Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

    VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

    shaban cakolli
    shaban cakolli
    Pena e arte
    Pena e arte


    Numri i postimeve : 4940
    Data e rregjistrimit : 01/06/2007

    VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA Empty VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

    Mesazh nga shaban cakolli 18/10/2007, 14:11

    Folklori ynė ka shumė valle me vlera tė begatshme,qė nė vete ngėrthejnė vlera zbavitėse tė kėrcimit popullor.Vallja mėe njohur nė Kosovė ėshtė Sh ota,luhet nga dy veta,zakonishtnga njė djalė dhe njė vajzė,pėrmes lėvizjeve karakteristike me tinguj ritmik tė muzikės popullore,para shikuesve shfaqet tejet e fortė dashuria etyre.Djali paraqet personazhin kryesor te lojes,te riun qe magjepset nga bukuria e vashes.Te vajza eshte spikat shamija ne te cilen gjinden tok se bashku Po-ja,dhe Jo-ja e nje dashurie,po qe vallja mbyllet me PO-n,e dashurise dhe kesisoj vallja arrin piken kulmore."SHOTA",luhet me tupan dhe zurlė e pėrcjellė me mjeshtri artistike.
    kesulkuqja
    kesulkuqja
    Anetar i sapoardhur
    Anetar i sapoardhur


    Numri i postimeve : 16
    Data e rregjistrimit : 22/11/2009

    VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA Empty Re: VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

    Mesazh nga kesulkuqja 23/11/2009, 11:48

    Per mendimin tim eshte edhe nje valle tjeter shume e bukur, te cilen une vertet e pelqej, " VALLJA E SHQIPEVE ". Kjo valle kur e kam pare per here te pare me ka krijuar nje emocionion te vecante, por po kaq te vecante e bente edhe kercimi i mrekullueshem i nje cifti kercimtaresh kosovare. Prandaj une vleresi mit tuaj per vallen SHOTA i bashkangjis edhe kete.
    >> TeLi <<
    >> TeLi <<
    Anetar
    Anetar


    Numri i postimeve : 1820
    Data e rregjistrimit : 18/08/2009

    VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA Empty Vallja e Shotes

    Mesazh nga >> TeLi << 23/11/2009, 12:26


    eshte padyshim vallja me e bukur ndonese ne Kosove tradita e valleve popullore ruhet dhe kultivohet brez pas brezi, meriton te permendet edhe vallja e Rugoves, e Gjilanit e shume e shumeeee te tjera.

    Sponsored content


    VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA Empty Re: VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 19/4/2024, 10:53