Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Kleptomania!

  Morena
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 39
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Kleptomania!

  Mesazh nga Morena prej 4/8/2010, 08:26

  Kleptomania vjen nga fjala greke : kleptes- vjedhje dhe mania- mani / cmenduri.

  Fatkeqesisht nuk jane te qarta shkaqet e ketij crregullimi,por
  sugjerohet se ne te shumten e rasteve ky crregullim shfaqet ne
  periudhen kur ind.perjeton stres.Disa psikologe besojne se ky
  crregullim vjen qe nga femijeria.

  Kleptomaina eshte nje crregullim i individit i lidhur me kontrollimin e
  impulsioneve.Kleptomanet jane te fiksuar pas idese per te vjedhur dhe
  gjate kesaj kohe ata jane te perfshire ne stres dhe ne ankth. Dhe
  mendojne se vetem po te kryejne nje veprim kleptomatik vetem atehere
  mund te clriohen nga ankthi i tyre.Por kjo gjendje cliruese zgjat shume
  pak ,sepse kleptomani mund te filloje te ndihet fajtor dhe per pasoje
  perfshihet serisht nga stresi dhe ankthi.

  Kleptomanet mund te jene edhe njerez te pasur,sepse ata nuk vjedhin per
  "te pasur/poseduar" por vjedhin per t'u clriuar nga ankthi.Kleptomanet
  mund te vjedhin cdo objekt ne cdo rrethane te cfaredo vleret te jete
  dhe ne te shumten e rasteve edhe mund ta hedhin pas kreyerjes se ketij
  veprimi. Shumica e kleptomaneve jane gra.-mos e lexoni kete pjese...

  - Ne fakt duhet te theksohet se ka nje ndryshim midis nje kleptomani te
  vertete dhe nje hajduti. Sepse kleptomanet jane njerez qe veprojne
  vetem, dhe nuk perfshihen ne banda hajdutlleku si mund te bejene
  hajdutet. Kleptomanet ndryshe nga hajdutet vjedhin sepse ata kane
  manine e vjedhjes dhe ai vjedh cdo gje,pra nuk e zgjedh ate qe do te
  vjedhe...etc etc..........

  Kotka une njoh nje rast kleptomani...eshte nje mik i imi i femijerise.
  Ai ka jetuar me vite ne Angli dhe kur erdhi nga andej nje dite ishim
  duke ecur bashke dhe une u ndala te blej nje pakete cimcakezash dhe ai
  nuk e di se si ia kishte arritur pa e dalluar une dhe shitesi te vidhte
  nje chupa-chups....kur ma tregoj me pas me kapi gazi dhe kur e pyeta
  pse e bente kete me tha se ndjente nje nevoje te jashtezakonshme per
  momentin,qe po mos ta kryente do ndihej shume keq.

   Ora ėshtė 8/7/2020, 15:13