Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  MEHMET KRILEVA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default NJERIU I IDEALIT MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 19/7/2010, 16:23

  MEHMET KRILEVA Moz-screenshotMEHMET KRILEVA Moz-screenshot-1PAK FJALĖ PĖR NJERIUN E IDEALIT MEHMET CAKOLLI-KRILEVA


  Shkruan:Shaban Cakolli


  I lindur nė fshatin Krilevė tė Dardanės Mehmet Cakolli,si i ri u shqua
  pėr arsim dhe atdhedashuri dhe u bė njeri i afėr dhe i ngrohėt i popullatės
  sė kėsaj ane.Burrat me emėr atė botė nuk thirreshin sipas mbiemrave po sipas rrethit
  ku jetonin,andaj Mehmetin e famshėm e thėrrisnin sipas emrit tė vendlindjes:Mehmet Krileva.


  I lindur nė njė familje atdhedashėse,Mehmeti shpejt u mėsua tė kuptoi

  qka ėshtė tė duash atdheun,ēfarė do tė thotė pushtues,si ishte rexhimi
  Jugosllav qė po uzurponte tė drejtat shqiptare me burgje,kėrbaē,vrasėje dhe pėrndjekėje.I ri filloi tė
  frymėzohej dhe tė merrte ēėshtje tė mėdha mbi supe.Ajo qė po e brente mė sė tepėrmi Mehmetin ishte mashtrimi
  qė u bėhej shqiptarėve nga rexhimi dhe shpėrngulėja e tyre pėr Turqi si dhe mbushja e trojeve tė tyre me kolonėt
  serbo-malazez,si arsimdashės qė ishte Mehmetin po e brente si rexhimi i kishte varfėruar kėtė
  popullatė dhe i kishte lėnė tė pa arsimuar!si burrė i pashėm,i guximshėm,i cili po ngriste zėrin kundėr shkelėjes
  sė tė drejtave shqiptare,Mehmeti u bė i dashur dhe e ngrohėt pėr popullatėn e kėtij rrethi,e cila e emėroi delegat tė
  qarkut tė Gjilanit,qark ky qė atė kohė mbulonte edhe ish-Kamenicėn,tani Dardanėn.I emėrtuar si
  pėrfaqėsues Mehmeti po qėndronte nė mes popullit dhe veq ushtrimit si pėrfaqėsues me vullnet
  tė pėrzemėrt dhe fisnik po kryante punėn e mėsuesit vullnetarė qė tė ua mėsonte shkrim-leximin kėsaj popullate tė pa arsimuar.
  I ndjeri babai im Azem Sh. Cakolli kishte pasur raporte tė ngushta me Mehmetin.Ai shpesh na rrėfente pėr Mehmetin dhe thoshte:
  Burrė mė tė mirė,mė tė guximshėm dhe mė tė vendosur nuk ka pasur se Mehmeti,i guximshėm pėr tė marrė vendime,i pathyeshėm dhe intelektual.
  Atė botė rrethi ynė nuk ka ditur shkrim-lexim,rrėfente babai:Mehmeti na e mėsonte shkrim-leximin,fletore dhe lapsa nuk kishim,verės shkruanim
  nė rrasa guri,kurse dimrit shkruanim me njė shkop nėpėr borė!Mė tej babai rrėfente:Gjeneratat cilat na mėsoi Mehmeti
  pėr pak vite jo vetėm qė u aftėsuam nė shkrim -lexim,por edhe llogaritėje si dhe deri diku mėsuam historinė dhe gjeografinė kombėtare.
  Mehmet Krileva si pėrfaqėsues i kėsaj popullate shpesh i rrėfente popullit,se dėshirė e tij ishte tė ishte shėrbėtor i kėtij populli,pa u
  pėrfolur nė pozita e grada,ai do tė shprehėte kudo mėllefin e popullit
  ndaj padrejtėsive qė iu janė bėrė dhe po ju bėhen,dhe nė ēdo tubim do tė kėrkonte kthimin e drejtave tė popullit tė tij,tė marra me dhunė.

  Flitet pėr dy data,diku flitet 4 prilli i vitit 1945,diku 6 prilli i po kėtij viti,kur Josip Broz Tito ka pritur njė delegacion shqiptarėsh nga Kosova
  .Nė kėtė takim ka qenė edhe delegati Mehmet Cakolli-Krileva qė pėrfaqėsonte Gjilanin.Takimin e Titos e kishin shoqėruar
  shovinist me pozita tė larta partiake ,shtetėrore tė asaj kohe..Takimi nuk pati aspak frymė tė mirė,delegatėt shqiptarė nuk i shprehėn lojalitet Titos
  as veprimeve anti shqiptare tė Jugosllavisė uzurpatore nė Kosovė.Delegatėt shqiptarė,themi disa tė guximshėm,nga se nuk ėshtė fjala pėr tė gjithė,nė emėr tė
  shqiptarėve tė Kosovės ngritėn shtatė kėrkesat,pa pėrjashtuar edhe kėrkesėn pėr vetvendosėje.Kanė thėnė ndėr mė tė guximshmit ėshtė shquar Mehmet Krileva.I vetdijshėm
  pėr sakrificat,Mehmeti qe rrėnjosur nė kėrkesat e popullit dhe Titos do i shprehet me kėto kėrkesa:Shoku Marshal Tito:Tokat shqiptare nė Kosovė
  janė tonat nga kohėt e lashta,edhe pse qen tė detyruar tė shpėrngulen nė Anadoll,tokat e tyre Jugosllavia e vjetėr i ka mbushur me kolon,ne kemi punuar si rrogėtar
  nė tokat tona,pėrderisa ne punonim tokat tona me djersė,kolonėt rrijnė nė kafene,na i marrin tė ardhurat e tokave tona,neve na lėnė vetėm aq sa pėr tė mos vdekur nga uria!
  :Ne duam drejtėsi shoku Tito,duam tė jem zotėr tė tokave tona qė na i lanė stėrgjyshėrit,tė punojmė pėr vete -jo pėr kolonėt,nėse kolonėve nuk ju pėlqen kjo,ata mund tė shkojnė nga kanė ardhur,apo nga tė dojnė:
  Ne kemi mbetur tė varfėr edhe pse pa ndalur punojmė dhe jetojmė nga djersa jonė,kemi mbetur tė pa arsimuar dhe duam mėsues dhe shkolla tė gjitha niveleve.
  Kėrkojmė liri dhe drejtėsi,tė jetojmė drejt nga djersa e pronave tona,tė lirė pa pasur frikėn
  kur kolonėve tė u teket tė na i grabisin tokat tona,dhe tė na nxjerrin nga pronat tona..Ne pėrfaqėsojmė popullin tonė,i cili kėrkon tė jetoj i lirė nė trojet e veta,i
  shkolluar, i qetė nė trojet e veta shekullore tė Kosovės.Kur tė kthehemi nga ky tubim ne duhet tė u tregojmė popullatės pėr rezultatin e pritėjes qė kemi pasur nga ju,nėse kėrkesat tona nuk pėrfillen do tė ketė
  pakėnaqėsi e turbullime.Shqiptarėt shoku Tito ,kanė dhėnė prova tė bindshme edhe nė Jugosllavinė e krajlit se nuk durojnė robėrinė,andaj kjo Jugosllavi duhet tė evitoj pėsimet e vjetra,ndryshe ne nuk do kemi besim nė popull,pakėnaqėsia
  do tė shpėrthej,andaj ne nuk lėvizim asnjė milimetėr nga kėrkesat e popullit pa marrė parasyshė
  sakrificat,duam tė ndihemi tė lirė nė trojet tona,tė kultivojmė njė jetė tė qetė plot drejtėsi.
  Dhelpėria e delegacionit Jugosllav,nuk tha ndonjė fjalė mohuese,me njė buzėqeshėje ironike pėrcolli delegacionin Kosovar duke premtuar se gjėrat do tė ndreqen gradualisht,si gjithnjė dhelpėria diplomatike sllave
  por ajo gjeti metoda qė fjalėt dhe kėrkesat e delegacionit kosovar, ti kushtojnė me jetė kėrkuesėve tė delegacionit Kosovar.Mehmet Cakolli-Krileva ishte i vetdijshėm pėr kėtė,por ai ishte rrėnjosur me popullin,dhe donte tė mbetej nė kėrkesat e popullit me qdo ēmim.
  Disa kohė mė pas vdiq i helmuar nga OZN-a,por nė zemrėn e popullit mbeti i gjallė pėr jetė tė
  jetėve.Mehmet Krileva ishte njė gurė themeli i ditėve tė sotėme,njė njeri qė rron nė zemrėn e popullit,qė vetės i krijoi pavdekėsinė,qė mbas vete la djemt qė nė guxim
  atdhedashuri dhe arsimim i ngjajnė Mehmetit,la vėllėzer qė asnjė qast nuk e luhatėn figurėn e tij,la familje tė gjėra,dhe rrethi ynė krenohet
  me veprėn e tij.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/7/2010, 10:42

  MEHMET KRILEVA

  Bijė e bija nga Gollaku –

  Janė t’ njė fisi , janė t’ njė gjaku .

  Ndėr shumė trima nga kėto treva –

  Do t’ pėrmendet Mehmet Krileva .

  N’ atė Malėsi tė Gollakut –

  U lind shtylla e konakut ,

  Qė do t’ njihet nga kėto treva ,

  Burrė me famė Mehmet Krileva !

  Qė kur ishte Mehmeti i ri –

  Kishte etje pėr dituri ,

  Nė shpirt kishte atdhedashuri ,

  N’ zemėr kishte trimėri .

  I gjithė populli n’ atė Malėsi –

  E pranonte me ngrohtėsi .

  I tillė ishte Mehmet Cakolli –

  Birė i dashur i kėtij trolli .

  Por pėr famė qė i dhanė kėto treva –

  Populli i tha : Mehmet Krileva .

  Bijtė qė thithin gji n’ nanė - trimen ,

  Nderojnė fshatin dhe krahinėn !

  Pėrmes kėngės , nėna i rrėfeu –

  Herėt mėsoi si duhet atdheu ,

  Herėt mėsoi si duhet miku ,

  Herėt mėsoi si urrehet armiku !

  Herėt mėsoi ēka ėshtė pushtuesi ,

  Ē’ ėshtė mizori e uzurpuesi !

  Herėt mėsoi ēka ėshtė robėrimi ,

  Shtypja, burgjet dhe regjimi !...

  Herėt mėsoi ēka janė pėrndjekjet ,

  Rrahjet, vrasjet edhe djegiet ...

  Qysh i njomė n’ moshėn rinore –

  U frymėzua n’ ēėshtje madhore !

  N’ shpirt e brente rėnd mashtrimi,

  Qė ushtrohej nga regjimi –

  Mbi shqiptarėt e kėtij trolli ,

  Qė i priste Anadolli!

  Nga shqiptarėt bėhej spastrimi –

  N’ Kosovė bėhej kolonizimi !

  N’ tokat tona brez me brez –

  Vinin serbė e malazezė !

  Arsimdashėsi Mehmet Krileva –

  Pėr shqiptarė kishte shumė brenga !...

  Se regjimi i poshtėruar –

  Shumė shqiptarė kishte varfėruar !

  I ka lanė t’ pa arsimuar –

  Nėn robėrimin e verbėruar !

  Pėr tė drejta e pėr shqiptarė –

  Ngrehte zėrin ndėr tė parė !

  I gjithė rrethi e popullata –

  E nderonte me urata !

  Pse punonte pėr vatan –

  Delegat u zgjodh n’ Gjilan .

  Pėrfaqėsimi prej gjithė rrethit –

  Populli i dha besim Mehmetit !

  Kėtė besim me vullnet fisnik –

  Gjithmonė popullit i mbet besnik .

  Por, Mehmeti ishte bujarė ,

  Mėsues i popullit - vullnetarė ,

  N’ popullatė t’ pa arsimuar –

  Shkrim- leximin pėr t’ ua mėsuar!

  Ēka ka thanė Azem Cakolli –

  Si Mehmetin , nuk lind ma trolli !

  I guximshėm , burrė i vyeshėm ,

  N’ ideale i pathyeshėm !

  -N’ atė botė terri kur s’ kish arsim –

  Ai, na i mėsoi shkrim e lexim,

  Gjeografi e histori ,

  Matematikė pėr llogari...

  -Kėshtu na mėsonte Mehmet burri,

  Verės shkruanim mbi rrasa guri,

  Dimrit shkruanim mbi shtresa bore,

  S’ kishim lapsa , as fletore !...


  Shpesh Mehmeti ka rrėfye –

  Popullit tim du’ me i shėrbye !

  S’ dua grada , as pozitė –

  Dua populli tė shohė dritė !

  Nė muajin Prill , Dyzet e Pesė –

  Njė detyrė iu dha me besė ,

  Qė t’ merr pjesė si delegat

  Me shqiptarė nė Beligrat !

  Pėrfaqėsuesit e shqiptarisė –

  I pret Mareshali i Jugosllavisė .

  N’ atė takim – Tito i ka pritė ,

  Pėr t’ ia shprehur pakėnaqėsitė !

  Ia thanė Titos, ashiqare –

  Gjithė problemet kosovare ,

  Pėr veprimet antishqiptare ,

  Qė ushtrojnė forcat qeveritare !

  Pėr tė mirė i mbante shpresa –

  Ia dorėzuan shtatė kėrkesa !

  N’ emėr t’ popullit tė Kosovės –

  Ish kėrkesa e vetėvendosjes !

  Para Titos – ballė pėr ballė ,

  Mehmet Krileva , mori fjalė :

  “Tokat tona kosovare -

  Janė tė lashta toka shqiptare !...

  Krajli serbė kobin na e soll –

  Shpėrngulė njerėzit n’ Anadoll !

  Dhe me dhunė mbi tokėn tonė –

  Na e ka mbushė plot me kolonė !

  Kėshtu ka bė ai regjim barbarė –

  Diskriminim pėrmbi shqiptarė ,

  Tue qitė taksa, tue qitė agrarė ,

  N’ tokat tona porsi rrogėtarė !

  Ne punonim si rrogėtarė ,

  Kolonėt rrinin si agallarė ,

  N’ kafene pinin raki ,

  Djersėn tonė tue na e pi !


  Na e kanė sjellė pėrherė kiametin –

  Tue na e marrė krejt bereqetin !

  Veē pak bukė na e linin n’ shpija –

  Pėr t’ mos vdekur nga uria !

  Kemi ardhur me ta thanė ndėr sy –

  Se prej jush kėrkojmė drejtėsi !

  T’ jemi zotė nė tokėn tonė –

  Qė na i lanė stėrgjyshėrit tonė !

  S’ do t’ punojmė ma pėr kolonė ,

  Nga kanė ardhur , ata le t’ shkojnė !

  Nga kolonėt, nga kjo robėri –

  Kemi mbet t’ gjithė nė varfėri !

  Kėrkojmė shkolla pėr arsim –

  Fėmijėt tanė t’ marrin mėsim !

  Prej fillores e n’ fakultet –

  S’ duam t’ jem analfabet !

  Ne kėrkojmė ta kem lirinė ,

  Barazinė dhe drejtėsinė ,

  T’ jem tė lirė, t’ jetojmė pa frikė ,

  Jo, kolonėt me na grabitė !

  Nė Kosovė, tash kur tė shkojmė –

  Na pret populli t’iu tregojmė !

  Mezi pret populli me e ditė –

  T’ ju tregojmė si na ke pritė ?!

  Kėto kėrkesa , po s’ u shqyrtuan,

  Dhe nė jetė , po s’u zbatuan –

  Do t’ shpėrthejnė shumė pakėnaqėsi ,

  Turbullira edhe ndasi !

  Ėshtė dėshmua nė histori –

  Se shqiptarėt s’ durojnė robėri !

  Nuk duan mbretėr , as krajli –

  Duan t’ drejta dhe liri !”...

  Shikon Tito, n’ mėnyrė cinike ,

  Me buzėqeshje ironike ...

  Me dhelpėri diplomatike –

  Premton kushte pikė pas pike !


  Por metodat sllavo barbare

  Dhe premtimet dhėnė kosovarėve –

  Delegatėve t’ Kosovės s’ shkretė ,

  Shumė prej tyre iu kushtoi me jetė !

  Por Mehmeti e dinte krejt –

  Kėto kėrkesa do t’ kushtojnė shtrenjtė !

  Para popullit kish dhanė betim –

  T’ mbrojė kėrkesat me ēdo ēmim !

  Hiq shumė kohė nuk ka kaluar –

  Kėlyshėt e OZNA-sė e kanė helmuar !

  Helmi trupin ia ka kallė –

  N’ zemėr t ’popullit mbet i gjallė !

  Mehmet Krileva, ai atdhetar ,

  Ishte guri themeltarė ...

  Trasoi rrugėn e lirisė –

  Drejtė ditėve tė pavarėsisė !

  N’ emėr t’ popullit dhe lirisė –

  Hyni n’ rrugė tė pavdekėsisė .

  N’ ale me atdhetarė –

  Ne , gjithmonė na banė krenar !

  Gjilan, mė 20.07.2010. Demir KRASNIQI
  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default Re: MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga Vizitor prej 21/7/2010, 14:10

  me pelqeu tejmase
  do kisha dashte autori te jeni ju z. Shaban
  por e tera ishte bukur e thurrur MEHMET KRILEVA 913793
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 22/7/2010, 17:07

  autori eshte njeriu i madh i muzikes tane:Demir Krasniqi
  avatar
  Vizitor
  Vizitor

  default Re: MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga Vizitor prej 8/12/2010, 22:02

  at se njoh por mjafton qe juve ju kam mik forumi dhe shum t'rrespektuar
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/12/2010, 00:06

  gjithashtu mike

  Sponsored content

  default Re: MEHMET KRILEVA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 3/7/2020, 20:02