Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

  **GISHTEZA**
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore


  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė Empty Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

  Mesazh nga **GISHTEZA** 24/4/2012, 21:50

  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė 100_11
  Komisioni pėr pėrzgjedhjen e monumentit tė 100-vjetorit tė pavarėsisė ka pėrzgjedhur fitues projektin e kosovarit Visar Obrija dhe Gjermanit Kai Roman Kiklas, raporton “Shekulli”. Juria ka rėnė dakord me votėn e qytetarėve, tė cilėt kanė votuar online dhe drejtpėrdrejt monumentin qė do t’i ngjajė pak a shumė njė libri tė hapur.

  Por, pėrmasat jo fort tė mėdha tė monumentit kėrkojnė njė shesh jo shumė tė madh, pėr gjetjen e tė cilit do tė ngrihet njė tjetėr juri.

  I pranishėm nė mbledhjen e sotme, kryeministri Sali Berisha theksoi se Tirana ka nevojė edhe pėr njė monument tė madh, qė tė ketė shqiponjėn si simbol i kombit.

  Ndėrkohė, nė lidhje me monumentin fitues, ministri Aldo Bumēi u shpreh se ai ėshtė monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė dhe jo monumenti i Pavarėsisė.

  “Ka estetikė bashkėkohore, bashkėpunon me qytetarėt, kėrkon qytetarin ta pėrshkojė e kjo ėshtė shumė e rėndėsishme dhe ideja e hapjes ėshtė pėr njė vend tė izoluar qė i hapet botės, ėshtė mesazhi me i rėndėsishėm”- ka thėnė ministri i Kulturės, Aldo Bumēi.

  “Projekti i propozuar nga bashkėpunimi mes dy arkitektėve nga Mynihu frymėzohet nga banesa tradicionale shqiptare. Ajo ėshtė e lartė, e gjatė dhe e gjerė prej tetė metrash dhe njerėzit mund tė kalojnė lirisht pėrmes hapjes sė saj. Nė faqet e brendshme anėsore tė monumentit do tė ketė elementė tė vizatuar me lazer si Deklarata e Pavarėsisė, simboli kombėtar i shqiponjės dhe figura njerėzore. Hapja e banesės simbolizon ēlirimin e kombit shqiptar dhe kapėrcimin nga izolimi drejt lirisė dhe pamjen nga e ardhmja”, thuhet nė pėrshkrimin e monumentit fitues.
  Komisioni pėr pėrzgjedhjen e monumentit tė 100-vjetorit tė pavarėsisė ka pėrzgjedhur fitues projektin e kosovarit Visar Obrija dhe Gjermanit Kai Roman Kiklas, raporton “Shekulli”. Juria ka rėnė dakord me votėn e qytetarėve, tė cilėt kanė votuar online dhe drejtpėrdrejt monumentin qė do t’i ngjajė pak a shumė njė libri tė hapur.

  Por, pėrmasat jo fort tė mėdha tė monumentit kėrkojnė njė shesh jo shumė tė madh, pėr gjetjen e tė cilit do tė ngrihet njė tjetėr juri.

  I pranishėm nė mbledhjen e sotme, kryeministri Sali Berisha theksoi se Tirana ka nevojė edhe pėr njė monument tė madh, qė tė ketė shqiponjėn si simbol i kombit.

  Ndėrkohė, nė lidhje me monumentin fitues, ministri Aldo Bumēi u shpreh se ai ėshtė monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė dhe jo monumenti i Pavarėsisė.

  “Ka estetikė bashkėkohore, bashkėpunon me qytetarėt, kėrkon qytetarin ta pėrshkojė e kjo ėshtė shumė e rėndėsishme dhe ideja e hapjes ėshtė pėr njė vend tė izoluar qė i hapet botės, ėshtė mesazhi me i rėndėsishėm”- ka thėnė ministri i Kulturės, Aldo Bumēi.

  “Projekti i propozuar nga bashkėpunimi mes dy arkitektėve nga Mynihu frymėzohet nga banesa tradicionale shqiptare. Ajo ėshtė e lartė, e gjatė dhe e gjerė prej tetė metrash dhe njerėzit mund tė kalojnė lirisht pėrmes hapjes sė saj. Nė faqet e brendshme anėsore tė monumentit do tė ketė elementė tė vizatuar me lazer si Deklarata e Pavarėsisė, simboli kombėtar i shqiponjės dhe figura njerėzore. Hapja e banesės simbolizon ēlirimin e kombit shqiptar dhe kapėrcimin nga izolimi drejt lirisė dhe pamjen nga e ardhmja”, thuhet nė pėrshkrimin e monumentit fitues.[img][/img]
  avatar
  Vizitor
  Vizitor


  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė Empty Re: Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

  Mesazh nga Vizitor 4/5/2012, 13:03

  bukur shumeee
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte


  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė Empty Re: Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

  Mesazh nga shaban cakolli 1/9/2012, 22:37

  gezohemi

  Sponsored content


  Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė Empty Re: Ja si do tė jetė Monumenti i 100-vjetorit tė Pavarėsisė

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20/7/2024, 15:24