Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Heroinė e Popullit.Shote Galica

  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Heroinė e Popullit.Shote Galica

  Mesazh nga Klea prej 18/11/2009, 22:52

  Heroinė e Popullit.Shote Galica Shotegalica
  Shote Galica, emėruar nė lindje si Qerime Galica, (1895 - 1927) ishte luftėtare e shquar e ēetave kryengritėse kosovare pėr ēlirimin dhe bashkimin kombėtar tė tė gjitha viseve shqiptare dhe pėr njė regjim shtetėror demokratik nė Shqipėri, Heroinė e Popullit. Pa pėrfillur terrorin e armikut dhe ligjet e ashpra tė fesė e tė kanunit luftoi heroikisht pėr 12 vjet me radhė kundėr pushtuesve serbė, austrohungarezė e bullgarė.
  Shote Galica mori pjesė nė mė shumė se 40 aksione tė rėndėsishme kundėr armikut. Kundėrshtoi me konsekuencė politikėn e dhunės e tė terrorit tė regjimit shovinist tė Beogradit ndaj popullsisė shqiptare, shpronėsimin e shpėrnguljen e saj dhe kolonizimin sllav tė trevave shqiptare. Mė 1919 mori pjesė nė Kryengritjen e Rrafshit tė Dukagjinit, ndėrsa mė 1922-1923 luftoi pėr mbrojtjen e Zonės Neutrale tė Junikut, e cila shėrbente si bazė pėr kryengritjen e Kosovės e tė Malėsisė. Nė korrik 1924 mori pjesė nė mbrojtjen e zonės sė lirė tė Drenicės (Arbanisė sė Vogėl). Nė korrik 1924 pas vdekjes sė tė shoqit Azem Galicės
  vazhdoi luftimet nė krye tė ēetės sė tij. Sė bashku me qindra luftėtarė tė Kosovės nė dhjetor tė 1924 luftoi kundėr ushtrive intervencioniste serbe e bjellogardiste dhe mercenarėve tė Ahmet Zogut. Humbi nė luftime nga masakrat e shovinistėve serbė 22 anėtarė tė familjes.
  Nga fundi i vitit 1926 Shote Galica u vendos nė Shqipėri, ku vdiq nė Fushė Krujė e braktisur nga regjimi zogist.
  Klea
  Klea
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 731
  Data e rregjistrimit : 11/03/2009

  default Re: Heroinė e Popullit.Shote Galica

  Mesazh nga Klea prej 18/11/2009, 22:54

  >> TeLi <<
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Shote Galica/portret nga teli

  Mesazh nga >> TeLi << prej 18/11/2009, 23:57

  Heroinė e Popullit.Shote Galica Shotabota

  Si shqiptare, si komb, ne e deshtem lirine me shume se te gjithė fqinjėt, me shume se ēdo popull ne europė, shkelesit dhe okupatoret nuk pushuan kurrė rruges sė shfarosjes etnike te shqiptareve por fale bijave dhe bijeve me te mire te kombit sikurse Shote Galica e shume -shume gjenerata pas saj, ne si komb po jetojme me te lire se kurre me pare!

  Megjithekete, na shtypen, na vrane, na masakruan dhe gjithsesi ne mbijetuam por mjerisht te ndare ne 6-te shtete edhe sot...e qe dikush shkele edhe mbi gjakun e deshmoreve, s'kam dyshim se te tillet i gjykon Historia, gjaku i te reneve breza me radhe...

  E nderuar mike Klea, te flm per artikullin qe solle ndersa heroines se kombit, Shotes, lavdi perjete.

  Sponsored content

  default Re: Heroinė e Popullit.Shote Galica

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 13/7/2020, 07:10