimi midis kuptimeve "vajze"dhe "porcshe".
    ***Dashuria eshte...beteje!!! Paraprakisht e humbur!!!



    Kete e ka thene nje mike imja, jo une :D:D:D
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 21/2/2008, 15:48

    Per mua dashuria eshte si nje trendafil!
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 21/2/2008, 17:03

    Dona, trendafila ka te shumte, me ere e pa ere, te bukur e te jo shume te bukur, mahnites e ordinere, por gjithnje jeta e tyre eshte e shkurter .... dashuria e vertete zgjat nje jete te tere ... nuk i iken era asnjehere e qendron gjithnje mahnitese.
    shaban cakolli
    shaban cakolli
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 4940
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga shaban cakolli 21/2/2008, 17:12

    Nė kėtė mendim mund tė pajtohem me ju enya,por pse jo edhe me znj.Dona.Sikur flasim per njerėz qė nuk janė tė njejtė,ashtu ėshtė edhe fati i dashurive,sepse fundja dashuria vjen nga njerėzit,ka dashuri qė nuk qėndrojnė,por pėr njerėzit qė dijnė tė e qmojnė,dashuria ėshtė e shejtė.
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 21/2/2008, 17:24

    Z. Shaban replika ime nuk ishte te dilja kunder opinionit te Dones ( secili ka opionet e veta), sepse siē e thate dhe ju, dashuria eshte ndjenje dhe njerezit duke qene te ndryshem s'mund te kene ndjenja te njejta.
    Per mua dashuria nese eshte trendafil, atehere nuk perthahet asnjehere, por veshtire te gjesh trendafil te tille.
    :)
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 21/2/2008, 19:02

    Enya, mire e the, nga te gjitha ato lloje trendafilash, asnjeri nuk eshte i perjetshem. Pikerisht per kete, dashurine e quajta trendafil. Mendoj qe dashuria e perjetshme ekziston vetem ne filma, kenge apo perralla. Sado e forte te jete, kurre nuk i reziston kohes.
    Eshte gje tjeter fakti qe me kohe ajo shendrrohet ne respekt apo nevoje per te qendruar me tjetrin/en, duke e bere te zhduket pasioni.
    Ky eshte koncepti im. :)
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 21/2/2008, 19:42

    Dona mbase kam disa vite me rradhe qe jetokam ne perralle dmth :D
    Eshte normale qe ndjenja me kalimin e viteve nuk eshte e njejte, dmth ndryshon ashtu siē ndryshon njeriu, por intensiteti, te pakten ne konceptin tim, ngelet i njejte :D
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 21/2/2008, 19:49

    Enya, tani dashuria eshte e perjetshme apo me kalimin e kohes zbehet/ndryshon??? :D
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 21/2/2008, 19:55

    Dona, njeriu ndryshon, shendoshet, hollohet, plaket etj etj por eshte gjithnje i njejti, apo jo?

    Po keshtu dhe dashuria, eshte e njejta, por ka nuanca, nje dite eshte me intensive se tjetra, ka momente shume te bukura, ka momente mbase dhe zhgenjyese, por eshte dashuria, dmth jeta :D
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 21/2/2008, 20:10

    Enya, pak me lart po thoje qe pikerisht intenziteti ngelet i njejte (gjithnje sipas konceptit tend), nderkaq tani thua qe ajo ndryshon. Sikur nuk po i qendron nga pas fjales tende. Pastaj, perjetesi i quan ti disa vite martese?! S'besoj te kesh me shume se 15 vjet martese, ndersa jeta eshte shume me shume se kaq. Perjetesia e kesaj bote perfundon me fillimin e botes tjeter. Une prape mendoj qe dashuria TRANSFORMOHET( ndryshon, zbehet, lekundet... por e njejte kurrsesi te mbetet!!!)
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 21/2/2008, 21:27

    Dona kur ske argumente kuptohet qe do kapesh me fjale, por ose nuk do (jam e ketij varianti) ose nuk e kupton ate qe kam shkruajtur ne keto replika te cilat shprehin te gjitha te njejten gje, pa asnje ndryshim.

    Trendafili me sa di une, me njohurite e mia kuptohet, thahet e behet pleh, dhe shpresoj se dashuria nuk perfundon ne kete pike se ndryshe do te ishim per te qare hallin!
    Asgje nuk ngelet stoike por ndryshon, ashtu dhe dashuria.

    Dona sigurisht qe une me disa vite martese nuk mund te krahasohem me persona me eksperience te madhe, siē je ti me sa nenkuptohet, 15 vjet apo me teper, e te them qe keshtu do te jete gjithnje, doren ne zjarr se ve dot sepse jeta ka surprizat e veta siē ta thashe me lart. Por jam e bindjes qe kjo dashuri do te jete gjithnje deri ne vdekje, edhe nese jeta e ndan ēiftin, sepse e tille jam e brumosur une, e tipa si une, per te cilet po flas, sepse kuptohet nuk flas per gjithe boten, siē mund te bejne disa.

    Per ty dashuria eshte nje trendafil qe vanitet me kohen, per mua eshte pak me shume, thelbi i jetes, ketu ndryshojne pikepamjet e asgje me teper.
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 22/2/2008, 08:48

    Ajjjjajjjjjajjjj Enya, paske lene nam. Per t'a njohur dashurine duhet te jem e martuar?! Ja qe nuk jam, por e njoh shume mire. T'i thuash dikujt per ty dashuria s'do te thote gje, ai person duhet te jete patjeter i manget mentalisht, dhe ta siguroj qe une nuk jam kaliber i tille. Per mua dashuria eshte e shenjte, thelbi i jetes, por une nuk besoj qe ajo zgjat perjetesisht. Kaq.

    Pastaj, fakti qe ti "transformimin" e sheh ndryshe nga une, qe e shoh me "tragjik", s'do te thote qe duhet t'i shkrijme pikepamjet tona. Pikerisht ketu edhe qendrojne vecantite tona. Po te mos e doja dashurine, s'do ta konsideroja veten hallke te zingjirit njerezor.

    Ajo qe po te thoja qe ne fillim eshte qe, per mua dashuria eshte e shenjte, por shenjteria e saj me kohe zevendesohet!!
    MiLaN
    MiLaN
    Anėtar Nderi
    Anėtar Nderi


    Numri i postimeve : 4051
    Data e rregjistrimit : 29/05/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga MiLaN 22/2/2008, 16:27

    lum ai qe e ka gjetur e e mban... lum ai qe nuk e ka gjetur akoma...
    e mjere ai qe e ka gjet dhe e ka humbur Sad
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 22/2/2008, 21:19

    Dona te thashe dhe me lart qe ose nuk i kupton ose i keqkupton replikat e mia!!!

    Nejse, pak rendesi ka, mendimin e dhame te dyja, secila pikeveshtrimin e saj e aq me mire qe ka shumellojshmeri mendimesh, se bota do te ishte e varfer.
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 22/2/2008, 21:23

    Ketu po qe pajtohem me ty enya.
    MiLaN
    MiLaN
    Anėtar Nderi
    Anėtar Nderi


    Numri i postimeve : 4051
    Data e rregjistrimit : 29/05/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga MiLaN 23/2/2008, 18:10

    dashurine nuk e ka kuptuar asnjeri o njerez kshu qe mos u zini :)
    avatar
    Vizitor
    Vizitor


    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Vizitor 25/2/2008, 21:27

    enya ka eksperienca personale goca edhe konceptin e dashurise e ka vetem me fjale.e quan trendafil. e di pse e quan ashtu sepse e terheq era e nje trendafil tjeter edhe per te ai trendafil qe i jepte arom fillon e vyshket.vyshket per te e i jep arom dikujt tjeter qe beson se nuk ka koncepin e trendafilit,pra qe beson qe dashuria eshte si puna e jetes shuhet atehere kur edhe jeta e njeriut ndalet.shpresoj qe dona mos e marri per keq sepse per mua keshtu eshte edhe keshtu e konceptoj dashurine
    Dona
    Dona
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 201
    Mosha : 37
    Vendi : Prishtine
    Data e rregjistrimit : 11/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Dona 26/2/2008, 16:28

    Shume i guximshem per te gjykuar! Fatkeqesisht, ske te drejte aspak ta besh!!! Ndersa une nuk jam e interesuar te replikoj me ty. Shendet!
    MiLaN
    MiLaN
    Anėtar Nderi
    Anėtar Nderi


    Numri i postimeve : 4051
    Data e rregjistrimit : 29/05/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga MiLaN 26/2/2008, 21:11

    wow...
    avatar
    Vizitor
    Vizitor


    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Vizitor 26/2/2008, 22:28

    mos e konsidero kurr dashurin si kenga e ponit
    [url=http://object width="425" height="355"param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/_MOTgpeUSms&rel=1"/paramparam name="wmode" value="transparent"/paramembed src="https://www.youtube.com/v/_MOTgpeUSms&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"/embed/object]http://[/url]


    sa here qe te mendoj ty degjoj kete kenge shpresoj qe edhe ti ta degjosh ndonjehere kurr te kesh kohe edeh nqs se ben gjithsesi flm
    [url=http://object width="425" height="355"param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/t8hXsuZBD1s&rel=1"/paramparam name="wmode" value="transparent"/paramembed src="https://www.youtube.com/v/t8hXsuZBD1s&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"/embed/object]http://[/url]
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 27/2/2008, 11:00

    kinezi shkruajti:dashurine nuk e ka kuptuar asnjeri o njerez kshu qe mos u zini :)

    Kinezi te me falesh por ketu s'jam dakort me ty!

    Ne rradhe te pare nuk po zhihemi, te pakten flas per veten time, une jap mendimin tim dhe mundohem te replikoj ne menyre sa me te drejte me antaret e tjere. Nese replikat e mia lexohen siē lexonte Lenini, e nuk kuptohen apo keqkuptohen per nje arsye apo tjetren, qe une se di, atehere nuk eshte aspak problemi im, por i personit qe i keqkupton. Une e di qe jam shprehur sakte dhe per kete jam me sa e sigurt.

    Ne rradhe te dyte, dashuria mbase nuk kuptohet kur nuk eshte reciproke ose vyshket si nje trendafil, pra ka nje afat shume te shkurter. Jam dakort qe dashuria eshte edhe e dhimbshme por atehere ne rastin kur ndjenjat shuhen, sepse nese dashuria per njeri tjetrin eshte gjithnje prezente atehere nuk e shoh se ku qendron vuajtja apo moskuptimi i dashurise.

    Mbase jam me shanc dhe deri me sot s'kam vuajtur nga dashuria, por dashuria qe te qendroje e gjalle duhet edhe pak "pune" per tu mirembajtur.
    Persa i perket lidhjeve te vjetra qe kam patur dhe qe ne ate kohe i quaja "dashuri", kur njojta DASHURINE e kuptova shume shpjet qe kishin qene thjesht gili-vili
    Laughing mbase ndaj dhe s'me kane lenduar asnjehere ndarjet.
    enya
    enya
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 308
    Data e rregjistrimit : 02/06/2007

    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga enya 27/2/2008, 11:11

    Evis flm per kenget qe solle ketu se Poni eshte kengetarja ime e preferuar e momentit.
    Kenga "Si trendafil" eshte shume e bukur, une per vete kam fiksim kengen "Ti je shpirti im".

    Evis qe dashuria te mbijetoje e te qendroje gjithnje e gjalle duhet jo vetem qe dy veta te duhen por edhe te kene te njejtin koncept te dashurise, nese kjo e fundit nuk egziston atehere lidhja do jetoje sa do jetoje e do te vyshket ne nje moment, heret apo vone.

    E kuptoj Evis qe ndjenjat nese jane ende prezente e bejne ndarjen te dhimbshme per njeren pale, por jeta eshte e tille, e padrejte, ndaj jeten perpara e ke dhe shko e merri dhe ti ere trendafilave te tjere, e jam e sigurt qe do gjesh nje trendafil qe te pershtatet. Mos jeto ne te kaluaren Evis sepse e idealizon e nuk i jep vleren e vertete.
    :)

    Sponsored content


    heart Re: Cfare eshte dashuria???

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 13/5/2024, 19:06